Rajon-Botë

Erdogan: Do të jap dorëheqje, nëse…

Duke folur gjatë së hënës në kuadër të punimeve të samitit të Parisit mbi ndryshimet klimatike, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan është shprehur se...

Kundërpërgjigjet Turqia, me nëndetëse kundër Rusisë

Pas masave të ashpra që Vladimir Putin ka ndërmarrë ndaj Turqisë, edhe kjo e fundit ka vendosur të kundërpërgjigjet. Siç raportojnë mediat turke anijet ruse...

Shërbimet sekrete kroate japin alarmin, Kalifati hap një front të ri...

Shërbimet sekrete kroate japin alarmin në vend për sa i përket terrorizmit. Një mesazh i orëve të fundit, i shëprndarë në internet, në rrjetet...

Shikoni si u arrestuan shqiptarët që kërcënuan Papën (Video)

Policia italiane ka publikuar videon e operacionit të arrestimit të 4 shtetasve të Kosovës të akuzuar për terrorizëm që kërcënuan Papën dhe ish-ambasadoren amerikane...

Xhihadistët evropianë, sfidë e madhe për Evropën

Ata flasin e qeshin zëshëm në sallën e sporteve. Është ky një grup të rinjsh të moshës 15 deri 25 vjeç. Po bëhen gati...

Koreja e Veriut kërcënon me sulm bërthamor: Do ta fshijmë Turqinë...

  Koreja e Veriut ka kërcënuar Turqinë se do të goditet nga raketat bërthamore në qoftë nëse vendos të veprojë kundër Rusisë. Agjencia iraniane Mizan raporton...

Beteja kundër xhihadistëve në Siri

Ministrja gjermane e mbrojtjes, Urzula fon der Lajen, propozon që trupat besnike të presidentit sirian Bashar al-Asad të përfshihen në koalicionin ndërkombëtar kundër “Shtetit...

Fundi i botës? Rusia dhe Turqia po nxisin luftën apokaliptike të...

Një luftë apokaliptike midis Turqisë dhe Rusisë që do ti jepte fund botës, ishte parashikuar nga mistikët e famshëm 200 vjet më parë, shkruan...

Njihuni me priftin që ka 2 gra

Pastori 60 vjeçar është martuar me të dashurën e tij 19 vjeçare me mbështetjen e plotë të gruas së tij 44 vjeçare, dhe tani...

Papa Françesku: Të krishterët dhe myslimanët janë vëllezër

Papa Françesku tha të hënën se të krishterët dhe myslimanët janë vëllezër. Ai i bëri këto komente duke folur në xhaminë kryesore në Bangui,...

Pamje mahnitëse nga droni: Si po shkrihet shtresa e akullit mes...

Këto pamje tregojnë se si po shkrihet shtresa e akullit në Grelandë dhe Norvegji Pamjet janë publikuar në faqen zyrtare të VOA.

ISIS në dyert e Europës: Ja strategjia e re e xhihadistëve

Bombardimet që po kryen Rusia me Francën në Siri dhe kryesish në qytetin e Raqqas kanë detyruar krerët e Shtetit Islamik të zhvendosen. Ata kanë...

Turqia nuk do t’i kërkojë falje Rusisë

Turqia nuk do t’i kërkojë falje Rusisë për rrëzimin e avionit luftarak rus, sepse ai ka shkelur hapësirën ajrore turke, ka thënë kryeministri turk,...

Qeveria e Serbisë: Vuçiq në rrezik, ushtria e gatshme ta mbrojë

Sipas vlerësimeve të shërbimeve të sigurisë në Serbi, kryeministrit Aleksandar Vuçiq është personi më i rrezikuar aktualisht, ndërsa për ta mbrojtur atë është ofruar...

ISIS në dyert e Evropës: Ja strategjia e re e xhihadistëve

Bombardimet që po kryen Rusia me Francën në Siri dhe kryesish në qytetin e Raqqas kanë detyruar krerët e Shtetit Islamik të zhvendosen. Ata kanë...

Vazhdon tensioni Rusi-Turqi. Ankaraja: E vështirë të shmangen incidente të mëtejshme

Nuk është arritur të zhvillohet një takim mes Putin dhe Erdogan në samitin e Parisit. Putin është ende i acaruar për shkak të rrëzimit të...

Putini nuk do të takohet me Erdoganin

Mospajtimi diplomatik ndërmjet Turqisë e Rusisë për shkak të rrëzimit të aeroplanit luftarak rus nga aeroplani i Forcave ajrore turke, ka vazhduar edhe sot,...

Mediumet serbe: Arkani është gjallë (Video)   

Një ndër kriminelët më të mëdhenj serbë, Zheljko Razhnjatoviq –Arkan është ende gjallë, shkruajnë portalet serbe. Pasi u ngrit padi ndaj tij nga Tribunali...

Tmerr: Janë vetëvra 23 shfrytëzues të kredive zvicerane

Zyra e shfrytëzuesve të kredive "Zvicerani” nga Bosnja e Hercegovina ka njoftuar se 23 shfrytëzues të kredive në franga zvicerane kanë kryer vetëvrasje. Në prag...

300 me të pasurit e Zvicrës kanë 595 miliardë franga

Kjo është një vlerë rekord. Kaq kanë në zotërim 95 për qind e fituesve normalë të Zvicrës bashkërisht. Ndër më të pasurit janë futur...

Beogradi në bllokadë: Agjentët nga SHBA dhe Rusia, snajperë nëpër çatia...

Për siguri gjatë mbledhjes së Këshillit të Ministrave të OSCE-së në Beograd do të jënë të gatshëm mbi 7 mijë policë. Samiti i Ministrave të...

Zhduket shqiptarja më e kërkuar në Kroaci (Foto)

Ermine Lekaj Përlaskaj për momentin është një nga personat më të kërkuar në Kroaci sepse nga vota e saj varet qeveria e ardhshme kroate,...

As Turqia as Rusia nuk e tregojnë të vërtetën për avionin...

Pasi i kanë shikuar raportet dhe videoincizimet zyrtare të rrëzimit të aeroplanit rus në kufirin turko-sirian, dy astro-fizikanë belgë kanë konstatuar se as Turqia...

Nëse fillon Lufta e III-të Botërore, ja kush është më i...

   Nëse fillon lufta e tretë Botërore, edhe pse është e pamundur, atëherë forcat në terren do të ishin vështirë të matshme. Por, sipas indeksit aktual...

Gjermani: Shqiptari plagos me thikë në qafë bashkëkombasin

Gjatë së Shtunës mbasdite, 28.11.2015, një 36 vjeçar nga Kosova me banim në qytetin gjerman Donauwörth është plagosur rëndë me thikë në qafë nga...

Mizoria e radhës e ISIS’it: Varrezë masive me 120 trupa (Foto/...

Varrezë masive është zhbuluar në veri të Irakut. Besohet se trupat u përkasin viktimave të komunitetit Jazidi, të cilët janë vrarë nga grupi...

Vdes nga granata deputetja e Vladimir Putinit: Ishte me të shoqin...

(Makina me gjak e çiftit fatkeq) Në 26 Nëntor, në qytetin kryesor të Siberisë është vrarë nga një shpërllim i fuqishëm deputetja e partisë së...

Rrëzohet edhe një helikopter rus, katër të vdekur

Katër persona humbën jetën sot gjatë rrëzimit të një helikopter në zonën ruse Khanty-Mansi, kanë njoftuar mediat ruse. Helikoteri AS-350 ra në afërsi të fshatit...

Putin i pamëshirshëm! Ja sanksionet e rënda ndaj Turqisë

Vladimir Putin paralajmëroi pasoja tragjike për Turqinë pas rrëzimit të avionit rus. Dhe në fakt të tilla kanë qenë sanksionet e vendosura prej tij. Presidenti rus...

Serbia furnizon me armë ISIS-in. Kallashnikovët nga KG në duart e...

Lidhur me lidhjet e Serbisë me atentatin fundit ne Paris dhe trafikun e armeve nga Beogradi drejt Francës sot është marrur edhe e përditshmja...

Mediat gjermane: Marrëveshja mes Merkel dhe Erdoganit, fundi i Europës

Një dilemë mjaft e madhe ka vënë në mendime kancelaren Angela Merkel para takimit të saj me presidentin turk Rexhep Erdogan. A duhet të bëjë...

“Në Greqi blen seks me çmimin e një sanduiçi”

​Kriza në Greqi bën që vajzat e reja të shesin trupin e tyre me çmimin e një sanduiçi. Ky është përfundimi i një studimi...

Gruaja 40 vjeçare var veten, pasi që fotot e saj lakuriq...

Arben Sylejmani "Unë nuk mund ta duroj më. Po e përfundoj. Kështu, një grua 40-vjeçare nënë e dy fëmijëve, është mbytur duke e varur veten...

Shokuese: Shoferi hungarez përpiqet të shkelë me kamion emigrantët (Video)

Një shofer kamioni i inatosur hungarez e ka filmuar veten teksa përpiqet të shtyp me kamion një grup emigramntësh në Calais, derisa ata vrapojnë...

Gjendet varr masiv me trupat e 110 njerëzve të komunitetit Jazidi...

Një varr masiv ku gjendeshin trupat e të paktën 110 njerëzve nga minoriteti Jazidi është gjetur në Irakun Verior, kanë konfirmuar autoritetet. Varri është gjetur...

Rusën djegin xhaminë në Kizlyar në shenjë hakmarrjeje

Tensioni mes Turqisë dhe rusisë mbetet ende i lartë. Pas rrëzimit të avionit rus nga ana e turqëve ka ardhur dhe reagimi i turqëve,...

“Rambo” i Irakut ka vrarë më shumë se 1,500 anëtarë të...

Njihuni me Rambon e vërtetë i cili lufton kundër ISIS-it – Rambo i Irakut. Abu Azrael – që në gjuhën shqipe do të thotë...

Terroristi Abdelhamid Abaooud: Parisi ishte vetëm fillimi

​ “Parisi ishte vetëm fillimi. Gjatë pushimeve të dimrit do kryejmë të tjera sulme”. Kjo ka qenë biseda telefonike ndërmjet terroristit Abdelhamid Abaooud dhe...

Video: Turqi, momenti kur vritet në mes të rrugës Tahir Elci,...

(KUJDES! PAMJE SHQETESUESE!) Tahir Elci, shefi i shoqatës së avokatëve në Diyarbakir, në jug-lindje të Turqisë, me shumicë kurde, është vrarë pas një serie të...

Deputetja ruse hidhet në erë, ndërsa po bënte seks me bashkëshortin

Një deputete lokale në Rusi dhe bashkëshorti i saj, të dy gjysmë të zhveshur dhe të ulur në pjesë e pasme të makinës së...

Sekret shtetëror! Armët që terroristët e ISIS përdorën në masakrën e...

Një nga terroristët e Parisit i filmuar duke marrë armët Pas atentateve të ISIS në Paris, duket se po vjen edhe zbulimi i një Sekreti...

Kush janë zviceranët që zotërojnë 595 miliard franga?

Sipas një shkrimi të “Dialog plus” të pasurit e Zvicrës janë bërë më të pasur. Gjithsesi ata tani janë më të pasur se kurrë....

Familja e Ajlan Kurdit fiton azilin në Kanada

Familja e Ajlan Kurdit, djaloshit tre vjeçar nga Siria, që u mbyt në det ka fituar azil në Kanada, transmeton CBC. Tezja e Ajlan Kurdit...

Flota misterioze fantazëm në Japoni, zbulohen 11 anije me 20 marinarë...

Një flotë detare me 11 anije dhe 20 marinarë të vdekur është zbuluar në gjirin japonez. Hetimet për anijet misterioze kanë nisur menjëherë në vend...

Berlusconi kandidon pensionistin që vrau shqiptarin

Pensionisti 65-vjeçar i cili vrau një shqiptar që sipas tij kishte hyrë në shtëpi për ta grabitur, ka vendosur t’i hyjë politikës. Partia e ish-kryeministrit...

SHBA, breshëri të shtënash në Kolorado; 3 oficerë të plagosur

Tre oficerë policie janë plagosur në një incident me armë zjarri në qytetin Kolorado Springs të Shteteve të Bashkuara. Një numër ende i panjohur civilësh...

Google me flamurin shqiptar për ditën e Pavarësisë

Pas mesnatës duke hyre data 28 Nëntor, faqja më e klikuar në Internet, Google (www.google.al), ka vendosur doodle-in, në mesin e saj Flamurin kuqezi,...

Vritet një dibran në Siri, e vrau një shqiptar i ISIS-it...

Almir Daci, i riu nga Pogradeci që lufton për ISIS dhe që shihet në video duke kërcënuar Shqipërinë, dyshohet të ketë urdheruar vrasjen e...

Turqia ka një ushtri më të fuqishme se sa mendohet: Ja...

Nuk duhet të habiteni që Turqia me lehtësi mund të rrëzojë avionët rusë. Turqia përdor teknologji të përparuar – një pjesë të pajisjeve është amerikane,...

Gjenerali rus: Ne kemi ushtrinë më të fuqishme në botë, madje...

Cila është ushtria më me arsenalin më të mirë, me ushtrinë më të fortë në botë ? Kjo është pyetja e cila të vjen...

Armët që u përdorën në sulmin e Parisit, u prodhuan në...

Drejtori i një fabrike të armëve në Serbi ka konfirmuar se të paktën dy nga pushkët e përdorura në sulmin nga militantët islamikë gjatë...

Rusia rikthen regjimin e vizave me Turqinë

Hapi i radhës së Rusisë në marrëdhëniet ndërshtetërore me Turqinë, pas rrëzimit të bombarduesit rus në kufirin turko-sirian, është suspendimi regjimit të lëvizjes pa...

Erdogan e mohon që Turqia të ketë blerë naftë nga ISIS’i

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan i ka mohuar akuzat e Rusisë s’e Turqia ka blerë naftë nga Shteti Islamik, shkruan Al Jazeera. “Turp të...

Kaloi 16 vjet në burg për shkak të tatuazhit të njëjtë...

Një burrë ka kaluar 16 vjet në burg, pasi kishte tatuazhin e njëjtë si përdhunuesi serik. Luis Lorenzo Vargas, 46 vjeçar, ishte dënuar në vitin...

Erdogan, i thotë Putinit: Mos luajë me zjarr

Presidenti turk Tajip Erdogan ka paralajmëruar Rusinë që të mos "luajë me zjarr." Këto deklarata nga presidenti turk vinë pas rrëzimin të një aeroplani...

Ja me çfarë kërcënohet Putin – nëse do të rrëzohej edhe...

Vladimir Putin ka kërcënuar se do të tërhiqet nga sulmet kundër ISIS-it në qoftë se rrëzohet edhe një avion rus. Udhëheqësi i patrembur nga Moska...

Ambasada e Rusisë tallet me Turqinë (Foto)

Gjatë kësaj jave tensionet ndërmjet Rusisë dhe Turqisë janë rritur pas rrëzimit të aeroplanit rus nga ana e Turqisë në kufirin turko-sirian. Ambasada e Rusisë...

Takimi Erdogan-Putin, më 30 nëntor?

Rusia ka thënë se presidenti turk Recep Tayip Erdogan ka kërkuar një takim me homologun e tij rus Vladimir Putin, në Paris më 30...

Grekët solidarizohen me Rusinë, djegin flamurin amerikan dhe turk (Video)

Disa qindra qytetarë grekë janë mbledhur në qendër të Athinës për të protestuar kundër rrëzimit të avionit luftarak rus Su-24 pranë kufirit turko-sirian, shkruan...

Shikoni si iknin ushtarët serbë nga UÇPMB-ja (Video)

Gjatë vitit 2000 dhe gjysmës së parë të vitit 2001, territoret e komunës së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës kanë qenë fushë e konfrontimeve të...

Një shtet i ri në Lindjen e Mesme?

Nga ofensiva e plotë në terren, tek afrimi i fiseve sunite në Irak kundrejt një shpërblimi të majmë, përpjekja për të bllokuar burimet e...

SHBA vs Rusia në shifra! Fuqia ushtarake e dy superfuqive botërore

Përplasja mes SHBA-së dhe Rusisë ka shumë pak gjasa që të ndodhë pasi të dy vendet i druhen njëra-tjetrës, ndoshta Rusia pak më shumë. SHBA...

Putin akuzon Amerikën: Spiunoi te Turqia për aeroplanin

Presidenti rus, Vladimir Putin ka akuzuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës se janë të implikuara në planin e rrëzimit të aeroplanit luftarak rus në...

Frikë në Itali, policia operacion blic në Friuli, dyshohet se ndodhej...

Orë frike në Friuli, Itali, ku një operacion i madh policor është ndërmarrë në orët e mbrëmjes së sotme. Policë me armë në dorë,...

Tensioni, Rusia ndalon dhe dënon me burg 50 biznesmenë turq

Një grup prej rreth 50 sipërmarrësish turq u ndalua nga autoritetet ruse në Krasnodar, në Rusinë jugore, me akuzën se kanë gënjyer mbi motivet...
video

Erdogan: Putin nuk po përgjigjet në telefon (VIDEO)

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka folur edhe një herë për rrëzimin e aeroplanit rus. Thotë se për këtë çështje duhet të diskutojnë edhe...

​Erdogan: Ata që cenuan hapësirën tonë ajrore duhet të kërkojnë falje

Presidenti i Turqisë, Reccep Tayiip Erdogan, ka njoftuar se Ankaraja nuk do të kërkojë falje për rrëzimin e bombarduesit rus “Su 24” në kufirin...

Moska i kërkon Stambollit t’ia kthejë Aja Sofinë

Rusia po i kërkon Turqisë t’ia kthejë ortodoksisë atë që njihet tashti si simboli kryesor i Stambollit, xhaminë Aja Sofia Kërkesa është bërë nga Sergej...

Vrasja e shqiptarit nga tregtari i floririt, prokuroria: Ishte vetëmbrojtje e...

Për vrasjen e Valentin Frrokajt, të ndodhur mëngjesin e hershëm të ditës së djeshme nuk do të ketë asnjë person që do të hetohet...

Erdogan: Sërish do të rrëzojmë avionë  

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan ka thënë se vendi i tij do të reagojë çdo herë sikur që bëri me rrëzimin e avionit Su-24...

Avionët amerikanë dhe rusë kanë luftuar vetëm njëherë, ja kush ka...

Më shtatë nëntor të vitit 1944 është zhvilluar një betejë e ashpër mes avionëve amerikanë dhe rusë, respekt të Bashkimit të atëhershëm sovjetik. Kjo...

Turqia dërgon 20 tanke dhe 18 avionë luftarakë në kufirin sirian

Turqia ka zhvendosur 20 tanke në kufirin e saj me Sirinë ndërsa tensionet me Rusinë vazhdojnë. Burime brenda ushtrisë së Turqisë thonë se tanket janë...

Evakuohet xhamia më e vjetër në Bruksel

Xhamia më e vjetër në Bruksel është evakuuar pasi është gjetur një zarf që përmban një “pluhur të dyshimtë”. Sipas medieve të huaja, në...

‘Kiamet’ në Katar dhe Arabi Saudite (Video)

Veturat duke lundruar nëpër lumenj, që pak ditë më parë ishin rrugë, uji teksa del nga tavani dhe njerëzit teksa shkojnë në punë me...

Holandezët i presin sirianët me koka të derrave (FOTO/VIDEO)

Kokat e derrave kanë qenë mirëseardhje për refugjatët sirianë në kampin e emigrantëve në Holandë. Kjo përpjekje, sipas Russian Television është një përpjeke për...

Putin pret që Turqia të kërkoj falje për rrëzimin e avionit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, thotë se mendon se udhëheqja e Turqisë “qëllimisht” i ka shtyrë marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve në pikën e vdekjes. Duke...

Zbulohen për herë të parë tunelet sekrete të ISIS/ VIDEO

Këto janë pamjet të cilat nuk i keni parrë kurrë pasi tunelet ku mbijetojnë xhihadistët e ISIS-it janë bërë publike gjatë ditës së sotme. Nga...

CNN: Filloi Lufta e Tretë Botërore

Forcat e Armatosura të Turqisë të martën kanë rrëzuar avionin rus afër kufirit turko-sirian dhe e ashpërsuan shumë konfliktin që po zgjerohet gjithnjë e...

Rrëzohet edhe një helikopter rus, 10 të vdekur

Një helikopter rus që transportonte punëtorët në fushat e naftës, u rrëzua në Siberinë lindore duke shkaktuar vdekjen e dhjetë udhëtarëve dhe plagosje e...

Serbët shigjetojnë kryeparlamentaren e tyre me mbulesë: Më katolike se Papa...

Mediumet serbe nuk ndalin kritikat ndaj kryeparlamentares së tyre Maja Gojkoviç, për shkak të veshjes me mbulesë gjatë vizitës në Iran. Gazeta “Blic” shkruan...

Rusët kërkojnë Aja Sofinë si kompensim për aeroplanin e rrëzuar

Deputetët e Dumës ruse e kanë përkrahur me shumicë idenë që Turqia ta ja japë kishës ortodokse Aja Sofija në Stamboll, njoftoi kryetari i...

Nikolic: Ja pse e putha 3 herë Presidenten e Kroacisë

  Presidenti i Serbisë Tomislav Nikolic i cili e befasoi shefen e shtetit kroat Kolinda Grabar-Kitarovic ka shpjeguar se pse e ka bërë këtë. "Tash ajo...

Davutoglu: Unë e dhash urdhërin për rrëzimin e aeroplanit rus

Kryeministri i Turqisë Ahmet Davutoglu ka thëne se ai e ka dhënë urdhrin për rrëzimin e aeroplanit që kishte cenuar hapësirën ajrore turke. "Është dashur...

Turqia gati për sulm, në gatishmëri 18 avionë bombardues F -16

Pas rrëzimit të aeroplanit rus, Forcat e Armatosura të Turqisë së bashku me artilerinë, tanket dhe autoblindat kanë lëvizur drejt kufirit të Turqisë me...

Rusia i përgjigjet Turqisë, godet nga ajri kamionët me ndihma (Video)

Rusia ka goditur disa kamionë me ndihma të cilat Turqia i ka dërguar në Siri në afërsi të qytetit Aleppo. Në afërsi të qytetit Aleppo...

Ja çfarë “lufte” ndodh në Amerikë gjatë Black Friday (VIDEO)

Black Friday shënon fillimin e sezonit të blerjeve të fundvitit dhe është dita e vitit kur kompanitë në Amerikë ofrojnë produktet me ofertat më...

Rreziku i vërtetë i luftës siriane, përfshirja e Izraelit

Hakmarrja e Moskës Në momentin kur rusët konfirmuan se avioni me turistë i rrëzuar në malin Sinai shpërtheu nga bomba e vendosur nga ISIS nisën...

Si bëjnë humor boshnjakët me Putinin e Erdoganin?

Faqja sanxhak-bosna ka bë një montazhë humoristike bazuar në zhvillimet e fundit në raportet mes Turqisë dhe Rusisë, pas rrëzimit të avionit rus nga...

Sulmohet Ambasada turke ne Moske (FOTO)

Me sa duket, ruset inatin per sulmin ndaj avionit te tyre ushtarak e kane nxjerre mbi ndertesen e Ambasades turkene Moske. Diten e sotme, ne kryeqytetin rus, ka...

Zvicra merr vendim me gjobë për gratë që mbajnë ferexhe në...

Përgatiti: Leurina Mehmeti Veshja me burka (ferexhe, mbulesë), në publik është e ndaluar në rajonin zviceran të Ticino, dhe mund të dënohet me një gjobë...
video

Rusia kryen sulme të ashpëra ajrore në vendin ku u rrëzua...

Avionët luftarakë rusë kanë kryer sulme të forta ajrore në provincën e Latakia në veri të Sirisë, një ditë pasi Turqia rrëzoi avionit rus...

Rusia, “mike dhe fqinje” e Turqisë

Kryeministri islamo-konservator turk, Ahmet Davutoglu, ka deklaruar se vendi i tij nuk synon të rritë tensionet me Rusinë, “vend mik dhe fqinj”. “Nuk e kemi...

Djali i Erdoganit ka biznes me naftë me terroristët e ISIS’it

Me rrëzimin e aeroplanit luftarak rus Su-24, Turqia ka kryer akt lufte kundër Federatës Ruse. Ankaraja është duke luftuar për të ruajtur interesin e...

Rrëzimi i avionit nga Turqia, flet piloti: Nuk na paralajmëruan asnjëherë,...

Piloti rus i mbijetuar pas rrëzimit nga Turqia të avionit ku ai po fluturonte bashkë me pilotin tjetër, Konstantin Murakhtin thotë se nuk është...

Ukraina mbyll hapsirën ajrore për Rusinë

Ukraina mbylli hapësirën ajrore për të gjithë avionët rusë dhe ndaloi blerjen e gazit natyror rus pasi eksportuesi Gazprom njoftoi se do të ndalë...

ISIS merr përgjegjësinë e sulmit të autobusit në Tunizi

Shteti Islamik ka marrë përsipër përgjegjësitë e sulmit të djeshëm ndaj autobusit të rojeve presidenciale në Tunizi. Të paktën 12 persona janë vrarë dhe disa...

Harta interesante, Daçiqi e ndan botën në dy pjesë

Në zyrën e shefit të diplomacisë serbe, Ivica Daciq, ka një hartë të veçantë politike të botës. Shtetet në të janë ndarë në dy grupe,...

ISIS publikon video kërcënuese, flamuri i Shqipërisë dhe i Kosovës në...

Shteti Islamik ka publikuar një video ku kërcënon shtetet që janë pjesë e koalicionit ndërkombëtar që luftojnë kundër ISIS. Militantët kërcënojnë me sulme terroriste,...

Nikoliq bën skandal, nuk mund të ndalet duke puthur Kitaroviqin (Video)

Në Kroaci sot ka filluar samiti i radhës në kuadër të iniciativës “Brdo-Brijuni”, ku po marrin pjesë lider të rajonit të Ballkanit Perëndimorë, Bashkimit...

Rusi, qëllohet me gurë ambasada e Turqisë në Moskë

Qindra qytetarë rusë kanë protestuar ditën e sotme para ambasadës së Turqisë në Moskë. Ata kanë hedhur gur dhe mbeturina para ambasadës, ndërsa në...

Pushteti serb u mundëson islamistëve radikalë vendosje në lagje elitare të...

Vizë serbe dhe vendosje në lagjen elitare Dedinje të Beogradit i është siguruar familjarit të një furnizuesi me armë të qeverisë jolegjitime dhe të...

Tensioni ndërmjet Rusisë dhe Turqisë

Mes Moskës dhe Ankarasë tensioni është në maksimum. Pas rrëzimit të avionit rus ditën e djeshme nga ushtria turke, Vladimir Putin ka nisur të...

Merkel: Çdo shtet ka të drejtë ta mbrojë territorin

Kancelarja gjermane Angela Merkel, në lidhje me rrëzimin e avionit luftarak rus i cili shkeli hapësirën ajrore turke, ka deklaruar se çdo shtet ka...

Ky është piloti i avionit të rrëzuar rus (Video)

Njëri nga pilotët e  avionit të rrëzuar rus është identifikuar si Sergej Rumanjcev, oficer në bazën ushtarake Shagolj afër Çelabinskut në pjesën jug-qendrore të...

Vritet një shqiptar që kishte ikur nga burgu  (Foto)

Tenton të grabisë një banesë në Itali, vritet nga pronari, shqiptari 37-vjeçar. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Lucino të Milanos. Viktima është...

Ministrja atraktive: Serbët janë heronj vetëm në legjenda (Foto)

Në një tekst autorial ministra serbe për ndërtimtari, Zorana Mihajloviç ka komentuar akuzat e shpeshta që i bëhen se nuk e meriton këtë post,...

Abdullahu më i brengosur se Putini për aeroplanin e rrëzuar?! (Video)

Mbreti jordanez Abdullah është takuar me presidentin rus Vlladimir Putin, pak pas rrëzimit të aeroplanit rus në kufirin turko-sirian. Në këtë takim ai i...

Rusia akuzon Turqinë, nuk përjashton mundësinë e hakmarrjes

Pas rrëzimit të aeroplanit rus nga ana e ushtrisë turke, Kryeministri i Federatës Ruse, Dimitri Medvedev, ka akuzuar Turqinë për mbrojtje të ISIS-it. Disa zyrtarë...

Ja momentet para incidentit, turqit u kërkojnë rusëve ta ndërrojnë drejtimin...

Ky është momenti dramatik kur pilotët luftarakë turq paralajmëroi avionin rus të tërhiqen para se ta sulmojnë. Një regjistrim audio është publikuar sot. Aty dëgjohet...

Publikohen pamjet kur 17 vjeçari qëllohet 16 herë për 13 sekonda...

​Momenti tmerrues kur një polic me ngjyrë të bardhë gjuan për vdekje me 16 të shtëna një djalë më ngjyrë, tashmë është bërë publike. Laquan...

A e shihni macen duke përcjellë vrasjen e Bin Ladenit bashkë...

Ka diçka të gabuar në foton e Barack Obama-s të gazetës New York Times. Në blogun e fundit të Paul Krugman në gazetën Neë York...

Momentet dramatike para incidentit ,turqit u kërkojnë rusëve ta ndërrojnë drejtimin...

Ky është momenti dramatik kur pilotët luftarakë turq paralajmëroi avionin rus të tërhiqen para se ta sulmojnë. Një regjistrim audio është publikuar sot. Aty dëgjohet...

Rusia vendos anijen raketahedhëse afër Sirisë; pezullohen kontaktet me Turqinë

Shefi i Shtabit të Ushtrisë ruse, Sergei Rudskoy, lëshoi një delaratë ditën e e martë në lidhje me rrëzimin e avionit luftarak rus në...

Nostradamusi i ri: Blini ushqime dhe ilaçe, po fillon lufta (Video)

​Sipas një personi të ri të vetëshpallur si Nostrdamusi i ri, Kina dhe Rusia do të fillojnë luftën e tretë botërore kundër SHBA-ve, brenda...

ISIS sërish kërcënon Francën (VIDEO)

ISIS sërish kanë lëshuar një kërcënim duke thënë se në Francë do të ketë sulme të reja. Një pjesëtarë i ISIS-it, në një video të...

Komandanti turkmen: Putin, të pata paralajmëruar

   Ushtarët turkmenë, ne zonën e të cilëve ra edhe avioni luftarak rus, kanë bërë disa deklarata për publikun. Ata janë shprehur se lufta e tyre...

Erdogan: Kurkush s’guxon të prekë kufijtë tanë

Duke folur për “Ditën e Mësuesit” në pallatin Presidencial të Ankarasë, e Martë, Rexchep Taip Erdogan theksoi se Turqia ka të drejtë të mbrojë...

Mbaron ankthi në Francë, specialët lirojnë familjen e bankierit

Forcat speciale të policisë franceze kanë liruar familjen e bankierit që ishte marrë peng. Ngjarja ka zgjatur më shumë se 3 orë, që kanë...

Lideri çeçen kërcënon Turqinë: Po presim urdhrat e Presidentit Putin

  Lideri çeçen, Ramzan Kadyrov ka akuzuar Turqinë për tradhti dhe ka thënë se autoritetet e këtij vendi do të pendohen për incidentin me Rusinë. “Nuk...

Lordet e krimit: 10 femrat më të pushtetshme të botës së...

Shumica e lordëve të krimit dhe baronëve të drogës janë meshkuj. Megjithatë, historia është e mburshur me femra inteligjente që kanë udhëheqyr organizata të...

Vritet një ushtar rus në tentim për të shpëtuar 2 pilotët

Një ushtar rus është vrarë të martën gjatë një operacioni, i cili ka dështuar për të shpëtuar dy pilotët të cilit u rrëzuan, në...

Shikoni se çfarë ndodhi në qiellin e Sirisë-(video)

Media ruse publikuan pamjet rikonstruktuese të rrëzimit të avionit luftarak Su-24 i cili u godit sot në Siri nga avionët turq F-16. Presidenti rus Vladimir...

Pas avionit, rrëzohet edhe një helikopter rus

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, ka njoftuar se është qëlluar edhe një helikopter rus,në kufirin turko-sirian, ky i cili kishte shkuar t’ju...

​ISIS rrah për vdekje adoleshenten që tentoi të ikte (Foto)

Një adoleshente austriake, e cili u largua për në Siri së bashku me shoqen e saj dyshohet se është rrahur për vdekje nga ISIS,...

Obama: Turqia ka të drejtë të mbrojë territorin e saj

   Ka reaguar Presidenti Obama rreth rrëzimit të aeroplanit rus nga Turqia. Ai ka thënë se ende po i pret detajet, por ka theksuar se...

Amerika i del në krah Turqisë: Aeroplani rus u paralajmërua 10...

Ushtria amerikane ka mbështetur të martën pretendimin e Turqisë se pilotët turq kishin paralajmëruar avionin luftarak rus 10 herë - por që nuk kishin...

Lufta e III-të Botërore mund të jetë vetëm 30 sekonda larg...

Turqia e ka rrëzuar një aeroplan Rus për të cilin thonë se ishte në hapësirën e tyre ajrorePor, ja pse kjo ngjarje mund të...

Lavrov: Rusët të mos udhëtojnë në Turqi

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov i ka rekomanduar rusëve që të mos udhëtojnë në Turqi për çfarëdo arsye, pasi forca ajrore turke ka...

Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Orët e fundit janë acaruar tej mase marrëdhëniet ruso-turke dhe gjithë bota është sy e vesh nga Rusia për të parë reagimin e tyre. Putin...

Davutoglu ia kthen ‘selamin’ Putinit

Kryeministri turk Ahmet Davutoglu ka deklaruar se Turqia ka të drejtë ta mbrojë hapësirën e vet ajrore. Davutoglu ka thënë në Ankara se bota duhet...

Putini i çon “selam” të ashpër Turqisë për aeroplanin e rrëzuar...

​Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se rrëzimi i aeroplanit ushtarak rus është një "thikë në shpinë" nga Turqia, duke paralajmëruar se kjo do...

Rrebelët sirianë arrestuan pilotin rus (Video)

Pas rrëzimit të aeroplanit luftarak rus nga ana e forcave ushtarake të Turqisë, dy pilotët rus që me parashutë u lëshuan nga aeroplani, raportohet...

Kush fiton në  rast lufte, raketat e Rusisë, apo avionët e...

Pas rrëzimit të avionit rus në kufirin turko-sirian dhe pas informacioneve se ai është goditur nga forcat turke, analistët sërish kanë filluar të bëjnë...

Mafia amerikane porosi ISIS’it: Nëse e sulmoni New York’un, keni punë...

​Një armik i pazakontë për xhihadistët e ISIS. Mafia është gati të mbrojë Nju Jorkun nga sulmet e Shtetit Islamik.  Kështu shprehet Giovanni Gambino, djali...

Sulmohet një stacion policie në Bosnje, dyshohet për sulm terroristë

Prokurorët në Bosnje Hercegovinë po hetojnë një shpërthim që ka ndodhur në një stacion policorë, të cilat autoritetet thonë se mund të ketë qenë...

Ka ndërruar jetë veprimtari preshevar,  Hasim Nuhiu

Ka ndërruar jetë Hasim Nuhiu, i lindur me 06.07.1958, ish profesor në shkollën e mesme teknike “Presheva” në Preshevë, ish antar i këshillit Komunal...

Sondazh i “The Sun”: Një në pesë myslimanë në Britani ka...

Një sondazh i bërë nga “The Sun” tregon se një në pesë myslimanë në Britani kanë simpati për xhihadin. Sondazhi është bazuar tek njerëzit...

Rusia konfirmon se avioni i tyre është rrëzuar (VIDEO)

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka konfirmuar se një avion luftarak rus SU-24 është rrëzuar në Siri,  pasi është goditur nga toka ndërsa ishte duke...

Kryeministri Cameron: Britania mund të hyj në luftë javën e ardhshme

 Kryeministri britanik Cameron: Xhihadistët planifikojnë të ndërtojnë bombë të pistë për të sulmuar perëndimin Britania mund të hyj në luftë në Siri javën e ardhshme,...

Turqia reagon ndaj Rusisë, “sebep” bombardimi i fshatrave turkmenë

Kryeministri turk Ahmet Davutoglu, ka thirrur Këshillin e Sigurimit në OKB për të diskutuar mbi ngjarjet e fundit në Siri, kryesisht me bombardimet ruse...

4 të vdekur, nga shpërthimi i 2 autobomba pranë një hoteli...

Dy bomba kanë shpërthyer sot në afërsi të një hoteli në Egjipt, ku ishin vendosur gjyqtarët që kishin monitoruar zgjedhjet e fundit në qytetin...

Turqia rrëzon një aeroplan rus në kufirin me Sirinë

​Turqia ka rrëzuar një avioni ushtarak i cili thotë se ka shkelur hapësirën ajrore të saj pranë kufirit me Sirinë . Raportet e mediave turke...

Shikoni si e rrëzon Turqia avionin rus (VIDEO)

Forcat ushtarake turke kane rrezuar nje avion ushtarak rus, i cili po fluturonte në afërsi të kufirit turk, me sakte ne rajonin Bayrbucak të...

“Izraeli inskenon incidentet”

Qeveria palestineze akuzoi forcat izraelite se po inskenojnë incidentet duke “vendosur thika   pranë palestinezëve që vret, në mënyrë që t’i shfaqë si sulmues”. Në një deklaratë me...

Shpërthim i fuqishëm në qendër të Athinës

Një shpërthim ka tronditur Athinën rreth orës 03:35 minuta të së martës. Shpërthimi ka ndodhur në rrugën “Ksenofondos”, vetëm pak metra larg sheshit “Sindagma”. Policia...

O’ Keefe: Masonët kanë rol në sulmet e Parisit, Obama është...

Kenneth O’ Keefe, ish-marins amerikan dhe veteran lufte, flet rreth asaj se kush e sundon botën dhe kush qëndron pas sulmeve në Paris dhe...

Ja çfarë janë në gjendje të bëjnë serbët “hatri” Kosovës

Kryetarja e parlamentit serb Maja Gojkoviç po qëndron në një vizitë dy ditëshe në Iran. Ajo çfarë bie ne sy është fakti se kryeparlamentaja...

Policia belge arreston edhe një të dyshuar për sulmet në Paris

Policia belge ka arritur ta arresojë një person të involvuar në masakrën e Parisit. Lajmi është dhënë nga prokurori federal në Belgjikë, transmeton BBC. Personi i...

Pamje të rënda: Ushtria izraelite vret dy vajza palestineze (Video)

Dy vajza adoleshente palisteneze janë vrarë nga ushtria izraelite. Sipas ushtrisë izraelite ata janë vrarë për shkak të dyshimit se kishin për qëllim të kryenin...

Ja 15-vjeçarja e ulur mbi bombën që rrëzoi avionin rus në...

Një 15-vjeçare ishte e ulur në ndenjësen ku ishte vendosur bomba që rrëzoi avionin rus në Sinai, para se të shpërthente. Sipas hetuesve, Maria Ivleva,...