1 C
Skopje
Saturday, February 23, 2019

Rajon-Botë

Merkel i bën thirrje Greqisë: Krijoni vendstrehimet për refugjatët

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, i kërkoi Greqisë të krijojë vendstrehimet për refugjatët pas ka humbur shumë kohë në këtë proces. Në një intervistë për të...

Kërkohet kthimi i Sheshelit në Hagë, ai refuzon të shkojë vullnetarisht

Partia Radikale e Serbisë ka treguar se kanë filluar procedurat për ekstradimin e Vojsllav Sheshelit në Hagë. Shesheli ka marrë një ftesë si i pandehur,...

Erdogan propozon ndërtimin e një qyteti të ri për refugjatët

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan propozoi ndërtimin e një qyteti të ri në pjesën veriore të Sirisë, në të cilin do të vendosen disa...

Veliu: Kryeqendra e ISIS-it për Evropë është në Beograd

Ideatori i Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu përmes një postimi në facebook ka reaguar ndaj Serbisë, e cila ktheu pas mbi 103.000...

Gruaja shtatzënë goditet me thikë, foshnja lind shëndoshë e mirë

Foshnja e një gruaje shtatzënë e cila u godit me thikë në rrugën Sutton Coldfield, në Angli, ka lindur shëndoshë e mirë në spital. Gruaja...

Policia turke bastis gazetën opozitare, përdor gaz lotsjellës

Policia turke ka Bastisur zyrat e gazetës opozitare “Zeman”, disa orë pas një vendimi të Gjykatës e cila vendosi atë nën kontroll të shtetit. Efektivë...

Merkel jep garanci nga Parisi: Rusia do respektojë armëpushimin në Siri

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, nga Parisi ka siguruar se Rusia do të respektojë armëpushimin në Siri, i cili hyri në fuqi javën e kaluar....

Djali i Erdoganit braktis Italinë për arsye ‘sigurie’

Djali i Presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdogan raportohet se është detyruar të kthehet në Turqi nga Italia për shkaqe sigurie, pasi hetime për...

VIDEO: SHBA një gabim prej 1.5 trilion dollarë

Avioni luftarak F 35 ishte parashikuar të bënte gjithçka shpjegon James Fallows në “Tragjedia e ushtrisë amerikane”. Në vend të kësaj ai ka probleme...

Shpiket vaksina kundër virusit Zika

Shumë shpejt vaksina kundër virusit Zika do të jetë gati për t’u injektuar mbi popullatën e cila është e prekur. Lajmi është konfirmuar nga Instituti...

Parandalohet martesa e 10-vjeçares me 14-vjeçarin në Pakistan

Policia pakistaneze thotë se ka arritur ta parandalojë martesën e një 10-vjeçareje me një 14-vjeçar për t’i dhënë fund një konflikti mes familjeve të...

OKB’ja mbështet kompaninë Apple

Komisioneri i Lartë i OKB'së për të Drejtat e Njeriut, Zejd Raad el Husejin, në një deklaratë tha se: "Zyrtarët amerikanë, janë përballë me...

Shpërbëhet parlamenti serb, shpallen zgjedhjet më 24 prill

Presidenti serb Tomislav Nikoliq ka nënshkruar sot dekretin për të shpërndarë parlamentin dhe për të thirrur zgjedhje të parakohshme në këtë vend të cilat...

Bora në Britani ka arritur mbi 10 centimetra (Foto)

I ngjan dimrit dhe jo pranverës, shkollat dhe aeroporti janë mbyllur, rrugët janë bllokuar nga bora mbi 10 centimetra që ka rënë në Britaninë...

Departamenti Amerikan i Shtetit: ISIS përgatit sulme në Evropë

SHBA'ja disponon me informata se grupet ekstremiste si Shteti Islamik dhe Al Kaeda planifikojnë sulme të reja ndaj qytetarëve amerikanë jashtë kufijve, kryesisht në...

Departamenti Amerikan i Shtetit: ISIS përgatit sulme në Evropë

SHBA'ja disponon me informata se grupet ekstremiste si Shteti Islamik dhe Al Kaeda planifikojnë sulme të reja ndaj qytetarëve amerikanë jashtë kufijve, kryesisht në...

Shpenzoi 40 mijë paund me karta të klonuara, por në fund...

Policia italiane ka arrestuar një grua britanike pasi shpenzoi më shumë se 40.000 paund në dyqanet më të shtrenjta të Milanos, me kartë të...

Beogradi falënderon Vatikanin për qëndrimin ndaj Kosovës

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka pritur sot nunsin e ri apostolik në Beograd, argjipeshkvin Luccano Suriani. Vuçiq e ka falënderuar Surianin për, siç njoftojnë...

Letrat e fundit të Bin Laden: Gruas time i montuan një...

Katër muaj para se të vritej, Osama bin Laden kishte qenë tek dentisti, i cili në gojën e gruas së tij i kishte zbuluar...

Foto e parë nga qelia: A mund të arratiset ‘El Chapo’...

Kjo është fotoja e parë e qelisë së mbretit të drogës, Joaquin ‘El Chapo’ Guzman’. Meksikani është kyçur në të njëjtin burg prej nga u...

Britanikja bëhet një ndër vullnetaret e para që i injektohet vaksina...

Një grua e re britanike është ndër vullnetaret e para që i është injektuar vaksina e re kundër kancerit, e projektuar për të stimuluar...

SHBA ia kthen Rusisë artefaktet e vjedhura historike (Foto)

Autoritetet amerikane kanë kthyer në Rusi 28 dokumente të rëndësishme historike që datojnë nga shekujt 18 dhe 20, të cilët gjatë viteve 1990 kanë...

Rrugët e refugjatëve dhe kontrabandistëve përmes Ballkanit

Itinerari i deritanishëm ballkanik është thuajse i mbyllur për refugjatët - për këtë Austria ra dakord me shtetet përkatëse ballkanike në Vjenë. Si rrjedhojë...

Sulm me bombë në Turqi: Vriten dy policë

Dy policë janë vrarë dhe 35 të tjerë janë plagosur, si pasojë e një sulmi të ndërmarrë me një mjet të ngarkuar me lëndë...

Tusk në Beograd, takime me zyrtarë serbë për çështjen e refugjatëve

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk do ta vizitojë sot Serbinë me ç`rast do të takohet me kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq, bëhet e ditur...

Korea e Veriut gati për sulm bërthamor, Kim Jong: Rrini në...

Kim Jong-un ka thënë se armët bërthamore të Koresë Veriore duhet të jenë të gatshme për përdorim në çdo kohë, shkruan BBC. Ai u ka...

Aylan Kurdi, dy sirianë dënohen me 4 vjet burg për vdekjen...

Një gjykatë turke ka dënuar dy sirianë me katër vjet burg për vdekjen e tre-vjeçarit Aylan Kurdi. Lajmin e dhanë mediat shtetërore. Muwafa Alabash dhe...

Arrestohen katër zyrtarë turq nën akuzat për tentim të rrëzimit të...

Agjencia shtetërore e lajmeve në Turqi njofton se policia ka arrestuar katër zyrtarë të lartë të një kompanie, e cila ka lidhje me një...

Ja pse Obama nuk do ta lërë Washingtonin edhe pasi të...

Presidenti Barack Obama dhe familja e tij do të vazhdojnë ta quajnë Uashingtonin shtëpinë e tyre të paktën edhe për një vit. Planet e familjes...

Davutoglu, sot dhe nesër qëndron në Teheran

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu udhëton për në Teheran, ku pritet të qëndrojë sot dhe nesër për një vizitë zyrtare, ka njoftuar zyra e...

AP dhe Reuters: Vucic do të bëhet përsëri kryeministër i Serbisë

Dy agjencitë prestigjioze të lajmeve “Associated Press” dhe “Reuters” nën alarmin e kryeministrit serb Aleksandar Vuçiq për zgjedhjet e parakohshme në Serbi, kanë shkruar...

Konfiskohen 20 mijë uniforma të ISIS në Spanjë

Ministria e Brendshme spanjolle njoftoi mbrëmjen e së enjtes konfiskimin e rreth 20 mijë uniforma dhe furnizime të tjera të destinuara për Shtetin Islamik...

15 vjecarja gjermane me lidhje të dyshuara me ISIS’in

Një 15 vjeçare gjermane, me origjinë nga Maroku, po dyshohet për lidhje të mundshme me ISIS. Adoleshentja u arrestua nga autoritet pasi plagosi javën...

Adoleshentja që po akuzohet se detyroi të dashurin të vriste vetën...

Një adoleshente amerikane është akuzuar në Massachusetts, pasi i ka dërguar mesazh të dashurit të saj, duke e shtyrë atë drejt vetëvrasjes. Michelle Carter ishte...

Emigrantja lind fëmijë në helikopter

Emigrantja identiteti i të cilës nuk është zbuluar, raportohet se ka lindur një djalë të shëndetshëm në një helikopter të tipit “Super Puma”, derisa...

Bëri selfie me armë, qëlloi veten në fytyrë

Nuk ishte fotografia e parë që 43-vjeçari nga Uashingtoni e kishte bërë me këtë armë. Por, do të ishte e fundit. Skagit Valley Herald raportoi...

Google dhuron 1 milion $ për luftimin e virusit Zika

Shpërthimi i virusit Zika u deklarua një rrezik global ndaj shëndetit publik nga Organizata botërore e Shëndetësisë (OBSH) në shkurt. Edhe pse virusi i transportuar...

Përdhunoi 7 gra, Gjykata dënon me burgim të përjetshëm agresorin

Gjykata britanike ka dënuar me burgim të përjetshëm burrin i cili akuzohet për përdhunimin e 7 grave, pas njohjes dhe takimit nëpërmjet internetit. 50-vjeçari, Jason...

Brenda tunelit të fshehtë të ISIS-it (Foto)

Pavarësisht sulmeve ajrore të vazhdueshme nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA-të, kurdët etj., ISIS ka dëshmuar se është shumë i vendosur në të mbajturit...

ISIS përdor vajzën 12 vjeçare për të ekzekutuar pesë femra

Terroristët e Shtetit Islamik kanë përdorur një vajzë 12 vjeçare për të pushkatuar pesë gra, bëjnë të ditur mediat lokale. Në mesin e të vrarëve...

Teksas, ja si grabitet dyqani i armëve (VIDEO)

Në Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është grabitur një dyqan armësh. Siç shihet edhe në video, grabitësit me sa duket nuk njohin...

Erdogan: Terrorizmi nuk ka as fe dhe as komb

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan deklaroi se terrorizmi nuk ka as fe dhe as komb, njoftoi sot agjencia zyrtare turke e lajmeve, Anadoly Agency...

“SHBA-ja e shqetësuar nga lajmet se regjimi i Asadit sulmon civilët”

Pas arritjes së marrëveshjes për ndalimin e sulmeve në Siri, marrëveshje kjo e cila konsiderohet si një armëpushim i pjesshëm dhe i përkohshëm, zëdhënësi...

Dadoja vrasëse: Hakmarrje Putinit për viktimat myslimane

Gulcekra Bobokulova, dadoja e cila në Moskë ka vrarë një fëmijë duke ia hequr kokën ka thënë se e ka bërë këtë akt në...

Al Jazeera: Lidhje të fuqishme mes Kosovës dhe Hillary Clinton (Foto)

Një ndër rrjetet më të mëdha botërore, Al Jazeera, ka bërë një shkrim interesant për zgjedhjet presidenciale amerikane dhe mbështjetja por njëkohësisht lidhjet e...

60 republikanë me ndikim e kundërshtojnë Trumpin

Gjashtëdhjetë veteranë republikanë të politikës së jashtme kanë shprehur përkushtim për ta kundërshtuar kandidatin presidencial, Donald Trump, duke thënë se propozimet e tij do...

Zyrtari ka pranuar se liderët talibanë afganë jetojnë në Pakistan

Këshilltari i lartë i qeverisë së Pakistanit për politikë të jashtme, Sartaj Aziz, ka pranuar publikisht për të parën herë se udhëheqja talibane afgane...

Austria largon imamin e parë

Imami i parë i finacuar nga jashtë, është dashur të largohet nga Austria. Yakup A., i cili deri më tash ka shërbyer në xhaminë...

Dy femra me hixhab sulmuan stacionin policor në Turqi

Policia turke ka rrethuar apartamentin e dy femrave të cilat u ndoqën nga policia turke deri në vendin ku ato u fshehën, pasi ato...

Italia përgatitet për një valë refugjatësh nga Shqipëria

Italia ka filluar përgatitjet për të përballuar një fluks të mundshëm emigrantësh në zonën e Pulias. Megjithëse Ministria e Brendshme dhe ajo e Mbrojtjes...

Kina shumë shpejt ekonomia numër 1 në botë

Kina është e sigurt se do të ketë një rritje ekonomike mesatare në vitin 2016 në sajë të reformave të ndërmarra nga Pekini, deklaroi...

Në Iran do të ndërtohet hoteli i parë luksoz nga një...

Një operator hotelesh spanjoll tha se planifikon që të hapë një hotel në bregdetin iranian, në fillim të vitit të ardhshëm. Melia Hotels International tha...

Gjyshi i tij sundonte Jugosllavinë, ndërsa Josip Broz jeton si lypës

Josip Joshka Broz, nipi i ish- kryetarit të ish – RSFJ-së, në një intervistë për mediet serbe ka folur për situatën e rëndë financiare...

Krijesa që ka tmerruar turistët në Zelandën e Re (FOTO)

Një person është shokuar së tepërmi pasi zbuloi një krijesë tmerruese detare me sy të mëdhenj në një plazh të Zelandës së Re.Ai është...

Klaus Shariot: Europa në krizë

Europa po përballet me tetë kriza të mëdha, të cilat janë duke u zhvilluar në të njejtën kohë, duke filluar nga kriza e refugjatëve,...

A ia vlen të luftohet për Europën?

Kur Mbretëria e Bashkuar u anëtarësua në atë që atëherë qe Bashkësia Ekonomike Europiane në vitin 1973, ajo qe në prapavijën e integrimit Europian....

Bujk me 3 mijë euro në muaj. Ja ku mund të...

Bujqërit janë konsideruar tradicionalisht si punonjësit me të keqpaguar. Por kjo mund t’i përkasë së kaluarës. Oferta e krahut të punës në bujqësi ka...

Postieri që ka 1300 fëmijë të jashtligjshëm

Në Nashville të shtetit Tennese (SHBA),  është zbuluar një rast shumë i veçantë. Një ish- postier, tani 87 vjeç, është provuar të ketë mbi...

Gjendet i vdekur Milenko në shtëpinë e tij, policia fillon hetimet

Në pamje të vërteta horori ka hasur policia, kur është futur në shtëpinë e personit Milenko E. në një fshat të Serbisë. Ai ka...

Vogëlushja 14 muajshe mbërrin në spital e “dendur” me kokainë dhe...

Një vogëlushe 14 muajshe është shtruar në spitalin “Meyer” në Firence, ku mjekët kanë konstatuar një helmim nga kokaina dhe qetësuesit. Fëmija ndodhet në...

Tërmet 8.1 ballë në Indonezi, alarm për cunami

Një tërmet i fuqishëm ka rënë në Indonezi me magnitudë 8.1 dhe i shkallës Rihter. Deri tani nuk ka raportime për të lënduar apo...

Koreja e Jugut kërkon zgjatjen e sanksioneve ndaj Koresë së Veriut

Korea e Jugut ka kërkuar sot nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara që t’i zgjasë sanksionet kundër Koresë së Veriut, si përgjigje...

Zvicra me dënime të rënda për 4 pjesëtarë të ISIS’it

Ministria Publike e Konfederatës në Zvicër të martën ka kërkuar dënimin e katër irakianëve të akuzuar për planifikim të një sulmi terrorist në Zvicër....

Shtetet e Gjirit shpallin Hizbullahun si organizatë terroriste

Gjashtë vende arabe kanë shpallur ekstremistët shia të Hizbullahut libanez si organizatë terroriste, njofton Bota sot. Sipas tyre kjo organizatë është përgjegjëse për vrasjen...

Dadoja që i preu kokën fëmiut thotë se u “urdhërua nga...

Një grua nga Uzbekistani, e cila u filmua jashtë një stacioni të metros, duke e tundur kokën e një fëmiu, tha se ‘Allahu e...

Trump dhe Clinton arritën fitore në 7 prej 12 shteteve

Projeksionet tregojnë se republikani, Donald Trump, dhe demokratja, Hillary Clinton, kanë arritur fitore në zgjedhjet për nominim partiak në ditën e njohur si “Super...

Serbia shkon në Zgjedhje? Vucic kërkon të mbahen më 24 prill

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka kërkuar që zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbahen më 24 prill, pothuajse në gjysmën e mandatit të tij,...

Për herë të parë avioni pagëzohet me emrin ‘gay’

Për herë të parë në shenjë solidarizuese një avion pagëzohet me emrin ‘gay’ për të mbështetur të drejtave e LGBT-së. Linja ajrore nga Islanda kanë...

Ndalohen emigrantët nëpër pishina publike

Pas Gjermanisë është edhe një qytet në Zvicër, që kufizon përdorimin e pishinave publike nga emigrantët. Vështirësitë e hasura me të huajt i shtynë...

Itali, myslimanët japin leksione respekti për gruan

Disa imamë në Milano të Italisë janë angazhuar në kurse mësimdhënie, në një fushatë që synon të sensibilizojë çiftet myslimane që të ndajnë dashuri...

Si film horror: Motra xheloze i pret veshët dhe i nxjerr...

Një histori e denjë për një film horr, kështu mund të cilësohet ajo që ka ndodhur në Shën Peterburg. Stefania Dubrovina (ne foto majtas) është...

Breedlove: Rusia dhe Siria i përdorin refugjatët si armë për destabilizimin...

Moska dhe Damasku i përdorin qëllimisht refugjatët sirianë si një armë për destabilizimin e Evropës, deklaroi sot shefi i forcave të NATO-s për Evropën,...

20 njerëzit më të pasur në botë

Revista Forbes ka publikuar pasurinë e 20 njerëzve më të pasur në planet, e cila ka rënë me më shumë se 70 miliardë pas...

Militanti i ISIS xhiron vdekjen e tij (Video)

Ky është momenti tronditës kur një luftëtar i ISIS vritet me armë zjarri. Militanti, së bashku me xhihadistët e tjerë, kishin vendosur kamera POV në...

Saman, 31 vjeçarja arabe më e famshme në botë (Video)

Kjo është Saman Munir. Përmes rrjeteve sociale dhe faqeve të saj zyrtare, çdokush mund ta pyesë dhe ajo nuk ngurron të shfaqë aftësitë e...

Publikohet testamenti i Bin Ladenit

Osama Bin Laden ka lënë një pasuri personale prej rreth 29 milionë dollarësh amerikanë pas vdekjes së tij në një operacion të forcave amerikane...

Një stuhi e madhe ka kapluar Çekinë, banorët mbesin pa rrymë

Çekia është duke u përfshirë nga një stuhi e madhe bore, njofton BBC. Si pasojë e motit të keq 4 qarqe të mëdha kanë mbetur...

Vdes nëntë vjeçarja gjatë fluturimit me aeroplan

Një vajzë nëntë vjecare ka vdekur në një aeroplan gjatë fluturimit nga Shangai në Mynih. Pasagjerët mund të shikonin vetëm ekuipazhin e dëshpruar duke u...

E tmerrshme: Hedhin short se kush do ta përdhunojë i pari...

Një grup i adoleshentëve të cilët kishin përdhunuar një vajzë 15-vjeçare në Kinë kishin hedhur short për të vendosur se kush do ta përdhunonte...

SHBA-të marrëveshje me Rusinë për Sirinë

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë rënë dakord që ta respektojnë deri në fund marrëveshjen e armëpushimit në Siri. Lajmi konfirmohet nga sekretari amerikan i...

Bombat e ISIS-it vrasin 10 ushtarë irakian

Një gjeneral irakian dhe nëntë ushtarë janë vrarë në një sulm vetëvrasës me bombë të kryer nga ana e militantëve të Shtetit Islamik në...

SHBA: Sot votojnë 13 shtete për kandidatët për president

Votuesit në 13 shtete të SHBA'së votojnë sot në zgjedhjet paraprake, të cilat janë pothuajse vendimtare në përcaktimin e kandidatëve presidencialë të Partisë Demokratike...

Bosnja shënon 24 vjetorin e pavarësisë

Bosnjë- Hercegovina feston 24 vjetorin që kur populli i saj vendosi që vendi të shkëputet nga Republika e atëhershme Socialiste dhe Federative e Jugosllavisë...

Mjeku ligjor: Studenti italian u torturua 7 ditë në Egjipt

Giulio Regeni është marrë shtatë ditë në pyetje përpara se të vritej. Këtë e dëshmojnë plagët e gjetura në trupin e tij. Tortirat mësohet të kenë...

“Dadoja monstër” ua tregon policisë vendin ku ajo i preu kokën...

Ky është momenti kur dadoja vrasëse dërgohet nga policia ruse në skenën e krimit, ku ajo i preu kokën një vajze vetëm 4 vjeç,...

Turqi, mbyllen televizionet anti-Erdogan

Kanalet televizive turke Bugun Tv dhe Kanalturk, që i përkisnin grupit editorial Ipek, që ishte vënë në administrim të kontrolluar nga qeveria e Ankarasë...

Apple, gjyqtari i Nju Jorkut: Qeveria amerikane s’mund të kërkojë zhbllokimin...

Departamenti amerikan i drejtësisë nuk mund ta detyrojë Apple që të zhbllokojë një iPhone. Këtë e ka vendosur një gjyqtar federal i Nju Jorkut, teksa...

​Alarm në aeroportin e Këlnit, një grua ‘shkakton’ kaos

Aeroporti i Këlnit në Gjermani u mbyll paraditen e kësaj të marte për shkak të masave të sigurisë Vendimi erdhi pasi një grua hipi në...

Shkencëtarët gjejnë lidhjen mes virusit Zika dhe një sindrome të rrallë

Shkencëtarët francezë thonë se kanë vërtetuar një lidhje ndërmjet virusit Zika dhe një sëmundjeje serioze të nervave, të njohur si Sindroma Guillain-Barre. Kjo sindromë i...

Shkolla shqipe “Gjuha Jone ” ne Philadelphia feston datelindjet e nxenesve

PHILADELPHIA PE: (Bijet e Shqipes)Sic eshte bere zakon ne shkollen shqipe “Gjuha Jone ” ne Philadelphia cdo fund muaji festohen datelindjet e nxenesve qe...

Skandale korrupsioni në Moldavi

Skandalet e korrupsionit e kanë njollosur udhëheqjen pro-evropiane të Moldavisë dhe kanë rritur mbështetjen për partitë pro-Rusisë që përpiqen për lidhje më të ngushta...

Stambolli më 2018 bëhet me aeroportin më të madh në botë

Kolumnisti i gazetës “Hürriyet", Fatih Çekirge, citon drejtorin e përgjithshëm të Linjave Ajrore Turke (THY), Temel Kotil të ketë thënë se “aeroporti më i...

Këshilli i Evropës kritikon burgjet e Greqisë

Përkeqësohet situata në burgjet greke si pasojë e mbipopullimit e mungesës së asistencës mjekësore dhe e personelit. Kështu thuhet në raportin e Komitetit të Këshillit...

U fuste duart grave kur bënin joga, 30 muaj burg shqiptarit

Shtanmajer: gaz lotsjellësi nuk është zgjidhje Një shqiptar është dënuar në mungesë nga një gjykatë në Bolzano të Italisë, pasi u fuste duart femrave që...

Lypësi që fiton pothuajse sa kryeministri

Një lypës në Britani fiton rreth 500 paund në ditë, duke u shtirur si i pastrehë, pavarësisht se “Daily Mail” shkruan se burri, i cili...

Anketë: Angela Merkel fiton mbështetjen e gjermanëve

Shumica e gjermanëve janë të kënaqur me punën e kancelares Angela Merkel. Kjo sipas anketës së ARD. Kundërshtari i saj për politikën e refugjatëve,...

FOTO: Alarm në aeroportin e Gjermanisë, anulohen fluturimet

Një alarm sigurie është dhënë në aeroportin ndërkombëtar të Këlnit në Gjermani. Autoritetet kanë udhëzuar pasagjerët që të anulojnë fluturimet për shkak të një...

Apple s’e zhbllokon telefonin e një krimineli

Gjykata në Shtetet e Bashkuara ka vendosur se Apple nuk është e detyruar për të dhënë qasje FBI-së në një iPhone të bllokuar. Gjykatësi në...

U rrëzua aeroplani ushtarak rus Su-25

Aeroplani ushtarak rus Su-25 u rrëzua mbrëmë në rajonin jugor Stavropol, ndërsa piloti humbi jetën, kumtoi Ministria ruse e Mbrojtjes. Fatkeqësia ndodhi gjatë kohës së...

Tension gjatë natës, emigrantët djegin kampin

Priten të kthehen në qytetin-port të Kalesë, në Francë ekipet e ndërhyrjes së shpejtë për të çmontuar strehët në kampin e emigrantëve, i njohur...

Ish-ministri rumun i Ekonomisë dënohet me burg

Gjykata e Lartë e Kasacionit dhe Drejtësisë në Rumani dënoi Codrut Seres me katër vite burg. Ai akuzohet se ka heshtur në vitin 2004 karshi...

Në Afganistan, gratë përballen me ‘teste të dhunshme të virgjërisë”

Komisioni i Pavarur për të Drejtat e Njeriut në Afganistan thotë se gratë dhe vajzat afgane po akuzohen për krimet e ashtuquajtura “të moralit”,...

Merkel: Nuk mund ta lejojmë zhytjen e Greqisë në kaos

Europa nuk mund ta lejojë zhytjen e Greqisë në kaos, paralajmëroi kancelarja gjermane Angela Merkel, në mesin e ndasive të thella të shfaqura mes...

Ja “pasaporta më e fuqishme” në botë

Të zotërosh një pasaportë do të thotë të kesh të hapura dyert për të udhëtuar lirshëm në të gjithë botën, ose të paktën kështu...

Turqia, trampolinë e xhihadistëve kosovarë

Derisa më herët ishte raportuar se numri i kosovarëve që i janë bashkuar organizatave terroriste në Siri dhe Irak është mbi 300, tani ky...

VIDEO: Plumba si nëpër filma gjatë ndjekjes së kriminelëve

Në Iran kriminelët ndiqen deri në fund edhe nëse oficerët e policisë rrezikojnë jetën e tyre. Një video që në pamje të parë ngjan si...

Në këtë vend njerëzit vdesin nga uria, kurse diktatori shpenzon miliona...

Presidenti i Zimbabve, Robert Mugabe ka festuar 92-vjetorin e lindjes. Për organizimin e ahengut për hir të ditëlindjes së tij janë shpenzuar një milion...

Kriza e refugjatëve, Merkel i del në krah Greqisë

Për shkak të fluksit të lartë të emigrantëve kancelaria gjermane Angela Merkel i ka dalë në krah Greqisë duke u zotuar se nuk do...

Kina në krizë papunësie, largohen 2 milionë punëtorë

Në kuadër të reformës ekonomike autoritetet kinze kanë paralajmëruar se më shumë se 2 milionë persona pritet të ngelin pa punë në sektorin e...

Njeri, a nuk turpërohesh kur shikon këta fëmijë refugjatë në kufirin...

Ata flenë në tokë, ndërsa jastëkët e tyre janë trotuaret. Nuk kanë lodra, ndërsa hanë çdo ditë atë çfarë ua japin shoqatat joqeveritare. Megjithatë ata...

Kjo është pasaporta më e fuqishme në botë

Sipas Indexit të Kufizimeve të Vizave, qytetarët gjermanë kanë pasaportat më të fuqishme në botë. Studimi, hartuar nga firma e emigracionit me bazë në Londër...

Vriten dy alpiniste në alpet e Spanjës

Ekipet e shpëtimit në Spanjë kanë gjetur trupat e dy alpinisteve të cilat u kapën nga një stuhi e fuqishme në njërën nga zonat...

“Cold Response”, NATO nis manovrat në Norvegji, Rusia në panik

Për 48 orë nis në Norvegji stërvitja e quajtur “Cold Response 2016” e vendeve anëtare të NATO-s. Stërvitja që do të kryhet në qytetin Trondelag...

Franca në alarm, zbulohet rasti i parë me virusin Zika

Autoritetet shëndetësore në Francë janë nën alarm, pasi për herë të parë kanë evidentuar një person i cili është prekur nga virusi Zika. Gruaja e...

Rumania po bën fushatë kundër aktivistëve hungarezë

Kryeministri i Hungarisë thotë se fqinji i tyre, Rumania, është duke bërë një “fushatë politike” kundër liderëve të minoriteteve hungareze në Rumani. Kryeministri Viktor Orban...

Emigrantët, Merkel: Duhet humanizëm

“Ta mbajmë të bashkuar Europën dhe të tregojmë humanizëm, kjo është e rëndësishme”. Një gjë të tillë e ka thënë Angela Merkel, duke iu përgjigjur...

Skandal: Prifti katolik thith kokainë në një dhomë plot simbole të...

Ky është momenti kur një prift katolik thith kokainë brenda një dhome të mbushur plot me relike naziste. At Stephen Crossan, 37 vjeç, thith drogën...

Pakistan: Varet vrasësi i guvernatorit që bënte thirrje për reforma

Qeveria e Pakistanit e ka ekzekutuar një burrë, i cili ishte dënuar për vrasjen e një guvernatori krahinor, në vitin 2011, pas thirrjeve të...

I dashuri e njofton se është te hyrja e pallatit, 45...

Kishte lënë takim me të fejuarin poshtë shtëpisë së saj në Colli Aniene të Italisë. Burri sapo ka mbërritur e ka njoftuar përmes citofonit...

Burgoset një student pasi ka vjedhur flamurin e CIA-s

Një student nga Korea e Veriut, ka dalë para mediave zyrtare dy muaj pasi u arrestua për “akt armiqësor” pasi kishte vjedhur flamurin nga...

Më 31 mars gjykata e Hagës shpall vendimin për Shesheljin

Gjykata e Hagës më 31 mars do të shpall vendimin, për liderin e Partisë Radikale Serbe (SRS) Vojislav Sheshelj. Gjykata ka thënë se autoritetet e...

Musa Kamenica fitues i zgjedhjeve në Zvicër

Pas fitores së Etrit Hasler, një ulëse tjetër kanë fituar zviceranët me origjinë shqiptare nga Partia Socialiste zvicerane, SP. Bëhet fjalë për Musa Kamenica...

Regjistrohet incidenti më i rëndë në miniera në Rusi, prezumohen 36...

Plot 36 persona, përfshi edhe 5 punonjës të kërkim-shpëtimit, prezumohen të vdekur pas një shpërthimi të fuqishëm në një minierë qymyrguri në veri të...

Turqi: Shtatë shpërthime brenda 10 minutash

Së paku shtatë shpërthime në afatin kohor prej 10 minutash e kanë dridhur paralagjen Dijarbakir, qytetit më të madh në juglindje të Turqisë, qytet...

Shpejtësia e madhe dhe sharjet, me kaq i thua lamtumirë Zvicrës

Zviceranët do të votojnë të dielën për një iniciativë të Partisë konservatore të djathtë Popullore, e cila do ta lehtësonte mjaft dëbimin e të...

FOTO: Itali, dhjetëra persona humbasin jetën nga moti i keq, treni...

Moti i keq ka shkaktuar disa viktima në jug të Italisë. Për shkak të shirave të dendur dhe erërave të forta në Kalabri ka vdekur...

Emigrantët sirianë kthehen në puntorë seksi nga grekët

Situata e emigrantëve në Greqi sa vjen dhe bëhet më e nderë. Pas mbylljes së kufirit nga ana e Maqedonisë, emigrantët sirianë janë dyndur...

Dënohet me 10 vjet burg, mohoi Zotin dhe u tall me...

Një burrë në Arabinë Saudite është dënuar me 10 vjet burg, për shkak të shprehjes së pikëpamjeve të tij ateiste në Twitter. Policia fetare, e...

Teoria kontroverse e politologut amerikan: Pse është dashur të zhbëhet Jugosllavia...

Politologu amerikan Phil Butler ka dhënë një teori intriguese në lidhje me shpërbërjen e Jugosllavisë. Butler thotë se Jugosllavia ishte e madhe dhe e fuqishme...

Papa: Të gjitha kombet të bashkëpunojnë për të ndihmuar emigrantët

Papa Françesku në meshën e fundjavës është lutur sërish për fatin e emigrantëve. Ai tha se të gjitha shtete deri tani i janë përgjigjur mjaft...

Rusi, 36 të vdekur nga shpërthimi i gazit në Arktik

Tre shpërthime në një minierë qymyri në Rusi kanë shkaktuar vdekjen e 36 personave në impiantin e Vorkutas, në Arktik. Incidentet janë shkaktuar nga disa...

Një shtetas indian vret 14 anëtarët e familjes së tij

Një burrë 25 vjeçar, shtetas indian, ka vrarë 14 anëtarët e familjes së tij, duke përfshirë edhe shtatë fëmijët e tij, gjithashtu edhe prindërit...

Vritet një police në ditën e saj të parë

Një police amerikane u qëllua për vdekje në ditën e saj të parë të punës. Policja kishte për detyrë të përcjellë një familje që kishin...

Putin teston “bishat” e blinduara të forcave speciale ruse (Video)

Presidenti i Rusisë ka inspektuar personalisht dias automjete të blinduara, të cilat janë krijuar posaçërisht për forcat speciale të policisë ruse “OMON”. Presidenti Putin pa...

Putin teston “bishat” e blinduara të forcave speciale ruse (Video)

Presidenti i Rusisë ka inspektuar personalisht dias automjete të blinduara, të cilat janë krijuar posaçërisht për forcat speciale të policisë ruse “OMON”. Presidenti Putin pa...

10 vjet burg dhe rrahje me kamxhik për ateizëm në Twitter

Një gjykatë në Arabinë Saudite e ka dënuar një person me 10 vjet burg dhe 2 mijë rrahje me kamxhik, për shprehjen e ateizmit...

Videoja që industria e mishit nuk do që ju ta shihni...

Këto pamje shokuese tregojnë mënyrën çnjerëzore se si trajtohen zogjtë e porsalindur në pulari. . Dita e parë e jetës së tyre është një tmerr,...

Putin teston “bishat” e blinduara të forcave speciale ruse (Video)

Presidenti i Rusisë ka inspektuar personalisht dias automjete të blinduara, të cilat janë krijuar posaçërisht për forcat speciale të policisë ruse “OMON”. Presidenti Putin pa...

VIDEO: Raketa amerikane shkatërron tankun rus

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia nuk janë të përfshira drejtpërdrejtë në konflikt me njëra-tjetrën, por jo armët e prodhuara prej tyre. Rebelët sirianë publikuan në...

OKB miraton rezolutën për armëpushimin në Siri

Këshilli i Sigurimit të OKB-së ka miratuar një rezolutë që mbështet ndërprerjen e luftimeve mes palëve në konfliktin sirian me përjashtim të grupeve terroriste. Bisedimet...

Franca i kërkon ‘Google’ të paguajë 1.6 miliardë euro taksë të...

Autoritetet franceze kanë kërkuar që gjiganti i internetit amerikan ‘Google’ të paguajë 1.6 miliardë euro taksë të prapambetur. Lajmi është bërë publik nga një burim...

Putin shkarkon drejtorin e Bankës Shtetërore për Zhvillim

Presidenti rus, Vladimir Putin e ka shkarkuar drejtorin e Bankës Shtetërore për Zhvillim, Vneshekonombank. Një një deklaratë të lëshuar të premten, Kremlini tha se shefi...

Tension i lartë SHBA-Rusi, amerikanët: Ja ku do t’iu godasim!

Tensioni mes SHBA-së dhe Rusisë është në qiell dhe asnjë nga palët nuk po bën asgjë për ta ulur. Pas deklaratës së djeshme të gjeneralit...

Zuckerberg radikal: Gjuha e urrejtjes nuk ka vend në ‘Facebook’

Themeluesi i rrjetit social ‘Facebook’, Mark Zuckerberg është shprehur në mënyrë radikale pro ndalimit të gjuhës së urrejtjes duke thënë se ka ende punë...

Qytetet më të pasigurta të Evropës: Kievi i pari, Beogradi i...

Sondazhi vjetor i sigurisë së qyteteve evropiane është realizuar nga Mercer, një nga kompanitë më të mëdha në botë e specializuar në burime njerëzore. Në...

Dy refugjatë tentojnë të vetëvriten në Athinë (Foto)

Kriza e refugjatëve dhe mos pranimi i tyre në BE ka humbur shpresën për një jetë më të mirë për shumë sosh, kryesisht afganët,...

Çdo dit fut pas grilave nga katër persona: Bien edhe ish...

Prokurorja kryesore Laura Kovesi për korrupsion mesatarisht në dit akuzon nga katër persona. Arsyeja për këtë është se për vetëm 3 vite edhe dy...

Amerika e gatshme të luftojë kundër Rusisë në Evropë

SHBA është e gatshme “të luftojë dhe ta mundë Rusinë në Evropë nëse kjo është e nevojshme”, ka deklaruar shefi i komandës së SHBA...

2 të vrarë e 28 të zhdukur në minierën ruse

Të paktën dy minatorë janë vrarë dhe 28 të tjerë rezultojnë të zhdukur në një minierë në veri të Rusisë, pasi një pjesë e...

6-vjeçarja shqiptare i shkruan një letër Papës dhe zbulon një ‘sekret’...

Një vajzë e vogël shqiptare që jeton në Itali, i ka shkruar Papa Françeskut një letër, së cilës ai i është përgjigjur. Në fakt,...
ALKALOID

OPINIONE