Home Opinione

Opinione

Lum ne që të kemi, o Hashim Thaçi!

Xhevdet Pozhari Ka shumë pak ballkanas që kanë lindur dhe kanë vdekur në të njëjtin shtet. Edhe pse tërë jetën e kanë kaluar në...

NË TË S’ËMËS ZAJKO…!

Medai Shaholli Kryeministri Zajko, çdo ditë e më shumë po intesifikon propagandën dhe fushatën tij pro referendumit. Ai po lufton me mish e me shpirt...

Shqiptar apo kosovar

Pse sot kemi dy shtete shqiptare, ky nuk ishte vullneti i shqiptarëve, ishin konjukturat e të fuqishmëve ato që vendosën që të mos kishte...

Pse korrigjimi i kufijve: Kosovë – Serbi, nuk paraqet rrezik për...

Nexhmedin Saqipi Korrigjimi dhe ridefinimi i kufijve administrativo – shtetëror midis Kosovës dhe Serbisë, është rruga më e mirë e realizimit të kërkesave të shqiptarëve...

Njerëzve të këqinj si Hashim Thaçin nuk u dalin ëndrrat

Sali Berisha nuk mund të shtyhet me Hashim Thaçin, sepse para se Hashim Thaçi të thotë se Sali Berisha i ka mbushur tankset e...

Anketa: Edhe votuesit e BDI-së janë përcaktuar për NATO dhe BE,...

Baki Aliu Rezultatet e anketës që u realizua nga MCMS për referendumin, gjithsesi që paraqesin lajmin e ditës. Ky lajm është edhe më pozitiv...

Korrigjim të kufijve nuk ka, keni tradhtuar edhe Preshevën, edhe...

Prof.Dr.Mehdi HYSENI Pavarësisht se çfarë thuhet në Nenin 1 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës (15 qershor 2008), korrigjimi, përkatësisht ndryshimi i kufijve territorialë mes...

Ballistët nuk luftuan kundër hebrenjve

Dr.sc. Ilmi Veliu, drejtor i Muzeut të Kërçovës Shqiptarët që ishin me organizatën e Ballit Kombëtarë dhe të ndihmuar nga Musolini e...

Shembulli i Gjermanisë dhe mosinteresimi i Shqipërisë për shqiptarët e Maqedonisë

Gjermania dy dekadat e fundit e mbrojti zyrtarisht pakicën gjermane në Rusi e Rumani, duke i dhënë çdo gjermani atje shtetësinë, por edhe ndihma...

Hashim, nuk na duhet Gjergj Dedaj, mbaje për veti ose çoje...

Hamdi Nuhiju Propozimi i presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi për ta emëruar ambasador në Maqedoninë Veriore, Gjergj Dedajn ka nxitur reagime të shumta...

Fjalimi i Demaçit në vitin 1991, gjatë pranimit të çmimit “Saharov”:...

Shkrimtari shqiptar nga Kosova, Adem Demaçi, ishte 55 vjeç kur mori çmimin prestigjioz të Parlamentit Evropian, për mendimin e lirë, “Sahraov”. Atëkohë ishte kryetar...

Kthehet fjalori i Jankulloksës në MPB, personat e arrestuar shpallen “terroristë”...

Në kohën kur opinioni shpresonte se në Ministrinë e Punëve të Brendshme (MPB) ekziston vullnet i vërtetë për reforma, ky dikaster i është kthyer...

Analisti serb: Ramush Haradinaj po përgatitet për mbrojtjen e Kosovës me...

Janë dy momentet më të rëndësishme në gjithë këtë, në shikim të parë, shfaqje politike të rrahur kaherë: prishja e marrëveshjeve ekzistuese paqësore dhe...

Rrezikun për ndarjen e Kosovës e paralajmërova para 19 viteve

Viteve të fundit gradualisht janë shfaqur zëra për...

‘Duhet njeriu të jetë mbi mesataren idiot që të besojë se...

Shkrimtari dhe publicisti shqiptar nga Maqedonia, Kim Mehmeti, mundësinë për korrigjim të kufijve të Kosovës, pas deklaratave të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i...

Nënës kurrë nuk mund t’i dalim hakut

Te gjithe deshirojme t’ja falim boten. Por ajo vertete neve na ka fale boten. Te gjithe e duam, por ajo digjet per ne. Te...

Kosova nuk më do

Edison Ypi Kosova vend i lirë, do duhej të qeverisej e begatohej nga krema e saj, intelektualët e ndershëm që Kosova i ka, të rinjtë...

“Komandantët” në Kosovë dhe Maqedoni po bëhen gati të shesin tokat...

Fejzi Hajdari Komandantet ne Maqedoni dhe Kosove, po pergatisin (senzibilizojne), SHITJEN E TOKAVE SHQIPTARE, me nje formulim pak më te butë "korrigjimin e kufijeve"....

Urimi i Ali Ahmetit për “Ilinditën”, i njëjtë me urimet...

Disa fjalë dhe pyetje në lidhje me urimin e Ali Ametit për Ilinditën... pardon, Ilindeninn. Sikur në fillim të luftës së 2001 ta përmendje...

Profesoresha e UT-së “godet” huliganët maqedonas: “Shuni bre pisa, ky vend...

Ja pse shqiptarët e Maqedonisë Veriore janë patriotë, shkaku i brumit të tyre që asnjëherë nuk pranuan autoktonitetin tonë shqiptarë. Të brohorasish në shekullin...

Si ta ruajmë Kosovën nga udhëheqësit e saj

Nga Mero Baze Është shumë mbresëlënëse të dëgjosh me qetësi gjëra kaq të rënda dhe të papërgjegjshme, sa këto që po artikulohen këto ditë zyrave,...

Raporti strategjik me “të pasurin e Bosforit”

Shkruan: Ismail SINANI Noam Çomski ka thënë se “është përgjegjësia e intelektualëve ta flasin të vërtetën dhe ta ekspozojnë gënjeshtrën.”. Çfarë është sot Turqia? Një shekull...

Pak shqiptarë besojnë se integrimi në NATO ka qenë synimi i...

Xhevdet Hajredini Ali Ahmeti ua uron qytetarëve të Maqedonisë ftesën për anëtarësim në NATO. Me këtë rast ai thekson se 17 vite e ka...

Baca Adem- Diell i pashuar dhe ujëvarë e pashtershme e Shqipërisë...

Edita Durham : “Derisa shqiptarët nuk i dënojnë kriminelët dhe, nuk ua njohin meritat njëri-tjetrit, e kanë të vështirë ta ndërtojnë shtetin e...

Lufta po kthehet në Ballkan? Nëse preket Kosova, ndarja e Maqedonisë...

Cenimi i integritetit territorial të Kosovës është shkelje e rëndë e të drejtës ndërkombëtare dhe rrezik real i shpërthimit të luftërave të reja në...

Qeveritë në Tiranë e Prishtinë rrethohen me këshilltarë jugosllavë, që ende...

Nga: Shaban MURATI TIRANE– Nuk dihet c’po ndodh me shtetin dhe me popullin shqiptar, kur sheh se përfaqësuesit e shoqërisë civile, qe i çon për...

Çështja e pyetjes

Nuk e di nëse maqedonasit kanë menduar se cila do të jetë përgjigjja e shqiptarëve (dhe e të tjerëve) në Maqedoni nëse në shtetin...

Ata që e hapën edhe la të mbyllin Dialogun e...

Logjika e pragmatizmit politik e thotë, nuk nevojitet kurrfarë mobilizimi i forcave të reja politike për “riparimin” e marrëveshjeve të vjetra politike me...

I gjithë uji i fyromistanit buron në trojet shqiptare dhe nuk...

Shpëtim Pollozhani: Sot ne mengjes me duhej te pres mbi nje ore e gjysme (7.00-8.40)ne hyrje te Struges. Ne qytet hyne 36 makina transporti te ngarkuara...

Ndarja e ”re” e Kosovës e ndërlidhur me copëtimin e Luginës...

Ideja për ndarjen e Kosovës pikërisht para 50 vjetëve ka dalë nga “babai” i kombit serb, Dobrica Qosiqi. Kur u bë kryetar i Jugosllavisë...

Shqiptarët përballë propagandës serbe dhe greke

Abdulla Mehmeti Sherrin serb dhe grek i njohin më së miri shqiptarët se cilido popull tjetër në botë, jo vetëm për shkak të fqinjësisë...

Shqiptarët përballë propagandës serbe dhe greke

Abdulla Mehmeti Sherrin serb dhe grek i njohin më së miri shqiptarët se cilido popull tjetër në botë, jo vetëm për shkak të fqinjësisë...

Bild: A po i vjen fundi NATO-s?

Imagjinoni se çfarë do të ndodhte nëse një vend anëtar i NATO-s do të lëshonte alarmin që Rusia po nis një operacion ushtarak të...
Ejup Berisha

Pse Kryeministri nuk e shkarkoi jo më larg se dje Ministrin...

Ejup Berisha Kryeministri Zoran Zaev pas ngjarjeve të fundit me një tender të Ministrisë së Shëndetësisë që në opinion u interpretua dhe u...

Gjarpri i shtëpisë

Dan Disha Nepermjet ketij shkrimi dua te faleminderoj Fahri Xharren, qe me frymezoi t’i kthehem gazetarise, pas shume vitesh. Kisha vendosur te braktisja punen e...

Shqipëria e Kosova e jetojnë ‘diktaturën demokratike”

Shkruan: Kim Mehmeti Gazetarët shpesh më pyesin se a është i mundur rikthimi i diktaturës n Shqipëri? Mendoj se ka vite që në Shqipëri është...

Çmimi i shtetndërtimit

Zeqirija IBRAHIMI Para rënies së Perandorisë Osmane, rilindësit shqiptarë lobuan që kufijtë e shtetit të ri shqiptar të shtrihen në kuadër të katër vilajeteve (Vilajetit...

Lavdia pa emër, apo mallkimi i historisë

Abdulla Mehmeti Shumë qarqe politike dhe intelektuale në shtetet fqinje të Maqedonisë, si në Serbi, Bullgari dhe Greqi, ka shumë vite që flasin, shkruajnë dhe trumbetojnë...

Kosovën e humbëm kur kapitulluam në Kumanovë

Vuk Drashkoviq Në luftërat e viteve ’90 kemi humbur shtetin në të cilin jetonin të gjithë serbët. Në luftën kundër NATO-s e humbëm Kosovën. Në...

Ramushi kundër myslimanëve, Hashimi i vetmuar, Kadriu i…

Ramushi kundër myslimanëve, Hashimi i vetmuar, Kadriu i dashuruar, Edi Rama si ISIS-i…dhe na duhet një Erdogan që do ta mbronte Anton Çetën. 1. Ramush Haradinajn...
Xhenis

Teatri, fushëbeteja më e rëndësishme politike

Shkruan Xhenis Sulimani Arti është politika vet. Skena artistike, me theks teatri, është fushëbeteja më e madhe politike. Është konkluzë e shkurt e qartë dhe...

Injorimi i dëshmorëve të protestave të Gostivarit në shërbim të një...

Afrim Fanda Më 9 korrik 2018 u bënë 21 vjet nga dita kur pushteti në duart e sllavomaqedonasve ushtroi masakrën e paparë në kohë paqeje...

NATO e ka punën pisk

Trump beson se është mjeshtër për të bërë negociata, me synimin për të forcuar Amerikën. Me Europën, ashtu si me shumë gjëra të tjera,...

Mungon një strategji shqiptare se si të ndihmohen Shkupi e Kumanova

Historikisht kundruar, Shkupi ka qenë kryeqendër e shumicës shqiptare qysh nga Justiniani që e ringjalli këtë vend me rrethinë pas tërmetit katarstrofik dhe vërshimit...

“Pak fjalë të rralla në të folmen e Kumanovës”

Avni Dehari Një numër fjalësh që janë pronë e mbarë e gjuhës sonë, në të folmen e Kumanovës janë zbehur e gati janë zhdukur...
Ejup Berisha

Më mirë anëtare me kusht në NATO se pa kurrfarë kushti...

Ejup Berisha Me mirë është marrja e një ftese për antarsim me kusht të Maqedonisë në NATO se një refuzim pa kurrfar kushti...

“Rafall”, NATO, BE dhe “qërshia mbi tortë”!

Nga Destan JONUZI Kjo javë do të jetë java vendimtare për Maqedoninë dhe qytetarët e saj, këtë javë Maqedonisë i bëhet e qartë se përpjekjet...

Gadabullahi i BFI-së

Kani Nesimi Nje dite ne bisede me nje njeri i cili i thoshte vetes se eshte i mencur dhe trim, me tha: a lexove i...

Referendumi, e drejtë e mohuar në Kosovë dhe Shqipëri, por jo...

Por përderisa në Maqedoni do të ketë referendum popullor, në Shqipëri e drejta në referendum deri më tash po heshtet nga qeveria aktuale, dhe...

Askush nuk ka “çirakë” më të mirë se BDI-ja

Xhevdet Hajredini Ashtu sikur premtova dje, në vazhdim po ua sjelli përshkrimin e gjendjes në të cilën Ameti dhe Gruevski e prunë Maqedoninë me...

Pa ndikimin e Edi Ramës marrëveshja Maqedoni-Greqi për emrin do të...

Rama ka qënë në gjendje të ndikojë zhvillimet në rajon. Është e drejtë të thuhet se pa inkurajimin e tij, revolucioni që solli zgjedhjen...

Nuk ta ditëm vlerën Rufi Osmani, i mungon popullit ….

Sot është një nga datat (09.07.1997) kur filloi forcimi dhe qëndresa e çështjes shqiptare në Maqedoni, me në krye Rufi Osmanin. Ditë kjo në...
Ejup Berisha

Të kufizohet pushteti politik me qëllim që të mbrohen më me...

Ejup Berisha Ne përher flasim për atë se qfar bëjnë apo nuk bëjnë politikanët apo dhe se sa janë aktiv apo se sa janë pasiv...

Mustafa Nano ofendoi Xhakën dhe Shaqirin pse e bënë shqiponjën, “mercenar...

Bardhyl Mahmuti Deklaratat fyese të Mustafa Nanos ndaj Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit kanë pezmatuar një numër shumë të madh simpatizuesish të këtyre dy futbollistëve....

Shqiptarët pa rezervë duhet thënë, faleminderit Amerikë

“Me rastin e 242 vjetorit të Shpalljes së Pavarsisë 4 Korrik 1776-2018) Prof. Dr. Nebi Dervishi Në mesin e datave historike që festohen në trojet shqiptare,...

Gruevski, Amdi Bajrami, Ali Ahmeti…

Arben Taravari Nuk dua te flas për depresionin dhe letargjinë shoqërore dhe kolektive në Maqedoni, pasi që me asociacionet e lira Frojdiane më përkujtojnë...

Thaçi mbetet “veren do smrt” vetëm ndaj kauzës kombëtare dhe Amerikës

Thaçi mbetet “veren do smrt” vetëm ndaj kauzës kombëtare dhe Amerikës Hasan Sinani E akuzuan dhe e sulmuan nga të gjitha anët. I bënë...

JO, JO, shqiptarët në Maqedoni nuk janë “plehra”, por VLERA, si...

SHKRUAN: PROF.DR. MEHDI HYSENI Shqiptarët (vëllezërit dhe motrat tona, nipërit dhe mbesat tona, si dhe prindërit tanë) në Maqedoni, askush nuk ka kurrfarë të drejte...
Xhenis

Uillsonizmi dhe shqiptarët

Xhenis Sulimani Në një botë të trazuar politikisht. Në një botë ku fuqia e popujve të mëdhenj shfrytëzohet për t'i nënshtruar popujt më të vegjël...

Nëse nuk publikohen të gjitha “bombat” e Zaevit, SKRININGU i BE-së...

Xhevdet Hajredini Pas deklaratës së Teutës ku tha se “ne gjithsesi që mbështesim politikat e kryetarit Ali Ahmeti nën udhëheqjen e të cilit arritëm të...

Gjenerali amerikan Wesley Clark paralajmëron rreziqe në Ballkan

Gjenerali amerikan Wesley Clark, i cili në një tekst autorial në “The Washington Post” kishte vlerësuar se Ballkani mund të jetë përsëri tokë e...

Marrëveshje prej nevojës apo prej presioneve?!

Zeqirija Ibrahimi Maqedonia, ngadalë, po bëhet një vend në të cilin nuk është rastësi ose diçka e rrallë të krijohen marrëveshje të reja, me qëllim...

Kombi dhe feja nuk janë mall që shitet lirë në pazar

Arbër Çeliku Pavarësisht se sot po shfaqen ca kreatorë allasoj, mbase me synimin latent dhe ziliqar, për të prishur balancën shekullore fetare ndër ne shqiptarët,...

Pse Republika e Maqedonisë Veriore?

Abdulla Mehmeti Republika e Maqedonisë së mëparshme, sot Republika e Maqedonisë Veriore, përfshin vetëm 37% të territorit të rajonit gjeografik me emrin Maqedoni (Emadhia-Maqedhoni-Maqedoni), prandaj,...

Elhamdulillah apo Hallellujah për futbollin

Fadil Lepaja Sikur në një fletore hartimi, ai, na i korrigjon të gjitha gabimet në rrjete sociale, portale e madje edhe fjalën e folur....

Shqipëria të përdor veton kundër anëtarësimit të IRJM në NATO

Besim Aliu I bëjmë thirrje SHBA, BE,NATO dhe OSBE-së, se IRJM, nuk duhet të marrë ftesë për anëtarsim në NATO dhe BE përderisa nuk implementon...

Ahmeti nuk mund të flasë në emër të shqiptarëve, ai shpëtoi...

Xhevdet Hajredini Asnjë liderë partie më nuk ka të drejtë të flet në emër të gjithë shqiptarëve të Maqedonisë. Këtë të drejtë nuk e...

Referendumi & Shqiptarët, detektor politik i sprovuar për identifikimin e PYETJES...

Shtylla kryesore e zbatimit të plotë të Marrëveshjes midis Maqedonisë dhe Greqisë është REFERENDUMI. Ligji për referendum dhe mënyrat tjera të deklarimit të qytetarëve...

Diplomacia dhe shërbimet sekrete jugosllave: Kush është Rade Bullatoviqi, ambasadori i...

Raportet e diplomacisë së një shteti me shërbimet e veta sekrete, për një kohë të gjatë, kanë mbetur të fshehta jo vetëm për publikun,...

Kush provokoi në ndeshjen Serbi-Zvicër?

Shkruan: BARDHYL MAHMUTI Nëse u hidhet një sy medieve serbe, shihet qartë se humbjen nga ekipi i Zvicrës në këtë Botëror e kanë përjetuar...

Pasi humbi ndikimin në VMRO dhe BDI, Putin përmes Baçevit po...

Aleksandar Dimevski Perëndimi ka arritur t’i neutralizojë dhe t’i fusë nën kontroll strukturat proruse brenda VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së, të cilat sa ishin bashkë në...

Kur një popull e harron të kaluarën historike, s’ka pse...

Hysni Shaqiri Shqiptarët si viktime e hershme e agresionit sllavo-grek në Ballkan, që kishin për synim realizimin planeve politike hegjemoniste ndaj tokave shqiptare,...

Maqedonia është e shqiptarëve, jo e Greqisë as e Bullgarisë

Prof.Dr.Mehdi HYSENI Me ndryshimin e emrit të FYROM-it nuk zgjidhet problemi kolonial shekullor i mbi 1 milion shqiptarëve indigjenë në Maqedoninë ilirike të pushtuar, të...

Shprehja “Feja e shqiptarit është shqiptaria” ka kuptimin e unitetit kombëtar...

Nga Bardhyl Mahmuti/ Shprehja emblemë e Rilindjes sonë Kombëtare, “Feja e shqiptarit është shqiptaria”, ka kuptimin e unitetit kombëtar dhe të respektit ndërreligjioz Pa e kuptuar përmbajtjen...

Kush e paguan Arbana Xharrën për të ngacmuar muslimanët në Maqedoni?

Ti zgjodhe rrugën e politikës, pse vazhdon të trazosh ndjenjat myslimane? Ti duhet të kritikosh partinë tënde që fatkeqësisht bën biznese dhe krim, të...

Shprehja emblemë e Rilindjes sonë Kombëtare, “Feja e shqiptarit është shqiptaria”,...

Bardhyl Mahmuti Pa e kuptuar përmbajtjen dhe fushën kuptimore të fjalës “FE”, ka rrezik të madh të interpretohet gabimisht shprehja “Feja e shqiptarit është shqiptaria”. Në...

“Erdoganizmi” si fabrikim i armiqësisë

Nga takimi me Presidentin Erdogan – gjatë vizitës si deputet në Ankara Shkruan: Zeqirija Ibrahimi (Shkas: Alon Ben-Meir & Arbana Xharra, “Kali i Trojës së Erdoganit...

Lamtumirë Reshat, im vëlla i zemrës!

Prof.Dr.Mehdi HYSENI -Kush ishte Reshat Hyseni? – Ai ishte Vëllau im i zemrës dhe i shpiritit, por nga loza e ngushtë familjare, Reshat Hysenin e...

Shteti im, Urime emrin e ri, mos harro se tani e...

Ejup Berisha Maqedonia dhe Greqia e zgjidhën kontestin e disadekadësh rreth emrit të shtetit tone,me këtë rast këta vendit I vunë emër të ri...

Grushti i diplomacisë e godet rëndë VMRO-në

Diplomacia ndërkombëtare e ka grushtin e rëndë. Këtë e ka dëshmuar edhe me zgjedhjen e datës për nënshkrimin e Marrëveshjes për zgjidhjen e kontestit...

Ilir Meta nuk duhet më të brengoset për Ali Ahmetin

I la Zaevi me gishtin në gojë ilinditasit e BDI-së. Edhe Ilir Meta s' ka pse te brengoset për Ali Ahmetin, se ne te...

Kush e kërcënon Arben Taravarin, ka kërcënuar Gostivarin

E dhimbshme madje edhe SKANDALOZE . SPB-ja TETOVË/Gostivarë na qenka shndëruar në klinikë diagnostifikimi . Paskan konstatuar se denoncuesi ,,vuanka ,, nga HALUCINACIONET,edhe për...

Halil, mos lejo me tu afru shum këta të BDI-së, se...

Po të pyetem un, Halil Kastratit duhet të dekorohet me Çmimin Nobël për aktivitetin humanitar që po bën. Puna e tij është për çdo...

Spartak Ngjela: Emri i Shqipërisë së bashkuar do të jetë “Ilirikum”

Spartak Ngjela: Emri i Shqipërisë së bashkuar do të jetë "Ilirikum" Avokati Spartak Ngjela shkruan në Facebook se serbët kanë filluar të çirren dhe...

Kosova si “rast sui generis” ngeli jashtë OKB-së !

Prof.Dr. Mehdi HYSENI (I)-Për shkak se Serbia nga OKB-ja nuk u ndëshkua ligjërisht për kryerjen e gjenocidit të saj në Kosovë. (II)- Dhe, për shkak ...

Regjistrimi edhe sipas etnisë sepse të drejtat e shqiptarëve janë të...

Prof. Dr. Izet Zeqiri Paralajmërimet se regjistrimi i popullsisë në Maqedoni do të realizohet në vitin 2020, nga 1 e deri më 21 prill. Ku...

“Ilinditasit” janë betuar para “Stemës me Luan”, nuk dorëzohen pa e...

Suat Besimi Shumë shqiptarë, por edhe qytetarë nga përkatësitë tjera etnike, gjatë muajit të Ramazanit rrinë zgjuar deri në syfyr, e pastaj bien gjumë....

16 vite BDI: Ali Ahmeti numëron “sukseset”, shqiptarët numërojnë viktimat!

Sami Bajrami Shumë “suksese” paska numëruar Ali Ahmeti për 16 vjetorin e BDI-së. Pa, pa, pa. Nuk e paska harruar as Ndihmën e Shpejtë...

Po të varej nga BDI-ja edhe 16 vite s’do të kishim...

Xhevdet Hajredini Asnjëherë gjatë 8 viteve, sa është në koalicion qeveritar me Nikolla Gruevskin, dhe në mënyrë perfide e ndihmoi zgjedhjen e Gjorgji Ivanovit për...

Të luftojmë me dinjitet për të ardhmen, indiferenca nuk paraqet zgjidhje!

Ilire Dauti Vështirë është të jetohet në një shtet ku problemi nuk qëndron te pesha por te peshorja. Ajo mat vlerat e njerëzve, here si...

Vetëm në shtetet diktatoriale, ligjet mund të jenë jokushtetues, sepse kushtetutat...

Nga, Abdulla Mehmeti Lideri i partisë OBRM-PDUKM, Hristian Mickovski, në tubimin e sotëm kundërqeveritar, të mbajtur në Shkup, mes tjerash ka deklaruar: ,,Shqiptarët nuk kanë...

Kim Mehmeti: Shërbimi i Izraelit po e merr Shqipërinë

Shkrimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti e ka kapur një shqetësim. Ka komentuar vizitën e ministres shqiptare të Mbrojtjes në Izrael, e po thotë...

Gëzuar 1 Qershori o fëmijë, që sot nuk është siç ishte...

Liljana Çerri Dikur nën rrobat e grisura dhe sandalet gjithë pluhur, ku në pjesën më të madhe te kohës i mbanim nën sqetull, ...

Hashim Thaçi e Xhavit Haliti qenkan më demokratë se Erdogani!

Kimete Berisha Po është qesharake për ty me mendu se je më dikushi se turku. Qëndrimi fashist i disa gazetarëve ndaj kulturës turke s'do të ishte...

Për 16 vite, Ali Ahmeti vetëm një herë ka debatuar në...

Xhevdet Hajredini Kudo në shtete demokratike vet liderët e partive politike, zakonisht, i prijnë debatit në parlament. Vetëm disa “liderë” të partive politike shqiptare në...

BDI-së i kanoset rreziku i shkrirjes në LSDM

Skender Skenderi Anketa e fundit është dëshmia me e mirë për të hap sytë strukturat dhe ne veçanti votuesit e rëndomtë dhe të sinqertë të...

Udhëtimi i “Besës”

Udhëtimi i “Besës” Besa, duke u futur në fushën e së vërtetës së realitetit politik dhe shoqëror të shqiptarëve në vend dhe shtetit në përgjithësi,...

Shpresat e Shqipërisë për datë të negociatave me BE-në varen nga...

Shqiptarët tepër herët janë gëzuar me rekomandimin e Komisionit Evropian për nisjen e negociatave të anëtarësimit me BE-në. Pak janë marrë me analiza e...

Altrimi i Aleancës i përgjigjet Artinit të e BDI-së: Lexoi planet...

Altrim Mamuti, kryetari i degës së Aleancës për Shqiptarët i është përgjigjur funksionarit dhe opinionistit të BDI-së, Artin Spahiu lidhur me komentet e tij...

Ndryshimi shoqëror

Rijad Mamuti Ndryshimi shoqëror ka kuptimin e ndryshimit të rrjetit të marrëdhënieve që e përbëjnë strukturën shoqërore dhe të institucioneve që i standardizojnë këto marrëdhënie....

Hoxha shqiptar nga Shkupi maltretohet në kufi, i shkruan letër publike...

Letër e hapur drejtuar kryeministrit të Republikës së Maqedonsë I nderuari z. Zoran Zaev Kryeministër i Republikës së Maqedonisë Përshëndetje të përzemërta I përkasim gjeneratës së njejtë, vitet...

“Republika e Re Ballkanike” ose “Republika Iliro-Maqedone”

RIPAGËZIMI PËR HERË TË TRETË!!! Republika e re Ballkanike – Nova Balkanska Republika Ballkani ka qenë me shekuj i banuar nga Ballkanasit e vjetër si...

Dyshja Ahmeti-Grubi po e djeg edhe Bujar Osmanin me “Ilindenin”, sikur...

Armir Veseli Kur u zgjodh Adnan Jashari për ministër të drejtësisë, nga BDI nuk kishin të ndalur “spinet” se kjo parti po i hap...

KONGRESI I BDI-SE DHE DUI..!

Gafurr Adili Ne Kongersin e rradhes, qe pritet te mbahet shume shpejt, BDI (DUI) do te pesoje ndryshime te vogla ne pamje, por shume te medha...

Pse Shkupi dhe Athina këmbëngulin për emër sllav

Shaban Murati Rezultati i bisedimeve të gjata natën e 16 majit dhe ditën e 17 majit midis kryeministrit maqedonas Zoran Zaev dhe kryeministrit grek...

Para 50 viteve Tetova ngriti Flamurin Kuq e Zi dhe e...

Xheladin Murati Demonstratat e ’68 në Tetovë, shkase për reflektim ...

Sërish Greqia nuk na pranon!

Nuk është e kotë thënia e urtë, pavarësisht vendit dhe kombit ku thuhet ajo: “Mos bëni diçka të mbrapshtë, se ju kthehet!” Për ata...

Afrim Fanda: Përkthimi bastard i ofruar në pako, bashkë me identitetin...

Menduat se ndonje analfabet, të cilët BDI i ka me bollëk, me urdhërin Ali Ahmetit, i cili edhe vet nuk shquhet për ndonjë intelegjencë,...
Xhenis

Çfarëdo emri qoftë, pak punë për shqiptarët

Xhenis Sulimani Emri i shteti nuk e përcakton edhe sistemin politik të Republikës së Maqedonisë. Maqedonia dhe banorët e etnive të ndryshme që jetojnë në...
Ejup Berisha

Marrëveshja eventuale për qështjen e emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë do...

Ejup Berisha Nëse arrihet Marreveshje eventuale për emrin ajo ka gjasa të nënshkruhet diku në Maqedoni. Dikush e përmendi Prespën .Dhe me këtë rast...

Pse kanë kaq frikë prej Besës “patriotët” e opozitës që marrin...

Sulmet vijnë nga të dy anët. Edhe nga ata që deri dje ishin partnerë me Gruevskin e Mijallkovin, por edhe nga ata që dje...

Pse po sulmohen komandantët shqiptarë Hazbi Lika e Hoxha, e jo...

Fushata anti Lika, vazhdon me te madhe sidomos ne rrjetet sociale dhe kjo e shtyre nga kundeshtaret politik brenda BDI-se, nga jashte saj dhe...

Nuk dua të quhem Gornomakedonec

Ejup Berisha Unë në të ardhmen do të duhet të quhem shtetas i Gorna Makedonisë hmmm kjo kështu nuk shkon pasiqë Gorna dhe...

Kështu e ka jeta, dikush ha byrek e dikush i lëpinë...

Hamdi Nuhiju Skena politike shqiptare dhe maqedonase po bëhet interesant. Formula e kryeministrit Zoran Zaev për zgjerimin e Qeverisë si duket po e tremb BDI-në...

Katastrofologjia e intelek(t)ualëve francezë

Shkruan: Ismail Bardhi Jobesimtarët thonë: “Mos e dëgjoni këtë Kuran! Flisni e qeshni me zë të lartë, që të ndërprisni leximin e tij!” Por, Ne...
Ejup Berisha

Ballkanikët me mentalitet afrikan nuk kanë të drejtë ta festojnë ditën...

Ejup Berisha Për këtë titull unë kamë shumë argumente dhe sqarime të cilat do tua prezentoj më poshtë në këtë shkrim. Para...
Xhenis

Kryetari i partisë së të vdekurve

Shkruan Xhenis Sulimani Kryetar që mendjen e ka te xhepi. Kryetar që kokën e ka te sekretarja. Kryetar që mendon se gënjeshtra është art. Kryetar...

Hoxha duhet të jetë 100 vjet këshilltar i Qeverisë, për të...

Hristijan Miskovski dhe Vmro-ja e tij qenka brengosur për parat publike të qytetarëve nga të cilat do të paguhet edhe Xhezair Shaqiri, si këshilltarë...

Mësuesi Zair mbetet krenaria e arsimit të Likovës dhe Kumanovës

Lindi në fshatin Runicë komuna e Kumanovës, sot komunë e Likovës, më 08.02.1954, në një familje të formuar dhe frymëzuar me ngritje të lartë...
Ejup Berisha

Ditari i një të çmenduri dhe reinkarnimi i Gogolit në Shkup

Ejup Berisha Ditari i një të çmenduri është një dramë e njohur e zhanrit monolog që flet se sa e vështirë ka qenë jeta...

Kërkesë në mbrojtjen e drejtësisë

Kjo kërkesë u drejtohet atyre që në shpirt dhe në zemër kanë LIRINË, DREJTËSINË dhe HUMANIZMIN, jetojnë, luftojnë dhe sakrifikojnë për këto vlera...

Nuk duhet të harrojmë kurrë korrupsionin flagrant te afera ‘”Telekom”

Ende nuk kemi njohuri për rezultatin e këtyre “hetimeve’’ ose , ndoshta, prokurorët e ‘’gabojnë adresën’’ e funksionarëve të BDI-së, siç ishte rasti me...

Shqiptarët e Shkupit tremben nga shiu, sepse kanalizimi u shpërthen në...

Sepse komunave shqiptare u mungojnë kanalizimet, sepse uji i shiut me përzierjet e ujërave të ndotur që frekuentojnë nëpër kanalet e kohës së Titos...

Intelektuali kumanovar kërkon nga Ali Zajazi të mos përzihet në kulturë,...

Disa edhe hajnin e kan s'i mekanizëm mbrojtës "Kam qenë ushtar i Uçk-së" Bindjet e tyre janë s'e gjitha mjetet që ndahen per projekte teatrore, ato...

Kjo BDI nuk më pëlqen, Zaev kërkon “grusht” tavolinës

Destan JONUZI Kjo politik qeverisëse e BDI-së nuk më pëlqen! Oborret shqiptare janë bërë "strofulla" të tija, ai duhet pritur si mysafirë e jo si...

Ku janë të gjithë ata që sillen si besimtarë të devotshëm...

Nga: Lindita Skenderi Ku janë të gjithë ata që sillen sikur janë besimtarë të devotshëm nëpër rrjete sociale? Lojërat e fatit janë kanceri i çdo...

Tetova, qytet për t’ia vajtuar fatin

Nga Abdulla Mehmeti Tetova konsiderohet si njëri nga qytetet më të rëndësishme të shqiptarëve në Maqedoni, jo për shkak të rëndësisë...

Nëse dalim masovikisht në protestë, do t’i mbyllim kazinot siç e...

"Kot e keni. Nuk mbyllet Jugohromi. Janë shumë të fortë. Shteti ju rri mbas. Mafia ju rri mbas. Kot lodheni... Nuk e pastron Teuta...

Dita kur Shpend Ahmeti u dorëzua para mafias

Xhevdet Pozhari Vinte në drejtim të komunës së Prishtinës i buzëqeshur, si rëndom. I vetëdijshëm se qytetarët e vlerësojnë një kryetar që reflekton pozitivitet dhe...

Kujt (nuk) i përkulet politika?

Kujt nuk i përkulet pra politika jonë e vogël? Më lehtë i bie të thuhet, se i përkulet kujtdo që e ka frikë dhe...
Ejup Berisha

Unë nuk ndalem…

Ejup Berisha Une kameë vazhduar me punën time intelektuale, me angazhimin shkencor apo do të thoja më së shumti me hulumtimin praktik të zbatimit...

ATDHETARËT E NDËRTOJNË, TRADHTARËT E PLAÇKITIN DHE SHESIN SHTETIN

(Politikanëve të përfshirë në korrupsion dhe krime duhet t’u konfiskohet pasuria e fituar në mënyrë të paligjshme dhe t’u merret e drejta e pjesëmarrjes...

Qeveria del me zero program ekonomiko zhvillimor

Prej se u rit akciza për derivatet kaluan katër muaj efektet pozitive akoma nuk e japin rezultatin e pritur, ashtu siç e...
Ejup Berisha

UDBA nuk ka vdekur është akoma gjallë

EJUP BERISHA Asnjëher se kam menduar se fryma dhe dora e zezë UDB-ës famkeqe do të vazhdojnë të jenë prezente akoma në rajonin tonë...

PARTITË E REJA POLITIKE TË PARALAJMËRUARA NË MAQEDONI

PARTITË E REJA POLITIKE TË PARALAJMËRUARA NË MAQEDONI Në parim, themelimi i partive të reja politike nuk duhet të paragjykohet, sepse përmes tyre begatohet jeta...

Duhet të rrënohet patjetër ky sistem johuman i korrupsionit dhe krimit...

Abdulla Mehmeti Shqiptarët në Maqedoni dhe jo vetëm, - para se të mendojnë për të ardhmen e tyre të lumtur e të sigurt; - për avancimin...

Hetemi apo sistemi?

Fadil Lepaja Hetemin, po e njihni! Mbetet, të flasim pak edhe për sistemin, për ta kuptuar se “kush” është kush në këtë kolumne. E...

Për shovinistët sllavë shqiptar i mirë është shqiptari i shpërngulur

Shperngulja, kjo plage (gangrene) e popullit shqiptar, per te cilen nuk flet asnje parti politike (iu thençin shqiptare) ne IRJM; Trojet shqiptare ne IRJM, me...

Ervan Fuere, ambasadori që u tha troç BDI-së “o të mjerë!

Nga viti 2009 Bashkimi Evropian në Raportet e progresit lidhur me Maqedoninë, në disa sfera kishte qëndrime KONTRAVERSE, që më në fund në vitin...

Varet nga emri i shtetit se a do jem a nuk...

Ali Ibrahimi Moment kritik kjo javë, Zoti Zaev reflektoni, doni të bëheni hero apo do flijoheni. Kësaj radhe kam disa pyetje serioze për Kryeministrin e...

Me OKB-në komunikon vetëm shteti, jo partitë politike!

Problemin kolonial të shqiptarëve në OKB, mund ta ngrejë vetëm Tirana zyrtare, jo asnjë parti politike (qofshin ato me “brumë” etrusk, pellazg apo ilir...
Ejup Berisha

Z.Makron po i reformove politikën dhe politikanët e BE-së urdhëroni edhe...

Z.Emanuel Makron Presidenti i Republikës Franceze dëshiron që të bëj reforma të sinçerta në kuadër të BE-së.I njëjti ka paralajmëruar se kërkon kthim të...

Sot është Dita e Librit, – armikut më të madh të...

Shkruan: Xhevdet POZHARI Nëse mendoni se do të lexoni një tekst për burrështetasit tanë, atëherë bëni mirë të ndaloni. Qëmoti kam rreshtur së shpresuari se...

Në komunizëm kundërshtarët e shtetit internoheshin, sot kundërshtarët e pushtetit vriten!

SHQIPTARËT DHE SHTETI LIGJOR Abdulla Mehmeti Tranzicioni ndër shqiptarët gati sa nuk e ka arritur jetëgjatësinë e regjimit komunist; përderisa komunizmi zgjati...

Persona të armatosur të BDI-së në shkollë

Sot, bota për fat të mirë është bërë e vogël dhe jam i sigurt që shumë mediume do të ketë interes t’i tregojë botës...

Nëse nuk rikonstruohet qeveria, do të bëhet tezgë me mall të...

Në qoftëse qeveria ZAEV nuk do të ketë rekonstruim (me zgjerim ) atëherë vërtet mund të ndodhë që qeveria të mbetet si "TEZGË" me...

Hashim Thaçi dhe dhia e Izraelit

Veton Surroi Dy medie që ishin me PDK-në tash po përpiqen të tregojnë se nuk është, madje, nuk qe ashtu. Pse? 1. Një mik më befasoi...

Mos i kënaqni armiqtë, se me sharje nuk mund ta puthni...

Prof.Dr. Mehdi HYSENI Se armiqtë serbë së bashku me aleatët e tyre tradicionalë mezi po presin (pas dere janë duke vrojtuar buzë kufirit se çfarë...

Ramush Gjokoviçi si macja e zezë, mos ta preftë rrugën!

Shkruan: Kimete Berisha Nana e kriminelëve! Presidenti Hashim Thaçi, kish pas jarani të madhe me vrasës, i kupton ata në thelb, ua din dhimbten thuajse edhe...

Shaj shqip…!

Nga Fadil LEPAJA “Pa me shau poçari rëndë turqisht, unë shqip ja ktheva n’men i rash për çudi, poçari nuk u ligsht veç dy pika lot në sy...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.