10 C
Skopje
Sunday, October 21, 2018
Home Opinione

Opinione

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Ballkani po mbetet pa rini, horrat bëjnë për plane për ndarje...

Muhamer Pajaziti Derisa politikanët e Ballkanit po bëjnë plane për  ndarje, korrigjim kufijsh, luftra e ide tjera të ç’mendura, të rinjtë e këtij rajoni po...

Pa u amnistuar Grupi i Kumanovës, Maqedonia nuk mund as të...

Mesud Bajrami Themelet e regjimi VMRO-BDI filluan të dridhen në Lagjen e Trimave në Kumanovë, nga djelmoshat e njohur si Grupi i Kumanovës. Ata i...

Një ditë mund të soset durimi i mërgatës!

Kadri Gërvalla Qeveria e Kosovës, nëse dëshiron ta ketë diasporën afër, duhet të ndajë buxhet dhe të mendoj për një organizim pak ma ndryshe, ...

Dënimi i dyfishtë për partinë VMRO-DPMNE

Nga, Abdulla Mehmeti Shkatërrimi i OBRM-PDUKM (VMRO-DPMNE) nga brenda, apo dënimi nga jashtë, është i pashmangshëm, nëse kjo parti nuk tranformohet urgjentisht dhe sipas standardeve...

Eliminimi i elitave politike që e pengojnë demokracinë është obligim primar...

Ejup Berisha Nëpër shtetet normale që janë shumë të pakta nëpër botë fjala Demokraci në bazë të një përkthimi të lashtë grek do të thotë...

Alo policia e Tetovës, mbrëmë u vra një grua shqiptare, a...

Gjyla Çeliku Njëherë mezi marrin guximin të thirrin të mjerat policinë, kur thirrin policinë, policia jonë e merr normale dhunën, sidomos ndaj grave, bile jam...

Gabimet e sotme politike e rrezikojnë të ardhmen e popullit shqiptar...

Abdulla Mehmeti (Me disa nga këta politikanë, shumica e shqiptarëve në Maqedoni as në parajsë nuk duan të jenë bashkë!) Shqiptarët në Maqedoni asnjëherë nuk kanë...

Bukën tonë të përditshme falna sot

Teuta Skënderi Buka për shqiptarët nuk është vetëm bukë. Buka është hyjni, një zot femëror së cilës i lutemi, që çdokush ta ketë, askush mos...

Shqipëria Etnike “oazë” e paprekur e kolonializmit sllav në Ballkan!

Prof.Dr. Mehdi HYSENI Më se gjysma e territorit të Shqipërisë etnike dhe, më se gjysma e kombit shqiptar, edhe sot, pas përfundimit...

Prokuroria Speciale Publike, “Magjar Telekomi”, “Pacienti” dhe e ardhmja e Maqedonisë

Emad MEHMETI Sot kur Prokuroria Speciale Publike ia arrin që përpara gjykatësve ta dëshmoj fajësinë e atyre qe mbi një dekadë e zhvatën Maqedoninë, ne...

Aty ku vdes turpi dhe ku varroset e drejta, sundues janë...

Shkruan: Kim Mehmeti Ne duhet ta ndihmojmë dhe ta duam Shqipërinë edhe sot, kur fati i saj është barazuar me atë të ‘babalëve’ dhe ‘agron...

Mos me ja pas “qorru” shqiptarët një sy BDI-së, Grubi ende...

Ilir Mustafa A ka ironi më të madhe? A ka nënçmim më të madh për intelegjencën e shqiptarëve, se kur Artan Grubi, që disa...

Grubi: Cili sulltan me ferman ju qorroi për t’mos e parë...

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi dje në fjalimin e tij para deputetëve ka goditur deputetët që nuk e ndjekin rrugën e duhur drejt...

Kurbani Postreferendum

Bashkim Aliu Mbaroi fushata e referendumit të shumëpritur në IRJM, dhe me të përfundoi edhe sfilata e slloganeve pompoze dhe retorikës së rrejshme proevropiane dhe...

Shqiptarët pa strategji në shekullin e ri

Shkruan: Sefer TAHIRI, Shkup Nëse shqiptarët në shekullin XX luftonin për mbijetesën e tyre, për të kapërcyer orët e rënda të historisë bashkëkohore, në shekullin...

Çeliku: “Hem homseksual, hem krenar sikur nuk shkon”

Sot mbahet “Parda e Krenarisë” në Prishtinë, ku komuniteti LGBTI nga Kosova dhe vendet fqinje do t’i bashkangjiten festës së ashtuquajtur “Parada e Krenarisë” Në...

Reflekse mbi ndryshimet e reja kushtetuese në Maqedoni

Abdulla Mehmeti Në „Aktvendimin për shpalljen e KAÇKM-së si organ suprem ligjdhënës dhe ligjzbatues i Maqedonisë demokratike“ (1944), në Nenin 3, thuhet: „KAÇKM është formuar nga...

Bujar Osmani nuk mund të lavdërohet me integrimet, ai i ka...

Shkruan: Xhevdet Hajredini Në raportin e Brukselit nga takimi i parë në Komisioni Evropian për fillimin e procesit të skriningut, nga burime të panjohura në...

A ju kujtohet sa nëna shqiptare vajtonin bijtë e tyre, kur...

Rexhep Hasani Nënat shqiptare vajtonin burrat, bijtë, nipat e tyre, kurse këta i çonin duart lartë. Nënat shqiptare vajtonin bijtë që i mbulonte dheu,...

TABORET E ANARKISË KU NUK DUHET TË JENË SHQIPTARËT

Nga, Abdulla Mehmeti As vetë Putini rus dhe Viçiqi serb nuk e kundërshtojnë publikisht Marrëveshjen e Prespës, ndërsa e kundërshtojnë hapur argatët e tyre dhe...

Emrat Maqedoni dhe maqedonas, pse duhet të lidhen me sllavët dhe...

Nga, Abdulla Mehmeti Emri Maqedoni dhe maqedonas janë me burim nga gjuha shqipe, që realisht nuk kanë asnjë lidhje me sllavët dhe gjuhën e tyre,...

Ne, Zoti dhe të tjerët

Të gjithë kemi një emër dhe mbiemër dhe secili jemi krenar për vetveten. Madje, tepër krenar për rrënjët, gjakun, fisin dhe pronën tonë; dua...

Ngutu, Albin!

Xhevdet POZHARI Një ide e qëlluar, nëse është e vonuar, është edhe më dëmshme se një ide e gabuar. Sepse krijon pritje dhe iluzion. Njëjtë edhe...

Abdulla Mehmeti: Pse largohen shqiptarët nga Maqedonia?

Në fushatat parazgjedhore të partive politike, qytetarët, votuesit dhe opinioni nuk njoftohen dhe informohen me programe reale të tyre, për aktivitetet, planet dhe projektet...

Politika, intelektuali dhe faqebardhësia

Partitë tona e kanë injoruar në vazhdimësi shtresën akademike, kurse tani, pasi e kanë degraduar veten skajshmërisht dhe shpētimin e vetëm e shohin pikërisht...

Pengje të Hashim Thaçit

Reformat e paralajmëruara në PDK vazhdojnë të mbeten peng i ish-kryetarit Hashim Thaçi, ndërkohë që një popull i tërë ka mbetur peng i presidentit...

Z. Ali Ahmeti, nuk të kam takuar moti kohë, por kujdes...

Urim SALIHU Z Ali Ahmeti unë kurrë asnjë interes më të vogël s'kam patur nga ty. Nuk e di kur të kam takuar për herë...

Kim Mehmeti: “Shqipëritë” tona ngjajnë në shtete të përkohshëm ku jetojnë...

Analisti nga Maqedonia Kim Mehmeti ka qenë i ftuar në Top Channel për tu intervistuar. Në këtë intervistë ai ka folur lidhur me ngjarjet...

Pse dështoi referendumi?!

Naser Pajaziti E diela ishte ters për Maqedoninë, pasi nuk ishte pritur që referendumi për emrin të dështojë, duke mbyllur një shteg të implementimit të...

Referendumi i Maqedonisë, një tjetër fitore e Rusisë (Guardian)

Si kudo në Evropë, fushata e influencës së Rusisë në Maqedoni ka shfrytëzuar dhe plotësuar rrëfimet e djathtë nacionaliste-populiste, bazuar në nocionet e identitetit,...

Maqedoni, çfarë ndodh pas referendumit?

Një mundësi është, që t’i bëhet thirrje ndjenjës së përgjegjësisë të partisë opozitare VMRO-DPMNE dhe deputetëve të saj për integrimin dhe të ardhmen e...

KRAHASIME për të dekonspiruar MASHTRIMET e klasës politike !

Miq të dashur, Ligji për përdorimin e FLAMUJVE të kombësive i vitit 1973 thotë ; ( Neni 8 ) (цит..) Димензиите на сите знамиња при едновремена употреба ЗАДИЛЖИТЕЛНО...

Shqiptarët treguan se me BDI-në nuk duan të shkojnë as në...

Shqiptarët treguan se me BDI-në nuk duan të shkojnë as në “xhenet”, e jo më në NATO e BE Enver Spahiu Rezultatet e referendumit...

Kaçak – Demokracia

Shaqir Islami Referendumi dështoi! Pjesërisht me fajin e tjerëve; pjesërisht me fajin tonë. Natyrisht se më intereson ajo që ndodh në avllinë politike shqiptare. Qesh...

Rezultatet e referendumit treguan që VMRO dhe BDI-ja e duan Rusinë,...

Naser Selmani Rezultatet e referendumit tregojnë se nëntoka politike e VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së e ka minuar referendumin. Në këtë “lojë të pistë” mori...

Ç’tregoi Referendumi ?

Nga Lulzime Odai-Qoku Mr. E Politikës së Unionit Europian Pushteti aktual para se të hynte në këtë proces, duhej detyrimisht t’i bënte disa kalkulime mbi gjendjen...

Rezultati i dobët në Kërçovë tregon se cila parti shqiptare (bashkë)punoi...

Armir Idrizi Sapo janë mbyllur vendvotimet, kanë arritur shuplakat e para nga ndërkombëtarët për disa parti politike. Shuplakat kanë qenë mjaft të rënda dhe...

Përparësitë e dështimit të Referendumit dhe çfarë më pastaj?!

Arbër Çeliku Referendumi i 30-të shtatorit kishte një efekt të dyfishtë, por që pati një impakt kundërthënës. Nga njëra anë, ai ishte historik për etninë...

Kim Mehmeti: Ne kemi politikanë që vishen me Versace, por kanë...

Analisti Kim Mehmeti, në studion e “Top Talk” me gazetarin Denis Dyrnjaja, deklaroi se politikanëve “u leverdis që të kemi 5 Shqipëri”. “Ne kemi politikanë...

Matoshi: Dilni votoni më 30 shtator…!

Nga Prof.As. Ruzhdi Matoshi, Të nderuar miq, shok, vëllezër dhe motra po afrohet dita e 30 shtatorit një ditë që ndërron trajektoren politike dhe ekonomike...

Bujar Osmani i jep “shuplakë” Ali Ahmetit në mes të Çairit,...

Zëdhënësi i BDI-së, njëherit zëvendës kryeministër si duket e ka vendosur të bëhet kryetar i kësaj partie. Ai i ka dhënë një ‘shuplakë’ të...

“До свидания” (mirëpufashim) Rusi më 30 shtator!

Kalimthi përskaj kafenesë “Putin” në Shkup përballesh me racën ruse, me njerëz që krijon përshtypjen se përvjedhin hapat e çdo kalimtari, duke lënë për...

Pse t’i japësh shkas armikut, që diplomacinë e Kosovës, ta quajë...

Në OKB, në NATO dhe në OSBE, vetëm Shqipëria mund të lobojë për Kosovën, Jo Hashim Thaçi, as Ramush Haradinaj e as Behgjet...

Shpresat e Ilir Metës janë te mbeturinat e Sheshelit dhe Gruevskit

Spartak Ngjela Korrupsioni kryeministror dhe krimi i organizuar në Shqipëri, është hedhur në sulm për të bllokuar sot çështjen kombëtare si politikë perëndimore. Po politika...

Rusisë i kanë mbetur vetëm edhe dy ushtarë në Ballkan

Shaban Murati Një arsye shumë e fortë duhet ta ketë shtyrë ministrin e jashtëm rus, Sergej Lavrov, të ndërmarrë në 21 shtator vizitën në...

Të gjithë politikanët kanë para por Ali Ahmeti i dha 30...

Urim SALIHU Ka plot politikanë që kanë aq para. Shyqyr I kemi të pasur por edhe dorështërnguar. Nuk e prekin xhepin e tyre si një...

Kumanova-Likova duhet t’i thotë PO Referendumit

Të gjitha drejtimet e tjera jashtë korsisë dhe koordinimit me fuqitë e mëdha, si SHBA-ve, NATO-se dhe BE-se, janë Aleanca ogurzeza për kombin tone...

Si Shapi dhe Sheqeri

Shaqir Islami Ky referendum na vjen si ilaç! Po, po bash si ilaç për shërim të demokracisë sonë që lëngon si mëzati nga sëmundja e...

Trinomi kriminal i listave të “Veteranëve”

Idriz Zeqiraj Prokurori dinjitoz, me integritet juridik profesional, parimor dhe atdhetar trim, Elez Beqir Blakaj, nga Llukavci i Begut, komuna e Istogut, denoncoi...

Vota PRO referendumit, ndalon robërinë shekullore të shqiptarëve

Artene Iseni, (avokate e një pjese të anëtarëve të Grupit të Kumanovës) Më 30 shtator 2018 shqiptarët të gjithë votojn PRO - Referendumit...

Pyetje partive shqiptare në Maqedoni, a i keni menduar edhe të...

Naser Pajaziti Nëse referendumi për emrin do të jetë i suksesshëm, atëherë VMRO-DPMNE do të mbështesë dhe votoj ndryshimet kushtetuese, duke siguruar shumicën absolute prej...

Për referendumin, kundër qeverisë

Robert Nesimi Një javë para referendumit tanimë është e qartë që qeveria po e përvetëson gjithë procesin për vete, duke tentuar të paraqesë suksesin e...

Një Jaltë e re për Ballkanin

Prof.Dr. Mehdi HYSENI Ndarja e Veriut të Kosovës nuk ka “brirë”. Këtë e dëshmon edhe status quo-ja 8-vjeçare e ...

Punën e sotme mos e ler për nesër

Ejup Berisha Marrëveshja e Prespës do të mund ta vë nën hije Marrëveshjen e Ohrit. Kur Shqiptarëve të Maqedonisë ju dha mundësia historike që përmes...

Në vend të apelit për dalje në referendum: Jo, ky popull...

Duke analizuar atmosferën e përgjithshme të krijuar në Maqedoni para referendumit, me gëzim po konstatoj se ky popull në tërësi, jo i ndarë e...

Sllavofilët shqiptarë në Maqedoni

Si mund t’i dallojmë sllavofilët shqiptarë sot? Një shenjë e pagabueshme është se vazhdimisht kërkojnë një “armik të përbashkët” dhe, në emër të luftës kundër...

PO për referendumin! Kështu krijohen vende pune, jo me pallavrat e...

Shaqir Islami Shtator, a bën mot të ngrohtë vere! Aq vite mbaj në shpinë, nuk mbaj mënd Shtator më të bukur! Dhe i bereqetshëm!...

Mos harroni se 50 për qind e votuesve në referendum janë...

Nafie Selmani Më 30 Shtator diten e mbajtjes se Referendumit 50 % e votuesve janë gra. Prandaj ju të respektuara TV, para se te perfundoje...

Si të bëhemi shtet-formues?

Lura Pollozhani Ideja e shqiptarëve si kategori shtet-formuese në Maqedoni gjithmonë është paksa eluzive, na ik si koncept dhe kurrë nuk është e qartë. Një...

A duhen mes veti Aca e Hasha?

Aca kërkon veriun e veriut të Kosovës, ndërsa Hashimi jugun e jugut të Serbisë. Nejse, e kuptuat se me emrin përkëdhelës “Aca”, do t’a...

Ditën kur u dobësua BDI-ja, u varrosën ëndrrat e Lindjes për...

Arben Beni Selmani Nuk e di a e pati nga ndërgjegjja e vrarë, apo ishte tentim i ri për të manipuluar shqiptarët, mirëpo kryetari...

Ndryshimet kushtetuese edhe shqiptarët “maqedonca”!

Medai Shaholli Pardje kryeministri Zaev, u prononcua lidhur me ndryshimet kushtetuese dhe debatin që do të fillojë menjëherë pas referendumit. Ai paralajmëroi se do të ndryshohen...

“Shoku ynë” me “fiqir eksiq” e pa stanbollin!

Nga Fadil LUSHI Shpesh bën vaki që një kryefamiljar kokëkrisur ta kthejë shtëpinë përmbys, bën vaki që kalamajtë në mungesë të prindërve të bëjnë “gjullurdinë”,...

Diazepam politika dhe kombet e fjetura të Ballkanit

Ejup Berisha Kombet e Ballkanit në raport me politikën dhe politikanët janë përherë në gjumë shumë të thellë. Ani se gjatë tërë ditës janë me...

Sa shqiptarë ka në Maqedoni?

Komunat me shumicë shqiptare sipas numrit të banorëve (regjistrimi i vitit 2002): 1. Haraçina, 11.597 banorë 2. Bogovina, 28.997 banorë 3. Bërvenica, 15.855 banorë 4. Vrapçishti, 25.399 banorë 5. Gostivari,...

Minjtë e vegjël të politkës që e “hëngrën” flamurin e madh...

Nga, Abdulla Mehmeti Ta përmendish Skënderbeun në Maqedoni, ndërkohë që flamurin me të cilin ai e lartësoi popullin shqiptar në botë, të mos kenë të...

Prokuroria Speciale sjell detajet e fundit për rastin kundër Ali Ahmetit...

Prokuroria Speciale Publike ka sjellur detajet e fundit lidhur me rastin “Regjistrimi”, ku të dyshuar janë kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti dhe kryetari i...

Edhe nëse Mogerini pin çaj me Musën, (jo veç me Bujarin),...

Fejzi Hajdari Shqiptarët kanë shumë dilema për Marrëveshjen e Prespës (Maqedoni-Greqi), por nuk kanë dilemë se bindshëm do të votojnë “PRO” kësaj marrëveshje. Defektet që...

Qytetarët e shtetit dhe qytetarët e partive politike!

Abdulla Mehmeti Meqë referendumi i 30 shtatorit në Maqedoni organizohet për të mirën e të gjithë qytetarëve, pa dallim të përkatësisë kombëtare, fetare dhe...

Partitë shqiptare duhej bashkarisht t’i thonë PO REFERENDUMIT, jo të ndara

Gjyla Çeliku Nuk ka nevojë partitë shqiptare në Maqedoni të ndara të promovojnë REFERENDUMIN, të bashkuara do të reflektonin edhe qellimin e NATO-s dhe...

Mbretëresha heshtje

Përderisa gjatë ditës i kemi disi të organizuara mendimet dhe ritualet, sado dinamike të jenë ato, mbrëmja duket të jetë më e pamëshirshme. Në...

Ali Ahmeti sikur nuk është i vetëdijshëm që ka mbetur me...

Xhevdet Hajredini Nga paraqitjet e kohëve të fundit të Ali Ahmetit fitohet përshtypje sikur i njëjti nuk është i vetëdijshëm se në zgjedhjet e 2016...

Vetëm mediat maqedonase dhe ato në Tiranë, Ali Ahmetin e llogarisin...

Fejzi Hajdari Ali Ahmeti nuk është lider i shqiptareve të Maqedonisë, por vetëm kryetar i një partie politike. Ai mori vetëm 35% (përfshi këtu...

“Lamtumirë Ujman, lamtumirë Molla e Kuqe”, Vuçiqi na hyri në oborr

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Ramiz Kelmendi ka komentuar vizitën e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq në Kosovë. Kelmendi përmes një...

A ka Kosova Zot shtëpie?

Ndryshe, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk do të kishte mundur, që ta vizitone veriun e Kosovës ( më 8 dhe 9 shtator 2018)....

“KOMENT”: BDI 17 vjet “intriga” me mediat shqipe!?

Nga Bexhet Musliju -Drejtor i Agjencisë së Lajmeve Zhurnal.mk Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni Ali Ahmeti sonte nga Tirana ka zgjedhur të i'u...

Tabori i esadistëve gropos çështjen shqiptare të Iliridës

Medai Shaholli Tanimë nuk është sekret se esadistët e DUI-t, dhe të subjekteve të tjera politike shqiptare janë formësuar dhe se ata po shfaqet...

E dua Europën, NATO-n dhe Amerikën, por si shqiptare

Gjyla Çeliku Unë nuk luftoj fenomenet për me marrë një pozitë, sepse pozitën e kam, populli me respekt dhe dashni më shikon e vlerëson, kjo...

Danaj: Mos votoni referendumin që ju zhduk kombin, gjuhën, historinë shqiptare

Për 800 mijë shqiptarët e Shqipërisë Lindore në Fyrom Miqtë e mij... Mos e votoni Referendumin e 30 shtatorit. Gjithmonë ju kanë mashtruar. Këtë herë...

Modeli i Demokracisë orale-gojore

Ejup Berisha Demokracia në rajonin e Ballkanit ka qenë është dhe do të jete perher orale-gojore e jo reale dhe realizuese. Këtë lloj apo model...

Dhashtë Zoti Shqiptar, heronjtë nuk zgjohen nga varri…

NGA KALOSH ÇELIKU Viçat e palëpi të sotshëm shqiptar me jargë në fytyrë (partive politike shqiptare), që na i polli Lopa e Larme Shterpë në...

NATO po ndryshon qasje ndaj faktorit shqiptar në Maqedoni, duhet të...

NATO po ndryshon qasje ndaj faktorit shqiptar në Maqedoni, duhet të reflektojë edhe Tirana Armend Bashkurti Vëmendja e NATO-s tani është e fokusuar te...

Avaz i vjetër- vazhdon boshllëku në sistemin arsimor në Maqedoninë Veriore

Hamdi Nuhiju Para disa ditëve nisi viti i ri shkollor, ngjarja më e rëndësishme në shtet. Të gjithë familjet, mediet, shoqëria u përgatitën për këtë...

Dialogu dhe kriza

Nga Destan JONUZI Mungesa e dialogut pushtet opozitë ende po përballet me vështirësi edhe krahas tentimeve të deritanishme për t'i afruar palët politike. Partitë politike,...

Kështu nuk thotë Amerika, por burrështetasit e korruptuar që duan ta...

Nga: Xhevdet Pozhari Ambasadorët amerikanë kanë luajtur rol vendimtar në proceset e rëmdësishme nëpër të cilat ka kaluar Kosova, para dhe pas pavarësimit të saj....

Kuvendi, ta pengojë ngritjen e Murit të Berlinit në veriun e...

Derisa të vazhdojë Dialogu serbo-kosovar në Brukesl, Hashim Thaçi,do të jetë kryefigura politike numër 1 në Kosovë. Prandaj, “mos u...

Perdju: Ideja për ndryshimin e kufijve në Ballkan i konvenon Rusisë...

Në bisedimet e asistuara nga BE dhe SHBA për marrëveshjen e Ohrit, e cila pengoi luftën civile në Maqedoni, palët nuk e konsideruan kurrë...

Një votë shqiptare për një Maqedoni tjetër

Maqedonia ka ende shumë punë për të avancuar të drejtat e shqiptarëve. Përdorimi i gjuhës shqipe në të gjitha nivelet e pushtetit, punësimi i...

NE DHE ATA

Miq të dashur, Ne ju thamë se u çuam në kryengritje për BARAZI e jo për teritore- Ata na bëjnë FILM si dhunues ; Ne e...

Dështakët e çështjes shqiptare

Medai Shaholli Tashmë që ranë maskat e nacionalizmit fals nga të gjitha partitë shqiptare, përfundimisht mund të themi se subjektet politike shqiptare si ato në...

Zbatimi i konkluzave të Brukselit, e çon në burg Ali Ahmetin...

Xhevdet Hajredini Kaluan disa muaj prej se Maqedonia e pranoi dokumentin me konkluzat e Këshillit të Evropës për procesin e Zgjerimit dhe Asocim-Stabilizimit, me të...

STILI PROMOVUES QË MUND TË STIMULOJ REFUZIMIN !

Krijohet përshtypja se Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë dhe Bashkimi Demokratik për Integrim sikur etablojnë stilin e PËRVETËSIMIT meritorë të rrugës së INTEGRIMIT ....

Krerët shqiptarë në Shkup e Tiranë janë shitur kundër interesit kombëtar

E njëjta gjë në Maqedoni. Partitë politike nuk flasin fare për çështjen shqiptare, që është çështja kombëtare në Maqedoni. Se krerët janë të shitur....

Edhe Musa Xhaferi e Artan Grubi shohin matanë maleve, sikurse Ali...

Arsim Zeqiri E lexova shkrimin e përkryer të mikut tim të dikurshëm, Festim Halili. Meqë rrugët na janë ndarë (ai vazhdoi karrierën në vendlindje,...

A do të mund të punësohej studenti që diplomoi me notë...

Si njeri që e njoh, e di shumë mirë sa ka investuar Erblini në mësim, sa ka investuar dhe sakrifikuar familja e tij për...

U vërtetua se Ali Ahmeti sheh matanë maleve

Një kohë, skepticizmi ishte i lartë i shumë njerëzve ndaj thirrjes së kryetarit të BDI-së z. Ali Ahmeti për integrimet në NATO dhe BE,...

Sa më shumë gabime, aq më shumë Llajka (Likes)

Daut Dauti E kam një ‘friend’ në Facebook, të cilin saktësisht nuk e dij se kush është por e dij që jeton në një...

Profesorë të pushtetit, mos i ndëshkoni studentët “e parregullt” që punojnë!

Shkruan: Hava Tahiri Një student me shumë sakrificë kishte vendosur të punonte ndërkohë që vazhdonte studimet. Edhe pse me shumë vështirësi, ai mundohej të jetë...

Regjisori i filmit “Tallje me Krishtin” ky antishqiptar i përbetuar, i...

Ndonëse nëpërmjet një deklarate për media regjisori, Jani Bojaxhi, u nxitua të distancohet nga përmbajtja e këtij filmi, duke thënë se ai nuk ka...

Zbatimi i konkluzave të Brukselit, e çon në burg Ali Ahmetin...

Xhevdet Hajredini Kaluan disa muaj prej se Maqedonia e pranoi dokumentin me konkluzat e Këshillit të Evropës për procesin e Zgjerimit dhe Asocim-Stabilizimit, me të...

Liderët institucional të Kosovës deklarohen për bashkim me Luginën-kurse mungojnë Abetaret?!

Si askush nga Minisitria e Arsimit të Shqipërisë apo Kosovës nuk e pa të arsyeshme të vizitoj ndonjë shkollë në Krahinën shqiptare. Askush nuk...

Kështu nuk thotë Amerika, por burrështetasit e korruptuar që duan ta...

Shkruan: Xhevdet Pozhari Ambasadorët amerikanë kanë luajtur rol vendimtar në proceset e rëmdësishme nëpër të cilat ka kaluar Kosova, para dhe pas pavarësimit të saj....

Pesha e Turqisë në aleancën e NATO-s dhe raportet e saj...

“Ne i nevojitemi politikisht njëri-tjetrit. Fqinjët e Turqisë janë fqinjët tanë, dhe problemet e saj, janë problemet tona” -Javier Solana; ish-sekretar gjeneral i NATO-s- Muhamed Jashari-Shkup Kyçja...

Komandant Hoxha: UÇK nuk ka bë krime, më shumë është kujdesur...

Xhezair Shaqiri Në luftën e UÇK-së 2001 në Maqedoni asn6je civil maqedon apo serb nuk është vrarë, apo nuk ekziston asnje dokument nderkombetar apo maqedon...

Koncepti i fushatës ngërthen riskun për ta çuar CENZUSIN në R*ot...

Miq të dashur, Edhe për kundër hipokrizisë tani LSDM-ja dhe BDI shpërfaqin edhe një MIOPI politike lidhur me fushatën për Referendumin. Këta dy parti ortake...

A do të dënohet Arbër Ademi për tenderin 5 milionë euro,...

Arsim Zyberi Jo vetëm ne si juristë, por edhe laikët e kanë të qartë se me tenderin e ndarë në katër sy prej 5.3...

‘Të dashur mësues, mos i detyroni fëmijët të shkruajnë se si...

Te dashur/a mesues/e, Javen e ardhshme kur ato fytyra te embla te vijne ne klasen tuaj per here te pare dhe ju deshironi te ju...

Shqiptari o e mjera shqiptari, “bijtë” e tu të bënë shkrumb...

Ejup Berisha Bijtë e këqij dinë ti bëjnë përherë dëm mëmëdheut, më të këqijtë ata të pamëshirshmit bile edhe mund t’ia vënë flakën vendit që...

Filmi skandaloz është pasojë e politikave të DUI-t në Kulturë

Bdi dhe filmi i tyre Ne lidhje me filmin skandaloz finansuar nga agjensioni i filmit,ku ne menyre te paskrupullt degradohet emblema,gjaku i deshmorëve dhe UÇK,nuk...

PARADOKSALE

Kuvendi i Përgjithshëm i Bashkimit Demokratik për Integrim edhe për Referndumin kanë miratuar PLATFORMË POLTIKE pro Natos dhe Be-së ! Kjo është PARADOKSALE. Referendumi (et)...

Shqiptarët janë autoktonë në trojet e veta etnike dhe në shtetin...

Abdulla Mehmeti Deklaratat e ditëve të fundit të disa zyrtarëve, politikanëve dhe analistëve shqiptarë dhe të huaj se, nëse Lugina e Preshevës do t’i...

Veprat e Alisë po i habitin shqiptarët para pasqyrës së historisë

Qenan Aliu Vini re ; - Leka i Madh i përvetësuar nga maqedonasit në Aleksandar Veliki ,ishte ky figurë e historisë shqiptare, greke, maqedonase apo......

Anketat janë të lezetshme edhe kur nuk janë të vërteta

Nafie Selmani Anketat janë të lezetshme, a! Nuk është shumë e rëndësishme besueshmëria e tyre, as mënyra se si dhe kush i realizon, sa...

Vetëm te ne aktivistët e partisë paguhen me paratë e shtetit

Xhevdet Hajredini Patëm rastin nga një "bombē" të Zaevit, të dëgjojmë se maqedonishten e dinë edhe ata të cilët shtiren se nuk e dinë....

‘Gjenocid’ i burrështetasve shqiptarë, mbi shqiptarët!

Shkruan: Kim Mehmeti Përderisa Kryeministri i Shqipërisë fotografohet me futbollistë të famshëm, me qindra mijë të rinjë shqiptarë, ëndërrojnë ta braktisin vendlindjen! Derisa Presidenti i Kosovës...

E anashkaluara refuzon mirёnjohjen

Rexhie Avdiu- Xheladini Kujtesa e datave historike ёshtё rifreskim i memorjes kolektive dhe u pёrcjell mesazh brezave pёr kuptimёsinё e tё kaluarёs sё popullit, andaj...

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e tyre arsimor, shkencor dhe kulturor. Aleanca, ndërveprimi, por mbi...

Bajrami dhe “besimtarët” pa shije

“Thuaj: namazi im, edhe kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janë thjesht për Allahun, Zotin e Botëve” (El-En’am, 162) Kaloi një festë fetare që...

Abdulla Mehmeti: Mbi çështjen e referendumit në Maqedoni

Abdulla Mehmeti Shqiptarët në Maqedoni siç duket do t’i thonë „Po“ referendumit me karakter konsultues të 30 shtatorit, në lidhje me ndryshimin e emrit të...

5 mashtrime gjigande te diskursit mbi korrigjimin e kufijve

Per ti vene pikat mbi "i" eshte mire te kuptohen 5 mashtrime gjigande te diskursit mbi korrigjimin e kufijve. 1. Shkembimi i territoreve nuk eshte...
Ejup Berisha

Hashim toka e Kosovës është amanet që nuk falet dhe nuk...

Ejup Berisha Serbia e dinte shumë mirë se një ditë Cjapi do të vinte vetë te kasapi dhe do ta luste që tia pret...

Pa forcën lëvizëse intelektuale, partitë politike shndërrohen në rrangalla të padobishme

Çështja shqiptare në Maqedoni është çështje kombëtare, politike, historike dhe aktuale; është çështje e sovranitetit dhe shtetit, nga i cili aktualisht shqiptarët janë përjashtuar. Partitë...

EKSKLUZIVE/ Ministri Bushati flet për herë të parë për “korrigjimin e...

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, në një intervistë ekskluzive për “Panorama” deklaron se statusi i Kosovës nuk mund të rihapet...

Marrëveshja te restorant “Dora” në Tetovë dhe Marrëveshja e Ohrit

MUHAMED HALILI Përvjetorët vijnë e shkojnë, partitë e mëvonshme politike dhe liderët e tyre u bijnë parreshtur daulleve dhe rrahin gjoksin se si e...

Historia jonë, një “fidanishte ku kultivohet” heshtja…!

Nga Fadil LUSHI Jo gjithmonë heshtja duhet të jetë respekt ndaj bashkëbiseduesit tënd, jo gjithherë heshtja është flori, jo përherë heshtja është pohim, jo gjithherë...

Shqiptarët dhe referendumi

Zeqirja Ibrahimi Po lexoj dhe po dëgjoj këto ditë se disa shqiptarë, qofshin politikanë, analistë ose qytetarë – duke u nisur nga analizat e...

Dy fjalë për “patriotët me bateri” në Maqedoni

Uroj t'i ruaj Zoti shqiptarët e Maqedonisë nga atdhetarët e rrejshëm, të cilët për interesa personale e kanë pranuar Republikën e Maqedonisë me këtë...
Ejup Berisha

Është koha që ta ndryshojmë mentalitetin imponues autokratik me atë lejues...

Ejup Berisha Ekziston një fakt e ai është se nje kilogram flori eshte me i vlefshëm dhe më i kushtueshëm se një kg metal i...

Përmendorja në Radushë të Shkupit tregon se si nuk duhet të...

Enver Robelli E quajtën komandant, por kur luftoi e lanë vetëm. Pas luftës e quajtën «komandant legjendar» dhe përtuan nga sakrica e tij, nga...

A munden maqedonasit të formojnë kombin e Maaqedonisë?

Ismail Ganiu Nëse maqedonasit dëshirojnë të formojnë kombin maqedonas, siç ka bërë Amerika, atëherë duhet të ndryshojnë qasjen dhe sjelljen e tyre me të...

Krahina e Preshevës të kërkohet edhe në Bruksel e OKB,...

Shkruan: Mr.Sc.Refik HASANI Paraqitjet e shpeshta që jan dhe mbetëm vetëm deklarime politike të Presidentit të Kosovës, z.Hashim Thaçi, dhe Nënkryetarit të...

Mesazhet e vetëdijshme dhe të pavetëdijshme të zëvendëskryeministres së IRJM

Afrim Fanda “Qytetarët të tregohen të guximshëm në referendum” apeloi zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes e IRJM, Radmilla Sheqerinska. Si bibë tipike politike...

Referendumi dhe shqiptarët

Si po shkojmë në NATO dhe BE?! Si shqiptarë?! Si mundet të shkojmë si të tillë ku ende nuk e kemi të përcaktuar pozicionin tonë...

Rreziqet që i kanosen Ballkanit nëse ndryshojnë kufijtë e Kosovës

Spektri i ndarjes po e bezdis Ballkan këtë verë. Pas disa deklaratave provokuese nga politikanët serbë dhe kosovarë dhe në mes të heshtjes relative...

Abdulla Mehmeti: Shqiptarët dhe aktualiteti politik në Maqedoni

Abdulla Mehmeti Në vitet e para të demokracisë dhe pluralizmit edhe shqiptarët në Maqedoni kanë qenë më unikë. Për çështje të rëndësishme janë ulur bashkë...

Arbën Xhaferi, sinonim i politikës përparimtare shqiptare

XHENUR ISENI Askush se besoj, as që donin ta dëgjonin e jo më të besonin lajmin e hidhur për ndarjen e Arbën Xhaferit nga jeta,...

TË PAFTUARIT

(Tregim kushtuar ngjarjeve tragjike të 9 majit) Sermet Sulejmani Ai mëngjes qe i zymtë e s’di pse s’i ngjante aspak të tjerëve. Rrugët e qytetit tim...

Është e vërtetë që rumunët “nuk janë Shqipëria”

Nga Mero Baze Ka disa orë që në rrjet qarkullon një foto e montuar në të cilën është shkruar rumanisht “nuk jemi si Shqipëria”, vendosur...

Lum ne që të kemi, o Hashim Thaçi!

Xhevdet Pozhari Ka shumë pak ballkanas që kanë lindur dhe kanë vdekur në të njëjtin shtet. Edhe pse tërë jetën e kanë kaluar në...

NË TË S’ËMËS ZAJKO…!

Medai Shaholli Kryeministri Zajko, çdo ditë e më shumë po intesifikon propagandën dhe fushatën tij pro referendumit. Ai po lufton me mish e me shpirt...

Shqiptar apo kosovar

Pse sot kemi dy shtete shqiptare, ky nuk ishte vullneti i shqiptarëve, ishin konjukturat e të fuqishmëve ato që vendosën që të mos kishte...

Pse korrigjimi i kufijve: Kosovë – Serbi, nuk paraqet rrezik për...

Nexhmedin Saqipi Korrigjimi dhe ridefinimi i kufijve administrativo – shtetëror midis Kosovës dhe Serbisë, është rruga më e mirë e realizimit të kërkesave të shqiptarëve...

Njerëzve të këqinj si Hashim Thaçin nuk u dalin ëndrrat

Sali Berisha nuk mund të shtyhet me Hashim Thaçin, sepse para se Hashim Thaçi të thotë se Sali Berisha i ka mbushur tankset e...

Anketa: Edhe votuesit e BDI-së janë përcaktuar për NATO dhe BE,...

Baki Aliu Rezultatet e anketës që u realizua nga MCMS për referendumin, gjithsesi që paraqesin lajmin e ditës. Ky lajm është edhe më pozitiv...

Korrigjim të kufijve nuk ka, keni tradhtuar edhe Preshevën, edhe...

Prof.Dr.Mehdi HYSENI Pavarësisht se çfarë thuhet në Nenin 1 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës (15 qershor 2008), korrigjimi, përkatësisht ndryshimi i kufijve territorialë mes...

Ballistët nuk luftuan kundër hebrenjve

Dr.sc. Ilmi Veliu, drejtor i Muzeut të Kërçovës Shqiptarët që ishin me organizatën e Ballit Kombëtarë dhe të ndihmuar nga Musolini e...

Shembulli i Gjermanisë dhe mosinteresimi i Shqipërisë për shqiptarët e Maqedonisë

Gjermania dy dekadat e fundit e mbrojti zyrtarisht pakicën gjermane në Rusi e Rumani, duke i dhënë çdo gjermani atje shtetësinë, por edhe ndihma...

Hashim, nuk na duhet Gjergj Dedaj, mbaje për veti ose çoje...

Hamdi Nuhiju Propozimi i presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi për ta emëruar ambasador në Maqedoninë Veriore, Gjergj Dedajn ka nxitur reagime të shumta...

Fjalimi i Demaçit në vitin 1991, gjatë pranimit të çmimit “Saharov”:...

Shkrimtari shqiptar nga Kosova, Adem Demaçi, ishte 55 vjeç kur mori çmimin prestigjioz të Parlamentit Evropian, për mendimin e lirë, “Sahraov”. Atëkohë ishte kryetar...

OPINIONE