-3 C
Skopje
Sunday, February 24, 2019
Home Opinione Page 16

Opinione

Maqedonia dhe Bosnja të parat me ryshfet

Në Maqedoni dhe Bosnjë kanë paguar ryshfet 28 për qind e të rriturve, në Kosovë 22 për qind, në Serbi dhe Mal të Zi...

Përmbledhje e grusht shteteve në Turqi që nga viti 1960

Grusht shteti që po zhvillohet në këto momente në Turqi, e që nga Qeveria turke po cilësohet si tentim-grusht shteti, nuk është i pari...

Dearabizim i islamit si mision historik i shqiptarëve

FADIL LEPAJA Shqiptarët si popull, të cilët për shkak të rrethanave historike, në pjesën më të madhe janë me përkatësi fetare muslimane, por edhe me...

Ja pse Ali Ahmeti i shërben sllavizmit

Eshref Ymeri Në kalanë e fshatit Sellcë të Maqedonisë, më 16 mars 2012, për të njëmbëdhjetën herë, u zhvillua aktiviteti me temë “Pranvera e Dinjitetit”,...

Ca fjalë për ata që justifikojë terroristët?!

BLENDI FEVZIU U bë kohë që bota është trazuar nga ky fenomen i lashtë por i rikthyer vrullshëm. U bë kohë që njerez të pafajshëm...

Gafat e Ilir Metës me rastin e vizitës së tij në...

Xheladin Zeneli Kryetari i kuvendit të Shqipërisë z. Ilir Meta bashkë me bashkëpunëtorët e tij,zhvilloi vizitë zyrtare në Podgoricë, me 12 Korrik 2016, kryeqyetin e...

Disonanca kognitive: lufta nëmes qëndrimit politik dhe privat

Disonanca kognitive është një nga teoritë më me ndikim dhe më të studiuara në psikologjinë sociale, dhe nënkupton një stres mental ose shqetësim i...

Nuk ka çmim që mund ta kompensojë një jetë të humbur...

  Jeta reale nuk është film vizatimor në të cilën mund të biesh nga lartësia më e madhe e botës dhe pas pak mund të...

Edhe 100 Nulanda të vijnë në Naqedoni është kot, të korruptuarit...

Sulejman Mehazi Edhe 100 Viktori Nulanda të vijnë në Maqedoni kot, nuk lëshojnë pe të korruptuarit politik, këtë e themi nga përvoja e mëparshme europiane,...

Dekorimi Milo Gjukanoviqit nga shteti shqiptar është skandal

Shteti shqiptar e dekoroi Milo Gjukanovic me nderin më të lartë "Urdhërin e flamurit kombëtar" E dekoron me flamurin të cilin Gjukanovic ua ndalon shqiptarve...

Debati si vazhdim i politikës me mjete të tjera

“Ani çka”, u thoshte dikur deputeti Sheshel armiqve të tij në Parlamentin serb, “a mos e keni shtëpinë pranë rrugës”? I çarmatoste. Askush nuk...

Akademia Shqiptare Amerikane e Shkencave dhe Arteve kundërshton demarkacionin me Malin...

(Lidhja: Marrëveshja për demarkacionin e kufirit shtetëror mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi, e nënshkrua më 27 gusht 2015, në...

Politikat destruktive po rrezikojnë vendin

Nga: Avni Jashari Protesta, e skena të ndryshme në qytetet e Kosovës e sidomos në kryeqendër, në Prishtinë, kohë më parë i mbushën faqet e...

Qenan Aliu: Artin Spahiu e përbuzi liderin e BDI-së, Ali Ahmeti

Askush nuk e ka përbuzur më keq dhe më ulët z. Ali Ahmeti sesa Artin Spahiu . As ne që kemi kritikuar apo sygjeruar...

Le të investojmë në vajzat tinejxhere për një botë më të...

Dr. BABATUNDE OSOTIMEHIN* Për disa vajza vitet tinejxhere paraqesin kohën e hulumtimit, mësimit dhe pavarësimit më të madh. Mirëpo për shumë tjera kjo moshë...

Bota do të duket më ndryshe !!

Bota do të duket më ndryshe pas pak dekadash, kështu e kanë të programuar dinastitë familjare që kontrollojnë botën. Asgjë nuk duhet të kuptohet...

Dikush në NATO, e dikush në dasma!… Ku është BDI-ja?

Cili është qëndrimi i Maqedonisë si vend i cili pretendon se "meriton" te behet anetare e NATO-s, ndaj ketij vleresimi te NATO-s per Rusine?...

Amkademikët

Fadil Lepaja Ndoshta, veprimi me i arsyeshem do te ishte qe emri i ASHAK te nderrohet, Mjafton te quhet : A(m)kademia e Kosoves, Shkencat dhe artet...

UNESCO: Islami feja më paqësore në botë

Islamin si fenë më paqësore në botë, prandaj edhe ‘‘Muhamedi a.s. ishte një njeri i paqës i cili i mësoi ithtarët e tij të...

Feraj: Ne jemi të gatshëm të falim territor për në BE,...

I kemi mësuar vetë: Ndonëse Maqedonia i ka punët keq në raport me veten aq sa mund të zhbëhet, në raport me BE-në nuk është...

Sefer Tahiri: Vizita e Nuland është treni i fundit i zgjidhjes...

Vizitat e shumta të përfaqësuesve ndërkombëtarë dhe presionet e vazhdueshme ndaj politikanëve, njohësi i çështjeve politike, Sefer Tahiri, i sheh si shansin e fundit...

“MYSLIMANIZMI” SHQIPTAR MIDIS DY “EL-ARABI”-VE

Shkruan: Ismail Bardhi “E vërteta që dëmton është më e mirë se gënjeshtra që ndihmon.” – Proverb arab Pse jemi kështu si jemi?!? Si duket vetëm...

Politika amerikane nuk hipnotizohet me truqet e hajdutëve të pushtetit

QENAN ALIU Një truk i hartuar nga hajdutët e pushtetit por padyshim i realizuarë në praktikë nga ministri i Punëve të Brendshme Çavkov. Operacion spektakular...

Intelektuali nuk flet “ne emer te shumices”, sic po flet Mehmet...

Mehmet Kraja sulmon, ofendon, paragjykon pa argumente por vetem me hamendesime te tij. Nese nje intelektual shkruan per nje dukuri ne shoqeri ai duhet...

19 vite nga ngjarjet e 9 korrikut të vitit 1997 në...

Sot pas plotë 19 vitesh, qytetarët e Gostivarit përkujtojnë ngjarjet e përgjakshme të 9 korrikut të vitit 1997, informon INA. Sot e para 19 viteve,...

Selmani për “Lajm” : Gjakun e dëshmorëve BDI ia shiti car...

Gazetari Naser Selmani vlerëson se BDI mban përgjegjësinë kryesore që lejoi ndryshimin e kursit perëndimor të Maqedonisë në drejtim të Rusisë. Ai ka thurë...

„Le të mbrojmë Evropën duke e bërë atë më të fortë“

Frank-Walter Steinmeier, (Ministër i jashtëm i RF të Gjermanisë. Prej meidumeve në gjuhën shqipe, ky tekst botohet ekskluzivisht në gazetën Lajm)  Kush e ka ndjekur...

Argetuesit e masave dhe Skenderbeu

Te dashur miq, po e sjelle per ju, ktu ne profilin tim, nje paraqitje komike te nje historiani turk, i cili me teper se historian...

Mesi futet në burg, Gruevski ende në liri?

Kështu mësohet ti ketë thënë gjykatësi, post festum, pas leximit të Aktgjykimit, yllit të futbollit – LIONEL MESSI ;- * * * I dashuri...

Skenari rus i pasigurisë ballkanike

Dr. Islam Lauka Para pak ditësh, në Moskë, mbylli punimet Kongresi i 15-të i Partisë “Rusia e Bashkuar”, e njohur ndryshe si partia e pushtetit,...

FJALIMI MË I FUQISHËM I DHËNË NDONJËHERË

Pjesë nga filmi “Diktatori i Madh” nga Çarli Çaplin. Ky fjalim konsiderohet si një prej fjalimeve më të fuqishëm në histori. Duke marrur parasysh referencat anti-naziste...

Qeveritë që i reklamohen qytetarit me parat e tij, duhet të...

QENAN ALIU Si duket pushteti përgatit ligj për reklama qeveritare nëpër media. Nuk e di saktë, por a thua vallë ka qeveri dhe parlament në...

Bytha juj

EDISON YPI Bytha juj hante nat’ për nat’ përshesh me kos. U bo bytha juj me u shtru nëpër restoranta ku ha male mishi dhe...

Një vajtim për Almirin 4 vjeçar!

Almir Aliu nuk është më! Deri dje ishte ende një 4 vjeçar me sytë xixëllues dhe dhëmbët e bardhë rrezëllues që i jepnin bukuri...

Roli i partive Socialdemokrate në Evropë

Shkruan: Kadri GËRVALLA Vendimtare për vendimmarrjen në Parlamentin Evropian nuk janë interesat kombëtare, por linjat politike që ndjekin fraksionet përkatëse, të cilat janë formuar dhe...

Kumanova është bërë varri i shqiptarëve ?!

Nga Skënder MULLIQI Mjaftë kujë e vajë nën qatitë tona. Mjaftë më  varre që po na i hapin bishat serbo -maqedonase në trojet tona etnike....

A po shkon politika drejt një konflikti ndëretnik!?

Tragjeditë e luftërave të fundit në Ballkan (të freskëta në mëndje dhe në kohë) reflektojnë në tezën, se vendet multietnike dhe vendet e Ballkanit...

Fqinjët e Evropës

Pavarësisht, konstalacionit politik momental, shqiptarët nuk kanë arsye të brengosen, sepse ata janë një komb evropian dhe vendi i tyre është në Evropën politike,...

Merkel – Britanikëve: S’mund të zgjidhni çfarë doni nga BE’ja

(Foto: DPA, K.Nietfeld) Para mbledhjes së Këshillit Evropian në Bruksel, Kancelarja Merkel u tregon vendin britanikëve: në daljen e tyre nga BE ata nuk do...

Tre mënyrat si britanikët mund të bllokojnë Brexit

Ndonëse u pretendua për të kundërtën, Britania e Madhe me referendum, vendosi që të dalë nga Bashkimi Europian. Mirëpo a do të realizohet në praktikë...

“Car Lazari”, ”Zajednica”, ”Lugina e diellit” dhe heshtja e qeverisë kuislinge

Shkruan: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI *Banda e Qeverisë kuislinge dhe kusaresh e dalur me vota te blera,të vjedhura dhe dallavere,po bejnë pazare pa hanxhiun fshehurazi dhe tinzisht...

Rasti i Kumanovës skenari i gatuar nga presidenti IVANOV?

Prokuroria Speciale duhet të arrestojë Sinisha Alesovskin dhe Shenasi Mehmetin, pasi kanë falsifikuar dokumentet dhe kanë hartuar dokumente zyrtare për rastin, pasi ka ndodhur...

NISMA për Kosovën është krenaria e diasporës

KADRI GËRVALLA Të nderuar pjesëmarrës,i nderuari z Kryetar LIMAJ,i nderuari z kryetar i këshillit kombëtar z Krasniqi,delegatë dhe ju mysafir kam nderit t´ju përshëndes në...

Rasti i Kumanovës në ndërgjegjen e Institucioneve të Kosovës

 Ajshe Nezaj. New Jersey Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet...

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Letër e dërguar ekskluzivisht në redkasinë e gazetës Lajm   AJSHE NEZAJ/New Jersey-SHBA Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që...

A deshi Putin ta shkatërrojë BE-në dhe Britaninë e Madhe?

Shkruan: Muhamed Halili Rezultatet e Referendumit britanez për dalje nga Bashkimi Evropian shkaktuan analiza dhe komente të shumta në mediumet evropiane dhe botërore natyrisht shikuar...

Gjatë zgjedhjeve politikanët bëhen lypsar, e pastaj zhduken shkojnë në ….

Shndërrimi i politikanëve në lypës më së miri vërehet gjatë aktiviteteve të tyre politike dhe sjelljeve që ata i bëjnë në ambientin politik. Këta...

Kujt i pengoi Hoxhë: Elvis Naçi?!

Autor: Agron Islami Sot një ditë e bukur. U ula përpara laptopit. Lexova lajmet dhe ndodhitë e botës. Pastaj u drejtova dhe po lexoja në...

Bashkëpunëtori i presidentit Rugova godet “sejmenët dhe kuislingët” e Gruevskit

  ILAZ KADRIU Të nderuar Intelektualë Shqiptarë, Duke mos pasur faktor te sigurte dhe te shëndoshë politikisht, vendosa ne mënyrë te pavarur tu shkruaj juve, intelektualeve shqiptare...

Po ç’faj pati Josif Bageri?

Më 21 maj 2016, në Shkup u vendos tinëzisht përmendorja e Josif Bagerit. Duke mos gjetur vend të përshtatshëm, përmendorja e tij u vendos në...

HALILI:Shqiptari i vërtetë din të besoj në Zot pa i thënë...

Shkruan: Shpëtim Halili Jetojmë në rrethana vërtetë të jashtëzakonshme për shqiptarët këtu!Jetojmë në një kohë kur njerëzit nuk zgjedhin mekanizma se si me ardhë në...

Referendumi si procedurë jodemokratike, ku vota e budallit – sa e...

Nga akademik Artan Fuga. Ka ca gjera qe pasi vendosen nuk mund te hidhen ne referendum sidomos kur ben vape. Njeriu eshte kontrapedal, priret te...

Keni të drejtë të kërkoni t’i përfaqësoni vetëm ata që mendojnë...

SERMET SULEJMANI Doja kësaj here të mos rrëmbehesha me mendime e as me përsiatje, të paktën në këto ditë të fundit të Ramazanit, po ja,...

Pse edhe qytetarët të mos sillen në mënyrë totalitare sikurse Qeveria...

XHENUR ISENI I ashtuquajturi “Revolucion Laraman” nuk është e drejtë autoriale e opinionit maqedonas, që do të thotë se këtu po ndodh diçka që tanimë...

Mesazhi gjeopolitik i BREX-it

Dr. Enver Bytyçi Britania i tha jo Europës së Bashkuar. Në fakt Europa i pati thënë jo Britanisë së Madhe në fillimin e anëtarësimit të...

Nuk dimë të pimë “Skënderbe”, por kemi të drejtë ta përfaqësojmë...

Zeqirija Ibrahimi Nuk dimë të pimë “Skënderbe”, por kemi të drejtë ta përfaqësojmë vetveten dhe popullin tonë “E duan apo e urrejnë, u pengon ose...

Biznesi dhe cilësia e shkollave private

SELIM IBRAIMI Institucionet private të arsimit në botën perëndimore njihen si shtyllë e dytë pas atyre publike. Shpeshherë si në SHBA universitetet private dhe shkollat speciale...

Përqindja e shqiptarëve (e maqedonasve) dhe biznesi i ndërtimtarisë

Fejzi HAJDARI Shqiptarët gabimin më të madhe bëjnë kur merren me përqindjen e tyre në Maqedoni, dhe jo me përqindjen reale të popullatës maqedonase për...

“Kadastra” jugosllave kërkon hapësirën e Kosovës

Çakorri dhe Belluha ishin prona me tapi të Kuqishtasve, të dy familjeve të mëdha kulake të Zek Haxhisë dhe Sali Turkajve në prona të...

Shqipëria globale   

Gjithsesi, nuk e nisa këtë kolumne të sotme me temë futbollin, por si mund të e filloja ndryshe, kur edhe qeveritë këto ditë i...

 Ribashkimi kombëtar dhe  “shytat” 

Të shtrohet për zgjidhje çështja koloniale, jo “çështja kombëtare shqiptare” në Ballkan, sepse kjo është zgjidhur në shekullin XIX. Ndryshe, nëse, edhe më tej...

Diplomacia e Bashkimit Evropian më pak të flet e më shumë...

Konsideroj se Bashkimi Evropian duhet të vazhdoj ta aftësoj dhe ti përforcoj kapacitetet e diplomacisë së saj me qëllim që ajo të veproj në...

VMRO-DPMNE, Kole Diamanti dhe integrimi i Ali Ahmetit

QENAN ALIU Si duket filloi diamantizimi i Dpmne-së , me simpatizantë të flakt shqiptarë dhe me përkatësi muslimane. Po a nuk është kjo e drejtë...

Eulex, sukses apo dështim?

Adea Hasi Eulex paraqet misionin më të madh civil deri më tani të Politikës Evropiane për siguri dhe mbrojtje. Dhe misionin me të madh të...

“Nga Isuf Qamili te Haxhi Qamili”

  ZEQIRJA IBRAHIMI Ta legjitimosh krimin, korrupsionin, amoralitetin, vjedhjen, ryshfetin, vrasjen e shqiptarëve dhe burgosjen e tyre me burg të përjetshëm dhe këtë ta bësh në...

Ata që diskriminohen, jetojnë me frikën se mos keqtrajtohen

Nga: Anita R. Haziri Të gjithë ne kemi vështirësi në jetë, provojmë dhimbje, e shumë ngjarje të hidhura, e reagimi ndaj këtyre situatave zakonisht na...

Një popull i vogël në momente të caktuar dinë t`a tregoj...

Shqiptarët në këtë kampionat treguan e dhanë më shumë se sa pritej, i treguan botës se Tifozeria me kulturë IIire dinë të tifozerojë, dinë...

Vlerat e muajit të Ramazanit

Nga ky kënd mund të shohim se kemi të bëjmë me një urtësi mjaft të lartë të Perëndisë sepse Muhamedi a.s dhe muslimanët tanimë...

Këto ishin ëndrrat e rinisë shqiptare të Shkupit në shekullin e...

VALBONA REKA Eci unë nëpër Çarshinë tonë duke shpejtuar të arrij në hapjen e lokalit të ri të quajtur “Hamlet” ku isha e ftuar. Tingujt...

Të matesh me hijen tënde

Viteve të e 90-ta, Ademi rebelohet sërish, kësaj radhe ndaj popullit të vet, i cili sipas tij kishte marrë formën e kopesë së deleve...

Dëshmorët janë vetë liria jonë!

Esat Shala Kalojnë vite, kalojnë edhe shekuj e kujtimi për dëshmorët mbetet i freskët në mendjet tona, në kujtesën tonë historike. Brezat që vijnë do...

Diaspora: Dikur kurbetçinj, tash të shpërngulur

Shkruan : HALIT NAXHAKU Hallakamë. Tollovi. Turbullira. Rrokotel. Lëmsh. Laramani. Zik-Zake jete. Nyje. Labirinth. Katrahurë. Gjurullti. Shashërdi. Popull i shastisur/ habitur, popull i hutuar!!!... S’e...

Civilizimi shqiptar zbarkoi në Lens të Francës

Flakron BEXHETI Kombëtarja e futbollit shqiptar është padyshim krenaria e çdo shqiptari. Përpjekjet e vazhdueshme të futbollistëve të kombëtares e ngritën atë në piedestal ndërkombëtar...

Me pavarësimin e Kosovës fitoi drejtësia, kurse pësoi tirania dhe kolonializmi...

  Ky është triumfi më i madh për gjithë Ballkanin, sepse popujt e tij më nuk do të kenë rast, që për çdo dhjetë, njëzet...

A bën “pazar” lideri i VMRO-së, me emrat e dy shkollave...

AZAM DAUTI Sqarimi i parë: Regjistri qendror është servis dhe regjistrues i të dhënave të ndërmarrjeve private e publike si persona juridik dhe fizik në...

Kush po tallet me ish ushtarët e UÇK-së

XHEZAIR SHAQIRI Pas përfundimit të luftës së vitit 2001 në Maqedoni, në skenë u parqitën të atillë që nuk zgjodhën mjete për të zhvilluar luftë...

Mos kërkoni fajtorë aty ku ka vetëm shpirt sportisti!

Ndeshja Shqipëri - Zvicër duhet të shihet si garë sportive jashtë cilësimeve politike BARDHYL MAHMUTI Nëse futbolli është sport përmes të cilit identifikohen qindra milionë njerëz...

BDI-zimi i BFI-së

Zeqie Veseli Mulla Sula pushtetin e vet e kërkon në pushtet të koalicionit qeveritar LSDM-BDI. Prandaj po e BDI-zon BFI-në, kurse kontrollin e LSDM-së mbi...

Edhe në humbje, Kombëtarja shkruan historinë!

Reshat Ibrahimi Erdhi edhe kjo ditë. Shqipëria debutoi në një kampionat europian, të 15-in me radhë. Debutimi ishte me humbje, por aspak i ithët. Djelmoshat...

Shtëpia e sovranit në Maqedoni është e uzurpuar !

Miq të dashur, Maqedonia është Republikë parlamentare, kurse Kuvendi është institucioni qenësor i saj, pra shtëpia e sovranit dhe atë nuk ka të drejtë që...

Ç’do të kishte bërë Gruevski, me Ibrahim Kodrën?

Nga Rudina Xhunga Ibrahim Kodra do të vazhdojë të prehet në Ishëm. Debati për zhvarrimin e tij, ishte një ndër më të pakuptimtët e kohëve të...

Pse Maqedonia duhet të federalizohet

Me mëvetësimin e Maqedonisë, në kohën kur në pushtet ishte PPD-ja u kry REFERENDUMI për autonomi politike territoriale. Për këtë u deklarua afër 99%...

Nuk kanë qenë kërcënues te komuna e Çairit, por aktivistë

QENAN ALIU ...VENI RE aktivitetet e bujshme të Bdi-së. Forumi i gruas së Bdi-së takoi ministrin filan fallani. Forumi rinor i partisë u takuan me...

Pas protestës së dështuar edhe Anketa e IRI-t rikonfirmon dështimin e...

HADI OSMANI Anketa e sotshme e institutit amerikan IRI rikonfirmoi dështimin spektakolar të mendjemadhit Ziadin Sela Duke marrë parasysh se anketa është realizuar nga një...

Nevojiten ndryshime urgjente në Kushtetutën e BFI-së

Ne, një grup nëpunësish të BFI në RM, pa kurrfarë dyshimi jemi të bindur se ky Institucion për shumë vite, madje që nga themelimi...

Agjërimi dhe shkenca

Egzon Daku Duke mos qenë nga tipat që fenomenet natyrore, shoqërore apo qoftë edhe fetare i pranon në paketë vendosa të hulumtoj dhe të analizoj...

Osmani: Fatmir Limani vjen në Sllupçan e reciton poezi dhe ikë...

Analisti politik Hadi Osmani nga Sullpçani i Hoxhë Jakup Hasipit ka goditur rëndë “patriotin” Fatmir Limanin. Osmani thotë se Fatmir Limani vjen në Sllupçan...

Bujar Osmani, mjaft me rrena!

  Duke ndjekur situatën politike në vend dhe njëkohësisht krizën institucionale që e shkaktoi koalicioni më i keq i mundshëm VMRO-DPMNE – BDI, të sjell...

Shqiptarët dhe  “nëntori i katërt”

FADIL LEPAJA Kosova, edhe Shqipëria, përfshi edhe shqiptarët “jashtë atdheut”, për të u bërë pjesë e familjes evropiane, duhet edhe njëherë të shpallë pavarësinë. Kësaj...

Bdi do reformohet kur do e largojë Artan Grubin

HADI OSMANI Artan Grubi është fatkeqësia e Bdi-së, personi ma i urryer publik madje më shume e urrejnë të Bdi-së se sa partitë opozitare pasi...

Kushtet e diktaturës

Shkruan: Abdylmenaf Bexheti, Tetovë Fillimisht një shpjegim terminologjik. Me termin “regjim” në këtë tekst nënkuptoj strukturat qeverisëse në Maqedoni, posaçërisht 5-6 vitet e fundit. Këtu...

Diaspora Jonë, Hambar i Tjetërkujt

SHAQIR ISLAMI Fejza i “Lajm’it” më ftoi në një darkë-pune në Shkup;  ku do debatohej për hallet dhe telashet tona politike dhe shoqërore; të pranishëm...

Politikanët shqiptarë duhet tredhur te veterinari

SULEJMAN MEHAZI Të mjerët ne që jetojmë në shtetin e Gruevskit, më duket se, ose shtirremi, ose s’na këndet ta dimë se ky shtet s’është...

Politikanët shqiptarë duhet tredhur te veterinari

SULEJMAN MEHAZI Të mjerët ne që jetojmë në shtetin e Gruevskit, më duket se, ose shtirremi, ose s'na këndet ta dimë se ky shtet s'është...

A po provokohet një luftë NATO-Rusi?

Autori dhe ekonomisti kanadez, Michel Chossudovsky ka thënë se misioni stërvitës i NATO-s që po kryhet në Poloni, po bëhet për të vrarë dy...

Sa më i paditur të jesh, post më të lartë do...

Sot kriter kryesor për të arritur deri te ndonjë post apo angazhim i lartë është vetëm një - pra të jesh i paditur dhe...

Nëse dikush dëshiron të më ndalë me forcë, le ta provojë!

QENAN ALIU Dje më 5 qershor ishin të përcaktuara por nuk u mbajtën zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Për këtë ditë edhe pse mbajtja u betonua...

Natën e varrosin, ditën e ngjallin

U bë një vit që kur u firmos Marrëveshja e Përzhinos, marrëveshje kjo që atëkohë, kishte ngjallu shpresa se do të nxjerrë vendin nga...

Zyhdi Bej Ohri

ZYHDI BEJ OHRI PERSONALITET I LËVIZJES SONË KOMBËTARE Eugen Shehu – Në vitet 70-të të shekullit të njëzetë,dukej se panorama ballkanike do të ndryshonte fytyrën e...

Ta kalërofsha qiellin

Nëse s’ka llastik, s’ka revolucion Goran MIHAJLLOVSKI 1. Të mos lajmërojë policia që ka ngritur padi penale kundër sulmuesve të Komunës së Qendrës që demonstronin për ndërtim...

Bota virtuale po sfidon realen

Shkrim autorial prej një lexuese e portalit "lajmpress".   Valentina Alijaj Rrjetet sociale po e vjedhin kohën tonë apo po e pasurojnë atë, duke e ditur se...

Shtetet pengmarrëse

EJUP BERISHA Në praktikën politike ekzistojnë shum lloje shtetesh, kështu që sa u përket këtyre llojeve, duhet përmendur se ka shtete demokratike, jo demokratike, liberale...

Pezullimi i tubacioneve të gjeopolitikës. Çfarë sulme po përgatit Rusia në...

SELIM IBRAIMI-Qendra për Studime të Sigurisë dhe Zhvillim-Maqedoni (CSSD) Infrastruktura e energjisë është e lidhur ngushtë me internetin dhe sulmet kibernetike nga kundërshtarët tejmase kanë...

Fytyra e së vërtetës

Shkruan: Samet Avdiu Megaintervistat, apo intervistat e stërzgjatura, janë formë e komunikimit-shkrimit gazetaresk, të cilat preferohen të zhvillohen me personalitete shumë të rëndësishme të shoqërisë....

Daim Hiseni: Sipas BDI-së, lufta e 2001-shit paska qenë budallaki!

DAIM HISENI Kush të integrohet në NATO dhe kundër kuj intervenoi NATO në Ballkan ??? Bujar Osmani: “BDI-ja me vetëdije të plotë i ka lanë anesh...

Kush po gënjen Sela apo Thaçi?

Shkruan: Hadi Osmani Tash po hapet një debat mes "Do smrtit" Menduh Thaçi dhe "Komandant Frizurës" Ziadin Sela ku njëri po thot se Sela partinë...

Problemet e vërteta të Hillary Clintonit

Nga: Michael Knigge31 May 2016, 9:01 “Një nga problemet më të mëdha në lidhje me zgjedhjen është perceptimi publik”, thotë Adam Ramey, ekspert për politikën...

Kur shteti e mban kokën ulur

Fadil LEPAJA Shkruaj më shpesh për njerëzit e zakonshëm, më tha një lexues . Ata janë heronjtë e vërtetë! Kush e di përse, u ngjetha....

Naim Frashëri – Sintezë vlerash dhe zëdhënës i kohës

(Në 170-vjetorin e lindjes , referat ne Akademinë përkujtimore mbajtur në Tetovë) Prof. dr. XHELADIN MURATI Dy mendime në vend të hyrjes: “Po shqiptarët kanë qenë e...

Aduti i fundit i bandës politike!

Shkruan: Qenan Aliu Miq të dashur, Aduti i fundit i bandës politike kriminale në Maqedoni, për të minuar procesin për të arritur deri në zgjedhje kredibile...

Çfarë muzike dëgjohej në lokalet e Prishtinës dhe Mitrovicës në fillim...

Si filloi të krijohej në Prishtinë dhe Mitrovicë ajo që quhej «qytetari socialiste»? Si quhej rok-grupi i parë shqiptar në Jugosllavi? Si e përjetoi...

New York Times: Arabia Saudite po shkatërron Kosovën

Kosova sërish ka zënë vend në faqet e gazetës amerikane New York Times. Pas shkrimit të gjatë të gazetës për radikalizmin fetar dhe përfshirjen...

Hyzmetqarët e Djallit!

Shkruan : Kryetari i deges së PDSH-së, Saraj z.Sefedin Aliu Dikujt i erdhi ne mendje dhe shkruajti këtë tekst që lexuesi ta kupton fare lehtë...

Unë njoh vetëm një Kryeministër, dhe ai është Ismail Qemali

  ...Është i pari kryeministër i Shqipërisë Natyrale.   KOÇO DANAJ Në 28 Nëntor 1912 ai sëbashku me një grup politikanësh shqiptarë shpallën Pavarsinë e Shqipërisë Natyrale e...

Reklamat e Nikollës edhe CNN’it ia mbyllin gojën!

Maqedonia është e vockël karshi saj. Por, Nikolla e ka sherrin e madh! N’daç besoni n’daç  jo, Nikolla ia ka mbyll gojën CNN’it. Hallall...

Mos e shitni votën për 500 denarë, sepse vlen shumë më...

EJUP BERISHA Ekzistojnë të paktën disa modele të demokracisë që zbatohen në praktikë në Maqedoni dhe rajonin e Gadishullit Ballkanik. Ato janë Modeli i demokracisë...

VMRO-DPMNE presion pakicave maqedonase në Shqipëri për ndërprerje fondesh në se...

Arben LLALLA   VMRO-DPMNE ashtu siç ka palarajmëruar do shkojë e vetme në zgjedhjet Parlamentare të 5 qershorit. Strategjia e partisë në pushtet VMRO shikon me...

Pse e dua Ali Ahmetin?

QENAN ALIU Ja vetëm një FRAGMENT ; >> Sepse Ali Ahmeti akoma spo e gjen një shtet ku valon Flamuri i ndonjë shteti tjetër; Ai...

(Keq)përdorimi i heronjve

A nuk është interesante edhe pyetja se me cilën parti do të ishte Adem Jashari, sot? Me PDK do të klithin të parët militantë,...

PSE FRIGOHEMI TË BËHEMI BASHKË?!

Shkruan: HALIT NAXHAKU Apo më saktë, pse partit politike shqiptare, frigohen nga njëra- tjetra të bëhën bashkë! Sipas regjistrimeve të deritashme zyrtare, të bëra deri...

Mesazh i Abedin Zymberit Ish komandant i UÇK dhe anëtarë i...

Abedin Zymberi – Të nderuar vëllezër të nderuar motra Shqiptarë, ju që jeni prezent dhe ju kudo që jeni nëpër botë. 15 vite kaluan...

Pse përplasja NATO-Rusi është e pashmangshme

  Nëse shihen titujt e ditëve të fundit të mediave më të rëndësishme botërore, kuptohet lehtësisht se Rusia dhe NATO kanë ardhur në një pikë...

Ali Ahmeti dhe Musa Xhaferi po pengojnë dënimin e vrasësve të...

Shkruan: Lulzim Aliti Përmes këtij shkrimi deshta publikisht të pyes Ali Ahmetin dhe bashkëpunetorët e tijë: 4 seanca gjygjësore u thirrëm për rastin e vrasjes së...

A përdoret politika si alibi për konfliktet në xhaminë shqiptare në...

Fitim Dika Bashkësia Fetare Islame e shqiptarëve në Grueze të Zvicrës, prej kohësh kalon nëpër turbulenca, ndërsa janë vërejtur edhe kontrolle të shpeshta policore shkruan...

Letër pikëlluese Ali Ahmetit dhe Menduh Thaçit

Shkruan: Sulejman Mehazi Po mjaftni më me buste, përmendore, statua, jo vetëm që na  ka lodhur Gruevski me “spomenikat” e tij apsurde, po na keni...

“Thuaje të vërtetën edhe para perandorit zullumqarë!!!

…”Jetojmё nё njё botё ku e vërteta s’besohet, e bukura shëmtohet, e drejta ndëshkohet, liria cёnohet dhe e pandershmja nderohet…!?  Shkruan: Savash VELIU Mashtrimi dhe trysnia mbi...

Sllavi me emër Petar nga radhët e DBI-së, ideator i përdhosjes...

Fejzi HAJDARI Edhe pse në shikim të parë, gjykuar në bazë të reagimeve, shqiptarët e Maqedonisë pordhosjen e figurave historike kombëtare nga ana e BDI-së (herë...

Identiteti Kombëtar – çfarë është ajo?

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) Ne provojmë atë që është thelbësore brenda nesh dhe që nuk lidhet me botën e jashtme. Ashtu...

Në vend të homazhit për dhjetë shpirtëra që pushuan me 10:10...

Të dashur miq, të nderuara familje të Dëshmorëve, E nderuara Familje MARTIRE - Z Y M B E R Martirë të dashur, nga pamundësia të jemë...

Si u kthye Kosova në një terren pjellor për ISIS-in?

The New York Times Çdo të premte, disa metra larg statujës së Bill Clinton, qindra burra të rinj me mjekërra gjunjëzohen për t’u falur mbi...

Lojëra të fëlliqura të BDI-së dhe Ali Ahmetit

Ishte BDI-ja dhe Ali Ahmeti që vendosën për shpërbërrjen e Parlamentit dhe shpallën zgjedhjet më 5 Qershor 2016! Dhe, ishte përsëri BDI-ja dhe Ali Ahmeti...

Nano u takua në Kretë me Millosheviçin me bekimin e Xhavit...

Nanosit ju dorëzuan si ndihmë e parë në dorë 600.000 CHF. Parlamenti i Serbisë ka vërtetuar se edhe Serbia e pat ndihmuar PSSH-në me...

Kim Mehmeti, një shpirt i shqetësuar dhe një mendje e kulluar

Shkruan: Iljasa Salihu Kim Mehmeti është shkrimtar që vështirë i gjendet shoku. Nuk është pa gabime. As nuk është prej atyre që nuk i pranon...

Vizionari Menduh Thaçi!

Menduh Thaçi, kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, me përvojë të jashtëzakonshme politike, politikani që karakterizohet nga konsekuenca dhe vizioni, guximi dhe dija, politikani parimor...

Em Besnik, em Hero

Shaqir Islami Dita ditës kriza politike i ngjanë asaj ‘serie idiote’ turke, “Kurtlar Vadesi”. Gruevski, me ‘besnikët deri në vdekje’ dhe me regjimin matrapaz i...

DHUNA NË FAMILJE PËRGJATË PRAKTIKËS GJYQËSORE NË REPUBLIKËN E MAQEDONISË

Dhuna në familje është e inkriminuar në kuadër të veprave penale ekzistuese në legjislacionin penal. Për këtë arsye, legjislacioni ynë – me definimin, përcaktimin...

Përzhitet Marrëveshja e Përzhinës!

Medai Shaholli Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e shpërbërjes e kuvendit dhe anulimin e 5 qershorit, si datë për zgjedhje, deputetët e DUI-it...

Vardari i ftoi “Komitët” t’ju tregojnë të tjerëve kulturë sportive. A...

Reshat Ibrahimi Sot me disa miq vendosa të shkoj dhe të ndjek ndeshjen futbollistike Rabotnicki-Vardar në stadiumin “Filipi i Dytë” në Shkup. Isha edhe në cilësinë...

Aventura politike e Maqedonisë,-ngulfatja e shpresës drejt integrimit në BE dhe...

Mr.Sc Flakron BEXHETI  Ngjarjet e fundit politike në Maqedoni, që kulmuan nga publikimi i “bombave” që kanë të bëjnë me publikimin e përgjimeve të paligjshme...

Dëshmorët janë vetë liria jonë

Kalojnë vite, kalojnë edhe shekuj e kujtimi për dëshmorët mbetet i freskët në mendjet tona, në kujtesën tonë historike. Brezat që vijnë do t’i mbajnë...

Lajthitje Skandaloze Juridike!

QENAN ALIU Se Gjykata kushtetuese e RM është skajshmërisht e DISKREDITUAR dhe e kapur nuk ka kurrfarë dilemash. Se pranimi i iniciativës nga BDI-ja ,...

Të jesh i ri Shqiptar në Maqedoni

Shkruan: Suat Idrizi Të jesh i ri është privilegj, por aq sa është privilegj aq është edhe sfidë. Rinia është ardhmëria e një vendi, nëse...

Refugjatët (nuk) kanë identitet

FADIL LEPAJA Një njeri, pa emër dhe ID personale që nuk është e rendësishme për debatin tonë, ik nga varfëria e vendit të vet, nga...

Ja dallimi mes “revolucionit laraman” dhe “revolucionit kuq e zi”

“Janë në të drejtën e tyre dhe, mbase janë më të vlefshëm se gjithë ne të tjerët, ata shqiptarë që e mbështesin konceptin ‘qytetarë’...

Kadriu: Deputetët që shkelën Kushtetutën duhet të përndiqen penalisht

“Duke e ditur që faktorë kryesorë për shkaktimin e krizës aktuale në RM-së janë paritë politike. Ata duhet të kenë përgjegjësi morale dhe juridike...

Gabim profesor, statusi i shqiptarëve të diskriminuar, nuk zgjidhet me integrim...

  I nderuar profesor, sikur te mos kishit fol, ose të mos ishit prononcuar, do te mendojs se kjo deklaratë e juaja është truk i...

Pragu zgjedhor dhe kostoja demokratike

Arsyeja kryesore përse duhet që të ulet pragu lidhet padyshim me shtimin e pluralizmit dhe konkurrencës në sistemit partiak. Më e mira për Kosovën...

Refugjatët (nuk) kanë identitet

Fadil Lepaja Një njeri, pa emër dhe ID personale që nuk është e rendësishme për debatin tonë, ik nga varfëria e vendit të vet, nga...

Maqedonia në prag të përshkallëzimit

Maqedonia rrezikon të futet në një fazë tejet kritike në aspektin e sigurisë, kanë thënë ekspertë të fushës së sigurisë në vend, duke numëruar...

Bereqet Deputet Lezeti

SULEJMAN MEHAZI Të më falni miq, për këtë lloj shkrimi të mëposhtëm, ju të afērmit, familja ime, fqinjët, shokët, nxënës e studentë gjithë e dini...
ALKALOID

OPINIONE