14 C
Skopje
Sunday, February 17, 2019
Home Opinione Page 17

Opinione

BDI, dje ishim 25 mijë, herën tjetër do jemi 50 mijë

MESUD BAJRAMI Shifrat e BDI-së për protestën e Ditës D janë pjesërisht të sakta. Ato shifra tregojnë vetëm numrin e pjesëtarëve të sigurimit të protestës,...

Mungesa e debatit publik mbi ekstremizmin e dhunshëm dhe si mediat...

Shkruan: Kaltrina Selimi Fenomeni i ekstremizmit të dhunshëm konsiderohet të jetë një kërcënim global, pasi çdokush mund të bjerë viktimë potenciale e indoktrinimit në ideologjitë...

Myftaraj:Në rast ndarje të Maqedonisë, kujt do ti takojë Kumanova?

Meqënëse nuk mund të ndodhte në këtë situatë ndryshimi i kufijve dhe bashkimi me Kosovën i zonës së gjerë nga Kumanova në Shkupin Lindor,...

Pse  Serbia e Madhe me disa gjenocide nuk është makth për...

Sepse  Serbia e  ka “mizën në vesh” ngaqë  duke pushtuar territore të huaja me terror dhe me gjenocid, të shumtën ato  shqiptare,  është bërë...

UDB-a më ka sulmuar edhe pse punova për bashkim të Maqedonisë...

Sulmin e tretë, më të sofistikuar dhe banal e mora nga Shërbimi Sekret i PDK-së, kuptohet i intensifikuar pas largimit tim nga kjo parti,...

Një vit, luftë, shpifje e baltosje për Ju e mbi Ju!

Adhurim Krasniqi 9 maji 2015, ishte dita kur krismat e juaja pelcisnin nën qiellin e erret, mbi tokën e burgosur të Kumanovës shqiptare. Ishin krismat...

Dehumanizim i shqiptarëve

Ky regjim i shfrytëzon Shqiptarët  ‘dash për kurban’. Ata janë fajtorë për çdo gjë! Papunësia, varfëria, kriza ekonomike, politikat diskriminuese, mungesa e investimeve, marrëdhëniet...

Kombi i lashtë dhe krenar shqiptar ka nevojë për ShBA-në

Ne lutemi që SHBA të vazhdojë të jenë vendi që mbetet udhërrëfyesi për popujt anembanë botës. Ky do të ishte momenti më i keq...

Duduku nga facebook-u

Shkruan: Avni Avdiu Na ishte njëherë një i mençur, i cili kishte pasur dëshirë të provonte në treg se kush është budalla. Mendoi e ç’mendoi...

Donald Trumpi, si “Drejtor Ekzekutiv” i Amerikës?

Nga Fareed Zakaria Në thelb të joshjes prej Donald Trumpit qëndron fama e tij si një biznesmen i suksesshëm. Kjo është arsyeja përse shumica e...

KOSOVA, FIFA DHE OKB

Nga Skënder S. KAPITI   Realizimi i Antarësimit të Kosovës në Federatën Botërore të Futbollit që pritet të bëhet me 12-13 Maj të këtij viti, në...

Fishkëllima e së keqes!

nga Arian Galdini   Nuk ka më keq sesa kur një qytetar, një popull, hesht kur e keqja  shpaloset me plotësinë e arrogancës, poshtërsisë, fëlligështisë dhe ...

Cili është çmimi i liberalizimit që do e paguajë Kosova ?!

Pranimi i liberalizmit të kushtëzuar është një çmim i lartë për Kosovën! Euforia që shpërtheu tek pushtetarët dhe qytetarët e Kosovës me rastin e rekomandimit...

Drejtësia e munguar!

Më 9 Maj, duhet protestuar për t'ia dhënë dërmën kësaj qeverie gangsterësh. Më 9 Maj, shqiptarët duhet të vrasin frikën para dhunës së pushtetit....

Një herë kriminel, gjithmonë kriminel

Kjo do të thotë se sëmundja e kriminalizimit të politikës është shumë e thellë. Kriminelët i kemi në parlamentet e shteteve tona, ku shqiptarët...

Pse s’kemi më Shtet

Ndoshta ka ardhur koha të shkojmë në shtëpi pasi t'i lëmë një shënim në muret e kësaj salle. Mbaroi koha e sadistëve esadiste. Që nga...

Shpëtim Pollozhani: Përkrahim çdo protestë ku bërtitet “Poshtë Qeveria, poshtë ky...

Shkruan: Shpëtim Pollozhani Në rast se maqedonasit protestojnë për ta rrëzuar qeverinë, ne shqiptarët duhet të protestojmë për ta rrëzuar këtë sitem vrastar, i cili...

Trëndafilat me gjemba që vranë për së dyti Kushtrimin

Shkruan: Arben Zeqiri Njerëzit të cilët ai me gojën e vet i akuzoi se i ngritën skenarin për arrestim, njerëzit të cilët udhëhiqnin me policinë...

Trëndafilat me gjemba që vranë për së dyti Kushtrimin

Arben Zeqiri Njerëzit të cilët ai me gojën e vet i akuzoi se i ngritën skenarin për arrestim, njerëzit të cilët udhëhiqnin me policinë që...

Dalja nga karantina

Nuk po flasim për moral, përgjegjësi, për ligje të natyrës apo shoqërisë, por thjesht po rrëfej për dy botë paralele që veprojnë me të...

Kriza në politikëbërjen shqiptare

Shqiptarët në këtë moment mungese të vizionit këtu pothuajse i ngjajnë anijes pa timonier. Maqedonasit, edhe pse në agoni, edhe pse ndërtuan një situatë...

Besnikëria është virtyt i çobanit tek qehaja

Shkruan: Mehdi Memeti Thënë shkurt,  ndërhyrjet e ndërkombëtarëve, i kthejnë sytë nga jeta e përditshme  se çka po nodhë, tek ne në Maqedoni.Habiten me mungesën...

Tani dikush nga kasta politike do t’i urinojë pantallonat

QENAN ALIU Atë që e etabluam para disa ditëve, rikomponimi i ndërmjetësuesve ndërkombëtarë për negociatat e krizës politike dhe institucionale në Maqedoni, në niansën e...

Media e lirë me pronarë të (vet)robëruar?!

Nga Lutfi Dervishi Një gazetar që takova sot në Shkodër ishte shumë i kënaqur se kishte marrë rrogën e muajit dhjetor. Për vitin 2015 ai...

Ramabaja: Ç’është ky kusht që parashtron Komisioni Europian?!

Pse kërkohet ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, kur dihet se si e tillë ajo nuk guxon të kalojë? Rruga evropiane e...

Kim Mehmeti: Ja ku na sollën diktatori qesharak dhe injoranti leninist

Më në fund, ndodhi edhe nata e trishtë dhe e tradhtisë së madhe në Kumanovë dhe përfaqësuesit politikë shqiptarë, kryesisht heshtën! Çka nuk na...

Maqedonia shtet skajshmërisht i politizuar

Ejup Berisha Në jetën e përditshme ekzistojnë shoqëri shumë pak të politizuara, disa tjera janë mesatarisht të politizuara dhe një pjesë e shoqërive janë skajshmërisht...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit në Kosovë

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës – kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më...

Çairi dikur ishte komuna më e bukur në Shkup, ku është...

VALBONA REKA Komuna jonë e Çairit dikur numërohej si më e bukura në Shkup, dallohej me gjelbërimin dhe hijet e veçanta të pemëve (drunjëve), gjërësinë...

Daim Hiseni: Kënga e Azem Syles po i këndohet edhe disa...

Daim Hiseni në shkrimin e tij të fundit me titull:” Pas Azem Sylës, dielli ka perënduar edhe për disa politikanë në Maqedoni”, deklaron se...

Cenimi i lirisë së shprehjës nuk ekziston në imagjinatën e pushtetarëve

Liria e fjalës është vetëm njëra në serinë e të drejtave universale të njeriut. Ka mendime të ndryshme rreth  kësaj teme  të një rëndësie...

Rreth organizimit politik të shqiptarëve të Maqedonisë!

Politika e gjertanishme e shqiptarëve të Maqedonisë ka qen për mos ndryshimin e kufijve të jashtëm të saj, mirëpo siç po duket ka ardhur...

Hallet e Baki’s nga Struga

Shoku im, do takohej me komandant Ximin. Bakoja e mbajti fjalën, si gjithmonë. Dorën zemër, na bën sajgi. Bisedonin Dy luftëtarët kuvendonin, unë heshtazi...

Çka pas anëtarësimit në UEFA?

Nga: Adnan Pacolli Sot me gjasë Kosova do të pranohet dhe të behet anëtare e barabartë me të gjitha shtetet anëtare të futbollit evropian. Për ketë...

Tahiri: Kosova nuk mund të ketë sovranitet pa e përmbyllur mandatin...

Politologu Ramush Tahiri, në këtë intervistë dhënë për gazetën e”Epoka e Re”, ka thënë se duhet të hapet dialog i brendshëm për gjetjen e...

Besa Arifi: Është koha që të formohet Gjykata Speciale në Maqedoni

“Është e gabuar që të kërkohet bazë juridike për tërheqjen e një vendimi anti juridik. Presidenti thjeshtë duhet që vet ta proklamoje vendimin e...

Hoxha Jakup Hasipi ishte i pari që mbajti idealin e luftës...

Mediet elektronike, me rastin e 15 vjetorit e nisjes së luftës së vitit 2001 në Sllupçan, përkujtojn me mall edhe imamin e këtij fshati,...

Dikur-diku-dikujt-dicka i kam thene

Nga Artin Spahiu Ne shoqerine tone eshte shume e veshtire qe te jesh me vlera dhe me merita. Aq me keq kur ke vlera dhe...

Politika shqiptare bojkoton për pashkët Janullatosin dhe një nen i rrezikshëm

Arben LLALLA   Surpriza e kësaj pashke, nuk qëndronte tek fakti që Janullatosi edhe në vitin e 25-të të misionit të tij, vazhdon të tallet i...

Alevitët, si interpretojnë ata islamin?

Alevitët përbëjnë një çerekun e popullsisë në Turqi. Ata janë myslimanë, por kanë një interpretim tjetër për islamin. Pas një vendimi të Gjykatës Europiane...

Letër Ismet Özelit

Si reagim për fjalën e tij “sikter”) Shkruan: Ismail Bardhi Para 3-4 ditësh një alim, shok i imi, më thirri dhe tha: “Të lutem, shikoje këtë...

Sllupçani ju pret, ka shumë për t’ju thënë

HADI OSMANI Sakrifica e Sllupçanit meriton të kujtohet çdo ditë të vitit. Por të paktën më 2 maj të jemi të gjithë në një rrugë,...

Nëse Finlanda i bashkohet NATO-s, krizë e serioze me Rusinë

Finlanda do të provokonte një “krizë serioze” me Rusinë, nëse ajo i bashkohet NATO-s, thuhet në një raport të qeverisë së këtij vendi, të...

Analistat e mjerë

Shkruan: Rijad Mamuti Mjaft ore ju analista politikë në të cilën se keni kuptuar ende definicionin politikë. Për çdo ditë e më shumë qytetarët e...

Stadiumi me kullë/Çudia e re e Ramës

Autor: Andi Bushati Sa më shumë ditë kalojnë, aq më shumë bindemi se nuk kemi parë gjë akoma. Po jetojmë ditë të veçanta kur mënyra...

Vetëvrasja e të papunëve dhe ndërgjegjja e liderëve në pushtet

Shkruan: Hilmi Gashi Thuajse çdo javë opinioni ynë tronditet me rastet e vetëvrasjeve të cilat po ndodhin në vendin tonë, në Kosovën e varfër. Rasti më...

Letra e Johanes Han anakronike !

Shkruan: Qenan Aliu Letra e Johanes Han është anakronike. Sugjerohet të rinisen negociatat mes subjekteve politike protagonste të Marëveshjes së Përzhinos.Të gjendet kompromis për regullimin...

Ibrahimi : Lagja e Trimave – tradhti ose dështim i BDI-së?

Nënkryetari i Lëvizjes BESA, Zeqirija Ibrahimi, në një shkrim të tij në rrjetin social facebook ka kujtuar ngjarjet e 9 majit në Kumanovë, ndërsa...

Lesh arapi

Nga Artan Fuga.  Hajde Shqypni hajde. Stadiume shartuar me pallate. Por dhe qytetarë që duan të futen në mbledhje ministrish si në kafe. Shqypni me halle. Gjithsekush ka estetikën...

Lexoni çfarë shkruan Kadare për “Shqipërinë e madhe”!

“Asnjë doktrinë, asnjë manipulim apo tregti politike, asnjë trysni shtetesh, lobesh apo organizmash ndërkombëtare nuk mund ta pengojë kombin shqiptar të kryejë atë që...

LIBRI “ TRIUMFI I KOMBIT ”

Popujt bëhen kombe të fortë kur ata mënçurohen dhe janë të guximshëm e të gatshëm për të përballur e sfiduar vështirësitё, padrejtësitë, intrigat dhe...

Edhe Perëndia vuan nga idiotizmi i shqiptarëve

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike Unë (dhe familjarët e mi) nuk kam asnjë Konflikt Interesi në trojet arbërore. Aktiviteti im motivohet vetëm prej...

Kosova do ndryshime politike

Nga Ali Hertica Globalizmi na prezanton me shumë sfida, por edhe ka avantazhet e tij. Pra, shumë vende në dekadat e fundit kanë bërë kalimin në...

”Alejkum Selam” shkëlqesia Kolinda

Në një fjalim rasti, për kremtimin e 100 vjetorit të Bashkësisë Islame të Kroacisë, presidentja KOLINDA GRABAR-Kitaroviç, të pranishmit i kishte përshëndetur me përshëndetjen...

Protesto më 9-Maj

Protesto më 9-Maj Protesto për, drejtësi, demokraci dhe dinjitet! – Sa herë që shofim dhe kuptojmë se Qeveria abuzon me institucionet e shtetit duhet të ngritemi...

Houtte :Maqedoninë mund ta presin sanksione si të Rusisë

Shkup, 28 prill - Ndërmjetësi i BE-së në krizën politike në vendin tonë Piter VanHoutte në një intervistë për javoren “Fokus” është deklaruar për...

Ruzhin: Kriza në Maqedoni do zgjasë edhe më tej, Gruevski përpiqet...

Kriza në Maqedoni edhe më tej do të zgjatë, protestat kundër regjimit të Gruevskit po rriten edhe më shumë dhe për shkak të këtyre...

Stavreski: Nëse nuk do të kishte krizë politike, rritja ekonomike do...

Zëvendëskryeministri dhe ministër i Financave Zoran Stavreski konsideron se përderisa nuk do të ishte kriza politike, ekonomia e Maqedonisë do të rritej 4-5%. “Kriza politike...

Rama në “Sky News”: Anglezët të mos tremben, shqiptarët s`do pushtojnë...

Në një intervistë për “Sky News Tonight” me Adam Boulton, kryeministri Edi Rama ka folur rreth situatës politike që po zhvillohet në Britaninë e...

Aron: Lista zgjedhore nuk ka gjasa të pastrohet deri më 5...

Hulumtimi i detajuar i të gjitha problemeve në listën e zgjedhësve është i pamundur deri në 5 qershor. Kështu qëndron në raportin e vëzhguesit...

Çkatroski: Dy skenare për dalje nga kriza, Gruevski duhet ti dëgjon...

Maqedonia gjendet para një krize të thellë, shpëtimi i vetëm gjendet në dy skenare të mundshme për të shpëtuar vendin nga një destabilizim i...

Biber: Gruevski ose do të jetë në pushtet ose në burg

BE dhe vendet anëtare të saj duhet që t`i kërcënohen pushtetarëve maqedonas se nuk do ta njohin qeverinë e cila do të zgjedhjet në...

Analistët për Almakos: Sanksionet e BE-së do ta fusin në bankrot...

Dështimi i takimit ndërmjet liderëve partiak të Maqedonisë dhe përfaqësuesve ndërkombëtarë në Vjenë si duket ka bërë që të nxit Bashkimin Evropian të aplikojë...

Cili është Synim i BE’së?

Projekti masiv Evropian nuk ka synime të qarta The National Interest Vite me radhë, gati përditë kemi dëgjuar se si Bashkimi Europian përballet me probleme serioze....

Fshehtësia e konflikteve ridefinuese brenda “BE – SHBA dhe Rusisë” që...

Shkruan: Savash Veliu Ç’është qëllimi politik i Vuçiçit të sigurojë edhe një mandat tjetër katër vjeçar në rrugëtimin e Serbisë drejt Bashkimit Evropian apo është...

Rreth organizimit politik të shqiptarëve të Maqedonisë !

Shkruan : Mehdi Memeti Edhe pse shqiptarët,në R. e Maqedonisë janë me plotë  të drejtë shtet – formues, nga ana tjetër, edhe pse kanë qenë...

Serwer: Serbia nuk anëtarësohet në BE pa njohje të Kosovës

Eksperti për Ballkanin, Daniel Serwer, thotë se anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin Evropian nuk është i mundur derisa nuk zgjidhen të gjitha çështjet serioze. “Kjo...

Maleski: Maqedonisë nuk i duhet një konflikt i brendshëm

Profesori universitar, Denko Maleski në lidhje me paralajmërimet për sanksione ndërkombëtare ndaj Maqedonisë, shpreson se ato do të ngelin vetëm kërcënime dhe se nuk...

Ra kjo Besa dhe u ngrit Bogdani, Bageri

  ARSIM ZEKOLLI Me rastin e vendosjes se paralajmeruar te busteve te te medhenjve Bageri, Bogdani dhe figures kombetare Agolli ne Shkup, konsideroj te udhes te...

Kamberi: Serbia të detyrohet t’i respektojë të drejtat e shqiptarëve

Nënkryetari i Partisë për Veprim Demokratik (PVD), Shaip Kamberi, i cili është zgjedhur kryetar i ri i Bujanocit, ka deklaruar se Serbia duhet të...

Dhe Rruga e Arbërit duhet bërë…

Nga Shpëtim Idrizi Miku im Përparim Spahiu, deputet i Dibrës, nisur nga takimi i PDIU-së me anëtarësinë e saj në Peshkopi, bëri një reagim që...

Përqarja e opozitës për (ç) kapjen e Shtetit !..

Shkruan: Islam Krasniqi Partitë opozitarë janë para një udhëkryqi të veshtirë, ku vazhdimësia e rrugëtimit të tyrë ka drejtime të ndrysh dhe ndodhen para një...

PUSHTETI AKTUAL I OFENDON RËNDË SHQIPTARËT DHE GJUHËN SHQIPE

Shkruan: Abdulla Mehmeti Këto ditë, derisa vazhdojnë protestat e qytetarëve të Maqedonisë kundër pushtetit aktual, një dorë e padukshme, sigurisht me porosi të organeve të...

Reforma arsimore, në qendër të jetë nxënësi

XHELADIN MURATI 1.Premisat Ndryshimi i jetës shoqërore ka sjellë me vete kërkesa të reja për arsimin. Për këtë arsye edhe arsimi është në vazhdimësi në reformim....

Atentati ndaj gjuhës shqipe në Shkup është atentat ndaj shtetit

Më herët, ky gjest i dorës së zgjatur për ,,bashkëjetesë” mes shqiptarëve dhe maqedonasve në këtë qytet, i ka mënjanuar të gjitha mbishkrimet në...

Shesheli, i vetmi fitues i zgjedhjeve në Serbi

Gjorgji Spasov (marrë nga facebook) Vuciqi arrogant e fitoi edhe një mandat, por partia e tij kësaj radhe do të ketë 27 deputetë më pak...

Çka po u mungon shqiptarëve të Maqedonisë?

Kastriot S. OSMANI Maqedonia tash e sa kohë është në një gjendje tejet kritike -në një krizë ku nevojitet shkëndi e vogël (si vendimi i...

Çka po u mungon shqiptarëve të Maqedonisë?

Kastriot S. OSMANI Maqedonia tash e sa kohë është në një gjendje tejet kritike -në një krizë ku nevojitet shkëndi e vogël (si vendimi i...

A nive-s’niva; A pave-s’pava!

Kimete Berisha Qysh është e mundur, gati qe njëzet vjet kurrë asnjë vrasje nuk zbulohet në këtë vend! Çka do me thënë kjo? Vriten dëshmitarët e...

Apsurdet juridike dhe idiotizmi alla Gjorgje!

Qenan Aliu Gjorgje Ivanov, zbatoi Abolicion të bandës politike në bazë të një neni (11) të pa qenë në Ligjin për Falje ! – Gjorgje...

Kosova në udhëkryq me Qeverinë kuislinge

Shkruan: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI Zgjedhje të jashtëzakonshme domosdoshmërisht “Minaren nuk do ta futin dot në thes” kjo bandë e zezënajës që Kosovën e futën në qorrsokak dhe...

Shqiptarët e FYROM-it, viktima të psikopatëve!

Nga Aurel Dasareti Ndoshta, psikopatët sadistë Ali Ahmeti, Menduh Thaçi etj njëherë ishin kryengritës, por asnjëri prej tyre nuk është atdhetar. Janë këta “djemtë” e...

E majta e re po ngrihet në Serbi

Nga Sasa Dragojlo Atë e quajnë me shaka “Tsiprasi serb”.  Ai i udhëton qytetarët me taksi, diskuton për çmime me leverdi për fermerët në fshatra,...

Kur Marksi i dhuronte një këngë shqiptare të dashurës së tij

Nasho Jorgaqi Është për nderin tonë që në jetën dhe në veprën e Karl Marksit të gjenden mendime e të dhëna që lidhen me Shqipërinë...

Die Zeit: Maqedonia mund të kthehet makth i Europës, allishverishët e...

“Maqedonia është Kështjella e Europës. Simbol i kësaj është kufiri i saj në Idomeni, ku ndodhet edhe kampi më i madh i refugjatëve. Por...

Sela thoshte se ka 14 mijë aktivistë kurse në protestë del...

HADI OSMANI Unë i përkrahi protestat por jo protestat për marketing politik. Ky marketing sot e ndëshkoi Ziadin Selën. Ziadin Sela sot dështoi në protesta....

Çdo “Reis Ulema” nuk është trashëgimtar i profetëve

“…kur intereset e fesë i shet për interese personale, i dhurohet politikës vetëm të mos shpalosin veprën e fshehur idioteske të spiunimit, kur korrupcioni...

Orhan Murtezani: Pse Sela po mbështetet nga mediat e BDI-së?

Kreu i Qendrës për Demokraci dhe Zhvilli, njëherësh edhe anëtari i Këshillit Opozitar, Orhan Murtezani, në një postim të tij përmend disa çështje që...

NUK E MERITONI…

– Paramendoni, këta njerëz kanë fytyrë të flasin për shantazhe, degradime e prishje imazhi. Këta që kanë vjedhur e vjedhin miliona. Harrojeni vendin e...

Treni i Demokracisë

Dikush përpiqet të na mbajë jashtë procesit demokratik. Dikush mashtron se ky proces nuk u përket Shqiptarëve!! ‘Nacionalistët poterexhi’ mashtrojnë duke thënë se duhet...

Çfarë na mësuan “Panama Papers”

Në kapitalizëm nuk mund të hedhësh tutje ujin e pistë të spekulimeve financiare dhe të mbash fëmijën e shëndetshëm të ekonomisë reale: uji i...

Shilegov: Ivanovi ta rregullojë marrëzinë

Zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov, në emisionin “10 Minuta”, deklaroi se nëse presidenti e tërheq vendimin për falje, kjo do të ishte rregullimi i...

Gëzim Ostreni: Shqiptarët kanë shumë arsye për të protestuar

Partia UNITETI sot ka shpalosur arsyet e saj se pse do të përkrahin protestat e shoqërisë civile, raporton Portalb. Ata konsiderojnë se vetëm me mbajtjen...

Juncker kritikon BE-në: Ndërhyn më tepër se ç’duhet

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, paralajmëron se ndërhyrja e tepërt e BE në jetët e njerëzve po ndikon në rënien e mbështetjeve për...

Deskoska: Në Vjenë mund të diskutohet për ikjen e Gruevskit

Në Vjenë do të udhëtohet me një stimul të fuqishëm nga rritja e pakënaqësisë kundër pushtetit, theksoi Renata Treneska Deskoska, transmeton TetovaSot. Deskoska në një...

Një urë britanike për një Europë të ndarë

Robert Skidelsky Bashkimi Europian nuk ka qenë kurrë shumë popullor në Britani. Ky shtet iu bashkua vonë dhe më 23 qershor votuesit do të pyeten...

Protesta shqiptare !

Protesta shqiptare do të mbahet ditën e premte në Shkup, për të shprehur zemrimin popullor kundër diskriminimit nacional dhe pabarazisë nacionale në vend, që...

Presidenti serb: Nëse BE nga kushtëzon me njohje të Kosovës, do...

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, ka vazhduar t’i qëndrojë besnik deklaratave të tij se nuk do të pranojnë antarësimin në BE, nëse ai kushtëzohet...

Musliu: U shtua mosbesimi se gjithçka që nënshkruhet do të respektohet

Njëra prej pikave kryesore është nëse pas një viti bisedime politike dhe marrëveshje, përsëri u kthyem në rreth dhe jemi në fillim, ose tani...

Pas takimit në Vjenë, liderët në “burg” apo në shtëpi?

Ditën e premte në Vjenë të Austrisë, politikanët nga Maqedonia do të disiplinohen, madje do të kërcënohen se në qoftë se distancohen nga kursi...

Aliu: Ahmeti dhe Thaci do të vijnë nga Vjena të mbuluar...

Analisti politik Qenan Aliu në një prononcim për portalin TetovaSot ndërmjet tjerash theksoi se presidenti Ivanov duhet që të jap dorëheqje, ndërsa nga Vjena,...

Nikovski: Nëse nuk ka maqedonas, Maqedonia nuk duhet të ekzistoje

Ish ambasadori Risto Nikovski mendon se Maqedonia gjendet para finalizimit të një projekti të huaj për ndryshimin e emrit kushtetues, transmeton TetovaSot. “ Ndaj të...

Faljet e paqena!

Pra, Ivanovi këto vendime i ka nxjerrë kuturu, pa asnjë bazë ligjore, këto vendime janë të kundërligjshme dhe për këtë gjë, Ivanovi medoemos se,...

Koment:Dhuna e Shkupit ma kujtoi Beogradin!

Koment: RESHAT IBRAHIMI Derbi i javës së 27-të mes Vardarit dhe Shkëndijës në vend se të ishte një festë futbolli për pak ka mundur të...

Lajmi një lajmëtar i vërtetë për shqiptarët

HADI OSMANI Lajmi çdo herë gjen rrugën e vet dhe arin deri tek qytetari. Edhe në kohë luftërash e krizash, në çdo vend të botës...

11 Vjet me Gazetën LAJM

QENAN ALIU Redaksi e nderuar, Më shumë se një dekadë nuk është edhe pak kohë,për të sfiduar veprimtarinë, aq më tepër për të qenë medium i...

Vankovska: Nuk dal në protesta ku artikulohen kërkesa kundërthënëse

Profesoresha universitare, Biljana Vankovska vlerëson për ta rrëzuar qeverinë duhet që të shkohet në zgjedhje dhe jo në protesta, transmeton TetovaSot. Vankovska përmes statusit të...

Bozhinovski: “Nikolla Gruevski po përgatitet për t’u larguar drejt Rusisë?

  Maktel duke u bazuar në deklaratën e gazetarit kontrovers maqedonas Zoran Bozhinovski ka shkruar se lideri i VMRO-së, Nikolla Gruevski në fshehtësi të madhe...

Boçek: Duhet zgjidhje evropiane për krizën e refugjatëve

Është evidente se asnjë vend nuk është i aftë vetë të gjejë zgjidhje dhe të përballet me problemin. Nevojitet bashkëpunim evropian dhe zgjidhje e...

Remenski: Nuk e kam në plan që t`i respektoj vendimet e...

Nuk e kam në plan që t`i respektoj vendimet e sjella në mënyrë jo ligjore, jo nuk është dëshirë, por obligim i imi, i...

Malevski: Ivanov shkeli perspektivën për BE

Drejtësia është vlerë për vendet euro-atlantike prandaj falja e individëve të caktuar të përfshirë në hetime serioze zgjoi reagimin e ndërkombëtarëve. Kështu vlerëson ish...

Mahmut Bakalli, njeriu i kohës së progresit të Kosovës

Azem Vllasi       Në historinë politike të Kosovës Mahmut Bakalli ka vend të merituar. Për Kosovën, koha kur ai ishte në pushtet, ishte si “Koha...

Helmut Kohl: Evropa s’mund të bëhet një atdhe i dytë për...

Berlin, 17 prill – Ish-kancelari gjerman, Helmut Kohl, vlerësoi se Evropa nuk mund të bëhet një atdhe i dytë për migrantët dhe kritikoi, pa...

Daut Dauti sjell historinë që nuk e kemi ditur kurrë: Si...

Cili shqiptar e shkroi poezinë e parë për kafenë? Si e dërguan shqiptarët kafenë në katër qendrat më të mëdha të Evropës: në Venedik,...

Tash ka shpresë, sepse ka Besë!

  ABDURRAHIM DAUTI Besa jep një premtim të sigurt që më ngjalli shpresën për t'i kthyer vlerat popullit tonë, të drejtat si një popull në këtë...

Orav: Qeverisja e të drejtës është kyçe për secilin shtet

Sistemi funksional ligjor ka rëndësi fondamentale për cilindo shtet që dëshiron të ketë demokraci afatgjatë, prosperitet dhe paqe. Kjo është e rëndësishme të theksohet...

Vujiq: Zahir Beqiri është kërcënuar në Prokurorinë Themelore Publike

Para nisjes së procesit gjyqësor për Zahir Bekiri Caush, avokati i tij, Mirosllav Vujiq, ka deklaruar se nuk i ka parë dëshmitë që i...

Bono Vox: Është koha për të menduar më thellë për krizën...

Simon Prades Tash shpejt jam kthyer nga Lindja e Mesme dhe Afrika Lindore, ku i vizitova shumë kampe të refugjatëve – parkingjet e njerëzimit. Shkova...

Analiza e Financial Times për Maqedoninë

Një analizë e Financial Times, për Maqedoninë përshtatur nga botasot.info. Mijëra protestues kanë dalur rrugëve të Shkupit, të enjten, për ditën e tretë radhazi, pasi...

Mali digjet, kurva krihet!

Medai Shaholli Protesta të fuqishme antiqeveritare po mbahen këto ditë në Shkup para institucioneve qeveritare dhe shtetërore kundër vendimit të Presidentit Ivanov, për shkak të...

Faljet e paqena!

Prof. Dr Jeton SHASIVARI Kryetari i vendit, Gjorge Ivanov i trazoi njerëzit në vend si dhe bashkësinë ndërkombëtare (në veçanti SHBA-të) me vendimet e tij...

Ivanov është pjesë e projektit “Prerodba 2014” i përkrahur nga BDI-ja

Nuk ka distancim nga Ivanovi dhe shfajësim, përderisa rrin bashkë me Shefin e tij, e ndihmon që ai të VMRO- izon Maqedoninë. Bashkëqeversni me...

A po aplikohet metada fashizoide ” sa më i vuajtur populli”...

Nga Skënder MULLIQI Nese i matim  proceset zhvillimore dhe jetën në Kosovë, sipas  standardit të cilin e ka klasa sunduese në pushtet, sigurisht së nuk...

Opozita sillet si ‘Ujku me Dashin’

Sjellja politike nuk është serioze dhe aspak e ndershme. Ky popull i dërmuar nuk meriton edhe një mashtrim ‘mangupash’ dhe ‘kabadaish’. Për këtë shkak...

Fushatë senzibilizuese kundër shkeljes së pamëshirshme të dinjitetit, subjektivitetit dhe personalitetit

EJUP BERISHA Kjo gjendje është prezente tanimë një kohë të gjatë te ne dhe gjetiu nëpër rajonin e Gadishullit Ballkanik e cila po manifestohet si...

“Deutsche welle”: Vendimi i Ivanovit, detajisht i planifikuar!

Akti i përgjithshëm që solli Ivanov, për ndërprerjen e të gjitha procedurave penale kundër personave nga pushteti dhe opozita, nuk është sjellë siç deklaroi...

Bajrami: Ivanovi i amnistoi, por shqiptarët nuk do ti amnistojnë Ahmetin...

Mesud Bajrami Ivanovi president "jolegjitim" po i amniston bashkëpunëtorët e vetë të dyshuar për vepra të rënda kriminele. Ali Ahmeti që thirret në legjitimitetin rekord...

Nikolla Gruevski me ndihmën e BDI-së u shndërrua në Mugabe të...

  Lideri i Vmro-Dpmne-së edhe tani edhe në cilësi të kryeministrit ka kontrolluar çdo pore të institucioneve në Maqedoni. Ai dhe partia e tij me...

“Roletë ruse” për sigurinë e qytetarëve

Katerina Blazevska: Kush udhëheq sot me Ministrinë e Punëve të Brendshme (MPB)? Ky nuk është një kuiz (kuic)- pyetje për miliona dollarë, por një çështje...

Maqedonisë i nevojitet një revolucion si ai i Pragës

XHELAL ZEJNELI Kjo që ndodh në Maqedoni, nuk mund të ndodh në asnjë vend të rajonit. E sikur të ndodhte, atëherë populli i atij vendi...

Ekspertët presin që LSDM të del në rrugë dhe të bllokon...

Shkup, 12 prill – Analisti politik, Filip Petrovski i cili njëherit është Drejtor i Arkivit shtetërorë të Maqedonisë nga rradhët e VMRO-DPMNE-së, e parashikon...

Gruevski bën pazar me ndërkombëtarëtt – me lejoni të fitojë më...

Diplomatët perëndimorë paralajmëruan politikanët shqipëtarë se Nikolla Gruevski, kryetarë i VMRO-DPMNE-së, ka dërguar nje porosi deri tek Ambasadat me më ndikim në Shkup, se...

Maqedonia nuk shërohet pa u bë “operacion”

Adnan Azizi Në Maqedoni ka nevoje për ndërhyrje kirurgjike "Cezariane" të cilën duhet ta bëjë, Faktori Ndërkombëtar, pasi që ky regjim - kriminal BDI -...

Cigarja

Julinda DACI Erdha ne Buffalo sot. Nje qytet i zakoshem perendim New Yorku (NY), e vendosur ne brigjet lindore te liqenit Erie, dhe ne krye...

PEPR: Zgjedhjet do të shtyhen për më 4 ose 11 shtator

Partia për Emancipimin e Plotë të Romëve në Maqedoni, thekson se nga burimet e saj merr vesh që zgjedhjet patjetër të shtyhen, ndërkaq Trajko...

Ali Ahmeti paketon valixhet, lëshon karrigen e liderit?

Përgjimet dhe kreu i BDI-së Krahas vlimeve të mëdha në skenën politike të Maqedonisë, pas rifreskimit të qeverisë me ministrat e rinj nga radhët e...

Maqedoni, “për ta shpëtuar veten thellojnë krizën”

Shpërbërja e Kuvendit pa prezencën e opozitës ka thelluar krizën politike në vend. Analistët vlerësojnë se zgjedhjet mund ta nxjerrin vendin nga kriza, por...

Mediet e huaja: ‘Thaçi: një karrierë e ngritur mbi akuza’

Në Kosovë nisi të njihej si “Gjarpri”. E më pas në deklarimet e tij publike nëpër mediumet e huaja po fliste si drejtor politik...

Eurasiareview: Shqipëria nën thundrën e trashëgimisë komuniste

Nga Peter Tase Gjatë dy viteve të fundit, Amerika Veriore dhe vendet e Evropës Perëndimore kanë dështuar pjesërisht për të kuptuar rrënjët e korrupsionit të...

BDI e nxënë me “punë të nxehta”

BEKIM FAZLIU Ceremonia e inaugurimit të Presidentit të ri të Republikës së Kosovës, nxori në pah të vërtetën e dhimbshme të shqiptarëve të Maqedonisë. Serbët në...

Çfar relevance mund të kenë anketat në këso kushtesh politike?

Në shtetet e zhvilluara demokratike ndër format praktike ku secila parti politike i përdor për ti identifikuar nevojat e qytarëve me anë të së...

Një histori e dhembshme e qytetit të Shkupit dhe banorëve të...

Abdulla Mehmeti Historianët shqiptarë kohën e fundit e kanë alarmuar opinionin për Shkupin dhe banorët e tij, me të dhëna nga burime të vendit dhe...

Vajgël: Bojkoti i zgjedhjeve nga LSDM-ja mund të jetë një sulm...

Vendimi i partisë opozitare, LSDM që të mos marr pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të caktuara për me 5 qershor mund që të...

Maqedonia po futet në fazë të paqartë – çka më tutje!?

  Po jehon himni partiak në selinë e partisë qeveritare VMRO-DPMNE-së. Aktivistë të shumtë festojnë para zyrave lokale të partisë në Shkup ndërsa, vershëllimat e...

Presidentja Atifete, nga zarfi në zijafete

  Edhe në fund të mandatit duhet të thuhet e vërteta për presidenten Atifete Jahjaga. Nuk është e vërtetë e këndshme për të. Ajo s’arriti...

Opozita shqiptare zgjodhi STRATEGJINË, për ta luftuar vetveten!

Fejzi HAJDARI Fatkeqësisht, doli si e vërtetë, ajo nga e cila kisha (kishim) më së shumti frikë: OPOZITA SHQIPTARE filloi të "punojë" kundër vetvetes. Përplasje...

Të rënë në moçal të gjallë!

Nga Driton Demiri Përditshmëria na lodh. Poshtërsira gjithandej. Këtu ka gjithçka përveç cilësisë e drejtësisë. Mbjellje urrejtjeje ndaj çdo gjëje. Thjesht, rrugën në të cilën...

Dy karikat e Ali Ahmetit !

Miq të dashur, Ashtu si disa lider në të kaluarën edhe z. Ahmeti me dinakërinë më të spikatur, fshihet pas fuqisë dhe reputacionit të...

Pushteti kundër popullit

Nga Bujar Plloshtani Koalicioni i regjimit, që kryesisht realizon politikë të shfrenuar që bien ndesh me funksionimin e drejtë të shtetit demokratik. Kohët e fundit...

Faktorët pse vuan arsimi

Arsimi duhet të përmbush nevojat e kohës. Strukturat e reja të krijohen mbi platformë të re të arsimit, dimensionet pedagogjike të marrin një përmbajtje...

OPINIONE