4 C
Skopje
Tuesday, January 22, 2019
Home Opinione Page 18

Opinione

Politika dhe folklori

Shembull i fundit folklorik është Shqiponja e llamarintë. U tallën si rrugaçë me simbolin e shenjtë të Shqiptarëve. Çfarë të mire solli për shkupjanët...

Pakti i rrezikshëm i Evropës me Turqinë

Ujdia me Ankaranë është sukses politik për Angela Merkelin. Ajo i mundëson kancelares hapësirë në politikën e brendshme dhe brenda BE-së. Vlerat e saj...

Arkitektura e teorive te edukimit, ana e brendshme dhe e jashtme...

XHELADIN MURATI 1.Premisat Edukimi është proces që përherë rrjedh në një ambient të caktuar dhe procesi i tillë mbështetet në arkitekturën e teorive që zbatohen. Në...

Pse në Kosovë  të  votohet për  Serbinë?!

    Prof.Dr. Mehdi HYSENI Lejimi i mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare ose lokale të Serbisë në Kosovë, do të thotë se Kosova është ende pjesë e territorit...

Pse Ahmeti nuk e dërgoi Musa Xhaferin te Ivanovi, po Talat...

Liderët nuk rrahin gjoks asnjë herë. Liderët janë të mëdhenj, aq sa janë të gatshëm të marrin përgjegjësi të mëdha mbi vete. Kjo veti...

Politika praktike e injoron përgjegjësinë dhe llogaridhënien politike 

Në politikë primare është të grumbullohet përkrahje duke tubuar sa më shumë njerëz rreth partisë që do të siguronin vota për programet dhe platformat...

Në qeveri me VMRO-në, legjitimohet politika anti-NATO dhe anti-BE

Naser Selmani Partitë shqiptare nuk duhet të hyjnë në qeveri me asnjë parti maqedone, përderisa ato nuk janë të gatshme të zgjidhin çështjen e emrit....

Shteti digjet, opozita shqiptare krihet

Petrit Saraçini Vendimi i Gjykatës Kushtetuese, i cili i mundëson kryetarit të shtetit që të falë persona që kanë bërë krime zgjedhore dhe vepra tjera...

Talat Xhaferi te Presidenti (JO) legjitim !

Qenan Aliu Miq të dashur, Prezenca e Talat Xhaferit në Këshillin e Sigurimit të cilën e kryeson dhe me te udhëheq Presidenti që sipas tij dhe...

Po të ishte Ahmeti lider i vërtetë, do të shkonte vet...

Liderët nuk rrahin gjoks asnjë herë. Liderët janë të mëdhenj, aq sa janë të gatshëm të marrin përgjegjësi të mëdha mbi vete. Kjo veti...

Alternativa e vetme e shqiptarëve të Maqedonisë

Suzana Tahiri Maqedonia ndodhet sërish para zgjedhjeve të parlamentare dhe sërish shqiptarët ndodhen përpara një dileme të madhe: të votojnë sërish BDI e Ali Ahmetit,...

Votuesi si maskë në fytyrat e të pafytyrëve!

ILJASA SALIHU Popull, gjegjësisht pjesa dërrmuese e juaj, shpresoj që jeni duke e parë se sa herë që të pafytyrët po zihen ngushtë, juve po...

Regjistrimet e popullsisë dhe votimet

RAHMI VELIU Së pari me rëndësi është të theksohet termi regjistrim, për të cilin do të bëjmë fjalë më poshtë. Këtë do të mund që...

40 ish ushtarë të UÇK-së u vetëvranë pas luftës

Komandantët u thirrën në vlera të luftës, por në paqe i lanë në baltë ushtarët e vet. Rreth 40 ish-ushtarë të UÇK-së kanë bërë...

Imer Aliu, PDSH: Gafur Dugolli pasojë e Ali Ahmetit!

Këta të BDI-së dhe VMRO-së si duket me gjithë mend mendojnë se munden që një qytetarë të Republikës së Kosovës t’a trajtojnë në këtë...

“The Guardian” e konsideronë Hashim Thaçin si protagonist të botës së...

Dokumentat sekrete të NATO-s, që citohen nga gazeta "The Guardian" e konsiderojnë Hashim Thaçin si protagonist të botës së krimit në Kosovë dhe Xhavit...

Zemra e ftohtë e Evropës

Bernd Riegert Në samitin e posaçëm të nivelit të lartë të BE të hënën, për shkak të vetos gjermane u debatua për orë të tëra...

Hebrenjtë rusë dhe shqiptarët kosovarë

Bajram Mjeku Kur ra Muri i Berlinit e bashkë me të edhe kampi komunist, perandoria sovjetike hapi kufijtë për shumë kombe që jetuan dhunshëm në...

Kush ishte Mustafa Ataturku dhe çfarë konflikt kishte me Ahmet Zogun?

Një nga figurat më ikonike në fillim të shekullit të XX-të, Mustafa Qemal Ataturku, mbahet mend si udhëheqësi i cili doli nga hiri i...

Bixhozi me kryqin dhe shqiponjën

E pashë fytyrën e Hashepit se si po vrerosej dhe s’e zgjata pyetjen. - Më fal se… edhe unë ndonjëherë ia fus kot… Jam...

Gjeometria e politikës aktuale

  XHELADIN MURATI Politika si art i te mundshmes aktualisht duket se lëviz si trekëndësh, si katror apo kub. Megjithatë, ajo lëviz, rrokulliset mes dëshpërimit dhe...

Ç`po ndodhë ,me shqiptarët e Maqedonisë ?

Fahri Xharra Gjuha e ilirëve të lashtë, ose e shqiptarëve të sotëm është një gjuhë e veçantë, prejardhja e së cilës shkon deri në lashtësinë...

Kujt i pengoi takimi Kasami-Bejli?

ALTIN SPAHIU Takimi i djeshëm në mes kryetarit të Besës Bilall Kasami dhe ambasadorit amerikan z. J.L Baily u mbajt në një atmosferë shumë miqësore....

Kujt i pengoi takimi Kasami – Bejli?

  ALTIN SPAHIU Takimi i djeshëm në mes kryetarit të Besës Bilall Kasami dhe ambasadorit amerikan z. J.L Baily u mbajt në një atmosferë shumë miqësore....

Vanhaute Heroi Western Me Biçikletë

SHAQIR ISLAMI Z. Vanhaute me luftën e twitteve ma çoi mallin e filmave më të dashur të fëmijërisë sime. Në vitet e shtatëdhjeta, meqë na...

Nju Jork – Mafia shqiptare po largon nga rrugët Gambinot dhe...

Nga Michael Dobuski* Të jesh “Ekzekutori” në botën e mafias nuk është më si në kohët e vjetra. Dënimi në 2014 i Bajram Lajçit, një...

Përgjegjësia e shqiptarëve për orientimin fashist të Maqedonisë

Sead Zimeri Ky është një tekst i indinjatës, hidhërimit, zhgënjimit dhe protestës time personale kundër qeverisë aktuale të Maqedonisë. Dëshiroj të flas haptas, pa aluzione,...

Qenan Aliu: Ermira me teza stereotipe!

Miq të dashur, Deputetja e distancuar- aktivizuar, sërish etablon teza steretipe. Kryeparlamentari është i pari midis të barabartëve. E pra Ermira, po ju them se...

UNHCR: Maqedonia po kufizon hyrjen e migrantëve nga Siria

Gjendja në kufirin jugor me Greqinë paraqitet e qetë, ndërsa për dallim nga më parë nuk ka fluks të madh të migrantëve që presin...

Gruaja si problem

Dy fjalë për 8 Marsin, «muhabetet e burrave» dhe patriarkalizmin Nga Vjosa Musliu  Sërish vjen marsi! Sërish vjen stina e kanagjeqeve njëgjinore. Nëpër kakofoni urimesh dëgjon tek thuhet...

A më mirë me qenë shqiptar mysliman, a marksist-leninist?

Burim BAKIU Është hera e dytë që lexoj shkrime nga një djalosh, i cili merret me akuza të drejtpërdrejta ndaj BESËS, duke e vënë në...

Për mësuesin tim

Tahir Hoda Për mësuesin tim -Fejzi Bojkut për 7 Mars Se ç’mu kujtua titulli i këtij tregimi, ku bëhet fjalë për një pallat, të cilin pranoi ta...

Unioni Studentor Shqiptar shpresë e rinisë sonë

Qemal Stafa Sakrificat e heronjve tanë, kohët e fundit fatkeqsisht po neglizhohen nga populli shqiptar, kryesisht nga ai në Maqedoni. Këndi kombëtar ka filluar të...

Fejesa mes familjes së Butelëve të Vrimërllovcave dhe familjes së Çairëve...

  Sulejman Mehazi Një ngjarje befasuese, skandaloze e sensacionale ndodhi në këto ditë të ftohta në krahinën e  vogëlth e të tmerrshme të Maqedonisë, njësoj sikurse...

Miq të vërtetë të djallit janë ata që rrahën Car Dushanin...

QENAN ALIU “Miqtë e djallit” dorën në zemër, nuk janë të pagabueshëm,ndoshta nuk janë edhe “patriotë si disa” , por mbi të gjitha nuk janë...

Shqiptarët e Maqedonisë nuk duhet t’ i kundërvihen kryqit por kirilicës

Nga Kastriot MYFTARAJ Shqiptarët e Maqedonisë bëjnë një gabim shumë të rëndë kur i kundërvenë shqiponjën kryqeve monumentale të ngritur nga sllavo-maqedonët. Kështu duket sikur...

Maqedoni: Beteja me hajnat dhe banditët e politikës

Muhamer Pajaziti/ editorial nga INA Maqedonia po vazhdon të qeveriset nga një klasë politike, e cila po e çuditë gjithë botën me politikat e saja...

Hashim Thaçi pragmatik, i dhunshëm, i panjohur…!

Ish-drejtori i Drejtorisë Politike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, pas 26 vjetësh në politikë të lartë, prek majat e pushtetit. Ai është...

Mediat austriake jehonë protestës në Maqedoni: Vendi i zhytur në kriza...

Fitim Dika Gazetat austriake si Wiener Zeitung dhe Der Standard kanë shkruar sot, e shtunë, për tensionet dhe trazirat e fundit etnike në Maqedoni. Kjo...

Reportazh i kohës së luftës: Shtëpitë e heshtura të të vdekurve...

Gjëja e fundit që i kujtohet Besartës nga familja e saj është se axha, Ademi po këndonte këngë popullore shqiptare me zë, për ta...

Përalla e Ali Babës dhe pronarit të tij #Ж

Ali Baba, ti dhe grabitqarët e tu i rrasët ushtarët partiakë në institucionet dhe ndërmarrjet publike. Nuk kishte vend për ta, andaj, ose qëndrojnë...

Apel: Nëse nuk keni fituar 1 milion euro nga pushteti, largohuni...

Të nderuar, Merreni seriozisht këtë apel dhe me qëllim të mirë. Nëse gjendeni te vendi i kryqit në Butel dhe rroga juaj nuk është as sa çmimi...

Me qebapë dhe biftek prej te “Anja”, nata kalon lehtë

Fotografi tronditëse vijnë nga Buteli i Shkupit. Qindra funksionarë të partisë së Ahmetit, profesorë universitar, deputet, ministra dhe zv.ministra janë ulur këmbëkryq afër një...

Pasi të përfundojë filmi në Butel, do të publikohet incizimi  me...

Koment i Redaksisë Lexues të nderuar, shumica prej jush e keni të qartë, prandaj ky koment vlen vetëm për ata që kanë edhe dozën më...

Bardhi: Çfarë mëkati ka vendi ynë mbi të cilin vetëm kryqe...

Teologu më eminent islam në Maqedoni, Ismail Bardhi, në intervistën për PRESS 24 thotë se radikalizmi nuk është produkt i fesë, por i kohës...

Reagim ndaj Deklaratës së asamblistes, Joleza Koka

shumë direkt pranon ose me mire me thënë pohon dhe e le të nënkuptohet politika mjaft jo korekte dhe shumë injoruese  e shefit të...

Ahmeti sot nuk shkon as në kishë, as në xhami, por...

Lexues të nderuar, po i shihni qartë format dhe tendencat për të na manipuluar, me një protestë të organizuar. Budallaki mbi budallaki! Qeveria proteston...

Petar Swarovski promovon strategji të re për DBI-në: Krenohuni me tradhtinë!

Nipi i Bozhidarit, Petar Swarovski ka përgatitur një strategji të re për paraqitjen e DBI-së para opinionit në fushatë parazgjedhore. Të përballur me bojkot...

“Maqedonasit” më keq se serbët?!

Nga Dionis Xhafa   Më së pari duhet sqaruar qysh në krye të herës se nuk mund të përgjithësosh një komb të caktuar, cilido qoftë ky...

Kosova nuk e bëri President Demaçin, kurse Afrika e Jugut Nelson...

Prof.Dr.Mehdi HYSENI Nuk ka argument më të qëndrueshëm sesa ky shembull asimetrik, që vë në dukje të vërtetën se ne nuk meritojmë, as liri, as...

Hapja e Universitetit të ri “Damjan Gruev”, për përgatitjen e kuadrit...

  Halim Hyda Hapja e institucioneve të larta arsimore – Universiteti i ri “Dame Gruev” i cili duhet të transformohet nga Akademia ushtarake e të shndërrohet...

Kryqi dhe Donkishoti i politikës shqiptare

Xhelal Zejneli Vendosja e kryqit gjigant në një pjesë të Shkupit paraqet edhe një dëshmi për politikën e dështuar të faktorit politik shqiptar, e sidomos...

3 Marsi, dita e komunës së Tetovës, datë që nuk na...

Data 3 Mars, dita e Komunës së Tetovës është festuar nga viti 1991 deri më sot, por kjo datë duhet të zëvendësohet me një...

Nijazi Gazetari dhe Zullumet e Ali Ahmetit

  SHAQIR ISLAMI BDI ushtron zullum fizik dhe shpirtërorë ndaj popullit me sundimin e vet çnjerëzorë. Me çnjerëzim dhe ligësi të paparë e nëpërkëmbi dhe e...

Mos Kosovë

Kosovë e dashur, e di që nuk i ke mirë punët dhe po do me vra veten me plumb n’tamth. Mos Kosovë. Më lër ta bëj...

Presidenti i ri i Kosovës nën hijen e refuzimit

Vilma Filaj-Ballvora Nuk është ogur i mirë për një vend, kur zgjedhja e presidentit eklipsohet prej protestës masive: forca policie dhe snajperistë rreth godinës parlamentare,...

Kush është Hashim Thaçi – presidenti i ri i Kosovës

Aktivitetin e tij politik e kishte nisur si pjesëtar i një grupacioni ushtarak, por ka kohë që ai synon të mbahet në mend si...

Kryqe në udhëkryqe

Medai Shaholli Vazhdon vendosja e kryqeve, nga ana e pushtetit dhe VMRO-së, në kryqëzime rrugësh dhe vende publike, si gjithandej nëpër qytete dhe sheshe të...

Nikolla e Ahmeti, i hëngrën fjalët

BUJAR PLLOSHTANI RIVALITETI POLITIK I BINDJEVE Maqedonia është arena e politikave të çuditshme ku rivaliteti politik i bindjeve sikur nuk arrin të përfundojë kurrë! Në një...

Hashim Thaçi nuk është Ismail Qemal, as Adem Demaç, as Adem...

“The world is a dangerous place to live, not because of the people who are evil, but because of the people who don’t do anything...

Kur soset mjalti ikin mizat

SERMET SULEJMANI Kur disa vjet më parë komisioni mjekësor i një kantoni të Zvicrrës kishte nxjerrë Alinë e Hakisë idiot, atëbotë askush s’ishte habitur nga...

Rruga e Rrugës së Arbrit

  PËRPARIM SPAHIU* Rruga e Arbrit, siç u shpreh pak ditë më parë ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, i thirrur në apel nga një...

Mbyllni ministrinë e kulturës!

ROBERT NESIMI Ministria e Kulturës duhet sa më parë të mbyllet, ndërsa fondet e saj t’iu barten komunave. Vetëm kështu do të zgjidhet çështja e...

Propaganda kundër Hashim Thaçit i ka rrënjët në Beograd

BARDHYL MAHMUTI Në të gjitha momentet vendimtare të historisë së re të Kosovës udhëheqësit e saj janë sulmuar në mënyrën më të ulët të mundshme....

O Vëllezërit e mi, ju përgjerohem, bëhuni një herë bashk!

HALIT NAXHAKU Edhe pas kaq shumë dështimesh e pësimesh, pothuaj se nuk nxjerrëm aq sa duhet mësime e korigjime si komb!Qysh në klasën e parë...

Ura e gjermanit! – Nga Lutfi Dervishi

I gjendur mes pemëve dhe me këmbët në lëndinën me bar, bar nga ai i zakonshmi që hanë gomerët,  gjerman mori frymë thellë, teshtiu...

Një popull që fle , vdes

Shkruan: Brilant Gashi Një popull që fle edhe mund të vdes , sepse ti nuk je duke u kujdesur për atë siç duhet të kujdeset...

“The Economist” tregon pse i ka ardhur fundi luftës së Putinit...

Gazeta “The Economist” ka publikuar një analizë të thellë për situatën aktuale në Siri dhe më gjerë, ku flet për forcat e koalicionit të...

Po e linçojnë Albulena Haxhiun-ajo është një Roza Parks e Kosovës...

Në vitin 1955 në një qytet të SHBA nisi Montgomery Bus Boycott, – Bojkoti i Autobuzëve në qytetin Montgomery – kur luftëtarja e të...

«Der Spiegel»: Bartetzko dyshohej se ishte vrasës me porosi i UÇK-së

Inicuesi i peticionit kundër ambasadorit amerikan, gjermani me mbiemër rus, Roland Bartezko, dyshohet se pas luftës ka kryer «punë të ndyra» për krahun radikal...

Ja si i UDB-a i vendoste njerëzit e saj në krye...

Shkruan: Besnik Lajçi Më 1988, unë me disa bashkatdhetarë nga te gjitha trojet shqiptare, vendosëm që ta organizojmë një demonstrate. Ishte tetor. Mendimi ishte për...

“I dashur nip, përdor kujtesën!”

Shkrimtari dhe filozofi i njohur bashkëkohor Umberto Eko u nda nga jeta dje në mbrëmje.Më poshtë po sjellim edhe një herë në vëmendje letrën...

Strasburgu, shqiptarët!

XHEVDET NASUFI Pse Strasburgu? Në 7-8 shkurt 2016, në një restoran në Strasburg, u takuan dhe darkuan joformalisht, por sigurisht u konsultuan formalish (para nisjes së...

Ku nëpërkëmbet liria e shprehjes rezistenca bëhet obligim

XHENUR ISENI Përderisa gjitha mediumet dhe gazetat bëjnë gara se cila do të jetë më e afërt me pushtetin, Gazeta “Lajm” po bën garë që...

Pse tundeni ndaj ,,LAJMIT,, !

Qenan Aliu Të dashur miq, ...Mendimi i lirë nuk ngulfatet,pa te njerëzimi do të jetonte në frikë dhe i tkurur, ndërsa shoqëritë do të mbeteshin...

Patriotët e djeshëm, politikanë të sotëm!?

Sulejman Mehazi Patriotizmin që dikur e pata dashur shumë, tani s`e dua! E urrej, pa masë e urrej! E, po ju pyes juve lexues të...

ISIS-i i vërtetë është Serbia!

Nga Dionis Xhafa   Propaganda serbe nuk njeh kufij. Makineria propagandistike e Beogradit zyrtar,  e njëjta që ka zbukuruar edhe krimet makabre të makinerisë ushtarake të...

Pse Serbia është duke e përforcuar aleancën e saj me Rusinë

Strategjia kundërthënëse e politikës së jashtme të Serbisë që, njëkohësisht t’i zgjerojë lidhjet me Rusinë dhe BE’në mund të shpjegohet me dy faktorë kryesorë....

Luanët e Gruevskit e ngujuan dje Shqiponjën në teneqe të zezë

  ARTIN SPAHIU Dje shqiponja volli. Edhe pse duhej të festojë. Volli nga patriotizmi i rrejshëm i hipokritëve, fjalët e të cilëve kundërmojnë erë tradhtie në Kumanovë. Tradhti që...

Vitet e arta të Thaçit 2004-2007 dhe vdekja e Ibrahim Rugovës

Nga Berat Buzhala Në fund të vitit 2004 u organizuan zgjedhjet e dyta nacionale. Pas asaj çfarë kishte ndodhur në tri palë zgjedhjet e mëhershme,...

Ëndrra ime e trishtë dhe meleku i vdekjes!?

  SULEJMAN MEHAZI Gjatë jetës sime pesëdhjetëvjeçare kam parë shumë ëndërra të mira e të këqija, por ëndërra që më ka lënë pērshtypje e më ka...

Madeleine Albright është shpëtimtare e Kosovës, ndërsa Milosheviqi ishte kriminel!

  Prof.Dr. MEHDI HYSENI Prandaj, jo vetëm Donjeta Morina, por asnjë shqiptar nuk ka asnjë të drejtë morale, njerëzore dhe ligjore, që t’i quajnë “kriminelë të...

Simbolika e datave në politikë dhe diplomaci

ABDULLA MEHMETI (Analizë politike për krizën aktuale në Maqedoni) A ju ka shkuar ndërmend se pse janë kaq këmbëngulëse partitë politike në pushtet, që të mbahen...

Tallava kundër sovranitetit të Kosovës

Nga Hysamedin Feraj Derë për derë, kudo ku është, këto ditë popullatës shqiptare i kanë ardhur dy ftesa për datën 17 shkurt: ftesa e qeverisë...

Dy burrneshat  dhe Titaniku

SHAQIR ISLAMI Çfarë ironie! Në Ballkanin-macho, gjithë e më shumë po del në shesh se burrat nuk janë për hair, ndërsa gratë na dalin me...

Ç’po ndodh me Arabinë Saudite?

Forcat e armatosura të 20 shteteve janë mbledhur në veri të Arabisë Saudite të dielën për të ndërmarrë manovrën ushtarake “më të rëndësishme” të...

RUSIA ZBARKON EDHE NË MAQEDONI, SKENARE PËR TË FORCUAR NDIKIMIN RUS

Anketat e opinionit publik tregojnë se ndikimi rus po forcohet në Ballkan. Në Serbi një anketë tregon se 72% e popullatës ka pikëpamje pozitive...

A janë shqiptarët të lashtë?

Duke u kthyer përsëri në frymën e antikitetit të kombit tonë, në mund të shohim ndryshimet,lëvizjet e brendshme të jetës së njerëzëve të famshëm...

Me arrestimin i Janakievskit, Xhaferit, Stavrevskit do të kurseheshin qindra miliona...

 ARDIT HALIMI Dje u gëzuam sot u dëshpruam. Dje na gëzuan Katica, Lençja dhe Fatimja, sot na dëshproi Gjykata penale. Sa besuam se po ju...

A ndërtohet shteti me televizion e me fotografi?

Nga Gëzim Mekuli Ministri i punëve të jashtme, Hashim Thaçi, po shrytëzon të miturit dhe fëmijët e varfër të Kosovës për përfitime personale e për...

Edhe Aliu kërkon dorëheqjen e Ahmetit

QENAN ALIU Miq të dashur, Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim z. Ali Ahmeti, duhet të jepë dorëheqje nga funksioni i kryetarit të partisë. Këtë...

Tre vjet pa Prof.Dr Fadil Sulejmanin dhe 21 vjet me Universitetin...

Prof.dr Vebi BEXHETI Me të drejtë  thuhet  se njerëzit e mëdhenj nuk vdesin asnjëhërë. Ky privilegj i përjetësisë i takon edhe prof.Fadilit,njeriut që e sfidoi ...

1 Milion arsye pse BDI dhe Ali Ahmeti mos e vizitojn...

14 vite në qeveri asnjë e mir nuk iu bë Kumanovës edhe pse e bëri luftën e 2001 -Qeveria vrau dhe burgosi 40 çlirimtarët e...

Kush e ka radhën të vritet deri sa është Aliu në...

SHPËTIM POLLOZHANI Në ditën e fillimit të Gjykimit të Grupit të Kumanovës, Ministri i drejtësisë, i cili fatkeqësisht është shqiptar, me krenari deklaron: BDI do...

Minuti i zgjedhjeve

SULEJMAN MEHAZI Politikanë, gota e rakisë, femrat dhe paratë ua kanë mpirë vetëdijen, mosni gota, femra e para, po bëhuni rrjedhë të lumenjve, liqeneve e...

Si i vrau regjimi të rinjtë që donin të iknin në...

Nga Kujtim Cekani Albumi “Terrori komunist në Shqipëri”, mes të tjerash sjell edhe një numër dokumentash që zbardhin të vërtetën e vrasjeve të qindra shqiptaëve...

Partitë opozitare po sillen në kornizat e vizatuara prej BDI-së dhe...

ARSIM ZEKOLLI Fejzi Hajdari druan se "nëse vazhdojnë kështu jam i bindur se (tri partitë opozitare) do te pësojnë thellë debakël!". Fatkeqësisht, ky mendim-i shprehur...

Moj e mjera shqiptari, politika ta futi kokën në hi!

Ejup Berisha Na intereson ta dimë vetëm një gjë meqë tani më të gjithë ne e dimë se kush ia futi popullit shqiptar kokën në...

Politika  e helmon  arsimin

  XHELADIN MURATI Është një e vërtetë e përgjithshme që një politikë kreative dhe kompetente, pa anime dhe politizim e partizim mund të jetë në kërkim...

Mashalla Opozita

SHAQIR ISLAMI Nga frika se mos ta marrë mësysh opozitën, e nisa me Mashalla. Opozita e bëri një hap të mbarë. Ndonëse i vonuar, por...

Liri për Çlirimtarët e Kumanovës!

LIRI PËR ÇLIRIMTARËT E KUMANOVËS! Zijadin Brahimi-Liria,nderi dhe krenaria e Shqiptarve janë shkelur dhe nëpërkëmbur edhe mbas Luftës së 2001,nga partitë në pushtet Maqedonase dhe...

S (a) e njohim njëri – tjetrin?! Dritë në fund të...

Nga Lutfi Dervishi – Beograd* Është vështirë të gjesh një lokal në Beograd ku nuk pihet cigare… Gjurmët e borës duken edhe në pedonalen e njohur...

Edukimi dhe arsimimi për emigrantët vazhdon edhe në kushte emigrimi

  ERËMIRA NUHIU Largimi, zhvendosja prej një vendi, religjioni ose shteti apo kontinenti quhet emigrim. Emigrimi nga vendet e varfëra,nga vendet të cilat janë në luftë është...

Belize pyet: Kush i ka sjellë 5 miliardë euro nga Maqedonia?

Mu paraqitën nga Belize të më tregojnë se deri më 24 prill duhet t’i lajmërojmë se kush ka lidhje me pesë miliardë eurot që...

Tendencat e kriminalizimit partiak të LSDM-së

  AVNI REXHEPI Ethet parazgjedhore në taborrin e dy partive më të mëdha maqedonase veçmë kanë filluar. Derisa partia në pushtet, VMRO-DPMNE, kësaj radhe është më...

Bashkimi kombëtar është zgjidhja

Pse po them që Projekti i Pavarësisë së Kosovës është kompromis i dhimbshëm dhe shumë bile. Kosova në vitet e Lidhjes Shqiptare  të Prizrenit,...

Gruevski po u thotë bdi-stave: “Mësoni si babai, gomarë mos u...

  MUHAMED HALILI Për historinë si proces kohor  ka shumë mendime nga historianë, poetë, shkrimtarë e filozofë botëror. Paul Valery, poet i njohur francez, nuk e...

Liberalizmi i ktheu të drejtat në mjet skllavërimi

Roger Scruton  Si të jesh i djathtë? Që këtu egalitaristët (flamurtarët e barazisë) kanë nisur të fusin më shumë të drejta pozitive në listën e lirive...

Përdhunonte femra me aftësi të kufizuara, pranga shqiptarit në Itali

Nga Nikoleta Kovaçi Opinioni italian është tronditur kur ka mësuar nga policia historinë e një burri, maniak seksual që shantazhonte femrat me foto të “Facebook”-ut...

Erërat shkëmbin nuk e dëmtojnë, por zullumi e bënë që të...

Kryetari Ali Ahmeti takimin promovues në Qendrën e kulturës në Tetovë për projektet e realizuara e paska nisur figurativishtë me ate se ;-(cit..) ,,...

E majta i mohon të vërtetat e dhimbshme

Dennis Prager Ka një dallim mes të majtës dhe të djathtës që rrallë vihet re, pavarësisht faktit që është po aq e rëndësishme sa gjithë...

Projekt i kujt është pavarësia e Kosovës?

Jakup Krasniqi Ka kohë që analistë e pacifistë të ndryshëm nuk ngurojnë të thonë: “Pavarësia e Kosovës është projekt i ndërkombëtarëve”. Me ketë mënyrë të...

Fjalitë e Agim Beqirit janë nxjerrë nga konteksti

DRITON BEQIRI Ju falemiderit per lajmet dhe informacionet te cilat i'a jepni publikut dhe i mbani te informuar, por gjithmone kam qene kurioz qe ta...

Edi Rama, duhet të mbledhë sërish liderët shqiptarë të Maqedonisë!

AFRIM TANALLARI Skena politike shqiptare në Maqedoni, është në një kaos të çuditshëm me shumë të panjohura. Parti shumë në numër, por pa ndonjë kauzë....

Statistika do të reformohet kur Ali Ahmeti të largohet nga politika

Dëgjoni margaritarin e radhës së ALI AHMETIT: ”Regjistrim s'do ketë derisa në themel nuk reformohet Enti i Statistikës.  S'e di nëse në vitet e...

Historiani zviceran, Lambert: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Evropa...

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve...

Uji bëhet simbol i rezistencës në Bogovinë

Në fshatin Bogovinë, uji për pije ështe kthyer në simbol të rezistencës për mbrojtjen e investimeve të kryera nga vet qytetarët kundër qeverisë lokale....

A ka agjëruar ndonjëherë Aliu?

Në dallim nga këta Myslimanë të post-komunizmit, në shtëpinë tonë Ramazani festohej dhe agjërohej edhe gjatë komunizmit. Ka dëshmi për këto që i them....

BAJRAM ME MEND ME MARRËVESHJEN E PËRZHINËS!

Daut DAUTI Çfarë teme do të trajtojmë tash në media, do të bëjë fërkime politike midis partive dhe do të komentohet pastaj nëpër çajtore në...

A po rrëshqet Kosova drejt ’97-es shqiptare !?

Kronologji mërgimtari… Njerzit thonë shpesh herë se në demokraci, vendimet merren nga shumica e popullit. Natyrisht se kjo nuk është e vërtet. Vendimet merren nga...

Roli negativ i telenovelave në jetën e Shqiptarëve

Popullit Shqiptar pavarësisht problemeve të tyre, problemve kryesisht ekonomike, shoqërore apo edhe shumë probleme të tjera, i del fare mirë koha, për të harxhuar...

Vullneti-Kushti i parë i suksesit

Dije dhe intelekt sadopak kanë edhe kafshët. Por, vetëm vullneti me përmbajtje morale është cilësia e vetme e hallkës së fundit në zinxhirin e...

Kthimi në ankth

Zgjedhjet e parakohshme, me gjithë këtë kontroll të parave në duart e disave, nuk do të sjellin ndryshim në skenën politike. Do t’i kemi...

Fatos Lubonja: Rama i sëmurë dhe i rrezikshëm. Nuk i duhet...

Publiçisti Fatos Lubonja ka analizuar në shkrim të tij të publikuar sot në Gazeta Panorama duke tentuar të shpjegojë mendësinë e kryesocialistit dhe kryeministrit...

Përgjegjësia i takon popullit

Mr-Sevgani Ibrahimi Gjatë dhjetvjeçarëve të fundit, demokracia, si formë regjimi, ka evoluar shumë. Edhe pse kemi një formë shumë të brishtë qeverisjeje, askush nga shërbetoret...

Ohri, Przhino, Shqiptarët

XHEVDET NASUFI Kemi shumë arsye që slloganit të propagandës zgjedhore ,,Ne fillojmë”, t’ia imputojmë si vijimësi, apo t’ia shartojmë si reflektim slloganin impresiv - asgjë...

BDI-ja mund të mbetet shtatzënë nga Llatasi!

Kurse tani, dikush duhet t’ia  sqarojë Ali Ahmetit dhe "bajgës rreth tij" se çka ndodh kur plasë mjeti kontraceptues (kurtoni maqedonisht), se në rast...

Mesdheu dhe Putin

Nga Azem Parllaku Tutje ndarjeve politike te sotme Mesdheu perfaqesohet nga tri bashkesi kulturore, tri qyteterime te gjalla e te stermedha, tri menyra themelore te...

34 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës

17 janari i vitit 1982, dita kur u vranë mizorisht vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka, është një datë e trishtë në historinë e shqiptarëve....

Filluan ethet e fushtës zgjedhore!

Medai Shaholli Edhe pse jozyrtarisht, fushata elektorale për zgjedhjet e parakohshëme parlamentare në Maqedoni, sapo ka filluar. A do të mbahen ato më 24 prill, apo...

Ballkanit i duhet një dorë për të përballuar krizën e emigrantëve...

Dështimi i Greqisë për të përmbushur detyrimet e saj për të siguruar kufijtë e zonës Shengen pa pasaporta qëndron në kontrast të dukshëm me...

Kelmendi: Çka po i duhet Thaçit posti i presidentit?

Gazetari dhe publicisti Adriatik Kelmendi, nëpërmjet një opinioni ka ngritur pyetjen se pse kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi po dëshiron të...

Historia e spiunit që mashtroi Hitlerin duke ndihmuar Aleatët të fitonin...

Javë përpara zbarkimit në Normandi, komandantët e Aleancës kishin përpara sfidat më të vështira. “Ky operacion nuk është duke u planifikuar me ndonjë alternativë”,...

Kush është Esat Pashë Toptani i Luginës së Preshevës?

NEHAT HYSENI Dhënia e Mirënjohjes për Kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiqin, nga kryetari aktual i komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa, paraqet kulmin e tradhëtisë kombëtare...

Rugova i falsifikuar

Shkruan: Milazim KRASNIQI, Prishtinë Kam lexuar këto ditë disa tekste të çuditshme, të disa autorëve nga Shqipëria, për figurën e Ibrahim Rugovës. Më duken të...

Ku po na mbetet shembulli për të rinjtë?

  ILJASA SALIHU Me të drejtë ne të vegjlit dhe të shtypurit pyesim me habi se si nuk e paskemi ditur se sa burra të mëdhenj...

Taverna opozitare (Ushtari i mirë Hashep Gazepi – III)

  SERMET SULEJMANI E kë tjetër do ta ftonin për ta bashkuar ‘’opozitën’’ shqiptare në Maqedoni përpos Ushtarin e Mirë Hashep Gazepin. ‘’Haj, medet, haj…’’- përsëriste...

Emblema që i dha jetë një qyteti krenar!

Tek sa Ai shpaloste programin për ta kthyer ëndrrën e kërçovarve në realitet, atë nuk ngurruan ta quanin terrorist duke e paraqitur atë si...

Politika, thikë pas shpine! “Përça dhe sundo”

Arben LABËNISHTI Allahu i ka krijuar trevat tona me shumë ujë, diell, male, pyje, fusha pjellore,…me pasuri dhe bukuri që të magjeps! Në këtë mirësi,...

Një vepër në 45 gjuhë të botës

Nga Bashkim Kuçuku Ismail Kadareja prej vitesh ka mbërritur te Çmimi Nobel. Emri i tij disa herë ka qenë deri në përzgjedhjen përfundimtare. Kritika franceze,...

Nacionalizmi ynë masturbues

SHAQIR ISLAMI Diskursi politik dhe social në mjedisin tonë kundërmon në nacionalizëm-etnik vulgarë dhe mburracak. Versioni më origjinal dhe më i shëmtuar i nacionalizmit lindorë...

Partitë politike shqiptare në Maqedoni duhet ta ndryshojnë konceptin dhe strategjinë...

  ABDULLA MEHMETI Thellimi i krizës politike aktuale në Republikën e Maqedonisë ka nxjerrë në pah shumë dobësi të faktorit politik në këtë vend, sidomos të...

LDK e dëshiron Hashimin në burg

    Jam i bindur se LDK-ja, nuk e do Hashim Thaçin, jo më për Kryetar (President) shteti, me dëshirë, ata do ta shihnin atë në...

Shengen dhe siguria evropiane

  DANIEL GROS Rivendosja e kontrollit të kufijve është një teatër i sigurisë, dhe jo një përpjekje për të ruajtur Evropën të sigurt. Daniel Gros shkruan...

O Sylejman, mos e krahaso Ali Ahmetin e “branitellave” me Skënderbeun

QENAN ALIU Vetëm historiografia është ajo që krijon mite për një popull. Më rastisi të lexojë pohimin e veprimtarit Ismet Sylejmani, ndër të tjera se...

Siria: kush po lufton kundër kujt?

Prej vitit 2011 në Siri po zhvillohet një luftë e përgjakshme. Palët në konflikt duhet të ulen prapë në treyzën e bisedimeve së bashku...

Pse u ndryshua Ligji për themelimin e USHT

  ABDULLA MEHMETI – Duke marrë parasysh faktin se, edhe një muaj pas miratimit dhe hyrjes në fuqi të Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit...

Shqiptarët e humbën Shkupin

NEBI MËRSELI Kur në verën e vitit 1912 Isa Boletini me ushtrinë e tij kalon Urën e Gurit në Shkup, është shënuar një ditë kthese...

Liri për heroin e gjallë – Gjeneral Sokolin !

  SAMI FEJZA Dje në qorre sokaket e rrugëve të Saraj të Shkupit (Ali Ahmeti) i BDI-së sa për sy e faqe për ti fshehur tradhtitë...

Diaspora shqiptare në Turqi, pjesa më e madhe e populli shqiptar

  ASLLAN DIBRANI Kultura është tërësia e arritjeve të një populli dhe i të gjithë njerëzimit, në fushën e prodhimit dhe në zhvillimin shoqëror  e mendor....

OPINIONE