4 C
Skopje
Thursday, January 24, 2019
Home Opinione Page 19

Opinione

Liri për heroin e gjallë – Gjeneral Sokolin !

  SAMI FEJZA Dje në qorre sokaket e rrugëve të Saraj të Shkupit (Ali Ahmeti) i BDI-së sa për sy e faqe për ti fshehur tradhtitë...

Diaspora shqiptare në Turqi, pjesa më e madhe e populli shqiptar

  ASLLAN DIBRANI Kultura është tërësia e arritjeve të një populli dhe i të gjithë njerëzimit, në fushën e prodhimit dhe në zhvillimin shoqëror  e mendor....

Racizmi ynë dhe “zezaku” i Linda Halimit

Nga Kimete Berisha “Ka qenë burrë i zoti. S’ka guxu as miza me fluturu prej tij, kaq i vështirë ka qenë, ju nuk e dini. Krahas...

Ankthi i administratorëve shqiptarë

  AFET JASHARI Me përfundimin e konfliktit të vitit 2001 u arrit Marrëveshja e Ohrit, marrëveshje kjo që qytetarët e Republikës së Maqedonisë i parasheh të...

Përvjetori i 53-të i Traktatit të Eliseut

Traktati vendosi bazën e marrëdhënieve të reja bilaterale mes dy vendeve, duke vendosur vizita zyrtare dhe duke e themeluar Kancelarinë frënge-gjermane për të rinj....

​“Vice News”: Korrupsion, urrejtje dhe dhunë: Kosova në krizë

“Korrupsion, urrejtje dhe dhunë: Kosova në krizë.” Ky është titulli i mediumit amerikan “Vice News”, me të cilin nis artikullin kushtuar situatës politike në Kosovë. Momentalisht,...

Injoranca dhe tradhtia nuk mposhten vetëm me deklarata, por me veprime politike konkrete –...

  HYSNI SHAQIRI Nga veprimet e deri tanishme politike mbetet një dëshmi e pa kontestueshme në kujtesën e shumë shqiptarëve që vërteton faktin se qeverisja e...

Ibrahim Rugova, një histori e pabesueshme!

(Ibrahim Rugova nderroi jete me 21 Janar 2006. Ne kujtim te 10 vjetorit te vdekjes se tij, po publikojme kete portret) Nuk e di pse...

Ali Ahmeti mbron shtetin unitar maqedonas nga shqiptarët

  MEDAI SHAHOLLI Nga zhvillimet e fundit në Maqedoni më i kënaqur duket se ka dal shefi i  DUI-t z. Ali Ahmeti ,duke u “rahatuar”...

Po na drejtojnë injorantët dhe hajdutët!

QENAN ALIU Ç^është ky shtet i turpshëm ? Si ka mundësi të drejtohemi nga njerëz që nuk kanë as minimumin e përgjegjisë e në vazhdimësi...

Xhamia me e madhe në Ballkan në vendin më të varfër...

Gani MEHMETAJ Turqia ua futi thikë pas shpine shqiptarëve, i ktheu në mesjetë, i mbërtheu me narkozën e besimit të verbër islamik, i paralizoi si...

Pollozhani: Një herë hyzmeqar, gjithmonë hyzmeqar

E gjithe bota normale deklaron se nuk jane krijuar kushte per te mbajtur zgjedhje ne 24 prill, te ketij viti, perveç dy hyzmetqareve te...

“Der Standard”: Maqedonia në krizë të thellë

Fitim Dika Maqedonia s’po gjen mundësinë e daljes nga kriza politike, përkundër se situata dukej e pjekur. Bisedat maratonike të ndërmjetësuesit europian Johanes Hahn me...

Të gjithë sytë kah Maqedonia

Në fillim të vitit 2015, kriza politike në Maqedoni mori një dimension të ri kur lideri i opozitës me anë të projektit “E vërteta...

BDI, partia ku funksionarët mburren dhe vriten për dashnoret!

Zeqirja IBRAHIMI Është fatkeqësi që një deputete grua si Ermira Mehmeti, që kaq shumë i kontribuoi një partie politike shqiptare, të tërhiqet duke pranuar humbjen...

Nuk lexojnë, prandaj gjuha shqipe u duket e varfër

  ILJASA SALIHU Ka shkrimtarë, profesorë e akademikë, të cilët shkruajnë me një gjuhë të përçudnuar, të varfër, të gjymtuar, huazojnë panevojshëm fjalë të huaja dhe...

Opozita në raport me njëra – tjetrën

  XHELADIN MURATI Çështja e  pozicionit politik dhe e funksioneve politike të opozitës shtrohet me theks dhe kushte te veçanta në shoqërinë demokratike atëherë kur në...

Ta zëmë, ra qeveria ?

Nuk është për brengosje nëse bie kjo qeveri, por kush mund të formoj qeverinë e re. Opozita e bashkuar ? Jo, faleminderit! Nga Ibrahim REXHEPI Ma...

Grupi parlamentar  PPD-PDP simbol i kohezionit politik shqiptar

MUHAMED HALILI Ky tetë janar shënoi 25 vjetorin e fillimit të parlamentit shumëpartiak në Maqedoni dhe njëkohësisht edhe po aq vjetorin e Grupit parlamentar PPD-PDP...

Dylberat e sotëm

Në moshën e fëmijërisë shpesh herë në mëhallën time dëgjoja nga më të rriturit emrin Dylber, sidomos për djemtë e ri që visheshin hijeshëm,...

Jandi Kumanova, tutushti Preshova …

Por, sarkazmin  mënjanë, ky rast na ka sëmurë. Na mban peng. Kemi ra në hall! Ky ‘problem i emrit’ është absurdi më i madh...

 Duke u përqëndruar te “kriza” e harruam vetveten

EJUP BERISHA Të paktën këto ishin bindjet tona fillestare të cilat na shtynin edhe të krenoheshim si dhe të lëvdroheshim se tani e tutje do...

A do të ikë Gruevski?!

Me gjasa pritet që pasi të mbërrijë në Shkup komisioneri i BE-së Johanes Hahn, kryeministri i vendit Nikola Gruvski të japë dorëheqje, duke i...

Majto-djathtizmi, djathto-majstist

Arsim Zekolli Historia ndonjëherë vërtetë ngjanë në kozeri. Natyra komplekse e raporteve kundërshtuese ideologjike, mes të djathtës dhe të majtës, ne kontinentin e vjetër, simbolikisht...

Ushtari i mirë Hashep Gazepi II.

SERMET SULEJMANI ...Kishte vite që ushtari Hashep Gazepi po shante me të madhe të gjithë ata që po e përkrahnin partinë në pushtet. Shante ç’t’i...

Deputeti që ofendoi zgjedhësit dhe partinë e tijë !

QENAN ALIU Deputeti i BDI-së Mirvan Xhemaili nuk deshka të ndalet me qent që lehin sepse nuk do të arijka në cak Ali Ahmeti dhe...

Për Parlamentin e shqiptarëve të Maqedonisë!

Kim Mehmeti Nëse donë ta dish se kur shqiptarët janë më të përçarë mes veti, atëherë dëgjo kujdesshëm se kur ata më së shumti flasin...

Kreshnik Spahiu parasheh luftë civile

Viti 2016 ka aguar i zi për shqiptarët.  8 ditë, 8 vrasje, 7 aksidente, 5 plagosje. 15 vite më parë kur qeveriste socialisti Fatos Nano...

Patriotët dhe komandantët, i servirën fitoren Athinës

ARSIM ZEKOLLI Fillimisht, ca shpjegime bazike mbi natyrën e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe diplomacisë, të cilat edhe pse të ndërlidhura për nga natyra e misionit, dallojnë...

Angazhimi i të rinjëve në politikëbërjen e ndershme dhe të sinqertë

MEFAIL ZENDELI Duke u udhëhequr nga parime ndhe standarde evropiane dhe botërore, ku shumica e rinisë pas kryerjes së studimeve profesionale të fushave të ndryshme...

Fillimi i viti të ri me probleme të vitit të vjetër

Shkruan: Islam Krasniqi Viti që lamë pas ishte një vit përplot me sfida të renda, vit të cilin e përcollën plot probleme që nga fillimi...

Pse nuk zbardhet masakra e Tivarit? Komunistët pushkatuan 5 mije shqiptarë

Kjo masakër u projektua dhe u realizua nga shteti komunist jugosllav në marrëveshje dhe bashkëpunim me pushtetin komunist shqiptar. Ish ndërtesat e Monopolit të Duhanit...

Strategjia e re kombëtare e Rusisë, NATO kërcënim

Më 31 dhjetor, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një strategji të re për sigurinë kombëtare të Rusisë, që e identifikon NATO-n si kërcënim. Strategjia...

Për Parlamentin e shqiptarëve të Maqedonisë!

Kim MEHMETI Nëse donë ta dish se kur shqiptarët janë më të përçarë mes veti, atëherë dëgjo kujdesshëm se kur ata më së shumti flasin...

Gazetarja zvicerane që flet për kallashnikovët e Shqipërisë (Video)

Televizioni francez “Canal+”, ka transmetuar një dokumentar për “hetimin e veçantë”, që flet për kontrabandimin e kallashnikovëve nga Shqipëria në Francë. Dokumentar i gazetares zvicerane...

Ja pse sauditët kërkojnë luftë me çdo kusht

Është jashtë çdo dyshimi që përgjegjësia për tensionet mes Iranit dhe Arabisë Saudite është e këtyre të fundit. Kur njoftohet ekzekutimi i 47 personave në...

Çanakaleja ishte varri i shqiptarëve – Nga Gani MEHMETAJ

Një hoxhë nga Shkodra në një veb faqe islamike gënjen pa fije turpi kur shkruan se në betejën e Galipolit (Çanakalesë), Turqia e mbrojti...

Kur Enver Hoxha dënonte gjenocidin ndaj shqiptarëve të Maqedonisë

PËLLUMB XHUFI Ishte nacionalist, por ishte edhe komunist. Dhe nacionalizmi i tij mbulohej herë pas here nga dallgët e një dogmatizmi ideologjik, që në vitet...

Doktorët dhe kaçakët nga Zajazi

SHAQIR ISLAMI Shën Nikolla popullorçe quhet Baba-dimri. E keni parasysh plakun simpatik me mjekrën e bardhë dhe veshur kuq-e-bardhëç me atë sajën e madhe që...

Ligjësimi i hajnisë !

  QENAN ALIU Qeveria VMRO-BDI e kryesuar nga Nikolla Gruevski, një decenie me “mjeshtërinë” hipokrite të përpunuar saktësisht në pi-ar strategjinë e sajë, në përqindje të...

Kriza e refugjatëve, një detyrë e shekullit

Alexander KUDASCHEFF Një milionë refugjatë, ndoshta më shumë se kaq, ka pranuar Gjermania sivjet. Një milionë njerëz, që kërkojnë strehë, mbrojtje, shpresë për një jetë...

Ecja me shqiptarinë apo me partinë?

Hysamedin FERAJ Qytetar i mirë është një që nuk iu qëndron besnik partive; aq më pak udhëheqësve të saj. Nëse është fjala për besnikëri dhe...

“La Stampa”: Shqipëria, udhëkryq i xhihadistëve

E përditshja italiane “La Stampa” ka publikuar sot artikullin me titull “Propagandë e rekrutim. Shqipëria udhëryq i xhihadistëve”. Autori i saj Lorenzo Vidino, korrespondent i...

Janari në lajme

“Pa kurrfarë organizimi ne Kumanove”, thoshte spikerja e lajmeve të Televizionit Alsat.  Çfarë lajmi!!! Mëngjesi i ditës numër 1, filloj me kafe, lajme nga...

Nuk pi ujë aspak qëndrimi i z.Ali Ahmetit

Nuk pi ujë aspak qëndrimi i z.Ahmeti se fajtorë për dështimin e Maqedonisë për integrimet euro-atlantike kanë qenë Siria dhe Ukraina dhe nuk është...

Çka na pret në vitin 2016?

1.Kosova si shteti më ri në Evropë, pra një shtet “sui generis” i cili akoma është në proces të një vetëkërkimi, verifikimi dhe vetëdëshmimi...

Ma hiq qafe atë celular!

Umberto Eco Pak kohë më parë, ndërsa po flisja para Akademisë së Spanjës në Romë, një zonjë duke ujdisur telekamerën ma përplasi në fytyrë një...

Të dashur vëllezër shqiptarë ortodoksë!

Fejzi HAJDARI Të dashur vëllezër ortodoksë! Të impresionuar nga lajkat që dinë të bëjë megafonët proqeveritarë, ndoshta pak e keni vërejtur që ne si gazetë...

Ku lulëzon mafia, nuk sundon drejtësia

DAIM HISENI BDI-ja kësaj rradhe është e sinqert kur thot se dështuam shkaku i krizës në Ukrainë dhe Siri. Po këto fjali janë vlersim i partisë...

Woodrow Wilson, dalzotësi më i zëshëm i shtetit shqiptar

Albert VATAJ Sot 159 vite më parë, më 28 dhjetor 1856 lindi Woodrow Wilson, Presidenti i 28-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i cili...

Domosdoshmëria e reformimit të të gjitha partive politike shqiptare, si të...

OPINION Nga Basri Kqiku Ky shkrim është vështrim personal që nuk ka qëllime shkencore socio-filozofike. Por si vëzhgues i zhvillimeve në shoqërinë tonë shprehë shqetësimin për...

Lojërat e dyfishta të Zoran Zaevit

Papërgjegjshmëria e një lideri opozitar, siç është Zoran Zaev, për të shpallur të akuzuar emra politikanësh, para se këtë ta kenë bërë institucionet gjyqësore,...

Parashikimi fetar deri në vitin 2050: Ateizmi do të pësojë rënie,...

Sipas një raporti të lëshuar nga ‘Pew Research Center’, deri në fund të shekullit, për herë të parë në histori, myslimanët mund të tejkalojnë...

Hashimi Preisdent Republike?!

EJUP BERISHA Hashim Thaçi ish kryeministri dhe ministri i tashëm i punëve të jashtme të Republikës së Kosovës ka shprehur dëshirë që të bëhet Presudent...

Medaljet e veteranëve: Si e gjykojmë historinë në kontekst jofaktual?

Shyqyri Çoku është i mirënjohur jo aq shumë për atë që ka bërë në kohën e komunizmit, por për shkak se disa nga viktimat...

Gazetaria është në Qorrsokak

  SHAQIR ISLAMI Tashmë një kohë të gjatë jam duke vëzhguar sagën dhe përpëlitjet e gazetarëve në vendin tonë. Përshtypjen time më së miri e përshkruan...

Kriza të reja dhe të vjetra për BE-në

"Krizat që ne kemi, do të mbeten, dhe do të vijnë të tjera", thotë Presidenti i Komisionit Evropian duke patur parasysh Vitin e Ri....

Bravo Tetova!

RAMADAN RAMADANI Ndonëse dita e premte, ishte një ditë plotë me lajme të mira gjithandej si iniciativa për dekriminalizim të politikës në Shqipëri dhe publikimin e kritereve...

Muret e Europës po ngrihen

  TIMOTHY-GARTON ASH Muret po ngrihen në gjithë Europën. Në Hungari, ai ka formën e gardhit me tela me gjemba, ngjashëm me shumicën e perdes së...

Skandal apo korrupsion në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë

(Rreth dekorimit të Sulejman Rexhepit nga ana e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. Personit më kontravers në Maqedoni i ndahet dekorata “Imazhi i kombit”!...

Konferenca e Rambujesë dhe bisedimet e Brukselit

XHELAL ZEJNELI Politika e tashme e Serbisë në rajon është destabilizuese. Pretendimet hegjemoniste dhe ekspansioniste të saj ndaj ish-republikave të Jugosllavisë, nuk kanë pushuar fare. -...

Balloja e Ramës dhe vdekja e romes

Ilir Yzeiri Nuk ka asnjë lidhje mes darkës së Ramës me gazetaret femra dhe vdekjes e vogëlushes njëmuajshe rome nga i ftohti në këmbët e...

Të zhdukesh në dhjetor

Xixa, muzikë, bredh të Vitit të Ri, borë natyrale dhe jonatyrale. Pazare Krishtlindjesh në qytete milionëshe plot drita apo edhe në qytete ku mezi...

Reformat në arsim

  MERITA SINANI* Arsimi është një nga fushat më të rëndësishme të çdo shoqërie dhe të çdo sistemi. Përmes arsimimit shoqëritë dhe kombet u transmetojnë pjesëtarëve...

Peshkaqenët e vërtetë dhe ushqimi i rremë

ILJASA SALIHU Kush e di, ndoshta jemi në luftën e tridhjetë botërore, sepse unë nuk mbaj mend njeri të mos ketë rrëfyer për kohë...

Jugosllavia tentoi të krijojë në Kosovë një gjuhë të re, sikurse...

  Zvicerani Oliver Jens Schmitt, mendon se autoritetet jugosllave e kishin provuar këtë mundësi dallimi identitar mes “Šiptari dhe “Albanci”. Sipas tij, analog me maqedonishten...

      Në Ulqin së shpejti pritet divorci i koalicionit qeverisës në...

   ESAT MEHEMTI, gazetar i Radio Ulqinit  Ka ditë që për shkak të marrëdhënieve brenda koalicionit në qeverisjën lokale, pushteti lokal në Ulqin çdo ditë e...

Çohen n’këmbë bijtë e Tetovës

Tetova nuk falë, Tetova sot mbrohet, Turrin nuk e ndalë, Nuk don më t’helmohet.   Sharri plak sot dridhet, Thërret tetovarët, Mbyllne Jugohromin, Mi shëroni varrët.   Sot çohen në këmbë, Krejt bijtë e Tetovës, Nuk...

Ai që s’ka besuar në mrekulli-nuk ka jetuar

Nga Kimete Berisha Ai ka protestuar deri në vdekje. Ka protestuar pse “mrekullinë” nuk e sheh me sy, nuk e prek me dorë, nuk njoftohet me...

Si e mësoi Kina të vërtetën e Kosovës midis Serbisë dhe...

  MEHDI HYSENI -Po, këtë vërtetë, jo vetëm se e dimë, por edhe e kemi përjetuar në lëkurën tonë hiq më pak se një shekull (stërgjyshër,...

Maqedonia ka 25 ministra, Zvicra vetëm shtatë

  HALIM HYDA Johann N. Schneider Ammann, aktualisht ministër për ekonomi, arsim dhe shkencë, më 09.12.2015 u zgjodh Kryetar i ri i Zvicrës. Ai njëkohësisht do...

STRUGA NUK E MERITON MYNXYRËN!

Medai Shaholli Qyteti i bukurisë shqiptare Enhaloni i lashtë është mbuluar në zi, pasi këto ditë zemrat e struganëve janë trazuar nga një tjetër goditje...

BDI po mbledh haraç për sjelljen e Isa Boletinit në Saraj

IBUSH JUSUFI Kam informacione se zyrtarë dhe aktivistë të BDI-së kanë filluar t’i detyrojnë afaristët e Komunës së Sarajit, por edhe punëtorët e ndryshëm, rëndom...

Zonja Arifi mos u tallni! Nuk duhet të mbyllen shkollat, por...

Tallja me shqiptarët është bë hobi kryesor i funksionarëve të BDI-së. Dy ditë pasi ministri i drejtësisë Adnan Jashari e quajti të parëndësishëm dënimin...

Çfarë Presidenti i duhet Kosovës?

Nexhmedin Spahiu Përse Kosova nuk po arrinë të çlirohet nga klanet e krimit? Problemi është te vlerat tona morale, si shoqëri. Problemi eshte se në...

Platformë për zgjidhjen e problemit të ajrit të ndotur në rajonin...

Prof. ABDULLA MEHMETI Orientimet themelore Duke marrë parasysh faktin se, qyteti i Tetovës, Gostivari dhe rajoni më i gjerë i Pollogut, me mbi gjysmë milioni banorë,...

Si u manipulua historia e ballistëve në Maqedoninë Perëndimore

  Në Çamëri / Threspoti në Greqinë veri-perëndimore popullsia e mbetur shqipfolëse u dëbua ose u vra në vitin 1944 mbi bazën e bashkëpunimit të...

MALI I ZI NË NATO, MAQEDONIA NË “PËRZHINO”!

Mr.Sc Flakron BEXHETI Marrja e ftesës për anëtarisimin e Malit të Zi në NATO padyshim paraqet momentin historik për Malin e Zi, duke e forcuar...

Maqedonia po kryen krim kundër njerëzimit në Tetovë!

BARDHYL MAHMUTI Po rikujtoj se me qëllim të krijimit të një instrumenti që do të kishte në kompetenca të veta krimet më serioze që e...

Marrëveshja e Ohrit është realizuar

  HASAN JASHARI Ku janë ekspertët juridikë shqiptarë? Un nuk jam jurist por u bëj thirrje publike atyre që të me tregojnë se ku shkruan se...

BDI zhvleftësoi sakrificën e shqiptarëve në vitin 2001

  Shkruan: Arben Labënishti Pas vitit 2001, objektivi i marrëdhënjeve të politikës shqiptare me popullin tonë dhe politikën maqedone ishte implementimi i Marrëveshjes së Ohrit. Ky...

“Economist”: ‘Lufta’ për Ballkanin NATO-Rusi

Kur më 2 dhjetor 2015 NATO-ja ftoi Malin e Zi për t’u bërë anëtarja e 29-të e aleancës ushtarake, Rusia reagoi me zemërim. Kjo...

Ja çfarë dëshiron ISIS-i

Liderët e botës së lirë nuk dinë si të përgjigjen në ndaljen e Shtetit Islamik (ISIS). Lideri i i ISIS-it, Abu Bakr al-Baghdadi, thotë se...

Ja ç’ka ndodhur mes Edi Ramës dhe Ben Blushit!

Blendi FEVZIU Ishin miq! Pastaj u përplasën publikisht. Bashkëpunuan dhe u përplasën sërish! Histori e vështirë kjo mes Ben Blushit dhe Edi Ramës. Një histori...

Ismail Morina, të lirohet dhe të vihet nën mbrojtjen e sigurisë...

Barometri diplomatik Nga Prof.Dr.Mehdi HYSENI *** Pse nuk e arrestuat dhe nuk e burgosët kriminelin Zhelko Razhnjatoviq-Arkan, i cili së bashku me gruan e tij, Cecën,...

Konflikti Rusi-Turqi: Cila është marrëveshja për ngushticën e Bosforit?

Ngushtica e Bosforit, që ndan qytetin e Stambollit në dy pjesë, është ndër ngushticat më të rëndësishme në botë, pasi lehtëson ndjeshëm eksportet e...

Muret e Europës po ngrihen

Timothy Garton Ash The Guardian Muret po ngrihen në gjithë Europën. Në Hungari, ai ka formën e gardhit me tela me gjemba, ngjashëm me shumicën e...

Kërcënimi për Francën demokratike

  BERNARD-HENRI LÉVY filozof dhe shkrimtar Francez Të Dielën, në rrethin e parë  fitoi ana më e keqe e Francës. Nuk duhet ta fitojë të dytën. A do të...

Degradimi  ekonomisë si pasojë e papërgjegjshmërisë së klasës politike në Maqedoni

Prof.Dr. ILAZ AMETI Në kuadër të zhvillimit të ekonomisë, sot na duhet një rregullim  më i mirë sepse  periudha e gjerëtanishme e tranzicionit ekonomik nuk ...

Pse po përdoren metodat e Rankoviçit në Manastir?

DAIM HISENI   Nëse Kushtetuta e vendit garanton lirinë dhe të drejtën fetare të qytetarit në tërë teritorin e Republikës së Maqedonintsë, atëher pse qytetarëve të...

Lëvizja e Dhjetorit mbaroi atë Dhjetor!

BLENDI FEVZIU S’më pëlqejnë festat! Më bezdis euforia që i bën protagonistët shpesh qesharakë! Nguti i njerëzve për t’iu bashkuar dhe për të dëshmuar se...

Pushteti i mire qytetarët edhe më të mirë

  EJUP BERISHA Qytetar të nderuar në fillim e kam një pyetje për të gjithë ju e ajo është kjo: Më thuani ju lutem se a...

“Die Welt”: Nën Kosovë qëndron një thesar i rrezikshëm

Në vendin me qiellin më të ndotur në Europë, Aleksandër Berisha shet molla, dardha, rrush në një tavolinë druri që lëkundet rrëzë rrugës. Kështu...

Albini dhe Kosova

SHAQIR ISLAMI Miti, ... si ta nis ...  çdo shoqëri  i ka mitet e veta. S’ka qytetërim pa mite; e hasim kudo. Narrativi është magjia...

Nevoja për ndryshimin e konceptit për realizimin e MO-së

  ARGËTIM SALIU, PhD. cand. Me rastin e 14-vjetorit të nënshkrimit të “Marrëveshjes së Ohrit”, opinioni shqiptar “u bombardua” me lloj-lloj pikëpamjesh mbi këtë kontratë, e...

Shoku letër Ali Ahmetit: “Ruski Ruleti” vazhdon

Selam BAJRAMI/ Në pritje të një përgjigjje ose demantimi të Letrës së Hapur të lëshuar me 27. 10. 2015 kaluan më shum se pesë javë!...

Franca u dorëzohet joshësve të djathtë

Në sytë e Le Pen, kjo fitore në zgjedhje lokale sanksionon futjen përfundimtare të Frontit Nacional në familjen e “partive të mëdha” Ngjitja e Frontit...

Rrëfimi i gazetarit: Si e shkatërroi CIA ish-Jugosllavinë

Robert Baer, ish-oficer amerikan, tashmë editorialist ka hedhur një hipotezë thuajse të pabesueshme dhe tepër të rrezikshme. Ai mendon se CIA kishte dorë të...

Si u lejua përdorimi i flamurit shqiptar në Kosovë në vitin...

Historia e përdorimit të flamurit shqiptar në ish-Jugosllavi ndryshoi varësisht nga klima politike: herë lejohej përdorimi i tij e herë ndalohej. Gjatë Luftës së Dytë...

Kujdes nga skenarët gri të Metës!

Ndihma e Metës A mund të dal Kosova nga kriza me ndihmën e Ilir Metës, i cili është kryetar i Kuvendit të Shqipërisë?! Në fakt, vizita...

Politikanët shqiptarë-as në nivelin e shqiptarëve të moçëm

Më 8 dhjetor, opozita nis protestat për rrëzimin qeverisë. Ka shumë arsye të kontestohet kjo qeveri. Vetëm situata e rëndë ekonomike, mungesa e shpresës...

A po e vëreni?

Jakup Krasniqi E shkruar nergut për drejtuesit e tri institucioneve politike të Kosovës Kur në vitet e vështira 1991 - 1997, 1998 e 1999, kishte nisur...

Goxhaj: Zogu i dha Serbisë Vermoshin e Shën Naumin, Mustafa, Veriun

Mirë Ahmet  Zogu që i dhuroi Vermoshin e Shën Naumin Serbisë dhe si shenjë mirënjohje Serbia e solli në pushtet, në Tiranë, po Isa Mustafën...

Edhe koburja dhe brezi i Shota Galicës ju pengon!

QENAN ALIU Si është e mundur disa media maqedonase të etablojnë heroinën Shota Galica si vrasëse, si përbindëshe që ka djegur e vrarë fëmijë serb...

Albini dhe keqkomunikimi Tiranë – Prishtinë

  MERO BAZE Nga ana tjetër, ka një sërë veprimtarësh të shoqërisë civile, por dhe intelektualë të shquar dhe figura të rëndësishme të mendimit tonë kombëtar,...

Marrëveshja me Malin e Zi ka zgjidhje, ajo me Serbinë vështirë

AUGUSTIN PALOKAJ Para tri javësh ushtria e Sllovenisë kishte filluar të vendoste rrethojën me tela në një livadh në kufirin me Kroacinë për të pamundësuar...

Egoizmi politik si realitet kundrejt të mirës së përgjithshme si utopi

EJUP BERISHA Të thuash apo të flasësh se sot politika është aktivitet shoqëror i orientuar kah realizimi i të mirës së përgjithshme në shoqëri dhe...

 Kuvendi  i “Zajednicës”  e vrau demokracinë e Kosovës

Mirëpo, POPULLI ende i përgjumur dhe i mashtruar mjaftohet vetëm duke shikuar skenat bizare të përplasjes së opozitës me policinë dhe sigurimin e shtetit...

Rikthimi i mureve në Europë, e kundërta e vitit ’89

Nga Timothy Garton Ash* Dikur ato u rrëzuan. Tani muret janë duke u rindërtuar fjalë për fjalë, psikologjikisht dhe metaforikisht. Dhe jo vetëm për shkak...

VMRO-Valjevo dhe DUI-Kraljevo ende shikojnë kah Beogradi

XHELO HOXHIQ Deri sa VMRO-Valjevo përmes institucioneve mbjell drunj nëpër Maqedoni, dhe në këtë mënyrë lanë para dhe e teston makinën për zgjedhje, Mali i...

Bashkohuni nëse doni  të merreni me politikë

  HALIM HYDA Ditëve të fundit me të madhe bisedohet për koalicione të ndryshme, për bashkimin e votës së shqiptarëve, në Maqedoni në kontekst të bashkimit...

Kundër nënshtrimit qeveritar ndaj Serbisë

  ALBIN KURTI Në Kuvendin e Serbisë, përveç dy deputetëve shqiptarë atje, nuk kishte asnjë deputet që ishte për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Po ashtu,...

Biçikleta e dyshimtë

  FADIL LEPAJA Zakonisht thuhet, “më në fund ranë maskat”. Kjo fjali përdoret për të shprehur gëzimin se më në fund po shihet kush është kush...

Prangat e Albinit turpi i Prishtinës

ANDI BUSHATI Po, ndoshta sot ka shumë të tjerë, që edhe pse mund të jenë kundër burgosjes, nuk e përkrahin degjenerimin e Vetëvendosjes drejt dhunës....

Albin Kurit: “Politika sovranizuese e betejës opozitare”

 Nga Albin Kurti* Plani i Ahtisaarit ishte qartazi i keq për Kosovën dhe jo mjaftueshëm i mire për Serbinë. Serbia e pranon Planin e Ahtisarit...

Turkmenët e Sirisë në lojën e fuqive të mëdha

Për vite të tëra luftojnë kundër Bashar al-Asadit, por rrallëherë përmenden në lajme. Por tani turkmenët sirianë kanë tërhequr vëmendjen për veten e tyre...

Shtëpia e Alfabetit demaskon deri në palcë klasën politike shqiptare në...

VAXHID SEJDIU Manastiri ashtu sikurse edhe trevat tjera shqiptare në IRJM, ndër vite u përballen me të gjitha politikat më antishqiptare në Ballkan. Ai vuan...

Diplomacia Kartagenase ne Kosove

ARSIM ZEKOLLI Qendrimi i Kuartetit nderkombetare i shpalosur pas arrestimit te Albin Kurtit dhe dhunes se huntes polit-kriminele kunder zyrtareve, perfaqesuesve dhe aktivisteve te opozites...

Nuk mund të arrestohen gjithë ata që mendojnë si Albini!

QENAN ALIU Pa hezitim mendojë se opozita në Kosovë ka zgjedhur ndoshta veprimet jo të lejueshme për demokracitë parlamentare. Por thellë jam i bindur se...

Përse na duhet ne, liria e Albinit

Mero BAZE Albin Kurti i vlen Kosovës i lire, ndërsa kauzës së tij i duhet në burg. Ai është bërë sot ajo çfarë ka dashur...

Rexhep Qosja për arrestimin e Albin Kurtit: Po përsëritet terrori i...

Nga Akademik Rexhep Qosja Sllobodan Millosheviçi ka vdekur, e kanë dënuar faktorët ndërkombëtarë dhe e ka dënuar historia ballkanike. Por mënyrat e dhunës dhe terrorit të...
Andi BUSHATI

Prangat e Albinit turpi i Prishtinës

​Ndoshta sot ka shumë njerëz që mendojnë se Albin Kurti e meritonte të shkonte ne burg. Se ai nuk mund të godiste me gaz...

Festa e përgjakur!

Jakup Krasniqi    Kur kohë më parë thash e shkrova, në fakt citova një urti të popullit askush nuk ia vuri veshin. E populli i...

​Mero Baze: Përse na duhet ne, liria e Albinit

Mero Baze thotë se Albin Kurti i duhet i lirë Kosovës. Sipas tij, Kurti në burg bëhet çfarë ai kërkon, idhull i refuzimit të...

Survejimi i Lidhjes Kosovare dhe Jusuf Azemit nga UDB-a

Rreth librit  të ri “Lidhja Kosovare në SHBA dhe Jusuf Azemi - dokumente sekrete jugosllave (1971-1990)”, përgatitur për botim nga Qerim Lita, dhe botuar...

Kriminalizimi i pushtetit fillon me kriminalizimin e zgjedhjeve

Mbrëmë në “Rruga drejt” dëgjova “teorinë” më të re mbi demokracinë dhe zgjedhjet nga z. Nevzat Bejta i cili këtë e tha në cilësi...

Opozitë e moj virane, na thave na bëre krane!

  RAMADAN RAMADANI Një personalitet i lartë i partisë qeveritare shqiptare në Maqedoni; i BDI-së, para disa muajve në një pranim solemn me rastin e një...

Menaxhimi i sjelljeve problematike

HALIM HYDA Zhvillimi i punës edukativo-arsimore në shkollë, në familje në rrugë dhe gjetiu është shumë punë e vështirë. Kërkon angazhim, kohë, punë, lodhje shqetësim,...

BDI dhe PDSH po bëhen gati për koalicion

NASER SELMANI Para dy javësh një mik më tregoi se BDI dhe PDSH po bisedojnë për koalicion në zgjedhjet e 24 prillit. Pas debatit në...

“Qytet i shkronjave”, vetëm një ditë?

AFET JASHARI Mirënjohje për qytetin e shkronjave meritojnë punëtorët e Muzeut të Alfabetit dhe qytetarët shqiptarë të Manastirit. Nëse ne e shohim vetëm një ditë...

Si ta mposhtim ISIS-in /VIDEO

Fareed Zakaria Henri Kissinger ka bërë të ditur se gjatë jetës së tij SHBA-të kanë luftuar katër luftëra të mëdha dhe e nisën secilën prej...

Shpërthen profesor Lebiti, i quan “kopila” truprojet e Aliut  

LEBIT MURTISHI Nuk kam çka të shkruaj për skandalin e 22 Nëntorit, atë po e thonë me mire mijëra zëra qytetaresh nga mbare hapësira dhe...

Lufta tjetër e Francës

Nga HOLMAN JENKINS Në qoftë se Franca, e pasur në krijimtari dhe traditë, do të përdorë sfidën e sotme për të ri-aktivizuar kulturën e saj...

28 Nëntori… në shekullin e përgjakjeve

 EUGEN SHEHU Mjaftonte një datë historike që politikanë dhe analistë shqiptarë, brenda dhe jashtë shtetit amë dhe në trevat e tjera etnike shqiptare së paku...

Në Kosovë mungon masa minimale e ndërgjegjies patriotike

Nexhmedin Spahiu Dy janë rrugët prej nga në Kosovë është futur krimi në sistem: 1. Pandërgjegjshmëria e ekspertëve dhe 2. Pandërgjegjshmëria e votuesve. Krimet me të...

Heroi i Millosheviqit kthehet në vendin e krimit

  BARDHYL MAHMUTI Sintagma e njohur që tërheq vërejtjen se shpesh ndodh që «krimineli kthehet në vendin e krimit» ka për qëllim të mobilizojë ata që...

Përse shërbimet mendojnë se Shqipëria kërcënohet nga ISIS?

E kanë konsideruar herë një skup e herë një shaka, por problemi mbetet aty! Shërbimet sekrete perëndimore besojnë se Shqipëria kërcënohet realisht nga ISIS...

Michel Houellebecq: Si e dështuan popullin e tyre udhëheqësit e Francës

Nga Michel Houellebecq/ The New York Times Pas atentateve të Parisit në janar, qëndrova dy ditë i shtangur duke parë lajmet. Pas atentateve të 13...

PORDHË e piskamë, nga Blendi Fevziu e Artur Zheji

"Opinion" në TV Klan-Terrorizmi, a po paragjykohen muslimanët? (19 nëntor 2015) E shikova këtë debat të udhëhequr nga Blendi Fevziu. E pashë këtë emision që,...

Shqiptarët dhe gabimet në politikëbërje

BESNIK MURATI Shqiptarët duke qenë një popull besnik dhe me vlera humane gati në të gjitha rrethanat historike më në fund kur është dashur që...

Krejt legalisht NATO-ja e ka bombarduar Serbinë, por, jo, sa e...

MEHDI HYSENI Bombardimi i Serbisë nga tomahovkat e NATO-s ishte plotësisht LEGAL dhe HUMAN, kurse gjenocidi serb ndaj shqiptarëve, brutalisht ishte ILEGAL dhe ANTIHUMAN. Kjo...

Formula e koalicionimit opozitar

Nëse duan të matin forcat por të mos digjen, partitë opozitare duhet të bashkohen aty ku ka rrezik të madh djegieje dhe të maten...

Diplomacia nga këndvështrimi ynë

Dr.HALIM HYDA Gjeneza dhe defekti i saj në praktikë Popujtë e Evropës bëjnë investime të mëdha në formimin e shtetit, në përgatitjen e kuadrit në edukim,...

O shtet, o dorëheqje

Nuk na duhen pushtetarë. Na duhen shtetarë. Nuk na duhen pushtete të vegjëlish, na duhet shtet që përfaqësohet nga ata që e dinë çfarë...

Situata që të ikësh sa më parë nga Kosova, por ku...

Nexhmedin Spahiu Pushteti dhe opozita në Kosovë në vend se ta ulin retorikën e konfliktit po e ngrisin akoma më lart. Pushteti po mban seanca...

A jemi gati për luftë?

  Disa ditë më parë u përhap një lajm se Angela Merkel parashikon se mund të ketë një luftë në Ballkan. Ata që e njohin...

Ku u tret dialogu politik?!

  EJUP BERISHA Në Republikën e Maqedonisë deri para disa kohësh janë zhvilluar dy lloj komunikimesh dhe atë në relacionin qytetar-përfaqësues politik. Njëri ishte i njëkahshëm...

Si nisi lufta civile në Siri mes qeverisë dhe opozitës?

Lufta sirianë është një rrëmujë totale. Pas 4 vitesh luftë, konflikti zhvillohet në 4 fronte. Çdo palë, ka mbështetës të ndryshëm ndërkombëtarë, dhe mbështetësit nuk...

Stop! Boll e mbajtët vendosur flamurin francez në profilet tuaja

 Nga Jonathan C. Rothermel* Pas atentateve të ndodhur mbrëmjen e së premtes në Paris, mbështetja ndërkombëtare për Francën dhe kundër terroristëve ishte mbreslënëse. Presidenti i...

Ene Uhibbuke!

AHMET DURSUN “Për të luftuar terrorizmin, të gjitha shtetet duhet të kontribuojnë!”… Jo… Jo. Sepse sot me mënyrën se si drejtohen shumica e shteteve është...

OPINIONE