6 C
Skopje
Thursday, November 15, 2018
Home Opinione Page 4

Opinione

Gazetaria dhe plehu politik. Pse të gjithë ne duhet të jemi...

Shkruan: Emad MEHMETI Çdokush që merret me gazetari si ne, e di që gazetaria është një mision fisnik, edhe pse në të shumtën e rasteve me...

Grua e këtij shekulli

Gjyla Çeliku Ajo ishte e vendosur. Vazhdonte të luftonte në këtë shekull, po në këtë shekull që akoma partitë politike në platformat e tyre promovonin...

Godet Kimete Berisha: Vetëvendosja u shkund nga morrat!

Publicistja Kimete Berisha ka kometuar dorëheqejet e fundit në Vetëvendosje duke i konsideruar të dorëhequrit si individ që nuk kanë ditur të japin arsye...

Gruaja shqiptare dhe feminizmi

Nga Zeqirija IBRAHIMI Në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, kur në mjediset shqiptare gratë janë të preokupuara me flokët, grimin dhe veshjen, sepse rëndom mblidhen diku...

Nënat heroina!

Liljana Çerri Sistemet politike dhe ekonomike ne Shqipëri kane vendosur fatin e gjithë shoqërisë jo vetëm te gjinisë femërore. Nëse behet një rezyme e shkurtër...

Nuk është hera e parë që më kërcënojnë njerëz të BDI-së!...

Nuk është hera e parë që kërcënohem dhe provokohem nga njerëz të afërt me BDI. Nuk i kam paraqitur ne publik sepse nuk kam...

Kur humbet besueshmëria në politikë e domosdoshme është Lamtumira

Ejup Berisha Politika eshte qeshtje besueshmerie.Njerezit ua besojne disa individëve apo një numri të caktuar të njerëzve pushtetin prandaj edhe ata qeverisin apo udhëheqin...

Edhe mohon kombin shqiptar, edhe ia fut thikën në shpinë elitës...

Stalini e as Lenini nuk e kanë zbuluar “kombin kosovar”, por Nexhmedin Spahiu.  Prandaj, logjikisht, njerëzisht dhe ligjërisht për atë farë “kombi melez” nuk...

“Rokada e madhe” ruso-turke për Maqedoninë

Nga Sasho ORDANOVSKI Çfarë mund të jetë suksesi i agjendës ruse në Maqedoni, kur zbatimi i saj operativ i është dhënë një farë Janko Baçev...

Mësuesi është arkitekt

Mësuesi i meson nxënësit që t’i përballojnë me sukses sfidat e jetës. Mësuesi është heshtje dhe ndjenjë. Mësuesi ka privilegjin të ngre lart normat...

Angela Merkel shembull për tërë botën se si menaxhohet me demokraci,...

Halim Hyda Angela Merkel katër herë radhazi del fituese në zgjedhje dhe  më 14 mars 2018 formon qeverinë e fundit si Kancelare e Gjermanisë. Një shtet...

Sot kemi mësuese me minifunde dhe IPhone X! Urime 7 Marsin!

Liljana Çerri Te urosh 7 Marsin sot është shume me e lehte se dikur pasi sot vetëm 100 mësues mund te gjenden qe e meritojnë...

Shqiptarëve u nevojitet Ansambël i Vajtocave të Zajazit, BDI u formon...

Orhan Abazi Qeveria e Republikës së Maqedonisë në mbledhjen e saj të 57 – të mori vendim për themelimin e Ansamblit të këngëve dhe valleve...

Mesazhi që duhet të percjellë memorandumi i intelektualëve shqiptarë për emrin...

Afrim Fanda Është për të përshëndetur iniciativa e ditëve të fundit e një grupi të intelektualëve shqiptarë të IRJM për të komunikuar përmes një memorandumi...

Të ecësh me hijen e tjetrit

Shkruan Premtim Iseni Edhe pse kemi hyrë në decenien e tretë të pluralizmit politik në vend,partit politike shqiptare rrespektivisht disa nga aktorët politik shqiptarë si...

N’a fal Hisni Shaqiri që të harruam!

Urim SALIHU E braktisi Parlamentin , atë Parlament që dikush me mijëra mënyra nuk e detyron ta lëshojë atë karrike të butë, veshi më pas uniformën...

Emri i Maqedonisë me bisht dëmton shqiptarët!

T’i shtohet rrënjës edhe një bisht siç keni propozuar ju "e epërme, veriore, e re, e Vardarit, e Shkupit" çka ndryshon brenda Shtetit? Asgjë! Ndryshon...

Pse VMRO-DPMNE-ja e respekton aq shumë BDI-në dhe Ali Ahmetin, kurse...

Rudi Berisha Ali Ahmeti është politikan i mençur dhe me përvojë, tha kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski para se të realizojë takimin e parë zyrtar...

Nuk është mirë me e rreh policinë

Dikush po thotë se policia jonë është krejt e lodhët, po e rreh kush po don, edhe pozita, edhe opozita! Natyrisht, veç politika! Në botë,...

Mercenarët rusë si instrument i shtetit

Shaban Murati Nëse doni një lakmus për të provuar ndikimin e lobit rus në Shqipëri, mjafton të shikoni heshtjen dhe errësirën e plotë informative në...

Letër drejtuar gjithë berberëve shqiptarë

Agron Biba Surrat Qitapi më kujtoi se Dino e ka ditëlindjen. Kur kujtoj Dinon, gjithmonë e kujtoj atë natë të Enjte të vitit 1999. Në...

Ne kemi demokraci por me shumë mangësi

EJUP BERISHA Për të pasur Demokraci të mirëfilltë përfaqësuese meqë Demokracia në kohërat bashkëkohore është në të shumtën e rasteve vetëmse përfaqsuese e jo...

Interneti u ka dhënë të drejtën e fjalës budallenjve (Umberto Eco)

Interneti u ka dhënë të drejtën e fjalës budallenjve ( Umberto Eco ) "Mediat sociale u kanë dhënë të drejtën e fjalës budallenjve”. Fatmir Dehari Janë fjalët...

Moral me perde

Liljana Cerri Është bërë traditë kudo degjojme vrasje ne emer te dashurise. Me shpjegoni dicka kush dhe si mund te vrasesh ne emer te dashurise?!...

Shqipëria Etnike “oazë” e paprekur e kolonializmit sllav!

Prof.Dr.Mehdi HYSENI  *** Kolonializmin sllav mbi territoret shqiptare në Ballkan, qe 100 vjet e heshtin Shqipëria,  Evropa dhe bashkësia ndërkombëtare. Kështu që, edhe në dekadën...

(Pa)Drejtësia për Almirin dhe “vdekja” e ndërgjegjes kolektive

  Shkruan: Emad MEHMETI Nuk do mend se sistemi gjyqësor në Maqedoni është një nga organet shtetërore nga ku fillon padrejtësia ndaj shoqërisë sonë. Ndonëse, aty...

Publicisti i njohur tregon se kush duhet ta marr në duar...

Ligji i Gjuhëve në Maqedoni vazhdon të “endet”, pasi nuk është krijuar zgjidhja për të. Për këtë çështje VMRO-DPMNE -ja nuk ka ndryshuar qëndrimin e...

Një vepër me shumë interes për Skënderbeun

Në fund të shtatorit në adresën time elektronike më arriti një libër në dorëshkrim për Skënderbeun nga autori Branisllav Sinadinovski Fillova ta lexoj si çdo...

Edi Rama po përdor “armët e heshtura”

Shkruan Arben Llalla Prej disa vitesh që Shqipërinë që udhëheq Edi Rama, shqiptarët vazhdojnë të mashtrohen nga intelektualët, të cilët kanë si pririoritet interesat e...

Qeveri dimrore

Nexhat Bexheti Netët e dimrit janë të gjata,teprica kohë i inicion njerëzit  të futen në hapësira dimensionale, të imagjinatave fantastike. Duhet me u bë një...

Delet dhe dallëndyshet në politikë

Fadil Lepaja Pa kurrfarë problemi, titulli që mund të i binte tamam këtij shkrimi, do të ishte cilido që ​do të ​fliste për shtazët dhe...
video

Dalin kusherinj mes veti Gafurr Adili dhe Unikatili!

Fisi Bajramadili dhe Fisi Lena! Gafurr Adili Gjate viteve 1982-1984, Kohe kjo kur, pas daljes nga burgu i vazhdoja studimet pauniversitare ne Zagreb, rrija shume me gjyshin...

Lëvizje autoktone pa ndjenjën e tradhtisë dhe puçit

Hamdi Nuhiju Lëvizjet politike në shoqëri ndikojnë në krijimin e klimës pozitive për të bashkërenditur procese të cilat pikëtakimin e kanë tek bindjet dhe ndjenjat...

Ç’faj kanë fëmijët n’Siri?

  Gjyla Çeliku A s'janë fëmijë si djali im, si i juaji, si i atyre që i mbysin? E pyeta mbrëmë veten n'momentin kur djali flente...

Besa do të formojë qeveri nën hije

Të nderuar delegatë, Me lejoni që të shfrytzoj rastin për t’ju përshëndetur dhe të uroj sukses punimeve të këtij kongresi. Në emër të propozuesve të ndryshimit,...

Shote Galica nga Struga ka një “selam” për Zaevin dhe Ciprasin:...

  Blerona Brao Jam e re dhe e kam të vështirë të shkruaj në gjuhët tuaja, por gjithsesi e di që keni zagarë shpirtshitur rreth vetes...

Ministri e Kulturës flm që do të na mundësosh të bëhemi...

Ejup Berisha Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë një Shoqate ia ka miratuar një projekt me të cilin investon apo jep para për tu...

Marin Mema: Është koha e maskarenjve…

Papa Kriston e kemi harruar në Greqi pa vendprehje, Prek Calit ia shkatërruam fare shtëpinë, Migjenit i hoqëm edhe pllakatën në vendin ku banonte...

Ali Ahmeti, komandanti që ëndërronte të bëhet lider, por përfundoi si...

Kapaciteti i tij politik është i dobët, madje më i dobët se aftësia për të aktruar liderin e kombit Rudi Berisha Në çdo paraqitje mundohet...

Ta luftosh iredentizmin me iredentizëm

Ejup Berisha Kjo dukuri nuk është diqka e panjohur në Ballkan këtë e kanë bërë edhe më parë dhe e bëjnë shtetet e këtij Gadishulli...

Si e takova Mulla Musa (Xhaferin), duke pritur gazetarët e Lajm-it

Musa Xhaferri te DUI, ka qene dhe eshte, siç dikur te VMRO-DPMN-ja ishte Sasho Mihajlkovi, ka qene dhe eshte Sasho Mihalkovi i DUI-te! "O shoku,...

Rama me papuçe “Gucci”, në 10-vjetorin e Pavarësisë

Nejse, Edi, duhet pranuar se na tronditi këto ditë me imagjinatën e tij të bujshme, e cila siç e thotë edhe vet, i ikën...

Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia në BE pasi të zbardhin...

Vrasja e njerëzve të pafajshëm nuk është vetëm çështje individuale, grupore dhe çështje e brendshme e shtetit, por edhe objekt i gjykatave dhe i...

Gafurr Adili: Ja çka biseduam unë, Musa dhe Koço Danaj para...

Do ta takoja Koçon (Koço Danaj) te “Emblema”, nje lokal ky te rruga e Universitetit Neë York ne Tirane. Sapo u pershendeta me Koçon, aty...

Mikut tim, shqiptar i pavendosur ne Kosoven e Ahtisarit

Afrim Fanda Miku im i dashur X. Vendosa të të drejtohem pa emër e mbiemër sepse per fat të keq nuk je i vetëm, dhe...

“KNIŽEVNOST JE NAJVEĆA BUDALLEŠTINE”

Sulejman Mehazi Isha i ri, i zjarrtë e i flaktë për art e kulturë, arti poetik për shpirtin tim ishte dëshira, lumturia e ideali më...

Pse është i rëndësishëm debati që nuk e kemi ne në...

Shkruan EJup Berisha Gjatë miratimit të vendimeve të rëndësishme politike është i nevojshëm debati. Politika duhet të zhvillohet përmes debatit aktiv, e të gjallë ku...

Greqia po shpreh pretendime territoriale ndaj vendeve fqinje, përmes propozimit “Maqedonia...

Abdulla Mehmeti SHERRI GREK PËR EMRIN E MAQEDONISË ME PËRCAKTIM GJEOGRAFIK Përmes propozimit më të preferuar për emrin me përcaktim gjeografik ,,Maqedonia Veriore" ose ,,Maqedonia e...

Mes Rusisë dhe Shqipërisë është Kosova

    Nga Shaban Murati Kam dekada që ndjek mediat ruse dhe diplomacinë ruse në raportet e tyre me Shqipërinë dhe Ballkanin, por kurrë nuk kam vërejtur...

Shkolla, të mësojë nga e ardhmja!

Xheladin Murati   Qasja në trajtimin e problemit mbështetet në tri premisa themelore: Shkolla është institucioni më i mirë në shërbim të njeriut. Shkolla është më e ekspozuar...

Erë bashkimi apo kapsolla për festë?!

Liljana Çerri Degjova me vemendje një super deklaratë dhe nuk e di se a më bënë veshët apo ishte deklaratë e thënë me të vërtetë...

Çka kam kontribuar unë si shqiptare e Maqedonisë për Kosovën?

Gëzuar Kosovë Gjyla Çeliku Unë si shqiptare e Maqedonisë s'kam bërë shumë për t'menduar që t'kam dalur haku, të ndjehem borxh. Unë kam përkthyer këtë libër...

Si dhe pse?

Gafurr Adili Si dhe pse, edhe pas 25 vitesh, Tirana zyrtare nuk arriti ta zgjidhe çeshtjen (daten) e çlirimit te Republikes se Shqiperise; por, edhe...

Demë Shehu i Grupit të Kumanovës uron 10 vjetorin e Pavarësisë...

Vetëm Heronjtë dhe Dëshmorët e UÇK-së e përmbushën këtë betim hyjnor; Demë Shehu Betohem se do të luftoj për çlirimin e tokave të pushtuara të Shqipërisë,bashkimin...

Jubileu i parë i shtetit të Kosovës

Shteti i Kosovës është një rrëfim i suksesshëm dhe krenar i gjithë kosovarëve. Këtë kurrë nuk duhet ta harrojmë të gjithë ne që kemi...

Emri Maqedoni është emër historik i Shqiptarëve, u takon arvanitëve

Nga Elena Kocaqi Si studiuese dhe njohëse e mirë e antikitetit, e konsideroj si shoviniste protestën e sotme në Greqi, me titull Maqedonia eshte greke...

Flamuri i popullit të varfër dhe shteti i politikanëve të pasur

  Por në gjithë këtë katrahurë shumëçka ka të bëjë me ne, e jo me burrështetasit tanë që do na shisnin edhe neve, po qese...

Shqiptarët e Maqedonisë ia kanë lënë Zotit fatin e tyre për...

Shkruan Altrim Mamuti Rasti i Sopotit Në procesin e njohur gjyqësor “Sopoti”, 11 shqiptarë u dënuan me 156 vite burg. U akuzuan për një minë të...

Gafurr Adili i shkruan Ramush Haradinajt: Vendosni edhe flamurin kombëtar edhe...

Vendosi te dy flamujt, Flamurin Kombëtar të Shqiptarëve dhe Flamurin Shtetëror të Republikës së Kosovës! Drejtuar: - Kryeministrit te Republikës së Kosovës, Z. Ramush Haradinaj; - Gjithë masmediave...

Shën Valentini në trekëndëshin Shqipëri-Kosovë-Maqedoni

Liljana Çerri Trendafila të bukur me ngjyra të ndryshme nga vende të ndryshme bërtiste me zë te cjerre shitësi. Cudi se si trendafilat hyjne e...

A do të ndryshojnë raportet e Zaevit me BDI-në, pasi i...

  Gjatë qëndrimit zyrtar në Ankara kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev ka habitur shumë përkrahës të LSDM-së, duke i dhënë përkrahje të hapur luftës së...

Shërbimet sekrete luftojnë Adnan Ismailin sepse sakrifikoi për UÇK-në e Kosovës...

  Azem Xhemaili Pse luftohet Adnan Ismaili (me nofkën #Abija) nga shërbimet sekrete edhe nga leninistët shqipfolës? Adnan Islamili i njohur në Shkup dhe më gjerë me...

Pesha e emrit nuk është hajgare!

Ai peshon, në 100 vite, mbi 5 milion shqiptarë, që shikuar si konsumator prodhojnë miliarda euro shtetit vetëm prej TVSH, veç ekonomisë! Llogariteni ju...

Diplomati shqiptar porosi presidentit grek: Çamëria është e gjallë!

  Në Encikopedinë e Madhe Greke thuhet: “…Çamëria (Thesprotia), banohet nga shqiptarë që quhen çamë dhe janë banorët më të vjetër të këtyre trojeve, duke...

Apo përsëriten VETOT nga presidentët , vallë kjo a mund të...

Refuzimi për MOSDEKRETIM nga presidentët më 2008 ( Branko Cërvenkovski )dhe 2018 ( Gjorgje Ivanov),shpërfaq sinkronizim lajthitjeje, të cilën Ali Ahmeti , Ziadin Sela...

Pranimi i emrit Gornamakedonija – Vetëvrasës për shqiptarët

  Shpëtim Pollozhani Emërtimi i vendit Gornamakedonija, pa te drejte te përkthimit, pasi kështu do të quhet edhe në gjuhet e botës (kurthe serbo-greke- maqedonase, propozim...

Feti, ti ishe prijës i ecjes para dhe mbarësisë!

Për Fetiun Sabri Morina E nderuara familje e ngushtë dhe e gjerë e Feti Veselit, të nderuar miq dhe ju pjesëmarrës të këtij akti lamtumirës nga...

Letër Presidentit të Greqisë

Letër Presidentit të Greqisë z.Prokopis Pavlopulos I nderuar presidenti i Greqisë z.Prokopis Pavlopulos! Ju më shumë se dy herë keni bërë deklarata me tone kërcënuese rreth Çështjes...

Z.Junker të lutem më dëgjo mirë: Nuk dua që kur të...

Ejup Berisha Bashkimi Europjan së shpejti e ka miratuar Strategjinë e re për zgjërimin e saj me shtete të reja të Ballkanit Perendimor të quajtur...

“A thua…Mehazi po largohet nga shqiptarët, që të afrohet te BDI-ja?”

Sulejman Mehazi "A thua...Mehazi po largohet nga shqiptarët, që të afrohet te BDI-ja?" Shkrimi i fundit me titull: "NE MENDO SE ALI AHMETI S'DI, AI...

A po e cënon propaganda ruse integrimin e Shipërisë në BE?

Prof. Kristo Muzaka Ambasadorët e BE-së njëzëri theksuan edhe një herë se shteti shqiptar duhet të bëjë hapa të sigurtë drejt familjes europiane dhe nuk...

TË PËRFUNDOSH PUNËN NË BALLKANIN PERËNDIMOR

Guy Verhofstadt Më 16 janar, përfaqësues të Serbisë dhe Kosovës u takuan në Bruksel për bisedime që synonin të ndërtonin besim mes palëve. Por, në...

Ne mendo se Ali Ahmeti nuk di, ai me fitore bën...

  Për herë e çdo herë jo vetëm që e kemi kritikuar ashpër Ali Ahmetin, por edhe e kemi ofenduar e sharë me shprehje më...

Ali Ahmeti i tha jo riatdhesimit të Gafurr Adilit me “motivacionin”...

  Prof.Dr. Mehdi Hyseni Pse, a ka më “lopë” e më qe (më kije)  se ata liderë politikë shqiptarë , që Kosovën, Anamoravën, Iliridën, Çamërinë dhe ...

Dhuratë 12 milje det grekëve (Po athua sa tokë ?!?)!

Nga Ismail Bardhi Po e filloj këtë shkrim me një përsëritje të asaj që mjaft është shkruar dhe diskutuar nëpër revistat e mëparshme: çka është...

Mehdi Frashëri, personalitet i shquar i kombit shqiptar

Mehdiu lindi më 28 shkurt 1872, në shtëpinë e madhe të Ragip Beut. Nëpër udhët e pastra të fshatit dhe pyjeve të pafund  të...

Pse dhe kush po tenton që shqiptarët të mbajë sa më...

Ejup Berisha Si duket politika në Maqedoni nuk mundet pa komplikime dhe improvizime ti zgjidh qështjet vitale e të ndjeshme politike të jashtme dhe...

Shpërpushne mirë nëntokën e Gadishullit Ilirik dhe asgjë nuk do të...

Abdulla Mehmeti Popullsia autoktone e Maqedonisë e gëzon të drejtën historike mbi emrin e kësaj krahine, sepse sllavët kanë ardhur më vonë dhe ky është...

Ik nga kurvizmi

Edison Ypi Majtas e djathtas rrugët dhe rrugicat mbajnë emra vrasësish. Po të vazhdosh të ecësh mbi këto rrugë, pas pak do çmendesh. Ik. Ik...

Tre musketarët

  Sermet Sulejmani Kur para disa ditësh në një televizion i pashë tre musketarët sesi po ligjeronin për kauzën e re të ‘’vëllazërim-bashkimit’’, ‘’kërceva’’ sa munda...

Shko në Rrotë të Samës edhe ti Ramush Haradinaj

Shkruan: LIRI LOSHAJ Shko në rrotë të samës edhe ti Ramush Haradinaj që lejon këtë qen serb ta tremb popullin tënd viktimë. Sepse, ti Ramush nuk...

Nëse cenohet territori i Shqipërisë, duhet të zgjedhim qeveri tjetër!

UDHËKRYQI I KONTESTIT SHQIPËRI-GREQI Shekulli XXI u duk sikur do ta zgjidhte përfundimisht çështjen shqiptare. Dhe duhet pranuar që janë hedhur hapa të mëdhenj përpara....

Duhet të ndryshojë edhe ligji për përdorimin e flamurit, jo vetëm...

Ejup Berisha Me miratimin e ligjit për përparimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive tjera etnike në shtet dikush deshti të sinjalizojë se do të...

Pse Marrëveshja e Ohrit u zbatua mbrapsht ?

Ejup Berisha Me miratimin e ligjit për përparimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive tjera etnike në shtet dikush deshti të sinjalizojë se do të...

Katërkëndëshi shqiptar: Ohri-Mitrovica-Ulqini-Konica!

Liljana Çerri Sa herë që nis të marrë frymë shqiptari do dëgjohet zhurma deri në Azi apo Australinë e larget. Dikur thuhej se trembte Trekëndshi...

Ambasadorë të Paqës Shqiptare

Sulejman Mehazi Hajrli na qoftë: Mbrëmë na dolën do Ambasadorë Shqiptarë të Paqës në Maqedoni?! Hajde de, mbrëmë në Shkup është krijuar "Këshilli Shqiptar i...

Gjorge Ivanov nga President në Precedent

Shkruan Premtim Iseni   Retorikat nacionaliste me theks populist në Republikën e Maqedonisë shumë herë kanë prodhuar kriza politike të cilat shpesh herë kanë degjeneruar deri...

550 vjetori i ndërrimit jetë të Skenderbeut,  nëna e tij ishte...

Sipas hulumtimeve që kam berë dhe dokumentave që kam gjetur në Arhivin e Stambollit, analizuar e krahasuar me dokumentat e deritashme , del se Skënderbeu (Gjergji)...

Zhvillimet në “Vetëvendosje” në Kosovë dhe te “Besa” në Maqedoni

HALIM HYDA Bota merret me diçka që është shumë më me vlerë për shoqërinë me kahjet e zhvillimit të shpejtë të shkencës, artit, kulturës dhe...

“Bardhësitë e Atdheut “–Historia ruhet kur shkruhet…

  Në Promovimin Solemn të Enciklopedisë Gjithkombëtare me 2.500 dëshmorët e luftërave të UÇK-së, referuesit vlerësuan lartë punën e Autorit, Afrim Mustafa dhe kërkuan që...

Nxënësi shqiptar vesh bluzën e Shqipërisë Etnike në mes të Greqisë,...

Kontradiktat të shumta kanë shpërthyer pasi një nxënës në hapjen e një shkolle të mesme shqiptare në Kretë ishte fotografuar me një zyrtar të...

A ka të drejtë Cipras kur thotë se kombi maqedonas nuk...

    Ali Ibrahimi Përveç historisë së komplikuar të shtetit të Titos, i Bullgarëve, i Serbëve, i Ballistëve, Maqedonëve, më herët i Osmanlinjve, një lëmsh që ka...

Shqiptarët dhe negociatat për emrin e IRJM

Afrim Fanda Kohëve të fundit, bisedimet për emrin e IRJM ne mes te Greqisë dhe IRJM, që zgjasin me shumë se 20 vite, u intensifikuan....

Fjalori i cunguar politik i politikanëve me aftësi të kufizuar komunikimi

Ejup Berisha Më intereson ta di një gjë shumë të rëndësishme, pra dua ta di se çfarë do të ndodhë poqëse përfundojnë edhe disa procese...

Aristoteli dhe Aleksandri i Madh: Çfarë marrëdhënie?

“Platoni dhe Aristoteli imagjinohen me veshje të mëdha pedante. Ata ishin njerëz të ndershëm dhe, si të tjerët qeshnin me miqtë e tyre; dhe...

Thirrje për protestë?! Nga kush?! Për çfarë?!

Pse… Thirrje per proteste?!Nga kush?!Per cfare?! Liljana Cerri Cili është nocioni proteste?! Kush e kupton realisht atë?! Ne 28 vite demokraci kur protestoi populli realisht?! Ne çdo...

E vërteta për Shqiptarët dhe Gjuhën Shqipe në Maqedoni, po përbuzet...

Çudi, si nuk paskan mësuar në shkollë asgjë të vërtetë nga historia këta bashkëqytetarët tanë joshqiptarë në Maqedoni? Disa akademikëve të mjerë maqedonas që paguhen...

Vëllau i Mirsad Ndrecajt i reagon gazetarit Parim Olluri, që i...

Reagim ndaj gazetarit Parim Olluri që i ka quajtur djemtë tanë kriminelë. Ose le të kërkojë falje publike, ose përgjithmonë do të mbetet i...

Senatorë amerikanë: Vigjilencë dhe përpjekje të nevojshme për të kundërshtuar ndërhyrjen...

  Katarina Andelkoviç UASHINGTON – Fushata ruse me qëllim minimin e demokracisë dhe institucioneve demokratike, vlerave universale dhe sundimit të ligjit në të gjithë Europën është...

Siguria e Ballkanit dhe strategjia amerikane

Janusz Bugajski Hetizimet dhe vonesat në trajtimin e problemeve në Ballkanin Perëndimor, mund të japin një ndjenjë të rreme sigurie. Pas viteve të paqes dhe...

Kushtuar tragjedisë në Tetovë: Sot një nënë e re u flijua...

Nënës së Tetovës Ah moj nënë më dhimbesh si shpirti i nënës time, më dhimbesh si vetja ime... Shpirti i nënës vuan dhe digjet për...

Kur forca nuk e bënë fuqinë

Fadil Lepaja E keni të freskët thënien legjendare, të kryetarit nga viset legjendare, ku gjithçka është legjendare? Kur thuhet diçka, atëherë bjeri vulë me simbolin...

Çysh ja ka msy Artan Grubi, pas Ukrainës do të arrijë...

  Ejup Berisha Nëse Artani Grubi korr sukses dhe e anëtarëson Ukrainën ne BE dhe ne NATO atëherë i njëjtë le t’ia mësyjë edhe Rusisë që...

Inspektorati shëndetësor mbyll spitalin privat, për shkak të vdekjes së mjekes...

  Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se Inspektorati Shtetëror Sanitar Shëndetësor ka kryer kontroll në spitalin privat “Sante Plus”, informon Zhurnal. “Kontrolli ka regjistruar parregullësi...

Maqedonët kanë strategji të fortë për emrin, shqiptarët po mashtrohen!

Ali Ibrahimi Po i përcjelli mediat shqiptare dhe jam i shokuar..,! Si është e mundur që nuk e kuptojnë se në këtë Moment historik e...

Mos i maltretoni qytetarët dhe mos ju bëni harxhime të panevojshme!

Për Ministren e Punës dhe Politikës Sociale, Milla CAROVSKA E nderuar, E vlerësoj lartë përgaditjen dhe profesionalizmin tuaj për detyrën publike që ushtroni, megjithate po ju sygjeroj...

Përmendorja e Skenderbeut në Shkup, duket si lodër fëmijësh dhe denigron...

(Rast: 550 vjetori i vdekjes së tij) Reshat Nexhipi Në vend të hyrjes   Rasti e kërkon të dal nga modestia dhe të them që për heroin tonë...

Rusia dhe kufijtë e pushtetit

George Friedman “Geopolitical Futures” Qeveria e Bjellorusisë, ka njoftuar se nuk do të lejojë më shumë se dy baza ushtarake të huaja në territorin e...

Protesta e sotme dëshmoi kulturën shqiptare, ashtu siç e don zakoni...

  Protesta e sotshme dëshmoi kulturën shqiptare, pa ofendime, pa zhurmë, me etikë proteste, ashtu si e do zakoni jonë. Ishin pak ose shumë njerëz, për...

BE të ndihmojë në përshpejtimin e anëtarësimit të vendeve tona në...

Shkruan Ejup Berisha Bashkimi Europjan ka kohë që po e shtyen për më vonë afatin për anëtaresimin e shteteve të reja në gjirin e saj....

ABONE PËR NE BOTËN TJETËR!

Shkruan Liljana Çerri Jemi kthyer ne gurë shahu si popull vrasim njëri tjetrin ku për xhelozi, ku per varferi, ku për politikë, ku për...

KU TRETI PLATFORMA SHQIPTARE?!

Shkruan Medai Shaholli Ka kaluar një vit qëkur partitë shqiptare në të ashtuquajturën "dërzhavë" të FYROM-it, lansuan për opinionin shqiptar me shumë popmpozitet Platformën...

Kush dhe si duhet të japë përgjegjësi për dështimet?

(Në lidhje me gjendjen aktuale të shqiptarëve në Maqedoni) Abdulla Mehmeti Mediat nuk duhet t'u japin fare hapësirë individëve dhe temave të bezdisshme që trajtojnë përditë...

Përse është e rëndësishme gjuha

Shkruan Lura Pollozhani Sinqerisht nuk prisja të ketë reagime kaq të fuqishme te Ligjit për përdorimin e gjuhëve (që tani ligji), së pari për shkak...

Ah sa keq kur ju “fraera” të politikës i largoni gratë...

Ah sa keq... Gjyla Celiku Ah sa keq funksionojnë këto partitë tona, 4 vjet i punësum, u ndrru partia, u ndrru pozita ose u largu nga...

Letër e hapur Zekës së Besës

Në fillim të theksoj se është nder i madh për mua që të jem nismëtar i kësaj letre të hapur që ka të bëje...

Shqipëria që do Edi Rama, një mashtrim i popullit

Fatos Lubonja Para disa ditësh dëgjova Edi Ramën, që po mbante një fjalim diku nga Rrësheni, ku ngriti në qiell atë që ai e ka...

Nuk jam i befasuar nga vendimi i Presidentit Ivanov për gjuhën...

Nuk jamë i befasuar nga vendimi i Presidentit të Republikës D-r Gjorge Ivanov për të mos e nënshkruar apo dekretuar ligjin për Përdorimin e...

Vrasja e Harun Aliut, Begut e Mirsadit, nuk ishte në frymën...

  Betim Jashari Marrëveshja e Ohrit është në frymën “skenderbegiane”?!!! Ndoshta është e vërtetë. Por vrasja e Harun Aliut nuk ishte në frymën “skenderbegiane”. Ishte tradhti. Sië...

Shëndeti (nuk) është mall

  Klinikat tona merren me gjëra të mëdha dhe të kushtueshme! Edhe pse në një oborr me “shtëpinë publike” të shëndetit, ku shëndeti publik prostituohet...

Besa do ta kalojë edhe këtë grip

  Ideatorët dhe idealistët e Besës do ta tejkalojnë edhe këtë grip, duke mos u nënshtruar as kësaj radhe, ani se disa sosh nuk kanë...

Është për t’u neveritur kur sheh keqardhjen për vrasjen e Oliver...

  Bardhyl Mahmuti Kjo sintagmë e vjetër mbi tremijë vjeçare është e vlefshme edhe për Oliver Ivanoviqin. Ky kriminel u dënua me 9 vjet burg për...

Luftërat e Skënderbeut në Pollog dhe Marrëveshja e Shkupit

LUFTËRAT E SKËNDERBEUT NË POLLOG DHE MARRËVESHJA E SHKUPIT Vebi Xhemaili Më 17 janar 2007 populli shqiptar përkujton gjashtëgjind e katër vjetorin e vdekjes së heroit të...

Kush ka të drejtë te Besa?

Lindja e Besës! Sinonimi “BESA” është i lashtë në traditën shqiptare. Kjo gjithmonë ka identifikuar dhe dalluar shqiptarët nga të tjerët. Kjo traditë, për t’u...

Ngritja e panevojshme e tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë

  Abdulla Mehmeti Në mëngjesin e ditës së sotme u vra para zyrës së tij në Mitrovicë të Kosovës, Oliver Ivanoviç, njëri nga politikanët serbë më...

Profesor Çeliku porosi Edi Ramës: Pas “zyrtarizimit” të shqipes, duhet të...

Meqë z. Edi Rama, para disa ditësh, deklaroi se partia e tij, që la të aludohet se ai dora vetë, qenka më meritori për...

Ligji për gjuhët në Maqedoni, një lëmoshë dhe fitore e Pirros...

  Shezai Rrokaj Me miratimin e Ligjit për gjuhën (shqipe) në Maqedoni shumë krerë të lartë politikë shqiptarë mezi pritën që të shpreheshin se kjo shënonte...

Presidenti i Republikës së Maqedonisë ka veto shtyrëse e jo suspenduese...

Shkruan Ejup Berisha Presidenti i shtetit në bazë të Kushtetutës së vendit ka të drejtë ti ratifikojë ligjet qe i miraton Kuvendi i Republikës. Ky...

DJALIT TIM TË DASHUR

Shkruan Sulejman Mehazi Kujdes, djali im i dashur, të lutem mos i besoni çdo kujt!, shumica e shokëve, miqve dhe njerëzve të sotëm postmodern nga...

Mërgimtari nga Likova ka një këshillë për Metju Nimicin: Emri i...

IDE me arsye. Kisha pas dëshirë që t’i shtrohet në tavolin kjo ide, Zotit Metju Nimic, nesër në Nju Jork, ku fillojn negocjatat rreth ardhëmëris,...

Kuku, kuku, u miratua ligji për gjuhët, mbetëm pa shtet!

SHKOI SHTETI Në Mars gjetën ujë. E te ne ende kërkojnë ajër për të marrë frymë GORAN MIHAJLLOVSKI 1Në këtë ditë, 12 janar, në vitin 1991 u...

Edhe në kohën e regjimit komunist dëftesat në Maqedoni ishin në...

Shumica e qytetarëve shqiptarë në Maqedoni, por edhe shumë qytetarë me përkatësi etnike të tjera, sidomos shqiptarët në botën e jashtme, janë gëzuar me...

Pollozhani: Po të ishte gjuha shqipe gjuhë zyrtare, nxënësit maqedonas duhet...

Ne rast se gjuha shqipe eshte gjuhe zyrtare, atehere nxenesit maqedonas do te duhet qe ta mesojne gjuhen shqipe qe nga klasa e katerte...

Kur Kryepeshkopi Anastas refuzojë të mbaj një meshë nderimi për viktimat...

Në Qershor të vitit 2006, Shpëtim Idrizi, kryetar i sotëm i PDIU që në atë periudhë ishte deputet i PS dhe mbajti një fjalim...

MIRATOHET LIGJI PËR GJUHËT E PAKICAVE!

Medai Shaholli Më në fund ndodhi ajo që pritej DUI dhe SDSM -ja, arritën të miratojnë në parlament ligjin për gjuhët e pakicave.Ky...

Urime gjuha shqipe zyrtare, apo vetëm e përparuar në Maqedoni

EJUP BERISHA Unë nuk e di se çfarë në realitet ka ndodhur sepse kam qenë jashta rrjedhave reale në këtë qështje por dje u...

Gjoni: Rezultati i dobët zgjedhor i BDI-së solli avancimin e gjuhës...

Me respektin maksimal per te gjithe ata qe nuk jane plotesisht te kenaqur me avancimin e shqipes ne Maqedoni, eshte mire te mbahen mend...

Dilemat që shtrohen pas ndryshimit të Ligjit për gjuhët

Miratohet ligji për gjuhet Alija Izetbegovic thotë: në momentin që fillojnë të zbatohen ligjet ne praktikë fillojnë edhe të devalvohen. Tani me të drejtë shtrohen disa...

Demë Shehu: Gjaku i këtyre burrave më 9 Maj zyrtaizoi gjuhën...

Urime Zyrtarizimi i Gjuhës Shqipe Shqiptarëve të Iliridës! Nuk duhet të harroni Betejën e Nëntë Majit në Lagjën e Trimave dhe Gjakun e derdhur të...

Për Ligjin për përdorimin e gjuhëve

Abdulla Mehmeti Ligji për përdorimin e gjuhëve është një arritje për barazinë e gjuhëve në Maqedoni, edhe të gjuhës që e flasin 20% e qytetarëve...

Gazetarja e Al Jazeera-s: Ky është Islami për të cilin duhet...

Shkruan: Hatixhe Benguenna (prezantuese në TV Al-Jazeera – Katar) Unë kam qenë për vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe shkova në një shitore...

“Çka po dojm, na po bajmë”

  Fadil Lepaja Vitin e ri po e fillojmë me këngë, me sevda e me pak raki. Dikush me birra vendore e “coca – cola”, dikush...

PRAPASKENAT E GRUSHTIT TË SHTETIT NË MAL TË ZI

Nga Urim GJATA Në muajin korrik 2017, në Mal të Zi, ka filluar procesi gjyqësor ndaj një grupi, ku ishin të përfshirë shtetas malazezë e...

Lëvizjen BESA sërish do ia kthejmë popullit, edhe përkundër pisllëqeve që...

Emad MEHMETI Ne të rinjtë e Lëvizjes BESA mirë bëmë që nuk u besonim atyre që na thoshin të kemi kujdes, sepse disa nga themeluesit...

Mos pështyjë dorën që ke lëpi

Xhevdet Pozhari Jo prej tani, por qëmoti, në shoqëritë shqiptare, politika është shndërruar në profesionin më fitimprurës dhe që të sjellë shumë privilegje. Andaj, thuajse...

Impakti Rus në dezinformacionin publik

SHKRUAN: Kostandin Xoxa Në mungesë të luftës së ftohtë dhe asaj konvencionale, betejat e së ardhmes janë në nivelin e luftës kibernetike dhe propagandës qorre...

Bashkimi bën forcë, përçarja nuk i shërben askujt

Ka disa data te caktuara te vitit qe do japin shpirt histories tone me te re . Ditet qe lame pas nuk do hyjne...

Mashtrimi, solidariteti dhe dëshirat politike

Gjyla Çeliku Definicioni i "solidaritetit politik" presupozon raportin jetësor, të konstruktuar nga shoqëria, të një bashkësie politike, normalisht nga qytetarët e atij shteti që përfaqësojnë...

Elektorati i Besës mund të rritet si elektorati i Vetëvendosjes pas...

Ndoshta këto hyrjet dhe daljet nga lëvizjet mund t’rrisin elektoratin e levizjeve, si te Lëvizja Vetëvendosja ashtu edhe te Lëvizja Besa. Lëvizjet si duan, ama...

Besatarë, nëse besoni në Zot Bashkohuni!

BESATARË, NËSE BESONI NË ZOT BASHKOHUNI ! BESATARË , Ju na thonit se nëse besoni në Zot ejani me ne. Tani unë me dashamirësi më...

OPINIONE