Home Opinione Page 4

Opinione

Shqipëria që do Edi Rama, një mashtrim i popullit

Fatos Lubonja Para disa ditësh dëgjova Edi Ramën, që po mbante një fjalim diku nga Rrësheni, ku ngriti në qiell atë që ai e ka...

Nuk jam i befasuar nga vendimi i Presidentit Ivanov për gjuhën...

Nuk jamë i befasuar nga vendimi i Presidentit të Republikës D-r Gjorge Ivanov për të mos e nënshkruar apo dekretuar ligjin për Përdorimin e...

Vrasja e Harun Aliut, Begut e Mirsadit, nuk ishte në frymën...

  Betim Jashari Marrëveshja e Ohrit është në frymën “skenderbegiane”?!!! Ndoshta është e vërtetë. Por vrasja e Harun Aliut nuk ishte në frymën “skenderbegiane”. Ishte tradhti. Sië...

Shëndeti (nuk) është mall

  Klinikat tona merren me gjëra të mëdha dhe të kushtueshme! Edhe pse në një oborr me “shtëpinë publike” të shëndetit, ku shëndeti publik prostituohet...

Besa do ta kalojë edhe këtë grip

  Ideatorët dhe idealistët e Besës do ta tejkalojnë edhe këtë grip, duke mos u nënshtruar as kësaj radhe, ani se disa sosh nuk kanë...

Është për t’u neveritur kur sheh keqardhjen për vrasjen e Oliver...

  Bardhyl Mahmuti Kjo sintagmë e vjetër mbi tremijë vjeçare është e vlefshme edhe për Oliver Ivanoviqin. Ky kriminel u dënua me 9 vjet burg për...

Luftërat e Skënderbeut në Pollog dhe Marrëveshja e Shkupit

LUFTËRAT E SKËNDERBEUT NË POLLOG DHE MARRËVESHJA E SHKUPIT Vebi Xhemaili Më 17 janar 2007 populli shqiptar përkujton gjashtëgjind e katër vjetorin e vdekjes së heroit të...

Kush ka të drejtë te Besa?

Lindja e Besës! Sinonimi “BESA” është i lashtë në traditën shqiptare. Kjo gjithmonë ka identifikuar dhe dalluar shqiptarët nga të tjerët. Kjo traditë, për t’u...

Ngritja e panevojshme e tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë

  Abdulla Mehmeti Në mëngjesin e ditës së sotme u vra para zyrës së tij në Mitrovicë të Kosovës, Oliver Ivanoviç, njëri nga politikanët serbë më...

Profesor Çeliku porosi Edi Ramës: Pas “zyrtarizimit” të shqipes, duhet të...

Meqë z. Edi Rama, para disa ditësh, deklaroi se partia e tij, që la të aludohet se ai dora vetë, qenka më meritori për...

Ligji për gjuhët në Maqedoni, një lëmoshë dhe fitore e Pirros...

  Shezai Rrokaj Me miratimin e Ligjit për gjuhën (shqipe) në Maqedoni shumë krerë të lartë politikë shqiptarë mezi pritën që të shpreheshin se kjo shënonte...

Presidenti i Republikës së Maqedonisë ka veto shtyrëse e jo suspenduese...

Shkruan Ejup Berisha Presidenti i shtetit në bazë të Kushtetutës së vendit ka të drejtë ti ratifikojë ligjet qe i miraton Kuvendi i Republikës. Ky...

DJALIT TIM TË DASHUR

Shkruan Sulejman Mehazi Kujdes, djali im i dashur, të lutem mos i besoni çdo kujt!, shumica e shokëve, miqve dhe njerëzve të sotëm postmodern nga...

Mërgimtari nga Likova ka një këshillë për Metju Nimicin: Emri i...

IDE me arsye. Kisha pas dëshirë që t’i shtrohet në tavolin kjo ide, Zotit Metju Nimic, nesër në Nju Jork, ku fillojn negocjatat rreth ardhëmëris,...

Kuku, kuku, u miratua ligji për gjuhët, mbetëm pa shtet!

SHKOI SHTETI Në Mars gjetën ujë. E te ne ende kërkojnë ajër për të marrë frymë GORAN MIHAJLLOVSKI 1Në këtë ditë, 12 janar, në vitin 1991 u...

Edhe në kohën e regjimit komunist dëftesat në Maqedoni ishin në...

Shumica e qytetarëve shqiptarë në Maqedoni, por edhe shumë qytetarë me përkatësi etnike të tjera, sidomos shqiptarët në botën e jashtme, janë gëzuar me...

Pollozhani: Po të ishte gjuha shqipe gjuhë zyrtare, nxënësit maqedonas duhet...

Ne rast se gjuha shqipe eshte gjuhe zyrtare, atehere nxenesit maqedonas do te duhet qe ta mesojne gjuhen shqipe qe nga klasa e katerte...

Kur Kryepeshkopi Anastas refuzojë të mbaj një meshë nderimi për viktimat...

Në Qershor të vitit 2006, Shpëtim Idrizi, kryetar i sotëm i PDIU që në atë periudhë ishte deputet i PS dhe mbajti një fjalim...

MIRATOHET LIGJI PËR GJUHËT E PAKICAVE!

Medai Shaholli Më në fund ndodhi ajo që pritej DUI dhe SDSM -ja, arritën të miratojnë në parlament ligjin për gjuhët e pakicave.Ky...

Urime gjuha shqipe zyrtare, apo vetëm e përparuar në Maqedoni

EJUP BERISHA Unë nuk e di se çfarë në realitet ka ndodhur sepse kam qenë jashta rrjedhave reale në këtë qështje por dje u...

Gjoni: Rezultati i dobët zgjedhor i BDI-së solli avancimin e gjuhës...

Me respektin maksimal per te gjithe ata qe nuk jane plotesisht te kenaqur me avancimin e shqipes ne Maqedoni, eshte mire te mbahen mend...

Dilemat që shtrohen pas ndryshimit të Ligjit për gjuhët

Miratohet ligji për gjuhet Alija Izetbegovic thotë: në momentin që fillojnë të zbatohen ligjet ne praktikë fillojnë edhe të devalvohen. Tani me të drejtë shtrohen disa...

Demë Shehu: Gjaku i këtyre burrave më 9 Maj zyrtaizoi gjuhën...

Urime Zyrtarizimi i Gjuhës Shqipe Shqiptarëve të Iliridës! Nuk duhet të harroni Betejën e Nëntë Majit në Lagjën e Trimave dhe Gjakun e derdhur të...

Për Ligjin për përdorimin e gjuhëve

Abdulla Mehmeti Ligji për përdorimin e gjuhëve është një arritje për barazinë e gjuhëve në Maqedoni, edhe të gjuhës që e flasin 20% e qytetarëve...

Gazetarja e Al Jazeera-s: Ky është Islami për të cilin duhet...

Shkruan: Hatixhe Benguenna (prezantuese në TV Al-Jazeera – Katar) Unë kam qenë për vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe shkova në një shitore...

“Çka po dojm, na po bajmë”

  Fadil Lepaja Vitin e ri po e fillojmë me këngë, me sevda e me pak raki. Dikush me birra vendore e “coca – cola”, dikush...

PRAPASKENAT E GRUSHTIT TË SHTETIT NË MAL TË ZI

Nga Urim GJATA Në muajin korrik 2017, në Mal të Zi, ka filluar procesi gjyqësor ndaj një grupi, ku ishin të përfshirë shtetas malazezë e...

Lëvizjen BESA sërish do ia kthejmë popullit, edhe përkundër pisllëqeve që...

Emad MEHMETI Ne të rinjtë e Lëvizjes BESA mirë bëmë që nuk u besonim atyre që na thoshin të kemi kujdes, sepse disa nga themeluesit...

Mos pështyjë dorën që ke lëpi

Xhevdet Pozhari Jo prej tani, por qëmoti, në shoqëritë shqiptare, politika është shndërruar në profesionin më fitimprurës dhe që të sjellë shumë privilegje. Andaj, thuajse...

Impakti Rus në dezinformacionin publik

SHKRUAN: Kostandin Xoxa Në mungesë të luftës së ftohtë dhe asaj konvencionale, betejat e së ardhmes janë në nivelin e luftës kibernetike dhe propagandës qorre...

Bashkimi bën forcë, përçarja nuk i shërben askujt

Ka disa data te caktuara te vitit qe do japin shpirt histories tone me te re . Ditet qe lame pas nuk do hyjne...

Mashtrimi, solidariteti dhe dëshirat politike

Gjyla Çeliku Definicioni i "solidaritetit politik" presupozon raportin jetësor, të konstruktuar nga shoqëria, të një bashkësie politike, normalisht nga qytetarët e atij shteti që përfaqësojnë...

Elektorati i Besës mund të rritet si elektorati i Vetëvendosjes pas...

Ndoshta këto hyrjet dhe daljet nga lëvizjet mund t’rrisin elektoratin e levizjeve, si te Lëvizja Vetëvendosja ashtu edhe te Lëvizja Besa. Lëvizjet si duan, ama...

Besatarë, nëse besoni në Zot Bashkohuni!

BESATARË, NËSE BESONI NË ZOT BASHKOHUNI ! BESATARË , Ju na thonit se nëse besoni në Zot ejani me ne. Tani unë me dashamirësi më...

Emri yt do të jetë i paharruar dhe gjithmonë i ngritur...

Zoti vërtetë i mer njerëzit e mirë në moshë më të re se zakonisht. Zoti e dërgoi hoxhën tonë Jakup Hasipin në periudhën kur...

LETËR BESATARËVE: BILALL KASAMIT DHE ZEQIRJA IBRAHIMIT

Sulejman Mehazi E more djemtë e mirë të Besës, menduat se aq lehtë do kaloni me BDI-në e Ali Ahmetit, shikoni çfarë ju bëri pikë...

Vendi i huaj nuk të bëhet atdhe

Vendi i huaj nuk të bëhet atdhe, është thënie e Gëtes, mendimi im vazhdon, edhe kur të intergrohesh e pasurohesh atëherë në shpirtin tënd...

Planet sllave janë shkatërruese për popujt josllav në Ballkan!

Abdulla Mehmeti Sa goditëse dhe shkatërruese është politika afatgjatë sllave në rajon, ndër të tjera tregon edhe emërtimi i njësive federative të ish Jugosllavisë, kur...

Sllobodanka

Urim SALIHU Java më kaloi në zyrat e policisë.Duhet të ndëshkohemi kur kemi bërë gabime në komunikacion, por jo të paguajmë shifra marramendëse që janë trefish...

Aktiviteti patriotik i Sulejman Rexhepit në protestat e Prishtinës për Kosovën...

(Për ata që nuk e njohin kryetarin - Sulejman Rexhepi) Dr.sc. Ilmi VELIU (Autori është historian dhe drejtor i Muzeut të Kërçovës) Të nderuar...., ju që mbani...

Shqiptarët edhe gjatë kohë mund të jenë peng të çështjes së...

  Qenan Aliu Edhe Lsdm-ja kur do ta humbë pushtetin do të sillet sikur me përkushtim në mbrojtjen e EMRIT të shtetit ,ashtu siç sillet Dpmne-ja...

Lëvizja BESA, “besatarët” dhe “besëshkelësit”

Xhevdet Pozhari Shqiptarët e Maqedonisë as që i kujtojnë gjitha partitë që i kanë themeluar deri me tani. Edhe atë gjithmonë sipas të njëjtit parim:...

Djali i vogël i Zidanit bën shqiponjën

Zinedine Zidane, si ç’ndodh tradicionalisht në festat e fundvitit ka postuar një foto me familjen para pemës së zbukuruar. Kjo është fotoja që do...

Rusia po e armatos Serbinë, Kosova ende pa ushtri

  Ilir SEFAJ Kanë mbetur edhe pak javë që kur qytetarët e vendit do ta festojnë 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Por, fatkeqësisht dekada e parë...

Kolaps Ambasadorësh!

Liljana Çerri Si fund viti cdo institucion shtetëror ose publik raporton arritjet dhe dështimet gjatë një viti pune apo mos pune ose siç I perkedhelin...

Mosmiratimi i buxhetit të komunës (Gostivarit) është akt marrëzie!

Qenan Aliu (Gostivari dhe Travari prap do të jenë i pari) Pavarësisht se cilët provinienca partiake e përbëjnë mazhorancën në Këshillin e Gostivarit, mos miratimi i...

Çështja e emrit dhe shfaktorizimi politik i shqiptarëve në Maqedoni

Abdulla Mehmeti Në gjysmën e parë të vitit 2018, nga muaji janar deri në qershor, do të vazhdojnë negociatat intensive, me ndërmjetësim ndërkombëtar, për zgjidhjen...

Kur vijnë festat gëzohu o popull!

Liljana Çerri Kur vijnë festat gëzohu o popull! Sa i bukur është fund viti plot muzikë dhurata e energji pozitive. Gjyshet grisin çorapet tu japin nipërve e...

Për çfarë do ta mbajnë në mend shqiptarët vitin 2017!

Xhevdet POZHARI Editorial i Sakte.net “Koalcioni dhe qeveria e territ” Fundi i vitit 2017 do të mbahet mend për përpjekjen e orëve të vona që koalicioni aktual...

Të ndëruar miq Amerikanë, një mirënjohje ndani për qytetarët, e jo...

Ejup Berisha Të ndëruar autoritete shtetërore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës e shoh se keni filluar të shpërndani Mirënjohje për të arritura jetike për...

O portale, boll na lodhët me bundën e Fatime speciales!

Ooo portale boll bre na lodhet me bundën e Fatimes speciales. Se hic spo na intereson. Shpikje e shekullit -paska blere Fatimja bunde 830...

Ali Ahmeti vetë më ka treguar se Shtabi i UÇK-së e...

A do te jete edhe Ali Ahmeti objekt i Prokurorise dhe i Gjykates Speciale?! Gafurr Adili "Ku ka ze, nuk eshte pa gje!", thote fjala e...

Turp për Presidentin Ivanov

Liljana Çerri Të shprehesh ashtu kundër një gjuhe në rastin konkret kundër gjuhës shqipe në vendin ku atë gjuhë e flasin 60% e popullatës së...

Kollaret nga thesi i Babadimrit

E pamë, u ngritën në këmbë krejt shtresat intelektuale, të sheshit, dhe i mblodhën mbi dyqind e pesëdhjetë kollare për Ju, dhe stafin. Të...

Nënshtetësia shqiptare për Janullatos, veprim antihistorik

Shkruan Spartak Ngjela Nënshtetësia shqiptare që iu dha kryepeshkopit grek të kishës ortodokse autoqefale shqiptare, Janullatos; është një veprim antihistorik. I. Një veprim antihistorik ka qënë edhe emërimi...

Etiketa politike

Ky etiketim vjen si rezultat i një dëshpërimi të thellë nga rezultatet e votimeve të fundit; herën e parë, fill pas dështimit në zgjedhjet...

A ekziston rreziku që të akuzuar nga Prokuroria dhe Gjykata Speciale,...

  Gafurr Adili Para dy muajsh, përmes një interviste (te dhënë për TV "Lajm" dhe Gazetën "Lajm" te Shkupit) e kam shfaqur rrezikun e një mundësie...

Zejdi i Besës: Ali Ahmeti si Esat Pasha, votoi ministër maqedonas,...

  Ranë maskat, edhe një herë, për të satën herë. Ali Ahmeti “idealisti dhe patrioti” shqiptar erdhi në parlament për të na e rikujtuar Esat...

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni janë të domosdoshme

Abdulla Mehmeti Pushteti në Maqedoni dhe partitë politike, sidomos ato shqiptare, duhet t’i mbathin opingat, shtrëngojnë rripat, ngjeshin radhët dhe mobilizojnë sponsorët e tyre nga...

Rusia mediatore-një kthim i konfliktit në Ballkan

SHABAN MURAT Pas takimit kokë më kokë me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, në Kremlin, në 19 dhjetor, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç njoftoi një...

Z. Kryeministër dua rrogë prej 500 mijë eurove!

Ejup Berisha Z.Kreministër ndoshta për ty është shumë tepër e madhe e të hollave kjo që e kërkoj unë, por mua po më duket tepër...

Lilijana Çerri Florencat e Shqiperisë tonë të pakujdesëshme!

Shkruan Lilijana Çerri Në fakt duhet ti kish mbaruar lotët Shqiperia prej vitesh e vitesh e kjo pasi dhimbjet nuk u rralluan por u shtuan. Kemi...

Tani e tutje qeveria varet nga Amdi Bajrami, e jo nga...

Pas mundesise qe Sela ta leshon Qeverine, Amdi Bajram, duket qe do te vendos se a do e shpëton lekuren Zaevit e Ahmetit, kesaj...

A u zgjodh Hristijan Mickovski, apo “Hristijan Grueski”

Opozita në bllokun maqedonas vazhdon të mbetet e dezorientuar. Në opinion po shpërfaqen dilema të mëdha lidhur me ate se sot në kongresin e...

Talat Xhaferri na erdhi në Shqipëri si hije, na iku...

Liljana Cerri Mjerim i madh kafshatë që nuk kaperdihet është or vëlla sjellja e këtyre politikanëve shqiptar të Maqedonisë. Pashe lajmet dhe çfar të themë...

Siç erdhe shkove z.Xhaferri

Liljana Çerri Mjerim i madh kafshatë që nuk kaperdihet është or vëlla sjellja e këtyre politikanëve shqiptar të Maqedonisë.Pashe lajmet dhe çfar të themë tmerr...

Kamera Panoptike

Nga Blerta Haxhiaj Elementi apo projekti më origjinal për të demonstruar aspektin produktiv të dijes nga prodhuesi i saj Pushteti është ‘panoptizmi’, i cili shërben...

Adili: Kur gazeta zvicerane shkroi se shqiptarët e Maqedonisë janë psikopatë...

Atëherë, kur ne zgjedhjet e para te pas konfliktit te v. 2001, shqiptaret e votuan masovikisht BDI-ne dhe  Ali Ahmetin, gazeta me e madhe...

Më mirë ministri për flija se për burek, përputhet me stilin...

Flija përgatitet në stilin: vendose një rend në tepsi dhe shko lirisht grahi gjumë sepse ke kohë të mjaftueshme të bësh një sy gjumë...

Refuzova Amerikën e Gjermaninë, erdha të jetoj n’Çair! S’dua këtu të...

  Po të doja të rrisja djalin tim në ambiente jo shqiptare unë do kisha zgjedh Amerikën, ku i kam pasur dhe i kam mundësitë...

STRATEGJIA “PËRÇA DHE SUNDO” E MOSKËS

Nga Janusz Bugajski “Center for European Policy Analysis” Një strategji fitimprurëse, e ndjekur nga Moska për të nënshtruar fqinjët e saj, është politika klasike perandorake...

NXITOVA me shpejtësi, por përsëri hipokrizitë të gërvishtin memorien!

Miq të dashur, Mbrëmë duke ndjekur emisionin #CLIK PLUS# mu kujtua një mendim i një të dituri ;,,Kur më rrethojnë mendime të këqija për...

A do t’ia dorëzojë Kosova, Kosovën Serbisë?

Por duke qenë se teza e panevojës dhe e painteresit të Kosovës për t’u njohur nga Serbia përbën një fluturim diplomatik pindarik, me implikime...

Dy krisma në Malishevë

Sot, në histori futesh edhe pa sharki e çifteli. Ka reper-a, që të fusin në histori. Nëse të gjithë dështojnë, është edhe Linda, e...

Jeta e shqiptarëve në Maqedoni është në rrezik, ja çka e...

  Abdulla Mehmeti Shqiptarët po helmohen përmes ajrit, ushqimeve, pijeve, ujit, ilaçeve, vaksinave...dhe vazhdojnë të sillen sikur e kanë dhënë jetën e tyre me qira! Pas...

KARTA QË PO LUAN RUSIA KUNDËR VENDEVE TË BALLKANIT

 Nga Paul Stronski & Richard Sokolsky “Carnegieendowment.org” Që nga viti 2012, Rusia ka ndërmarrë një fushatë të sofistikuar, me burime të mjaftueshme dhe deri më...

A po dështon me sukses diplomacia ruse në Tiranë

Prof.Kristo MUZAKA Rusia vendi me model ‘autokratik’ dhe dikur shembull i diplomacisë të shkëlqyer sidomos gjatë luftës së ftohtë, ndërsa sot po përballet me kaos...

Diplomacia dhe kultura politike në Evropë

Shkruan Halim HYDA Vlerat kolektive të shteteve me traditë   Zhvillimet shoqërore kanë nevojë  për ndryshime, për ta zënë hapin e kohës të një politike  moderne...

Taravari: 60 për qind e shqiptarëve janë me Aleancën me Besë

Këto javë është bërë zhurmë për Aleancën, dilema sa provokative po aq edhe e sinqertë: të rri Aleanca në qeveri apo jo- është bërë...

Kështu është politika e nderuar Kryemadhi

Sulejman Mehazi E po kështu është politika e nderuar Kryemadhi, të detyrojnë t'i nxjerrësh shtikllat apo çizmet e të gjuash pas kundërshtarëve politik. Ç'faj kemi...

Aleanca për Shqiptarët dhe shkuarja e saj në opozitë…!?

  GAFURR ADILI Ka zera te fuqishem se Aleanca per Shqiptaret (ASH) do te shkoje ne opozite. Per mendimin t’im kjo gje do t’i bente mire...

Oj Shqypni, e mjera shqypni, kush të ka qit me krye...

  Shqypni kush të ka qit me krye në hi ? Shqypni .kush gjuan me ,,sandalle,, drejt kryeministrit në foltore të parlamentit , drejt kryeminsitrit...

Vesel ndërto një “dordolec” të kryeplakut dhe shkriju bashkë me të...

Dalja publike e Kryetarit të RDK, -së Vesel Memedit, ku nga press qendra e kuvendit dërgoi akuza të rrënda ndaj Ziadin Selës ka ngjallur...

Republika e Maqedonisë do të përtrihet në “Republika e Re e...

EJUP BERISHA Republika e Maqedonisë do të përtrihet në Republika e re e Maqedonisë Republika e Maqedonisë me gjitha gjasat do të riemerohet deri në...

Xhelozia si vlerë gërryese shoqërore kolektive

ARBËR ÇELIKU (Prorektori i Universitetit të Tetovës ) Xhelozia si vlerë gërryese shoqërore kolektive Sot është 23 vjetori i themelimit të Universitetit të Tetovës, i këtij...

Gomari dhe politika

Abdulla Mehmeti Pronari e godet gomarin kur nuk ia kryen punët, nuk ia bart barrën, jo pse është gomar. Kështu siç duket vepron edhe pushteti që...

17 dhjetori, dita e historike e themelimit të  Universitetit të Tetovës

Prof.Dr. VEBI XHEMAILI Rrugëtimi drejt UT Sot përkujtojmë edhe një herë ato ditë të  vështira të rrugëtimit të Universitetit të Tetovës. Rrugën e vështirë të  organizimit...

Rama, kalorësi i ushtrisë së vdekur greke

Shkruan Arben LLALLA Me firmën e kryeministrit Rama është marrë vendimi pa zhurmë e bujë më 13 dhjetor 2017 dhe me zbatimin e tij janë...
Xhenis

Ne ballkanasit, popuj të ambasadorëve

Shkruan Xhenis Sulimani "Ju e pëlqeni vendin tonë? A do të bëni gjë për ne?- Më tha një ballkanas herën e parë që u takova...

Çfarë fshihet pas Ramës e Zaevit

Sulejman Mehazi Vizita e Zaevit në Shqipëri na detyroi të mendojmë e të analizojmë për shumë çka politike. Pse vonohet kaq shumë konstituimi i qeverisë...

DUI gjatë këtyre 15 viteve ka prodhuar vetëm analfabetë me diploma

  " Nese deshiron ta godasish nje komb, godite ne nyjen me nevralgjike te tij, ne arsim!" GAFURR ADILI BDI (DUI) gjate ketyre 15 viteve ka prodhuar vetem...

Të gjithë ata që kanë janë pasuruar duke shpërdorë pushtetin do...

  Kush e cila parti do të udhëheqë me këtë apo atë resorë është çështje e marrëveshjeve politike të pjesëmarrësve në qeveri. Por se krimi...

Jeni mbledhur të gjithë kundër Shqiprimit-O Zot fali se nuk dinë

Kampanja për zgjedhjet lokale në Luginë të Preshevës është duke dalluar prej vitit të kaluar duke e pasur parasysh atë se të gjithë kundërshtarët...

Faik Konica, “kryelëronjësi i gjuhës sonë”, “stilist i përkryer”, polemisti i...

Albert VATAJ “Ndërroj jetë me mejtimin se ju jeni njerëzit që më keni kuptuar më qartë në këtë dhé. Nuk do të më tretë dheu,...

Të famshmit që i lindë partia, e të cilët më pas...

Shkruan: Xhevdet POZHARI ‘Tallava’ muzika dhe politika, me gjasë janë dy veprimtaritë më të parapëlqyera në shoqërinë shqiptare. Kjo, mbase, pse tek ne qëmoti nuk...

A po çohet LPK-ja lugat nga varri në Kosovë e Maqedoni,...

Me ndihmën e shërbimeve sekrete serbe, ruse, maqedonase dhe vendeve tjera armiqësore, kjo strukturë ka përgatitur intriga dhe plane djallëzore për përçarje të partive...

Sa janë valide të dhënat e Entit Shtetëror Statistikor

Ndёrkaq, atё tё popullsisё Maqedonase ta rritin në mënyrë që të jetë shumicё apsolute nё Maqedoni. Për këtë ka mori të dhënash të cilat...

Vetingu edhe në Maqedoni? Yes Mister Ambasador Jess Baily!

  EJUP BERISHA Ta luftojmë Krimin e organizuar dhe korrupsionin në shtet dhe shoqëri na porositi para disa ditësh Ambasadori i SHBA-ve në vend, Jess Baily....

Veterani i arsimit shqip nga Kumanova u shpall “luftë” kazinove ,...

  Tani ne na mbetet që vetë të organizohemi dhe të kërkojmë nga instancat më të larta të pushtetit duke filluar nga Qeveria e R....

Era e keqe e politikës

  Pra, kush është Albini?! Pozita e deritashme e etiketonte dhe vazhdon ta bëjë këtë, me lloj-lloj emrash, jo vetëm për ta sharë para ndërkombëtarëve,...

Përdorimi i medias online- Arma e re e diplomacisë “serbo-ruse” për...

Prof.Florion METOHU Gjatë 4 viteve të fundit ka një sërë raportimesh mbi përdorimin e rrjeteve sociale dhe hakerimet e grupeve të mbështetur nga Kremlini, për...

Kurthi i “formulës ukrainase” për Kosovën në OKB

Shkruan SHABAN MURATI Një burim diplomatik perëndimor nga Beogradi bën të ditur se qeveria serbe ka hartuar një plan të fshehtë për të kapërcyer kushtin...

Inne fil xhenneti nehrun / Ismail Bardhi

Allahu thotë: “… nëse e doni Allahun, ndiqeni Pejgamberin…”, ndërsa Pejgamberi a.s. ka thënë: “Po ju lë pas vetes dy gjëra të çmuara: Fjalën...

Kurthi i “formulës ukrainase” për Kosovën në OKB

Nga SHABAN MURATI Një burim diplomatik perëndimor nga Beogradi bën të ditur se qeveria serbe ka hartuar një plan të fshehtë për të kapërcyer kushtin e...

Çeliku: Nëse ti vetë nuk kontribon në shtetin tënd, s’të rregullon...

  Takimi Haradinaj dhe Zaev është për me u përshëndet, bashkëpunimi regjional është baza e intergrimeve ndërkombëtare. Ne përherë kërkojmë intergrimin europian, n'fakt s'intergrohemi midis...

Gjykata speciale e Dick Martyt- krim mbi luftën e UÇK –së

Kjo mënyrë në vazhdimësi që është ekzistuese, të drejton në rrugët e thyera të një përgjigje, që ne vazhdojmë e pyesim : “Përse  akoma...

Mulla Jakupi ishte hoxhë, dijetar dhe patriot!

Dr.sc.Ilmi VELIU Me 30 maj 2017, Gani Qarri, në një artikull  te vetin shkroi se në grupin e radikalëve mjekërgjatë që punojnë e veprojnë në...

Përmbytja e shtetit

Liljana Çerri Ra e ra shi sa edhe qielli u lodh se qari.Kur hapi sytë e pa qe e kishte mbuluar tokën poshtë ku...

Partitë e sotme politike dhe frika e tyre

EJUP BERISHA Më intereson ta di se pse një Parti politike apo më shumë parti që padiskutim në ambientin politik janë forcë e...

Sulltani niset “të pushtojë” Lindjen e Mesme

“Hej, Trump, çfarë po provon të bësh?” Toni është i fortë, i drejtpërdrejtë, siç ndodh zakonisht me udhëheqësin turk. Dhe kriza e Jeruzalemit shndërrohet...

Klani Pronto mund ta burgos Albinin, por ideja “albine” është “burgosur”...

HYSAMEDIN FERAJ Problemi "dërguti" nuk është ofendimi ndaj Albin Kurtit. Problemi "dërguti" është dëshira e papërmbajtur që Albin Kurti të arrestohet, dhe ndoshta të mbahet sa...

Jerusalemi i shqiptarëve janë Shkupi, Manastiri, Prizreni, Janina…

(Zhvendosja e vëmendjes së shqiptarëve në çështjet e huaja e dëmton çështjen tonë kombëtare) Abdulla Mehmeti Shqiptarët nuk guxojnë të shqafin ide dhe ndjenja të animit...

Sot lirisht mund të them se shqiptarët janë shumicë në Maqedoni!

Sot (08/12/2017), në një portal, lexova se bullgarët në IRJM e paskan formuar partinë e tyre, dhe se drejtuesit e kësaj partie bullgare deklaronin...

Kalimet e parregullta (ilegale) kufitare në Bashkimin Evropian (BE)

Safit ZEQIRI Një numër i madh i njerëzve që migrojnë në Bashkimin Evropian (BE), kalojnë kufijtë në mënyrë të parregullt. Kufijtë e jashtëm të BE-së...

Veprimtari i LPK-së përkrahë shpalljen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit

Ibrahim Kelmendi Ndoshta në vitin 621 Muhamedi duhet të ketë ëndërruar një ndodhi “pikante” – fluturimin e tij në Jerusalem, më një kafshë të ngjashme...

Kur të zë trishtimi se një besimtar udhëheq me një komunë...

Shkruan Hamdi Nuhiju Është e habitshme me disa shqiptar të Luginës së Preshevës që po ngrenë pluhur në opinionin publik, me porosi të strukturave që...

Zaevizmi si vazhdim i titizmit

Shkruan Medai Shaholli Zaevizmi si filozofi e re politike që u shfaq sëfundmi në bllokun sllavomaqedonas nuk përbën ndonjë ndryshim të kursit politik nga titizmi...

Z. Kryeministër, po ju mërzis edhe një herë!

  Kryeministër, po ju mërzis edhe kësaj radhe. Jo që ju skeni bërë mjaftueshëm për këta gjashtë muaj që ushtroni pushtetin, por kemi përshtypjen se...

Shqipëria do të bëhet !

Nikë Gashaj                                                 Ardhmëria e Shqipërisë dhe e kombit shqiptar në Ballkan qëndron në integrimet evropiane, në Evropën pa kufij. Me integrimet në Bashkësinë Evropiane,...

U sugjeroj funksionarëve dhe votuesve të BDI-së ta shikojnë në Tv...

Po e shikoj ne Tv Shenja tani emisionin per rastin Monstra dhe bashke me djalin tim po na dalin lot kur degjoj perjetimet e...

Rusia ende mundohet t’i dirigjojë shtetet sllavo-ortodokse të Ballkanit

Abdulla Mehmeti Siç shihet, Rusia edhe më tej, ndoshta me miratimin e heshtur edhe të BE-së, përmes shteteve satelitë të saj mundohet ta ndajë Ballkanin...

Tregtia me vizat dhe (mos)marrëveshja e demarkacionit

  FADIL LEPAJA Shkëlqesia e tij, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, na e mbajti një leksion të domosdoshëm nga diplomacia. Kjo nuk...

Pse nuk është shqyrtuar 10 vite ankesa e Burhan Porojti të...

  Nuk njoh personalisht qytetarin që po vuan burgun, por thjeshtë dua të dijë se çka është e vërteta lidhur me procedimin nga ana e...

“Bashkëpunim i sinqertë” me Magjar Telekomin për më tepër korrupsion?

Në kumtesën e Qeverisë për takimin e Kryeministrit Zaev  me përfaqësuesit e Dojçe Telekom dhe Magjar Telekom, mes tjerash, thuhet se “Dojçe Telekom është...

SIKUR!

Ylber Murtezi Këtu,tani,tash! Sistemi i Stanisllavskit vlen per gjuhen e aktrimit.Sikur fëmijët e Talatit apo Aliut do shihnin horror skena nga e enjtja e pergjakshme...

Absurditet real!

Shkruan Liljana Çerri Duke dëgjuar dje fjalime e deklarata mu bë zemra mal dhe fillova të gëzoj si fëmijet kur shohin dhuratat. Mendova mendova shumë...

“Monstra”-shkulja e politikbërjes shqiptare në Maqedoni

Shkruan Hamdi Nuhiju Para disa viteve, në afërsi të Shkupit, te liqeni i Smillkovcit, pafajësisht u vranë disa të rinj maqedonas, ku u akuzuan shqiptarët...

Të kesh një Presidente shteti si Kolinda s’ka më mirë

Shkruan Ejup Berisha Ta duash një njeri në rastin tim konkret një femër nuk është keq e as mëkat,ta duash një makinë të bukur e...

Gjarpinjtë që po i helmojnë shqiptarët duhet t’i godasim në kokë,...

Në të gjitha qytetet, lagjet dhe katundet shqiptare në Maqedoni, qytetarët vendës i njohin shumë mirë spiunët, kriminelët, kontrabandistët, besimtarët e djallit, shitësit dhe...

Pishmanllëku për çështjen e emrit?

Arsim ZEKOLLI Në tërë këto rrëmujat e vogla që po ndodhin ditëve të fundit, vëmendja sikur është larguar nga dy cështje që nga prapavija diktojnë...

Edhe femrat shqiptare në Maqedoni janë shumë të zonja

Ejup Berisha Kush thotè se nuk ka femra shqiptare tè afta profesionalisht nè Maqedoni gabon rèndë apo nuk i njeh mirè faktet. Do...

Edhe fëmijët e Ahmetit bëjnë jetë luksoze si fëmijët e Çavkovit,...

  Veç një gjë duhet me ta pranuar publikisht. Ke ditë me na manipuluar, hallall të qoftë. “Po punojmë për NATO, po punojmë për BE,...

“Poliagjenti” Vesel Memedi

Shkruan: (Skender Skenderi nga ASH) Tani më nuk është ndonjë sekret se Vesel Memedi është personi më kontravers që njeh politika shqiptare në Maqedoni. Ai...

I pari në nacionalizëm, i fundit në demokraci

Shkruan: Lura Pollozhani Na doli Presidenti në penxhere- për ti bërë edhe më shumë dëm demokracisë fragjile të Maqedonisë dhe për të treguar edhe njëherë që...

Z. Gruevski, a ju kujtohet sa fëmijë shqiptarë u trishtuan e...

QENAN ALIU Nikolla Gruevski tani më plotësisht me tërë Vmro-në jo vetëm që e ka humbur por e ka prishur “busullën” e rrugëtimit në politikë....

Nga shpallja e Autonomisë në Shkup, deri te pavarësia e Shqipërisë...

Autonomia e Shqipërisë u shpall sërish në Shkupin e çliruar nga kryengritësit shqiptarë, më 12 gusht 1912, e cila sërish u shtyp me gjak...

Hajde, gëzuar Pavarësinë që nuk na hyri në punë!

ANDI BEJTJA Pas 105 vjet po festojmë pavarësinë, pavarësi që në fakt nuk na hyri shumë në punë. Ta mendosh, pas 105 vjetësh nuk kemi...

Zoti të bekoftë Albin, do të luftojmë bashkë me ty deri...

  Betejat e tua s’jane tuat personale, jane edhe tonat. Prandaj deri ne fund do te luftojme bashke me ty Shkruan AVNI TAFILI Albin, miku im! Ti mban...

28 Nëntori, festa që bashkon edhe shqiptarët e diasporës

NISMA PËR KOSOVËN NË DIASPORË,  URON TË GJITHËVE FESTËN E FLAMURIT! Kadri Gërvalla-Kryetar Nisma për Kosovën në Diasporë -“Sa herë vjen 28 Nëntori,kjo ditë e shënuar...

Rexhep Shipkovica dhe Nashyt Zajazi, dy figura kombëtare që tërë pasurinë...

Këtë lloj informate, që ka të bëjë me shoqërimin dhe bashkëpunimin e dy dijetarëve patriotë, e kam të shënuar nga një dijetar tjetër kërçovar,...

Nuk ofendoj fetë tjera, por di të reagoj kur më shajnë...

  Me postimin tim dje në facebook, kur unë urova vetëvendosjen dhe thash që "Kush i duron islamofobët tash, janë bë si miza n'çorbë", fjalën...

Z.President Ilir Meta pse nuk u takuam në Shkup a thua...

Shkruan Ejup Berisha Presidenti i ri i Republikës së Shqipërisë Z. Ilir Meta gjat javës së shkuar i bëri një vizitë të parë zyrtare dy...

A kanë lajthitur predikuesit fetarë, që ulen me politikanët që pasojnë...

ABDULLA MEHMETI Gati të gjithë politikanët shqiptarë, funksionarë të lartë të pushtetit, në të gjitha nivelet, para se jenë zgjedhur ose emëruar në këto poste,...

Ju flet Beg Rizaj: Nuk jam i vdekur!

– Jam Beg Riza. I rënë në Kumanovë! Nuk jam i vdekur? Jam tek të përsosurit! Po e pres atë që na vrau në pusi!? Plot është...

‘UÇK-ja’ e LPK-së, nuk hyri në luftë

Kur Veton Surroi tha se “NATO çliroi popullin dhe UÇK-në”, u bë nami. “Komandantët” e djeshëm, tani “veteranë” me dajak, e kërcënuan me jetë, sepse...

“UÇK-ja në letër”, e thonë: Surroi, Zogaj, dy Kelmendët…

NGA IDRIZ ZEQIRAJ Kur Surroi tha se "NATO çliroi popullin dhe UÇK-në", u bë nami. "Komandantët", tani "veteranë" me dajak, e kërcënuan me jetë, sepse...

Çka s’na panë sytë!

  Shkruan: Xhevdet Pozhari Askush nuk do ta besonte se një ditë do të vjen koha kur në Kosovë do të arrestohen nga shteti të gjithë...

Jetoj në Amerikë por hartimin e parë në shkollë e fillova...

Shqiptarët flasin shpejt dhe veprojnë ngadalë. Ajo çka është aq e mirë me Shqipërinë, është formati i vendit tonë. Është e vogël dhe e...

Turpi i Kadri Veselit dhe Ministrit të Kulturës Kujtim Gashit ndaj...

Sulejman Mehazi Ministri juaj i kulturës Kujtim Gashi, s'pati gjë tjetër të bënte për kulturën kosovare, po menjëherë e huxhum pas Kimete Berishës, o Kadri...

Qytetarët jetojnë në varfëri, hajnat e pushtetit kanë pasuri pa kufi!

Ndërsa shteti përjeton krizë të thellë, komunat janë mbytur në borxhe dhe qytetarët janë zhytur në varfëri të skajshme dhe mjerim, oligarkët nuk ia...