0 C
Skopje
Wednesday, February 20, 2019
Home Shëndetësi

Shëndetësi

Shkenca zbulon një dallim interesant mes trurit të burrave dhe grave

Kur një person arrin moshën e pjekurisë, truri i tyre është më i madh se asnjëherë. Kur fillojmë të plakemi, truri i njeriut fillon...

Këto janë dobitë shëndetësore të misrit

Misri është një produkt me shumë vlera që mund ta përdorni në gjitha vaktet e ditës suaj, pasi ka një përmbajtje të lartë në...

Bëjeni lëkurën tuaj të shkëlqejë, me këtë recetë me limon

Shumicën e kohës, lëkura juaj duket e vrazhdë për shkak të shtresave të lëkurës së vdekur. Megjithatë, për eliminimin e lëkurës së vdekur juve do...

Kujdes me ushqimet që konsumojnë fëmijët tuaj

Ushqimet për fëmijë janë ato të cilat duhet të zgjidhen me shumë kujdes. Kjo për arsyeje se shumica e ushqimeve qe janë dedikuar ekstra...

Mos i hani këto ushqime nëse keni probleme me veshkat

Dieta “inflamatore” mund të dëmtojë njerëzit që kanë sëmundje të veshkave, thotë një studim i ri. Shumë të mira shëndetësore mund të vijnë nga dietat...

Vitamina që duhet ta marrë secili, ua përmirëson shikimin

Shëndeti i syrit mbahet përmes testeve të rregullta mjekësore. Por një nga mënyrat e rekomanduara për të mbajtur shikimin tuaj të shëndetshëm është përmes dietës....

A ndikon çiklizmi në dëmtimin e kockave?

Çiklistët konkurrues mund të rrezikojnë shëndetin e kockave? Sipas një studimi të fundit thuhet që po, shkruan New York Times. Mjekët e kockave zbuluan...

Dieta për të pastruar trupin dhe për të humbur peshë

Prej sa kohësh nuk detoksifikoni trupin tuaj? Dëshironi të humbni disa kile më shumë? Dieta e mollës është ajo që bën për ju. Një mundësi...

Shkenca tregon përfundimisht 3 ushqimet që iu bëjnë të jetoni më...

Një studim i vitit 2018 i udhëhequr nga Joanna Kaluza nga Universiteti i Varshavës ka matur efektet e ushqimeve në jetëgjatësi. Në mesin e...

Nëntë gra të vdekura nga një formë e rrallë e kancerit,...

Një kancer vdekjeprurës i rrallë, i lidhur me implantet e gjirit, ka vrarë tashmë nëntë gra, kanë paralajmëruar zyrtarët e shëndetësisë, transmeton lajmi.net. Ndërkaq, 448...

Këshilla për luftimin e pagjumësisë

Në darkë, është më mirë të shmangni nga përdorimi kafen dhe çdo produkt tjetër me përmbajtje kafeine. Në vend të kafesë, përdorni një gotë...

Personat që kanë probleme me zemrën, duhet të hanë patjetër këto...

Arteriet e bllokuara janë një nga shkaqet më të shpeshta të sulmeve në zemër, të cilat automatikisht ndërprejnë qarkullimin e gjakut. Gjithashtu ka shumë faktorë...

HIV: Simptomat, transmetimi, mbrojtja dhe trajtimi

Virusi i imunodeficiencës humane (HIV) shkakton infeksion i cili mund të çojë në sindromën e imunodeficiencës së fituar (AIDS). HIV infekton dhe gradualisht shkatërron qelizat...

Efektet e kripës në shamponin e flokëve

Një eksperimet i kryer së fundmi tregon se kripa kontrollon funksionimin e gjëndrave. Mjaftojnë vetëm dy lugë caji kripë në shmapo dhe rezultet do të...

​Portokalli mbron shikimin

Konsumimi i një portokalli në ditë mund të mbajë larg problemet e syve. Sipas një studimi të fundit nga profesori Bamini Gopinath, i Universitetit të...

‘Nëse hani në mesnatë, do të prekeni nga kanceri!’

Të hash diçka në mesnatë, përbën një rrezik shumë serioz për shëndetin e njeriut. Kjo pasi shton rrezikun që femrat të preken nga kanceri i...

Era Istrefi në ‘shtëpinë’ e presidentit Meta: ‘Mezi pres të tregoj...

Këngëtarja shqiptare, Era Istrefi ka ndjekur ndeshjen e sotme të Zvicrës me Kosta Rikën në Tiranë pranë presidentit Ilir Meta. Së bashku me ta...

Ilaçi që la doktorët gojëhapur: Vetëm qumësht dhe hudhra

Ilaçi i prezantuar në këtë artikull është i njohur, pasi qumështi me hudhër ndihmon në shërimin e astmës, pneunomisë, bronkitit dhe sëmundjeve tjera.Përbërësit: Dy...

Si t’i pastroni mushkëritë kur ta lini duhanin

Lënia e duhanit është hapi i parë drejt shëndetit më të mirë, mirëpo është fakt që pirja shumëvjeçare e duhanit lë pasoja. Hulumtimi ka treguar...

Zvicra do të prodhojë ilaçin natyral sipas sures Kur’anore, që rikthen...

  Në të ardhmen, një kompani farmaceutike zvicerane do të fillojë prodhimin e ilaçit të quajtur ” Kura Kur’anore”. Ky medikament u zbulua nga Abdul...

Zbulohet bari kundër kancerit, me të shërohet një vajzë tetëvjeçare në...

Mediat gjermane raportojnë për shërimin “e mrekullueshëm” të një vajze tetëvjeçare të sëmurë nga kanceri. Vajza ka pasur një tumor malinj të trurit, është operuar...

Kombinimi i cili zbut aneminë, të thatin dhe zbut impotencën…

Kombinimi i mjaltit dhe i arrave organizmit tonë i siguron të gjitha vitaminat e domosdoshme, mineralet, proteinat, yndyrat, hidrokarburet dhe shumë çka nga to. Mjalti...

FOTO/ Aurela Hoxha paralajmëron projektin më të ri me imazhe ‘topless’

Modelja e njohur, Aurela Hoxha, është një prej bukurosheve më seksi shqiptare. Ajo ka qenë pjesëmarrëse e shumë eventeve të ndryshme anembanë globit, duke u...

Jeni i stresuar, ja çfarë duhet të bëni për tu qetësuar...

Ditët e gjata e përplot lodhje pune apo angazhime tjera ditore ju bëjnë që të ndiheni të rraskapitur në fund të ditës. Dhe për të...

Brokoli parandalon kancerin e gjirit

Gjithnjë e më shumë frutat dhe perimet zënë vendin e parë për rëndësinë e shëndetit, e veçanërisht në parandalimin e tumorit. Një ndër perimet që...

Kështu duket zemra në trupin e gjallë të njeriut (VIDEO)

Nëse keni qenë kureshtarë të dini se si duket zemra duke rrahur, ky artikull është për ju. Një infermiere 30-vjeçare iu nënshtrua një operacioni të...

Shega përmendet në tre vende në Kur’an

Shega – Njëra ndër frutat e lashta që na nevojitet sot! Në fakt shega është një frutë i cili së bashku me ullirin; rrushin; fikun...

Mjekët i dhanë 2-3 muaj jetë, zbuloi bimën që ia shëroi...

Ky është rrëfimi për një person që kishte hapur zemrën për të folur rreth sëmundjes së tij të rëndë. Ndërsa shërimi i tij u...

Kjo është mënyra e vetme e vërtetë në të cilën ndrydhet...

Kur t’ju shfaqen aknet, zgjidhja më e mirë është që të shkoni te dermatologu. Dermatologët zakonisht nuk i këshillojnë pacientët që vetë t’i rregullojnë puçrrat,...

Pija magjike e njeriut që ka jetuar 122 vite

Thoma Parr, një fermer i vjetër anglez e ka pirë këtë pije dhe ka jetuar për 152 vjet rresht. Bëhet fjalë për hirrën, të...

‘Dashuria e parë’ e Aurela Gaçes! Një zetorist me 8 klasë...

Të qenurit e famshme në moshë fare të re, ka pasur efektet e veta në jetën e Aurela Gaçes, dhe kjo nënkupton edhe më...

Lexojeni këtë nëse duart tuaja janë bërë kështu

Sigurisht që larja e duarve me ujë është e domosdoshme, por menaxhimi jo i mirë i ujit që nënkupton derdhjen e ujit pa nevojë...

Ja si të parandaloni bajamet

Sëmundja e bajameve shkakton temperaturë të lartë, ethe, dhimbje trupi dhe sipas mjekëve inflamacioni i tyre duhet të kalojë pas 4-5 ditëve. Në qoftë se...

Si ta hiqni klorin nga uji

Uji që rrjedh nga rubineti është i mbushur me klor dhe kloreminë, gaz toksik që njihet si dezinfektues. Uji që e pimë nuk duhet të...

Kështu nuk e keni parë moti Leonora Jakupin (FOTO)

Ka hedhur disa në foto në Instagram ku ka treguar se sa me stil di të jetë. Leonora Jakupi kishte veshur një fustan të gjatë...

4 lugë në ditë dhe kanceri do të tërhiqet (Foto)

Shkencëtari i njohur rus e zbulon recetën për barin më të fuqishëm natyral, të cilin mund ta bëni edhe vet! Sipas shkencëtarit rus, ekziston recetë...

Shtojani këta dy përbërës shamponit dhe thoni lamtumirë rënies së flokëve

Flokët janë tejet të rëndësishëm për shëndetin, por edhe për t’u dukur bukur. Ekzistojnë dhjetëra mijëra produkte anë e kënd botës që premtojnë rritje...

Gjyshja ma mësoi këtë truk: Ajo shëroi këmbët e mia të...

Këmbët e plasaritura shkaktojnë një bezdi të madhe, sidomos ditëve të verës kur na duhet t'i ekspozojmë më tepër thembrat tona. Ne ju tregojmë disa...

Përdorni mjaltë për shërim të etheve në buzë

Mjalti është më kurativ se sa shumë medikamente. Nëse tashmë keni herpes (ethe) në buzë, mënyra natyrale më e mirë është me anë të mjaltit,...

Receta e plakave që shëron çdo semundje

Qarkullimi i dobët i gjakut, dhimbja e kokës, marramendja apo problemet me kujtesën janë disa nga shqetësimet më të mëdha të njerëzve në ditët...

Tri lloje të çajit që e mundin stresin

Situatat stresuese janë të pashmangshme, e stresi i grumbulluar mund të shkaktojë probleme të shumta shëndetësore. Shumë njerëz nuk kanë kohë ose nuk e kanë...

Kështu mund ta largoni ankthin

"Përpos përzgjedhjes së gjësendeve të shëndetshme ushqimore, konsumimit të sasive të mjaftueshme të lëngjeve dhe evitimit të kafeinës dhe alkoolit, ekzistojnë edhe metoda të...

Mos shpenzoni në ilaçe për shtypjen e lartë të gjakut dhe...

Falë kësaj recete, do ta ulni shtypjen e lartë të gjakut, por edhe nivelin e lartë të kolesterolit të keq. Krejt çfarë ju duhet të...

Ky është ilaç për dhembje dhe temperatura të larta

Për shkak të përbërësve të dobishëm, në mjekësinë popullore përdoret si ilaç për disa probleme shëndetësore. Soja është artikull jashtëzakonisht i vlefshëm, që ka aplikim...

Kjo është kafja më e fortë në botë, ju lë 3...

Kafeja më e fortë në botë përmban sasi të madhe të kafeinës dhe një filxhan nga kjo kafe iu lë pa gjumë për plotë...

Rita Orën e lëndon një kafshë, përjeton vuajtje të madhe

Rita Ora nuk pati edhe aq shumë fat me pushimet e fundit. Këngëtarja ishte në Jamaica me miqtë e saj, por nga atje nuk shpëtoi...

Përzieni mjaltin dhe sodën e bukës: Hani nga 3 lugë për...

Ideja për përzierjen e sodës së bukës me shurup të dafinës apo me mjaltë ndoshta në shikim të parë mund të duket diçka bizare,...

Ushqimi që mbron nga dielli

Ndoshta do të befasoheni kur të merrni vesh që ka ushqime që ofrojnë mbrojtje nga dielli dhe atë nga brenda-jashtë. Faktori i cili mbron...

Mjeku italian trondit botën: Kanceri mund të shërohet me sodë buke...

Mjeku Dr. Tulio Simonchini,e ka tronditur botën e mjekësisë me deklaratën e tij mbi kancerin. Sipas tij, kanceri nuk është gjë tjetër veçse...

Si ta largoni thartirën në lukth

Gjetja e shkaktarit të aciditetit është çelësi i shërimit të tij. Ky acid shkon deri në ezofag dhe shkakton ndezje dhe iritim, gjë që mund...

Këto ushqime patjetër shmangni kur jashtë është +30 gradë, sepse mund...

Temperaturat e larta, të cilat ndikojnë në prishje të shpejtë të artikujve ushqimorë, por edhe shprehitë e këqija jetësore, siç është moslarja me rregull...

Ilaçi për vena të zgjeruara ndodhet në shtëpinë tuaj, do mahniteni...

Venat e zgjeruara janë fenomen i shëmtuar dhe jo komod nën lëkurë, gjë që i bën njerëzit gjithmonë të veshin rroba më të gjata...

Lajm i gëzueshëm për të gjithë botën! Kancerit po i vjen...

Një vaksinë universiale kundër kancerit është në horizont pas zbulimit të shkencëtarëve se si t’i bëjnë qelizat e imunitetit ta luftojnë çdo lloj të...

Jeni djegur nga dielli? Ja tri mënyrat më të mira për...

Kur dilni jashtë, është e domosdoshme të vendosni krem kundër diellit, ta aplikoni atë herë pas here (thuajse çdo dy orë) dhe ta përdorni...

Pija “magjike” që pastron mushkëritë nga pirja e duhanit

Të gjithë janë të njohur me rreziqet që vijnë nga pirja e duhanit, e sërish vazhdojnë të tymosin duke pretenduar se ajo cigare i...

Kremi natyral për duar të çara, me vetëm 3 përbërës

Nuk kushton shumë dhe në çast mund ta zgjidhni problemin i cili ju mundon vite të tëra. Ja se si ta bëni. Nëse specialistët e...

Përdorimi i sodës në këtë mënyrë ju zbukuron dhe rinon

Soda është një përbërës tepër i fuqishëm që ka përdorime të shumta, duke filluar nga kuzhina deri tek pastrimi i shtëpisë e tualetit. Edhe pse...

Metodat që parandalojnë dhe trajtojnë thoin e futur në mish

Këmbët janë gjymtyrë që kalojnë më shumë vuajtje dhe lodhje gjatë ditës se çdo pjesë e trupit. Ato mbajnë peshën e trupit, presionin e jetës...

Dushi i ngrohtë apo i ftohtë – cili është më i...

Dëshironi ju dush të ngrohtë – nën të cilin do të qëndroni derisa nuk fishkeni? Tretmani i këtillë relakson, mirëpo a është kjo zgjedhja...

Gjendet në çdo vend, kjo është bima që shëron plagët dhe...

Kjo bimë përmban shumë vitamina dhe minerale, si vitamina C dhe K, pastaj taninë, pektinë, holinë, hekur, kalium, kalcium. Gjethet duhet të thahen në erë,e...

Ju duhen vetëm dy minuta për barkun seksi që e ëndërrojnë...

Të gjithë e dimë sa e vështirë është heqja e dhjamit të tepërt, e veçanërisht në zonën e abdomenit. Të shkuara janë vitet e...

Një lugë sheqer në shampo dhe zbuloni mrekullinë!

Të gjithë e dimë se sheqeri është i dëmshëm për trupin, por ja që paska një anë të mirë të tij. Një eksperte e...

E pabesueshme! Shkencëtarët arrijnë të krijojnë zemrën e njeriut

Shkencëtarët kanë zhveshur qelizat e zemrës së një miu duke lënë skeleturën e fortë, në të cilën pastaj janë vendosur qelizat njerëzore të cilat...

Aspirina mund të përdoret edhe në këtë mënyrë

A keni menduar ndonjëherë nëse aspirina mund të përdoret për ndonjë gjë tjetër përveç për të lehtësuar dhimbjet? E pra, ky ilaç i zakonshëm ka...

Ilaçi vendor që parandalon kancerin dhe forcon imunitetin

Shumica besojnë se ky kombinim nga natyra organizmit i jep forcën për t'u mbrojtur nga sëmundjet e rrezikshme. Për efekt të fortë duhet të...

Alarmi i mjekëve: Kjo pije shkatërron kockat dhe ju vazhdoni ta...

Kockat kryesisht përbëhen nga kolagjeni, një proteinë që siguron një shtresë mbrojtëse të butë, dhe kalciumi një mineral që shton forcën dhe ngurtësinë e...

Nëse vuani nga këto probleme, pini lëng limoni në vend të...

Pirja e një gote me lëng limoni është nga ritualet më të shëndetshme të mëngjesit. Lëngu i limonit është antioksidant i mahnitshëm dhe është...

Shkaqet e prodhimit të yndyrës në fytyrë

Lëkura e yndyrosur është tipi më i vështirë i lëkurës, pasi jo vetëm që kërkon një kujdes specifik, por është edhe lloji më i...

Erëza e kurkumës, ilaç kundër inflamacionit

Kurkuma, është një ndër erëzat më të mira, e njohur në të gjithë botën për cilësitë mjekësore që mbart dhe kjo gjë është zbuluar...

Dëshironi një kujtesë të fortë? Hani këto ushqime

Kujtesa që të jetë e shëndetshme është shumë e rëndësishme që të ketë një kujdes në lidhje me ushqimet që do të konsumohen. Truri...

Edhe nëse e keni lënë duhanin: Nikotina shkatërron strukturën e trurit

Nikotina nga cigarja e duhanit krijon varësi sikur droga, sepse në trurin të duhanpirësit ndodhin ndryshime kimike, të ngjashme me ato të cilat në...

Profesori Universitar këshillon se si të mbrohemi nga rreziku i nxehtësis...

Në një shkrim special për gazetën Lajm, profesori Universitar, Dr.med.Besim Memedi PhD, ka dhënë disa këshilla për të gjith qytetarët se si të njejtit...

Ja çfarë ndodh nëse lyeni gishtat me pastë dhëmbësh

Sa herë që lodheni me pamjen e duarve tuaja, gjëja e parë që bëni është t’u jepni jetë duke i lyer me ngjyrat e...

Përse disa njerëz sulmohen nga mushkonjat më tepër se të tjerët?!

Ajo shprehja e famshme e gjakut të ëmbël, nuk ka të bëjë fare! Edhe në këtë rast, është një mënyrë popullore për të ‘marrë me...

Ju sjellim Recetën për rritjen e muskujve

Kjo recetë është e caktuar për arritjen e rritjes cilësore të muskujve. Përbërësit: ▪ 400 g gjoks pule ▪ 150 g spinaq të freskët ▪ 2 dcl qumësht...

Farmacistët duan që ju t’i dini këto gjëra, por nuk do...

Ndoshta i konsideroni farmacistët si persona që vetëm shpërndajnë shishe me pilula dhe thjesht i tregtojnë, apo u vendosin emrat e pacientëve në receta. Por...

Ushqimet që parandalojnë humbjen e kujtesës dhe plakjen e qelizave të...

Një regjim i shëndetshëm ushqimor shoqërohet me jo pak përfitime shëndetësore ! Gjithçka që ju hani reflektohet në pamjen e sjelljen tuaj ! Nëse...

Ramazani: Çfarë preferohet të hani për iftar dhe syfyr?

Gjatë kohës së iftarit dhe syfyrit në muajin Ramazan, familjet myslimane mblidhen për ta shijuar një shujtë të jashtëzakonshme. Pas së gjithave, nuk ka...

3 ditë pa ngrënë forcon imunitetin

Nutricionistët nuk e këshillojnë dhe thonë se ajo është e dëmshme për shëndetin, por një studim i fundit pretendon se ka vërtetuar shkencërisht efektet...

​Ekstrakti i farës së rrushit lufton venat e zgjeruara

Fara e vogël Brenda rrushit përmban substance antioksiduese duke përfshirë disa lloje të flavonoideve, acidin linoleik dhe vitaminën E.  Komplekset oligomerike dhe proanthocyanidin të cilat...

Ja ushqimet që pastrojnë organizmin nga nikotina

Ndonëse të gjithë i njohin efektet negative të duhanpirjes, ende ka nga ata që zgjedhin t’i bëjnë dëm vetes vetëm për të tymosur një...

Mollët parandalojnë çrregullimet kardiovaskulare

Mollët janë tejet të shëndetshme, pasi përmbajnë një sërë vetish që na bëjnë mirë për shëndetin tonë. Ato përmbajnë fibra, flavonoide dhe substanca të tjera...

Mënyra më e shpejtë dhe natyrale si të qetësoni dhimbjen e...

Kush e ka provuar e di mjaft mirë se sa e padurueshme është dhimbja e pjesës ballore të fytyrës shkaktuar nga sinuset e bllokuara. Përpos...

Këto janë ushqimet magjike, luftojnë kancerin

Kemi dëgjuar shpesh që brokoli dhe hudhra janë dy nga produktet më të mira dhe të shëndetshme që ne mund të konsumojmë kohë pas...

Ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni në mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, por duhet që ta përgatisni me kujdes. Nëse nuk dëshironi që të shëndosheni, ushqimet që nuk duhet...

Antidepresivët nuk e kurojnë depresionin

Vitet e fundit, depresioni është përhapur në Perëndim me një ritëm shqetësues. Por bashkë me fenomenin, po rritet edhe tregu i psikobarnave: në 50...

Truku i thjeshtë që ju ndihmon të kontrolloni shëndetin vetëm për...

Shpeshherë dëgjoni nga prindërit ose njerëzit e tjerë që ju rrethojnë se njeriu mund të jetë mjek i vetvetes. Sigurisht që kjo gjë nuk...

Shkencëtarët tregojnë se pse domatja e ka humbur shijen

Kultivimi i domates për qëllime komerciale në dekadat e fundit ka çuar në humbjen graduale të shijes së saj të veçantë, ndërsa shkencëtarët tani...

Sëmundjet e mishrave të dhëmbëve (Video)

Ndonjëherë, shenja e vetme paralajmëruese për sëmundjet e mishrave të dhëmbëve janë gjakosja e mishit të dhëmbëve kur lani dhëmbët.Shenja tjera që mund të...

Femrat e gjata janë më të rrezikuara nga kanceri

Një studim i fundit shpjegon një lidhje mes gjatësisë së femrave dhe rrezikshmërisë ndaj kancerit. Edhe pse ende nuk janë zbuluar rezultatet e plota, një...

​Rreziqet nga përdorimi i tepërt i ibuprofenit

Studime të shumta tregojnë për rrezikun nga përdorimi i vazhdueshëm i ilaçeve kundër inflamacionit, sidomos para ose pas stërvitjes për të lehtësuar dhimbjet e...

Shokon mjeku italian: Kanceri shërohet me vetëm një përbërës shtëpiak

Tullio Simonchini, mjeku italian, pretendon se kanceri është vetëm një baktere dhe asgjë më tepër. Ai gjithashtu pohon se soda e bukës mund ta eliminojë...

Rreziqet e fshehta të konsumit të alkoolit, të cilat çdo person...

Si shoqëri, ne e dimë se alkooli i vret më shumë se 80,000 njerëz në ShBA çdo vit – dyfishi i vdekjeve që ndodhin...

Teoria e kësaj gruaje: Ja me çfarë e shërova kancerin për...

Ann Cameron, autorja e 15 librave për fëmijë ka shëruar kancerin e saj në fazën e katërt vetëm me lëng karrotash. “Unë besoj nga përvoja...

Ky ushqim që hani çdo ditë ushqen kancerin

Gjithmonë dhe më shumë po informohemi mbi produktet që konsumojmë dhe që janë shumë të dëmshme për shëndetin tonë. Nga studimet e bëra në vite,...

Depresioni është vdekjeprurës si obesiteti

Depresioni është i rrezikshëm për zemrën e njeriut, ashtu si edhe obesiteti dhe presioni i lartë i gjakut, u zbulua në një hulumtim të...

Gjashtë shkaqet më të zakonshme të erës së keqe nga goja

Shkaqet e përbashkëta të frymës së keqe janë pirja e duhanit, ushqime të caktuara dhe alkooli. Megjithatë, te disa njerëz, ajri që del nga...

Personat që i përkasin këtij grupi të gjakut, vështirë i përballojnë...

Ato që një grup gjaku e dallojnë nga të tjerat grupe janë antigjenet e tyre, përkatësisht mbështjellësi përreth qelizave të zorrëve të eritrociteve të...

Dieta pranverore: Si të humbisni 3 kg brenda 7 ditësh

Edhe pse ditët e fundit koha nuk ka qenë aq e ngrohtë sa do të kishit dashur, vera është shumë më afër nga ç’mund...

15 dredhëza në ditë mund të largojnë kancerin e gjirit

Ngrënia e vetëm 15 luleshtrydhe në ditë ju mbron juve nga kanceri i gjirit , sipas një studimi të ri mjekësor. Shkencëtarët përdorën një ekstrakt...

Ju mpihen shpesh gjymtyrët? Është mungesë alarmantee këtij elementi

Kaliumi është një mineral shumë i rëndësishëm për funksionimin e duhur të përgjithshëm të trupit të njeriut, zemrën dhe muskujve. Megjithatë, disa nga simptomat...

Ja çka duhet të bëni nëse i keni shputat e ftohta

Ditët e ftohta herë pas here i "shtangin" këmbët tuaja. Gishtat ua zë ngërçi, sepse qarkullimin e keni tashmë të keq. Problemi është se nuk...

Doni të jetoni më shumë? Hani më pak…

Ushqimi, produktet që ne konsumojmë dhe mënyra sesi i përgatisim ato, ndikon direkt në jetëgjatësinë dhe cilësinë e saj. Prandaj është shumë e rëndësishme të...

Sëmundja e gjakut – Në një vit, 280 pacientë trajtohen nga...

Në një vit, rreth 280 persona shtrohen në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza të prekur nga hemofilia. Kjo sëmundje vjen si pasojë e mpikjes...

Filloni ditën tuaj me një lugë mjaltë

Gjithkush e di se mjalta është e shëndetshme, por jo të gjithë e dinë se nuk është e njëjtë nëse gëlltitet menjëherë ose, ashtu...

Çfarë ushqimi u rekomandohet të sëmurëve nga “Helicobacter pylori”?

Ky bakter është shkaku më i shpeshtë i gastritit dhe shkaktar më kryesor i të thatit në zorrën dymbëdhjetëgishtore dhe në lukth. Në pjesën më...

Kthejeni shtypjen e gjakut në normale: Për pesë minuta, pa ilaçe!

Sekreti i mjekësisë kineze zbulon që shtypja e gjakut mund të rregullohet për vetëm pesë minuta, madje pa ilaçe. Mjekësia kineze konsideron që gjëja më...

Lulja e Shërimit

Me Lulen e Akilit mund të kurohen sëmundje të shumta, duke filluar nga sëmundjet nervore, të zemrës e deri te variçet. Lulja e Akilit (apo...

Avokado, një mrekulli për bukurinë dhe dietën

I pasur me përbërës ushqyes, avokado, i karakterizuar nga forma e dardhës ka brenda tij një bërthamë të madhe dhe një tul të ëmbël...

Lulja e Shërimit

Me Lulen e Akilit mund të kurohen sëmundje të shumta, duke filluar nga sëmundjet nervore, të zemrës e deri te variçet. Lulja e Akilit (apo...

Kujdes! WhatsApp ka telashe të mëdha, mesazhet mund t’ju dalin publike

WhatsApp mund të jetë duke humbur kurorën si aplikacioni më popullor i mesazheve, sipas një njoftimi të fundit nga Facebook Messenger. Messenger konfirmoi këtë javë...

Luleradhiqja shëron kancerin, hepatitin, mëlçinë, veshkat, lukthin, ja si ta bëni...

Fillimi i pranverës është koha ideale për luleradhiqen. Lulet e saj mund t’i shtoni në sallatë. Është e shkëlqyeshme në kombinim me vezë të...

FOTO/ Ushtrimet e përditshme që lehtësojnë dhimbjet e shpinës

Shumica prej jush kanë në familje ose në rrethin miqësor të paktën një person që vuan nga dhimbjet e shpinës. Mund të jeni edhe...

Duhanpirja, Organizata Botërore e Shëndetësisë lëshon alarmin

Duhanpirja shkakton çdo vit mbi gjysmë milioni të vdekur në mbarë botën, por pavarësisht kësaj, të dhënat tregojnë për një rritje marramendëse të këtij...

Qepa, si ta përdorni kundër pagjumësisë, kundër sëmundjeve dhe për shikim...

Qepa konsiderohet nga mjekësia popullore e shumë shteteve të botës si një lëndë profilaktike, kurative, kundër sëmundjeve infektive, ngjitëse. 1 - Mjekët e lashtë në...

Thesari i nutrientëve: Ushqimi që ul sheqerin në gjak

Të pasura me minerale dhe vitamina, qepët e reja janë një thesar i ushqyesve dhe përbërësve medicinalë. Përveç kaliumit, squfurit dhe oligoelementeve të ndryshme, ky...

Këto janë 12 bakteret më të rrezikshme sipas OBSH-së

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka publikuar listën e 12 baktereve më të rrezikshme për njerëzit, duke thënë se mjekët po humbasin me shpejtësi...

Si trajtohet kanceri

Pacientët por edhe anëtarët më të afërt të familjes të cilët përballen me sëmundjen më të rëndë, kancerin, me siguri që para kohës së...

Një trajtim efektiv me vaj dhe kripë për dhimbjen e kyçeve

Shumë njerëz vuajnë nga dhimbja e kyçeve pasi qëndrojnë shumë kohë ulur dhe janë shumë pasivë sa i përket aktivitetit fizik. Shumë prej tyre...

Pija e darkës për të humbur dhjamin e padëshiruar

Procesi i humbjes së peshës pothuajse gjithmonë fillon me zvogëlimin e numrit të kalorive që ju hani dhe duke rritur numrin e kalorive që...

Dy gjendjet emocionale që rrisin me 75 për qind rrezikun e...

Për vite me radhë, mjeksia nuk e ka marrë në konsiderat ndikimin e emocioneve te sëmundjet por, gjithmonë e më shumë, po bëhet e...

Mos e humbisni, ja si mund të humbni peshë pa shumë...

Të gjithë e dini se për të humbur peshë duhet shumë punë dhe mundim. Megjithatë disa studime kanë treguar se zakonet tuaja luajnë shumë rol...

Hani 5 arra dhe prisni 4 orë; Shikoni se çfarë do...

Një studim i sapobërë, ka dëshmuar se konsumimi i duhur i arrave në ditë parandalon sëmundjet e zemrës. Konsumimi i rregullt siguron mbrojtje të vazhdueshme....

Ja çfarë i ndodh trupit të njeriut nëse konsumoni 3 kokrra...

Veza është një ndër produktet që nuk mungon kurrë në shportën e konsumit të çdo familjeje shqiptare. Gjen përdorim pothuajse kudo, gatim gjellërash, ëmbëlsira,...

Ky përbërës do të ndryshoj fytyrën tuaj për vetëm 5 minuta

Një fytyrë e butë dhe pa akne. Kjo mund të jetë dëshira më e madhe e një femre. Ne shpenzojmë mijëra dollarë në produkte...

Shikoni se si u transformua kjo vajzë, humbi mbi 200 kilogramë...

Edhe pse e re në moshë kjo vajzë kishte mbi 320 kilogramë. Falë përkushtimit të saj për të humbur peshë e tepërt ajo ia arriti...

Keni probleme me veshët, ja zgjidhja perfekte që kanë zbuluar mjekët

Shkencëtarët kanë detyruar qelizat e ndjeshme në vesh, të quajtura “qelizat flokë”, që të rriten nga qelizat embrionale. Kjo teknikë, në qoftë se përsoset...

Marramendja, shenjë paralajmëruese e tumorit (Video)

Shqetësimet sa i përket dhimbjes së kokës ose marrjes së mendve ndryshojnë nga një i sëmurë tek tjetri. Disa shprehin shqetësimin e tyre me ankesa...

Zbulimi i ri i shkencëtarëve: Mushkritë nuk shërbejnë vetëm për frymëmarrje

Tashmë një kohë të gjatë është supozuar që shumica e trombociteve prodhohen në palcën kurrizore, ndërkaq vetëm një pjesë e vogël prodhohet në mushkëri. Ekspertët...

Kafeina ulë rrezikun e çmendurisë

Kafeina dhe 23 komponimet e tjera të saj, kanë potencial për të rritur fuqinë e një enzime në tru e cila kryen funksionin e...

Kjo është lulja e mrekullisë, ja çfarë sëmundjesh shëron

Fillimi i pranverës është koha ideale për luleradhiqen. Lulet e saj mund t’i shtoni në sallatë. Është e shkëlqyeshme në kombinim me vezë të...

Frutat e thata, më të shëndetshme për trupin tuaj

Keni menduar se sa të shëndetshme janë frutat e thata? Ne ua sjellim frutat e thata të cilat janë më të shëndetshmet për shëndetin tuaj. Arrat Arrat...

Superfuqia e uthullës së mollës, ja problemet shëndetësore që kuron ky...

Deri më tani uthullën e mollës e kemi përdorur në kuzhinë dhe si produkt kozmetike, por shumë pak prej nesh kanë patur njohuri rreth...

Superfuqia e uthullës së mollës, ja problemet shëndetësore që kuron

Deri më tani uthullën e mollës e kemi përdorur në kuzhinë dhe si produkt kozmetike, por shumë pak prej nesh kanë patur njohuri rreth...

4 llojet e dhimbjes së kokës që paralajmërojnë praninë e një...

Dhimbjet e kokës janë të ndryshme dhe metodat e lehtësimit nuk veprojnë njësoj për të gjitha. Pas një dhimbjeje në dukje të thjeshtë mund...

Ushqimet BIO, shtatë truket për t’i njohur

Nuk dini se çfarë të vendosni në karrocën e blerjes? Ja sekretet e fshehura në etiketat e produkteve ushqimore rreth natyralitetit të tyre. Ushqimet BIO...

Kërpudha, ilaçi më i mirë për këtë sëmundje

Konsumimi i vetëm 100 gramëve të kërpudhave në ditë për vetëm një javë, ul nivelin e kolesterolit me 12 për qind, treguan studimet shkencore. Në...

Limoni i ngrirë, fruti mrekullibërës që mund të shërojë stresin e...

Limoni është një nga frutat më të dobishme në planet. Për shkak të efekteve pozitive të panumërta shëndetësore, shijes unike dhe aromës që ka...

Si të mbani trupin në formë duke pirë lëng lakre

Në shtëpi gjithmonë kemi një lakër, rezervë, në mënyrë që të bëjmë sallatë të shpejtë, ndërkaq pikërisht lakra e freskët është më e shëndetshme. Nëse...

Mjaltë me kanellë: 1 lugë në ditë dhe ja sëmundjet që...

Mjalti me kanellën janë përdorur që shekuj më parë si një ilaç i fuqishëm natyral. Ato përveç se përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm, parandalojnë sëmundje...

Mjaltë me kanellë: 1 lugë në ditë dhe ja sëmundjet që...

Mjalti me kanellën janë përdorur që shekuj më parë si një ilaç i fuqishëm natyral. Ato përveç se përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm, parandalojnë sëmundje...

Ujë të ngrohtë esëll në mëngjes, ja përfitimet e mëdha që...

Shumë ekspertë të shëndetit dhe lëkurës bien dakord se konsumimi i ujit është i rëndësishëm për të mbajtur trupin të pastër nga toksinat dhe...

8 shenjat treguese të një trupi të mbushur me toksina

Është koha ideale për të çhelmuar trupin nga toksinat që keni grumbulluar gjatë dimrit. Me rritjen e temperaturave, trupi kërkon më shumë ujë, e...

Gjinekologu mashkull apo femër: Ja kë preferojnë femrat kosovare

A.G, tashmë nënë e 3 fëmijëve, ka treguar se abortimi i fëmijës së parë ka ardhur për shkak të hezitimit për të kryer kontrollat...

Fruthi, alarm i OBSH-së për Europën: Vaksinohuni!

Rikthehet frika e fruthit në Europë. Sëmundja ngjitëse që mund të shkaktojë probleme të rënda shëndetësore, e madje edhe vdekje, po vazhdon të përhapet...

Trajtoni fryrjen e barkut dhe sheshojeni atë duke marrë këtë vitaminë

Ne jemi çfarë hamë, e këtë gje reflekton pamja jonë. Pas fryrjes së barkut mund të fshihen shumë arsye, por më e zakonshmja lidhet...

Pasi të lexoni këtë, nuk do të pini më ujë gjatë...

Shumica e njerëzve preferojnë që të kenë një gotë ujë gjatë kohës kur hanë bukë. Sidoqoftë, studime të fundit kanë bërë të ditur se kjo...

Zinku ngadalëson plakjen

Zinku është një mineral shumë i rëndësishëm për organizmin dhe parandalon disa dëme që mund të ndodhin me kalimin e moshës. Ai mund të merret...

2 maska natyrale që eleminojnë 100% thinjat e parakohshme

Flokët e thinjur, siç dihet jo gjithmonë kanë lidhje me moshën dhe vitet. Në qoftë se vini re disa fije të bardha ose gri...

Dieta Turbo: Si të dobësoheni për dhjetë ditë me superushqime?

A ekziston vërtet një program ushqyes që t’ju ndihmojë të dobësoheni në pak ditë? Sipas mendimit të autores së dietës së supermetabolizmit, Haylie Pomroy,...

OPINIONE