-2 C
Skopje
Monday, February 18, 2019
Home Të fundit

Të fundit

Figurat e “reja” në kupolë, ndihmojnë apo dëmtojnë BDI-në?

Bashkimi Demokratik për Integrim në mbledhjen e fundit të kryesisë qendrore ka bërë ndryshime të rëndësishme në kupolën e partisë duke i’a besuar postin...

Kush do të jetë Presidenti i ri i Maqedonisë? Ja kë...

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni pritet të mbahen në pranverë ndërsa qytetarët tashmë kanë të përzgjedhurit e tyre për postin e të parit të shtetit....

Ligji kontrovers për Amnisti rrezikon shtetin ligjor

Mevludin Imeri Shkup, 20 dhjetor - Miratimi i Ligjit për Amnisti ka shkaktuar pakënaqësi dhe reagime të shumta në opinion. Analistë, juristë, profesorë e gazetarë...

Protestat e Tetovës do të dridhin edhe Shkupin

Shkruan: Mevludin Imeri Shkup, 18 dhjetor- Pas kolegëve të tyre në Tiranë edhe studentët shqiptarë në Maqedoni kanë vendosur të ngrenë kundër problemeve të shumta...

Trajkovski ka marrë pushim mjekësor nga puna që ta vizitojë Gruevskin

Zyrtari i doganave të Maqedonisë, Aleksandar Trajkovski, i cili dje u fotografua së bashku me të arratisurin Nikolla Gruevski në Budapest të Hungarisë, ka...

“Më e dyshimtë ekspertiza se rasti Monstra”

Shkup, 12 dhjetor- Ekspertiza e mjekësisë ligjore në të cilën thuhet se pesë viktimat e rastit Monstra janë vrarë në afërsi prej 1.5 metrave...

Katër të lënduar rëndë në aksidentin e mbrëmshëm në magjistralen Gostivar...

Mbrëmë u raportua për një aksident komunikacioni në rrugën magjistrale Gostivar – Kërçovë, në kalimin malor Strazhë. Zyrtarisht bëhet e ditur se dy automjete me...

Christian Cambon: Maqedonia ka rol të rëndësishëm në Ballkan

Kryetari i Komisionit për Politikë të Jashtme, Mbrojtje dhe Forca të Armatosura pranë Senatit të Francës, Christian Cambon, vlerëson se Maqedonia ka rol të...

Gjorçev: Shqiptarët çdo ditë e më shumë të dëshpëruar nga Qeveria...

Pas incidentit të armatosur i cili ka ndodhur natën e kaluar në qytetin e Tetovës, ka reaguar edhe deputeti i VMRO-DPMNE-së nënjë postim në...

Grupi i punës për pajtim do të takohet në Kuvend

Grupi i punës për pajtim i Grupit Parlamentar Interpartiak për pajtim, reforma dhe integrim, do të mbajë takim sot në orën 14:00, kumtoi pres...

Nuk ka vullnet për takim mes Maqedonisë dhe Republikës së Kosovës

Shkup, 29 nëntor- Askush zyrtarisht nuk e dinë se kur do të mbahet takimi mes qeverisë së Maqedonisë dhe Republikës së Kosovës. Takimi i...

Partitë shqiptare në Maqedoni përkrahin taksat e Qeverisë së Kosovës...

Shkup, 27 nëntor- Edhe pse kanë ide parimisht të ndryshme, partitë politike shqiptare dhe njohësit e rrethanave politike në vend arsyetojnë vendimin e marrë...

Avokati i Mijallkovit: Është i papranueshëm mosnjoftimi për paraburgim

Është e ndaluar që gjyqtari i procedurës paraprake ose i Këshilli Penal të mos informoj palën tjetër, në këtë rast Sasho Mijallkovin për masën...

Halil Kastrati rrëfen për sëmundjen e djalit, një person i ofron...

Ndihmoi shumë jetim e bëri me kulm shumë familje të pastreha, pa fituar asgjë në këmbim. Por, tani Hoxha dhe humanisti i njohur, Halil...

Analistët: Me 33 milionë dollarët që qeveria VMRO-BDI ia ka falë...

Shkup, 6 nëntor- Vazhdojnë reagimet dhe pakënaqësitë e shqiptarëve ndaj vendimit e ish qeverisë VMRO-BDI për faljen e borxhit prej 33 milionë dollarëve Rusisë,...

Falja e 33 milionë eurove Rusisë, qytetarët: Me ato para do...

Qytetarët e Republikës së Maqedonisë në një pronocim për Lajm TV, thanë se me 33 milionë eurot që ish partenrët, VMRO-BDI I falën Rusisë...

Maqedonia vendi i vetëm me ministër për çështje evropiane që dyshohet...

Maqedonia, është ndoshta shtet i vetëm që po kërkon të anëtarësohet në NATO dhe Bashkimin Evropian,dhe një pozicionin të rëndësishëm si atë të Zëvendës...

Transporti Publik falas i parcializuar: Diskriminohen studentët shkupjan të UT-së

Shkup, 25 tetor- Studentët që studiojnë në Universitete Shtetërore por që godina e të njëjtit është jashta qytetit të Shkupit nuk kanë të drejtë...

Bogojeski: Jemi në trysni të madhe sepse mbështetëm referendumin

Petar Bogojeski, zv. sekretar i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, deklaron për javoren Fokus se janë në trysni të madhe të gjithë ata që e kanë...

Zgjedhjet e parakohshme nuk japin garanci “PËR” realizimin e marrveshjes Shkup-Athinë

Shkup, 4 tetor- Njohësit e rrethanave politike në vend thonë se zgjedhjet e parakohshme nuk japin siguri për realizimin e Marrveshjes së Prespës, pas...

Komuna e Sarajit shënon dalje rekorde për referendum

Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) ka njoftuar për daljen e qytetarëve në referendumin për emrin e Maqedonisë, ku kanë thënë se deri në ora 17:00...

​Promovohen dy libra të autores Afërdita Xheladini Aliu

Ditë më parë në Qendrën Informative Kulturore (QIK) të Qytetit të Shkupit, shkrimtarja Afërdita Xheladini Aliu bëri promovimin e dy librave të saj...

Anketë: Qytetarët presin jetë më të mirë pas referendumit (VIDEO)

Qytetarët e Shkupit u drejtohen kutive të votimit me shpresë se e ardhmja do të jetë më e ndritur. Ata për Lajm Tv shprehen...

Referendumi, udhëzime për votim

Në referendumin që do të mbahet nesër, qytetari i regjistruar në Listën Zgjedhore mund të paraqitet vetëm një herë në vendvotim për të realizuar...

Sot votojnë të burgosurit, të sëmurët, personat e dobët dhe diaspora

Në prag të referendumit të nesërm, sot votojnë personat e sëmurë dhe të dobët, të burgosurit dhe personat me burgim shtëpiak, si dhe shtetasit...

Anketë: Qytetarët preferojnë internetin-“portalet” para televizioneve (Video)

Mëri mendimesh. Shumica e qytetarëve ka humbur besmin në mjetet e informimit. Disa qytetarë për Lajm TV, kanë deklaruar se informohen kryesisht nga interneti...

Qytetarët për Lajm TV: Vendimin për referendumin s’e marrin nga ndikimet...

Qytetarët e Republikës së Maqedonisë janë të ndarë në mendime sa i përket daljes në refendumin e 30 shtatorit. Disa janë pro, disa...

Termine dhe hapësirë për gjykime në njësinë Shkup as për ilaç

Gjykata nuk mund të përballojë fluksin e lëndëve të ngritur prej akteve akuzuese nga ana e Prokurorisë Speciale Publike, proceset gjyqësore që dolën si...

Kumanovë, infrastruktura në disa lagje e mjerueshme (FOTO)

Në qytetin e Kumanovës ende ka rrugë që mbeten të pashtruara. Ne redaksinë tonë na kanë ardhur disa foto nga lexues tanë me shqetësimin...

Zaev: Më vjen keq për ndarjet në diasporën maqedonase për çështjen...

Kryeministri Zoran Zaev dje pas vizitës në Shtëpinë e Bardhë ka dhënë pikëpamjet e tij për diasporën maqedonase në Amerikën Veriore, rreth referendumit më...

Vazhdon seanca për ngjarjet në Kuvend, dëshmon Agim Nuhiu, Kurto Dudush

Me dëgjimin e dëshmitarëve të propozuar nga prokuroria sot në Gjykatën Penale në Shkup vazhdon procesi gjyqësor për ngjarjet e 27 prillit të vitit...

Euro-deputeti Van Balen mbështet anëtarësimin e Maqedonisë në BE dhe NATO

Ministri pa Portofol për përmirësimin e klimës së investimeve për ndërmarrjet vendase Zoran Shapuriq nga Partia Liberale e Maqedonisë, ka realizuar takim me euro-deputetin...

Tevdovski e mbështet zgjidhjen për pensionistët që të mos shkojnë për...

Ministri i Financave, Dragan Tevdovski sot deklaroi se e mbështet gjetjen e një zgjidhje e cila do të mundësonte që pensionistët që nuk kanë...

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Të tregohet e vërteta, çka nëse nuk kalon...

Nëse referendumin e caktuar, qytetarët e Maqedonisë e hedhin poshtë kompromisin e arritur për kontestin e emrit, hyrja e tyre në BE dhe NATO...

Nikolla Todorov: Unë e dëgjoj zemrën time

Maqedonia duhet patjetër të jetë anëtare e BE-së dhe NATO-s. Unë do të dal dhe do të votojë Për në referendum. VMRO-DPMNE nuk duhet...

Edhe nëse Mogerini pin çaj me Musën, (jo veç me Bujarin),...

Fejzi Hajdari Shqiptarët kanë shumë dilema për Marrëveshjen e Prespës (Maqedoni-Greqi), por nuk kanë dilemë se bindshëm do të votojnë “PRO” kësaj marrëveshje. Defektet që...

Deralla: Nëse dështon referendumi Maqedoninë e presin skenare të errëta (Video)

Në rast se dështon referendumi, Maqedonia jo vetëm që nuk do të ketë progres, por atë e presin edhe skenare të errëta. Në pyetjen...

Mogherini në vizitë zyrtare në prag të referendumit për emrin

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini viziton sot Shkupin, ku pritet të ketë takime me zyrtarët më...

Parlamenti Evropian pritet të votojë sot rreth liberalizimit të vizave për...

Parlamenti Evropian pritet të votojë sot për rekomandimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, ka bërë të ditur përmes një njoftimi Komiteti për liritë...

Thaçi në Shkup nuk e tha asnjë fjalë të vetme për...

Edhe pse gjatë ditës së sotme, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka qëndruar në Shkup dhe ka realizuar takime me krerët e institucioneve më...

Merkel: Qytetarët vet vendosin për ardhmërinë e tyre në referendumin e...

Në fillim të fjalimit, kancelarja tha se “gëzohet që është në Shkup, edhe atë në një ditë të veçantë, dhe shfrytëzoj rastin t’ju uroj...

Zaev: Marrëveshja me Greqinë siguron BE-në dhe NATO-n (Video)

Në konferencën për shtyp mes kryeministrit Zoran Zaev dhe kancelares gjermane Angela Merkel, i pari u drejtua kryeministri Zoran Zaev i cili i uroi...

Cadic: Shpresoj që vullneti i qytetarëve të jetë “pro” BE-së dhe...

Senatori francez Olivier Cadic, gjatë vizitës së tij zyrtare në Maqedoni realizoi takim me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, me të cilin kanë diskutuar...

Skandal: Kryeministri i Austrisë pritet në Shkup me flamurin e Letonisë

Protokolli qeveritar në Shkup ka bë një skandal gjatë pritjes zyrtare të kryeministrit austriak, Sebastian Kurz në Maqedoni. Në vend të flamurit austriak, Kurz...

Pas filmit kundër UÇK-së, revizioni hyn në Agjencinë e filmit me...

Ministri i ri i Kulturës, Asaf Ademi, pas shfaqjes së trilerit të filmit “Tallje me Krishtin”, premtoi se do urdhërojë ekspertët e dikasterit që...

Zaevi i përgjigjet Gruevskit: Mos u anko, trego kush po bën...

Pas akuzave të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski se po i bëhen presione gjykatës për dënimin e tij, kryeministri Zoran Zaev kërkoi nga Gruevski që të...

Nxënësit e Novo Sellës së Bogovinës nuk e filluan vitin shkollor,...

Nxënësit e shkollës së Novo Sellës së Komunës së Bogovinës, sot nuk kanë filluar vitin shkollor si bashkëmoshatarët e tyre për shkak se shkolla...

Takimi me Putinin, Trump sulmon pararadhësit për raportet me Rusinë

Donald Trump deklaroi se lidhjet me Rusinë nuk kanë qenë kurrë më të këqija sesa kaq, e fajësoi politikanët amerikanë për këtë situatë përpara...

Hahn në Shkup dhe Tiranë, “injoron” Ivanovin dhe Bashën

Ashtu siç dhe bëri të ditur në samitin e Londrës, eurokomisioneri për zgjerimi Johannes Hahn do të nisë vizitën zyrtare në Shkup dhe Tiranë...

Stoltenberg për Maqedoninë: E ardhmja juaj është në duart tuaja

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg në një shkrim për gazetën Koha në Maqedoni ka shkruar opinion për sfidat e vendit për të ardhmen,...

“Vdekje për Shqiptarët” – parulla me të cilën priten shqiptarët në...

“Vdekje për shqiptarët”, “Shqiptari i vdekur”, dhe parrulla të tjera kundër shqiptarëve është ikonografia pritëse që qyteti i Ohrit rezervon për shqiptarët shkruan...

Hidhet nga kati i tetë, ndërron jetë 60 vjeçarja shqiptare

Një 60-vjeçare është hedhur nga kati i tetë i pallatit ku banonte, në lagjen “Lef Sallata” në Vlorë. Informacionet paraprake bëjnë të ditur se ngjarja...

Politikanët serbë po tentojnë të manipulojnë me shqiptarët në Serbi

Disa politikanë nga jugu i Serbisë janë duke u përpjekur të manipulojnë me ndjenjat e komunitetit shqiptare me qëllim të vendosjes së ‘balancës artificiale...

HAN NESËR E HAP SKRININGUN PËR FILLIMIN E BISEDIMEVE ME BE-NË

Komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore evropiane, Johanes Han nesër do të qëndrojë në Maqedoni, me çka fillon procesi i skriningut në vend për...

Kosovë, aksident i rëndë në Suharekë. 5 viktima, mes të cilëve...

Një aksident i rëndë ka ndodhur ditën e dielë në Kosovë. Një autobus është përplasur me një automjet në aksin Suharekë-Duhël, duke shkaktuar vdekjen e...

Nuhiu: Aksionet e policisë kundër krimit s’do të ndalen (VIDEO)

Zëvendësministri i punëve të brendshme Agim Nuhiu thotë për Alsat se aksionet e policisë kundër krimit të organizuar do të vazhdojnë me intensitet, jo...

Zaev: Referendumi do të mbahet në shtator

Referendumi për emrin e Maqedonisë do të zhvillohet më 23 ose 30 shtator ose më 7 tetor dhe qëllimi është që të përfundojnë të...

Artan Grubi: Usta më të mirë për BDI-në se Ali Ahmeti...

“Usta më të mirë për Bashkimin Demokratik për Integrim se sa Ali Ahmeti NUK KA!”. Kështu shkruan në profilin e tij në Facebook, deputeti...

Selmani: Ali Ahmeti nisi fushatën kundër referendumit për emrin (FOTO)

Gazetari Naser Selmani, ka reaguar ashper pas deklarates qe beri sot kreu i BDI-se Ali Ahmeti, i cili tha se nuk ka forcë që...

Thaçi & Co(mandantat) nisin aventurën e re të rrezikshme: Kalimi nga...

Ëndrra e frikshme e qytetarëve të Kosovës se Faza Finale e dialogut me Serbinë mund të përfundoj me një marrëveshje që ju jep autonomi...

Aleanca për Shqiptarët: Dënimet për dhunuesit e Selës duhej të ishin...

Aleanca për Shqiptarët nuk pajtohet me epilogun gjyqësor në rastin e tentim-vrasjes së kreut të kësaj partie Ziadin Sela më 27 prill të vitit...

Gjyqi për vrasjen e Naip Rexhepit, tre persona pranojnë fajin

Në Gjykatën Themelore të Tetovës sot ka vazhduar seanca gjyqësore për incidentin e armatosur më 5 prill në Reçicë të vogël ku mbeti i...

VMRO-DPMNE: Ivanov të mos e nënshkruajë Marrëveshjen me Greqinë

“Pushteti përmes procedurës joligjore, me shkelje të ashpër të dispozitave juridike, vetë e miraton marrëveshjen me Greqinë që në thelbin e saj është kundër...

Dhunuesit e Zijadin Selës kanë qarë si fëmijë në gjykatë kur...

Personat që rrahën deri në alivanosje kreun e ASH-së Zijadin Selën në Kuvend, sot janë parë duke qarë si fëmijë në momentin që u...

Zaev: Ivanovi, ta nënshkruajë Marrëveshjen me Greqinë

Kryeministri Zoran Zaev i ka bere thirrje edhe nje here Presidentit Gjorge Ivanov që ta nënshkruajë Ligjin për ratifikimin e Marrëveshjes me Greqinë. Duke u...

Ministri i Kulturës dha llogari për punën e tij (VIDEO)

Në frymën e transparencës për komunikim me publikun, më lejoni të shpreh kënaqësinë time të madhe që sot mund të takohemi dhe t’ju informoj...

Ahmeti: S’ka forcë që mund ta pengojë marrëveshjen për emrin me...

Menjëherë pasi në Kuvend u votua për së dyti herë Ligji për ratifikimin e marrëveshjes mes Athinës dhe Shkupit, kreu i BDI-së Ali Ahmeti...

Rivotohet në Kuvend Ligji për ratifikimin e marrëveshjes Maqedoni-Greqi

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë për së dyti herë sot votoi ligjin për ratifikimin e marrëveshjes mes Athinës dhe Shkupit zyrtar. Ligji në fjalë...

ZEKIRI NË CLICKPLUS: “NGA VITI I KALUAR ÇMIMI PËR NË HAXHXH...

Deputeti i LSDM-se Muhamet Zekiri, ka vazhduar me akuzat ne drejtim te kreut te BFI-se, Sulejman Rexhepi edhe ne emisionin Click Plus ne TV...

Dema i Grupit të Kumanovës: Jetëgjatësia e këtij shteti varet nga...

Asgjë në këtë Botë nuk është e përjetshme,as vuajtjet dhe dënimet tona nuk do të jenë të përjetshme. I përjetshëm do të jetë Ideali ynë, E...

Jess Baily: Tani është koha për Maqedoninë

Ambasadori amerikan në Shkup, Jess Baily ka deklaruar se tash është koha e shpresës për Maqedoninë. Ai ka thënë se tash ka përkushtim për...

Zaev: Referendumi, në fund të shtatorit ose në fillim të tetorit

Kryeministri Zoran Zaev në një intervistë për emisionin 200 në Alsat tha se referendumi për emrin do të mbahet në fund të shtatorit ose...

Kurr nuk është vonë: Burri 78 vjeçar nga Shkupi martohet me...

Shkup, martohet një 78 vjeçar me një 72 vjeçare Sipas statistikave të sektorit amë, shkupjanët gjithnjë e më vonë vendosin të martohen, dhe thuajse...

“Specijallcat” mbrëmë “shkundën” disa lokale në Shkup

Njësitet e ndërhyrjes së shpejt të MPB-së mbrëmë kanë kryer kontrolle në disa lokale të natës në Shkup. MPB ka theksuar se kontrollet janë...

Çmenduri, ja shpejtësia marramendëse që arriti Mbappe kur fitoji penalltinë (VIDEO)

Kylian Mbappe i ka magjepsur të gjithë në ndeshjen që Franca fitoi 4-3 kundër Argjentinës. Ai fitoji një penallti dhe realizoji edhe dy gola të...

Këngëtari serb bën simbolin e shqiponjës, nuk ndalen kërcënimet (VIDEO)

Simboli i shqiponjës dy krenare i bërë nga futbollistët shqiptarë në Zvicër, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri ka ‘trembur’ mediat beogradase. Rasti i fundit ishte...

Zaev: Të premten, ftesa për Maqedoninë në NATO

Kryeministri i Maqedonisë , Zoran Zaev, sot ka deklaruar se të premten do të takohet me Sekretarin Gjeneral Jans Stoltenberg, pas çka pret të...

Hahn: Besoj në referendum të suksesshëm

Besoj në referendum të suksesshëm dhe supozoj se do të merrni ftesë nga NATO-ja në samitin e ardhshëm, tha eurokomisari për Zgjerim Johanes Han...

Era Istrefi në ‘shtëpinë’ e presidentit Meta: ‘Mezi pres të tregoj...

Këngëtarja shqiptare, Era Istrefi ka ndjekur ndeshjen e sotme të Zvicrës me Kosta Rikën në Tiranë pranë presidentit Ilir Meta. Së bashku me ta...

Kazino në Reçicë po hapet edhe përkundër vendimit të Gjykatës, policia...

Edhe përkundër vendimit të gjykatës administrative për të ndaluar punën në këtë objekt, edhe përkundër premtimeve të Komunës së Tetovës që ky objekt nuk...

MINISTRAT E JASHTËM TË BE-SË REKOMANDOJNË HAPJE TË KUSHTËZUAR TË NEGOCIATAVE...

Këshilli i BE-së rekomandon hapje të mundshme të negociatave të vendit për anëtarësim në qershor të vitit 2019, por nëse plotësohen 4 kushte: zbatimi...

Shpëtimtari i Zijadin Selës, Abdylfeta Alimi lirohet nga paraburgimi

Gjykata Apelit pas garancisë monetar të ofruar, ka vendosur të lirojë nga paraburgimi Abdylfeta Alimin, i akuzuar për mosveprim më 27 prill të...

TIKA mbështetje teknike për burgjet në Maqedoni (VIDEO)

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ofroi pajisje teknike për Drejtorinë për Ekzekutimit të Sanksioneve, konkretisht institucionet përmirësuese ndëshkuese në Maqedoni, raporton Anadolu...

Arrihet marrëveshje për njohjen e patentë shoferit mes Maqedonisë dhe Gjermanisë

Arrihet marrëveshja mes Maqedonisë dhe Gjermanisë për njohjen e patentë shoferit. Pakti mes palëve përfshinë të gjitha llojet e patentave. NE SI BDI DHE SI...

“Sulm” me ngjyra ndaj selisë së VMRO-DPMNE-së në Shkup

Ndërtesa e bardhë e selisë qendrore të VMRO-së është përlyer me ngjyrë. Ende nuk është e qartë se kush janë autorët, por ngjarja ka...

Antishqiptari Fahri Xharra, për shqiptarët e Maqedonisë: KUJT I DUHEN KËTA...

ARBANA XHARËN askush nuk e paguan. Myslimanët e Maqedonisë janë më shumë turq se shqiptarë. Gjuhen shqipe e kanë kaluar në gjuhen e tretë...

SHBA-të ftojnë Francën t’i ndihmojë Maqedonisë për në NATO dhe BE...

Sekretari shteteror i SHBA-ve Majk Pampeo, siç qendron ne faqen zyrtare te Departamentit te Shtetit, i ka bere thirrje ministrit te Jashtem te Frances,...

LAJMI I FUNDIT: FIFA hap procedurë disiplinore kundër Xhakës dhe Shaqirit

Shtëpia më e madhe e futbollit, FIFA, ka hapur procedurë disiplinore kundër dy futbollistëve të Përfaqësueses së Zvicrës, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri. Përfaqësuesja e...

Bombë në veturën e Feriz Dervishit, funksionari i BDI-së rrëfen ngjarjen...

Mbrëmë rreth orës 12.00 në qytetin e Kumanovës një veturë e tipit “Passat” ka eksploduar sapo pronari i saj F.Z ka zbritur nga ajo....

Tragjedi e tmerrshme trondit Maqedoninë, digjen tre fëmijë në Veles

Një tragjedi e tmerrshme ka ndodhur sot pasdite në Maqedoni. Sipas informacioneve të këtij televizioni janë djegur tre fëmijë në zjarrin që ka përfshirë...

Universiteti i Tetovës ngushëllon familjen e profesor Vullnet Palloshit

Me pikëllim të thellë e morëm lajmin për ndarjen nga jeta të profesorit tonë, ligjëruesit shembullor në Fakultetin e Shkencave të Zbatuara, Prof. Dr....

Ekskluzive – Xhaferi: Ratifikimi i Marrëveshjes për emrin, nesër në seancë...

Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi në një prononcim ekskluziv për Alsat deklaroi se po bëhen përgatitjet që ligji për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë...

Polici maqedonas çdo ditë malltreton shqiptarët e Tetovës (VIDEO)

Polici Darko Milosavlevski çdo ditë i malltreton shqiptarët, të cilët kalojnë nëpërmjet fshatit Brezë për në fshatin Sllatinë, shkruan portali Pa Cenzurë. Në videon amatore...

Gazetari shqiptar informon protestuesit maqedonas për absurditetin e protestës së tyre...

Gazetari i TV 21, Furkan Saliu në protestat e organizuara sot në fshatin Timjanik e ka bindur një banore për absurditetin e protestës së...

Merret iniciativë për hapjen e lidhjes hekurudhore Shkup dhe Manastir deri...

Transporti i Maqedonisë SHA Shkup i propozon Hekurudhave greke që të hapet linja hekurudhore Shkup-Selanik me mundësi gjatë periudhës së verës për të vazhduar...

Maqedoni: Sot testimi ekstern për gjuhët amtare

Në shkollat e mesme në Maqedoni sot nga ora 10 deri në orën 14:00, do të mbahet provimi për gjuhën amtare dhe letërsi për...

Sela: BDI e mbanë në burg Feta Alimin

Lideri i ASH-së, Ziadin Sela sonte në emisionin 200 në Alsat-M ka deklaruar se BDI është fajtori kryesor që Fetah Alimi është në burg...

Kumanovë, Maksi lë pa ujë lagjet shqiptare në Ramazan. Këshilltarët shqiptarë...

Banorët e lagjes “Boris Kidriç” në Kumanovë për më tepër se 24 orë kanë ngelur pa ujë për shkak të një defekti në rrjetin...

Gjendet i vdekur një person në makinën e tij në Shkup

Policia e Maqedonisë njofton se gjatë ditës së djeshme (01.06.2018) rreth orës 23:30 në Ndihmën e Shpejtë është denoncuar se në parkingun e një...

Alsat: Ministrat shqiptarë s’kanë realizuar asnjë projekt (VIDEO)

Zv.kryeministri për zbatim të Marrëveshjes së Ohrit dhe Sistem Politik Hazbi Lika për dy ditë radhazi mbetet i pakapshëm për mediat për të sqaruar...

Tenderi për lejet e vozitjes sjell 750 mijë euro profit për...

Tenderi për patent shoferat, respektivisht për lejet për vozitje, që shkaktoi bujë aq të madhe në opinion, parashikohet që brenda një viti do të...

Ganiu: Deri sot asnjë metër pronë e komunës nuk është uzurpuar...

Kryetari i komunës së Çairit Visar Ganiu në emisionin Clikckplus ka thënë se deri më sot asnjë metrë katror e pronës së komunës nuk...

Skandaloze: Pije që ju dedikohet fëmijëve, por ndalohet për to…! (VIDEO)

Në investigim me titull: "Skandaloze: Pije që ju dedikohet fëmijëve, por ndalohet për to…!", portali "Pa Cenzurë" pershkruan se si femijeve po i shiten...

Zvicër: Refet Shabani, 67-vjeçari nga Tetova dhe pasioni i tij për...

Dhoma të mbushura përplot me violina, të vendosura sa në dollapë, në tarracë, apo edhe të tjera që janë në proces pune. Ambienti të...

Zaev niset për vizitë në Maltë

Një delegacion qeveritar i udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev më 29 dhe 30 maj do të qëndrojnë për vizitë zyrtare në Republikën e Maltës. Siç...

Ilaçet në listën pozitive, qytetarët: i gjejmë vetëm në fillim të...

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, procedura aktuale me të cilën shtohet apo zvogëlohet lista pozitive e ilaçeve, është joefikase. Deri më 10 qershor duhet të...

Zaev takon Papa Françeskun, “bashkëpunimi midis dy vendeve, i shkëlqyer”

Kryeministri, Zoran Zaev, i shoqëruar nga një delegacion qeveritar u prit me gjitha nderimet më të larta nga Vatikani. Në takimin me Papa Françeskun, kryeministri...

Kryqi i Kuq në Tetovë ka ngelur pa objekt (VIDEO)

Organizata komunale e Kryqit të Kuq Tetovë pretendon se ju është marrë ilegalisht prej tyre një objekt në posedim të tyre. Kryetari i organizatës,...

Skandal: Kabineti i Talat Xhaferit emrin e Shqiprim Arifit e përkthen...

Gjatë vizitës në Serbi, ku u mirëprit nga Beogradi zyrtar dhe u dëshmua se Shesheli nuk ka qenë kundër vizitës së tij, kryetari i...

Vrasja afër selisë së BDI-së, akuzohen 13 persona

Prokuroria Themelore Publike në Tetovë ka ngritur padi ndaj 13 personave për pjesëmarrje në incidentin e armatosur në Reçicë të vogël që ndodhi më...

Dita e Alfabetit shqip, çmim shtetëror në Maqedoni

Maqedonisë nga sot i shtohet edhe një çmim shtetëror. Ai do të jetë “22 Nëntori”, Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe. Ligjin në fjalë e...

Kompletohet qeveria, dy ministra i kanë shërbyer edhe Gruevskit

Përveç Bujar Osmanit, Arbër Ademi do të bëhet funksionari i dytë në Qeverinë e Zaevit që i ka shërbyer Gruevskit në Qeverinë paraprake. Në Kuvendin...

Kush e përktheu shqip emrin “Ilindenska Makedonija”? Ja si përgjigjet Zaev!...

Kryeministri Zoran Zaev është zotuar se emri i i ri i shtetit do të përkthehet në mënyrë adekuate nëse arrihet zgjidhje përfundimtare. Ai ka...

Pse vonohet ligji për gjuhën shqipe? A e humbi betejën Kuvendi...

Profesori universitar Mersim Maksuti në intervistën e fundit për Lajm TV ka folur për rolin e presidentit të shtetit në Republikën e Maqedonisë dhe...

Qytetarët shqiptarë propozojnë që vendi të quhet “Ilirida”, jo “Republika Ilinditase...

Qytetarët shqiptarë hedhin vrer ndaj përkthimit të propozimit të ri të emrit të shtetit. Qytetarët e quajtën tallje me gjuhën shqipe dhe bastardim përkthimin...

Nesër Kuvendi pritet të votojë Nora Alitin për kryetare të Komisionit...

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë nesër fillon seancën e re me fillim në ora 11:00 ku sipas rendit të ditës janë të vendosura 38...

Nazmi Beqiri sërish shkruan për vrasjen në Reçicë të Vogël

Nëse jo si Dielli, ndriço si xixillonja Po, a kaq e vështirë qenka për "botën tone lokale" të njerëzve kompetent që t'u bëjnë nga një...

Sela: Maqedonia është shtet sekular, nuk duhet të kthehemi në të...

Maqedonia eshte shtet sekular dhe nuk duhet te kthehemi ne te kaluare. Keshtu eshte shprehu kreu i ASH-se kur eshte pyetur per qendrimin e...

Shkup, protesta në mbështetje të popullit palestinez

Të rinjtë Shqiptar, Turk dhe Boshnjak që jetojnë në Shkup, ditwn e premte më 18 maj, do të organizojnë protestë për të dënuar veprimet...

Në Reçicë të Vogël shumë shpejt mund do të ketë vrasje!?

Në Reçicë të Vogël shumë shpejtë mund të ketë vrasje, thotë për Gazetën Lajm pronari i një objekti. Shkak për këto vrasje të mundshme nuk...

Fatime Fetau: Për “Monstrën” do të dalin dëshmi të papara deri...

Gjykatësi Ognen Stavrev si kryetar i këshillit dhe kolegu i tij Osman Shabani e filluan gjykimin e përsëritur në Gjykatën penale për rastin “Monstra”....

BESA i tha PO Qeverisë, Afrim Gashi prezantoi arsyet (VIDEO)

Kryesia Qendrore e Levizjes Besa ka vendosur qe te pranoje kerkesen e kryeministrit Zoran Zaev per zgjerimin e Qeverise, shkruan Gazeta Lajm. Vendimin e...

Zaev: BESA dhe PDSH-ja hyjnë në Qeveri (VIDEO)

Menjëherë pas përfundimit të seancës gjyqësore për rastin “Mitmarrja”, kryeministri Zoran Zaev ka folur per zgjerimin e koalicionit qeveritar me Levizjen Besa dhe PDSH-ne,...

Erdogan: Izraeli shtet terrorist! Turqia tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Izraeli

Por, kjo nuk e pengoi Presidentin turk që të ashpërsojë tonet ndaj Izraelit. “Izraeli po provon se është një shtet terrorist me hapat që po...

Afrim Gashi: Do të përfaqësohemi denjësisht në Qeveri. Erdhi koha të...

Kreu i Lëvizjes Besa Afrim Gashi gjatë një takimi që realizoi sonte me anëtarësinë e këtij subjekti në Çair të Shkupit, tha se Besa...

PDSH, nesër në ora 12 vendos për hyrje në Qeverinë e...

Pas ofertës që mori nga kryeministri Zoran Zaev, nesër në mesditë Kuvendi Qendror i Partisë Demokratike Shqiptare do të vendos nëse ky subjekt do...

Ja kur do të mbahet takimi i liderëve për emrin

Takimi liderësh do të mbahet në ndonjë termin që do t’ju përshtatet të gjitha subjekteve politike të cilat janë pjesë e këtyre takimeve. Në...

Kur nisin me punë administratorët shqiptarë? Përgjigjet zëdhënësi i Qeverisë

Zëdhënësi i Qeverisë Muhamet Hoxha në një deklaratë dhënë për Alsat-M pret që së shpejti 958 administratorët të fillojnë me punë. “Pas nënshkrimit të kësaj...

(VIDEO) Gjobitet gruaja e kryetarit të Kumanovës (VIDEO)

Kjo shenjë e komunikacionit është ndër më të respektuarat në Kumanovë. Kjo nga që muajt e fundit, autoritetet komunale në bashkëpunim me policinë kanë...

Tetovasot: Nervozohet BEQA, përpak grushta Visar Ganiut në mbledhjen e BDI-së

Kryetari i degës së BDI-së, Beqir Asani – Beqa në mbledhjen e fundit është nervozuar aq shumë sa ka hedhur shumë kritika ndaj kryetarit...

Avokatë shqiptarë: Po diskriminohemi nga Oda e Avokatëve

Avokatët shqiptarë ndjehen të diskriminuar nga Oda e Avokatëve të Maqedonisë. Në konferencë për media, disa nga avokatët thanë se diskriminimi etnik në Odën...

Lufta e Harun Aliut për shqiptarët…Flet vëllai i tij në përvjetorin...

Familjarë, bashkëluftëtarë dhe miq nga Maqedonia dhe Kosova nderuan me homazhe veprën e Harun Aliut, Komandant Kushtrimi, me rastin e 8-vjetorit të rënies së...

Nimic: Takimi për emrin pozitiv, por pati edhe tensione (VIDEO)

As pas raundit të sotëm të negociatave në Athinë, çështja e emrit nuk mori epilog konkret. Pas bisedimeve 5 orëshe mes krye-diplomatëve Nikolla Dimitrov...

Sela homazhe pranë varrit të Harun Aliut

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka qenë pjesë e shënimit të përvjetorit të tetë të vrasjes së Harun Aliut te njohur si...

Përfshirja e Besës në Qeveri, Zejd Rexhepi: Të gjitha ministritë të...

Sekretari Gjeneral i Lëvizjes BESA, Zejd Rexhepi ka thënë se akoma ka ministri ne Qeverine e Maqedonise që kanë të mbyllura dyer për shqiptaret,...

Strumicë, Cavkov sulmon fotografin, a do të kthehet sërish në burg...

Një banor i Strumicës është sulmuar nga shoqëria e ish ministrit të punëve të brendshme Mitko Cavkov, në një kafe afër Ujërave të Koloshenës,...

MPB konfirmon se Çavkov dhe ish-komandantë të policisë kanë keqtrajtuar të...

Mediat maqedonase kanë siguruar informacione nga MPB se një person nga Strumica dhe dy nga Shtipi janë sulmuar në një kafene në burg, të...

Katastrofologjia e intelek(t)ualëve francezë

Shkruan: Ismail Bardhi Jobesimtarët thonë: “Mos e dëgjoni këtë Kuran! Flisni e qeshni me zë të lartë, që të ndërprisni leximin e tij!” Por, Ne...

Shpërthejnë pakënaqësitë tek ASH-ja. Balliu: Sela devijoi nga parimet, manipuloi edhe...

Një grup anëtarësh të ASH-së nga Shkupi e Kumanova, të pakënaqur me politikat e drejtuesve të këtij subjekti, kanë lëshuar sot akuza të rënda...

Eco Guerilla kërkon burg për udhëheqësit e Jugohromit

Eco Guerilla ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së drejtorit të Jugohromit Vasko Skenderovski, se do të kërkojnë ndihmë nga Qeveria 12 milionë euro për...

Rikonstruimi i qeverisë/ Pritet takim Gashi-Zaev për marrëveshjen përfundimtare (VIDEO)

Së shpejti pritet të ketë takim në mes kryeministrit Zoran Zaev dhe kryetarit të Lëvizjes BESA, Afrim Gashi, thonë burimet brenda partiake. Temë e...

Fatime Fetai: Ismet Guri dhe Ejup Alimi me instikt kriminal (VIDEO)

Zyrtarët e BDI-së, Ismet Guri dhe Ejup Alimi, i cili është edhe deputet në Kuvend, u deklaruan si të pafajshëm në seancën e sotme...

Zaev: Përdorimi i gjuhës garantohet me ligj

E drejta e përdorimit të shqipes si gjuhë zyrtare është e drejtë e cila garantohet me ligj dhe kushtetutë, por edhe me Marrëveshjen Kornizë...

“Mein Kampf” i Hitlerit është shitur mijëra herë në Maqedoni

Një botues librash në Maqedoni pohon se ka shitur mijëra kopje të librit “Mein Kampf” të Adolf Hitlerit, duke nxitur debatin nëse ky libër...

Vajza e Mirsad Ndrecajt alivanoset gjatë homazheve, nga dhimbja për babain...

Me rastin e trevjetorit të Kumanovës sot janë bë homazhe te Varrezat e Dëshmorëve në Prishtinë. Edhe pas tre viteve dhimbja e familjarëve për...

Tym dhe pasqyra: Një mister spiunazhi maqedonas

A e sajoi Agjencia Sekrete e Maqedonisë përplasjen e armatosur për të tërhequr vëmendjen nga skandalet e korrupsionit? Në përvjetorin e tretë të incidentit...

SKANDAL: Pronari i objektit ku do të ndërtohet kazino, është kryetarë...

Pronari i objektit ku po hapet kazinoja gjigande në Reçicë të Vogël, si për ironi është kryetari i xhamisë së shqiptarve në qytetin Essen...

Ambasada amerikane reagon për këshilltarët e Zaevit – Hoxhën dhe Boshkovskin

Reagon Ambasada Aemrikane në Shkup, lidhur me punësimet në kabinetin qeveritar, ku dy prej tyre gjenden në listën e zezë të SHBA-ve. Pas emërimit të...

Vuçiç “çon” Kosovën në Rusi. Në Beograd flitet për “aksion” për...

Aleksandar Vuçiç është presidenti i parë, që do t’ia përcjellë nga afër urimet për mandatin e ri, homologut rus Vladimir Putin. Kreu i shtetit...

OPINIONE