Çmimet e naftës u ulën të hënën, pasi Rusia sinjalizoi se prodhimi do të mbetet i lartë, por humbjet ishin të kufizuara përpara sanksioneve të Shteteve të Bashkuara mbi eksportet iraniane që priten të hyjnë në fuqi brenda pak javësh, pritet të zvogëlojnë furnizimet me naftë.

Edhe më këto sanksionet të SHBA-së për eksportet iraniane, çmimet e naftës kanë rënë rreth 10 dollarë për fuçi që nga nivelet katërvjeçare të arritura në fillim të tetorit, njofton Klan Kosova.

Ministri rus i Energjisë Alexander Novak tha të shtunën se nuk kishte arsye për Rusinë të ngrinte ose të ulte nivelet e prodhimit të naftës, duke vënë në dukje se kishte rreziqe që tregjet botërore të naftës mund të ballafaqoheshin me një deficit, raporton Reuters.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC), e udhëhequr nga Arabia Saudite dhe jo anëtaja e OPEC-ut, Rusia ranë dakord në qershor për të ngritur furnizimin me naftë, por OPEC më pas sinjalizoi javën e kaluar se ajo do të duhet të rivendosë shkurtimet e prodhimit, ndërkohë që inventarët botërorë rriten.

“Kur rusët fillojnë të flasin për mbajtjen e niveleve të larta të prodhimit dhe madje mundësinë që ata duhet ta rrisin atë për shkak të një rënie të mundshme në furnizim, kjo solli disa presione në shitje”, tha Gene McGillian, drejtor i hulumtimit të tregut në Tradition Energy në Stamford, Connecticut.

Mallrat industriale si bruto dhe bakër janë goditur gjithashtu nga humbjet e mëdha në kapitalin botëror për shkak të shqetësimeve mbi fitimet e korporatave dhe frikën mbi ndikimin ndaj rritjes ekonomike nga shkallëzimi i tensioneve tregtare, si dhe një dollar më i fortë.

Loading...