Kosovë-Shqipëri

Deklarta e Izetbegoviçit për njohjën e Kosovës, e tronditë Serbinë (VIDEO)

auto_dodik-izetbegovic1510645169

Anëtari i Presidencës së BiH, Bakir Izetbegoviç tha se Bosnja dhe Hercegovina do të njohë pavarësinë e Kosovës, e cila, siç thotë ai, duhet të ishte bërë deri më tani, ka shkaktuar reagime të mëdha në Serbi dhe në Republika Serpska.

Deklarata Bakir Izetbegoviç se ka në plan për të njohur pavarësinë e Kosovës i  dënuan anëtar i Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës Mladen Ivaniç, Presidenti i RS Milorad Dodik, si dhe zyrtarë të lartë të Serbisë – Ministrat e Punëve të Brendshme dhe të Mbrojtjes, Nebojsha Stefanoviq dhe Aleksandar Vulin, drejtor i Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq. Thirrët me urgjencë i Këshillit të Sigurisë Kombëtare që do të mbahet të enjten.

Anëtari serb i Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës Mlladen Ivaniç, deklarata Bakir Izetbegoviç interpretohet si “hipokrizi politikën e Sarajevës”.

Presidenti i Republikës Srpska paralajmëron se Bakir Izetbegoviç “është armiku numër një i Serbisë’.
Ka reaguar edhe magjupi Vulin: “deklarata e Izetbegoviqit është e rrezikshme”.

To Top