Maqedoni

Ekskluzive: Musa Xhaferi kthehet në Qeveri, ja cilën ministri do ta drejtojë!?

musa xhaferi

 

Ish zëvendës/kryeministri për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, Musa Xhaferi pritet të kthehet në post ministror në rikonstruimin e parë të Qeverisë Zaev, që është paralajmëruar në muajin e ardhshëm, njoftojnë burime partiake për Gazetën Lajm. Sipas tyre, Xhaferi tani nuk do të kthehet në post të zëvendës kryeministrit ku ka qenë më herët, por me gjasë në ndonjë post ministror. Gjasat më të mëdha janë të marrë postin e ministrit të ekonomisë, që aktualisht e mban Kreshnik Bekteshi poashtu nga dega e Kërçovës, por nuk përjashtohet mundësia të udhëheqë edhe ministrinë e arsimit, në rast se BDI në ndonjë rokadë eventuale merr këtë dikaster.

Në kreun e BDI-së nuk ka ndonjë disponim të madh pozitiv për rikthimin e Xhaferit në ekzekutiv, mirëpo raportet e afërta që ai ka me kryetarin e partisë Ali Ahmeti, e bëjnë favorit pa pasur nevojë të ketë ndonjë përkrahje të gjerë partiake.

Musa Xhaferi u dorëhoq në fillim të vitit 2016, bashkë me të gjithë ministrat dhe zv/ministrat e atëhershëm të BDI-së, kurse si shkak përmendej paraqitja e disa incizimeve në opinion.

 

 

1 Comment

1 Comment

  1. fero

    February 13, 2018 at 14:02

    Uh robt ti q.f.a ftyren e piçurkes ta q.f.a po si ka mundesi te kthehet ky majmun ne qeveri kur i ka ba 100 probleme po ku jeni ore popull a keni sy a keni vesh Juve me te vertet duhet me ju tredh e atehere me u mbush ne mende Qysh ka mundesi me i duru keta bandita po çohuni more sa seshte bo vone se u mytet tu flet se e fletmja se ka qite askend ne drite Filloni me likuidu nje nga nje duke fillu nga Ali AH-muti e me rend

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

To Top