Rajon-Botë

Erdogani sulmon SHBA-të , ndjenjat anti-amerikanë janë rritur

Ndjenjat anti-amerikane në Turqi kohët e fundit janë rritur dukshëm për faktin se SHBA po e mbështet Njësinë Mbrojtëse të Popullit (YPG) në Siri, tha Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan.

“Kush i paguan YPG-të? Shtetet e Bashkuara. Kur unë flisja rreth kësaj, ata u shqetësonin. Pse po shqetësohen? Ata janë në listën buxhetore të tyre. SHBA u ka dhënë atyre automjete të blinduara dhe armë,” tha Erdogan në një fjalim më 9 mars në Akademinë Politike.

“Çfarë lloj aleatësh jemi ne?” pyeti Erdogan duke iu referuar bisedimeve së fundmi që i kishte bërë me sekretarin e SHBA-së Rex Tillerson gjatë një takimi në Ankara, raporton “Hurriyet”

“Kur ia tregova të gjitha këto, ai u ankua se ‘anti-amerikanizmi është në rritje në Turqi sepse ju e transmetoni këtë lloj informacioni çdo ditë.’ Në të vërtetë, anti-amerikanizmi është duke u rritur ashpër, edhe pse nuk kam të bëjë fare me të,” shtoi ai.

Deklaratat e Erdoganit erdhën pasi një komitet i përbashkët Turqi-Amerikë janë duke vazhduar diskutimet në Uashington për të zgjidhur problemet mes dy aleatëve. Gjatë vizitës së Tillersonit në Turqi më 15-16 shkurt, janë pajtuar se tre mekanizma të zhvilluara mes Ankarasë dhe Uashingtonit mund të kontribuojnë në normalizimin e lidhjeve bilaterale dhe zgjidhjen e çështjes në Siri.

Kur u pyetën nëse Uashingtoni ishte i gatshëm të ushtrojë presion ndaj Ankarasë për të ndaluar ofensivën e Afrin, Nauert tha se nuk do të ishte një surprizë nëse kjo çështje do të shfaqej në bisedime.

To Top