Një foto më herët e paparë më parë është shfaqur ku shihet Adolf Hitler duke festuar martesën e ‘dhëndrrit’ të ardhshëm – të cilin ai e kishte ekzekutuar një vit më vonë

Fotografia, e shkrepur vetëm 3 ditë para ‘D-Day’, tregon diktatorin Nazist duke përgëzuar oficerin e SS, Hermann Fegelein dhe nusen Gretl Braun në një recepsion në Salzburg, Austri.

Vetëm 11 muaj më vonë, Hitleri urdhëroi ekzekutimin e dhëndrit për krimin e braktisjes së postit të tij gjatë pushtimit të forcave Aleate të Europës.

Fotot tregojnë mysafirët e dasmës duke e shijuar gostin në Pallatin Mirabell në Salzburg e përcjellur me kërcim, shampanjë dhe muzikë live. Tre ditë më vonë Hitleri ishte në gjumë në rezidencën afër Berghof kur forcat Aleate filluan pushtimin e Europës. Deri sa mijëra forca Britanike, Amerikane dhe Kanadeze zbriten në brigjet e Normandisë në orën 6 me 6 Korrik, stafi i Hitlerit ishin shumë të frikësuar që ta zgjonin atë dhe ta informonin për ngjarjet.

Kjo vonesë ishte përgjigjje dhe kundërsulm.

Njëmbëdhjetë muaj më vonë, në janar të vitit 1945,  humbja për Gjermaninë ishte vetëm një çështje kohe, Hitleri u  tërheq në Führerbunker tij në Berlin. Deri në prill të atij viti, tanket ruse kishin arritur në periferi të qytetit.

Me betejën e ndezur në Berlin, Fegelein, i cili ishte edhe në bunker, u larguan, pasi thuhet se ai vendosi të  mos bashkohet me një pakt vetëvrasës – por ishte gjurmuar  dhe arrestuar me forcë nga elita e sigurisë së Hitlerit.

Ai kishte shkuar në banesën e tij në Berlin dhe ishte në rroba civile duke u përgatitur për të ikur në Suedi apo Zvicër dhe ai është  zvarritur përsëri në bunker, ai iu nënshtrua një gjyq ushtarak për dezertim.

Eva Braun thuhet  se ka lutur Hitlerin për këmbimin e jetës së Fegelein me gruan e tij, Gretl, shtatzënë.

Edhe pse janë kontradiktore raportet e asaj që ndodhi më pas, mendohet se ai u dërgua në kopshtin e Rjahut në Berlin më 28 prill dhe u pushkatua.

Një ditë më vonë, Eva dhe Hitleri u martuan dhe më 30 prill ata të dy kryen vetëvrasje; Eva duke marrë cyanide dhe Hitleri shtiu në vete.

Pesë ditë më vonë Gretl lindi një vajzë, Eva, e cila ka emrin e motrës së saj. Eva vrau veten në vitin 1971 pas vdekjes së të dashurit të  saj në një aksident me makinë.

Gretl u martua me një distributer tekstilit në vitin 1954 dhe ka jetuar në Bavari deri në vitin 1987.

Tani 12 fotot bardhë e zi të marra në dasmën e saj të parë e kanë shitur në auctioneers Marlows e Stafford për £ 400./ Përktheu gazetametro.net

Loading...