LifeStyle

Hiqni të gjitha njollat nga dysheku, përzijeni me sodë dhe…

Gjëja e parë që duhet të dini është se për të pastruar një dyshek duhet të njihni llojin e shtresës me të cilën është përbërë. Disa nga llojet e papastërtive që mbledh një dyshek janë merimangat pluhur, por gjithashtu shumë njolla djerse, gjak, urinë dhe lëngje të tjera trupore, së bashku me mykun. Vetëm ndiqni këtë udhëzues, dhe do të dini se si mund të pastroni një dyshek.

Si ta pastroni një dyshek

Para se të filloni pastrimin e dyshekut tuaj, fillimisht pastroni gjithë pjesët përbërëse të krevatit tuaj. Kontrolloni etiketat e prodhuesit dhe fillimisht pastroni merimangat pluhur në shtratin tuaj.

Hapi 1. Fshijeni me fshesë me vakum dyshekun Pjesa që fshin me vakum në fshesën me korrent është aleati juaj numrëi 1 në pastrimin e dyshekut pastrim. Filloni duke pastruar shtigjet mes dhe rreth e rrotull dyshekut tuaj.

Hapi 2. Hiqni erën e keqe Djersa e grumbulluar në kohë lë një aromë të pagabueshme në dyshek. Për ta hequr qafe atë erë të rëndë, spërkasni dyshekun mirë me sode buke dhe butësisht fshijeni atë në me një furçë për pastrim. Lëreni sodën për 10 minuta, dhe pastaj vazhdoni.

Hapi 3. Fshini përsëri me vakum Duke hedhur sodë buke në dyshek keni ndihmuar të thithë lagështinë dhe vajrat e trupit në shtresat e sipërme të materialit. Thithja e pluhurave me sodën e bukës dhe aromave do të jetë më e thjeshtë me fshesën me korrent.

Hapi 4. Pastroni njollat e dukshme Dyshekët në mënyrë tipike kanë tri lloje njollash. “Lëngje të tjera trupore”, gjak, urinë. Njollat e thata të gjakut mund të trajtohen duke bërë një pastë me 1/4 filxhanë peroksid hidrogjeni (3%) përzier me 1 lugë gjelle me sapun të lëngshëm dhe kripë. Përhapni lehtë këtë përzierje te njolla.Lëreni deri sa të thahet. Fshijeni mirë sipërfaqen. Pastaj kalojeni një pecetë të pastër në peroksid hidrogjeni dhe fshini njollën sërish. Njollat e urinës janë të vështira, por jo të pamundura për t’u pastruar edhe kur janë tharë. Hidhni 3 lugë gjellë sodë buke në 8 oz. (230 ml) peroksid hidrogjeni, pastaj shtoni një pikë ose dy prej ilaçit të lëngshëm të enëve. Hidhni pak te njolla me kujdes të mos e qullni dyshekun tuaj.

Nëse njolla nuk del, prisni derisa zona të jetë tharë, atëherë hidhni 3 lugë gjelle pluhur larës dhe 1 lugë gjelle ujë për të bërë një masë. Përhapeni dhe lëreni për 30 minuta. Largoni mbetjet me një lugë. Përdorni një leckë të pastër të zhytur në peroksid hidrogjeni për të larguar çdo njollë kokëfortë. Fshijeni me fshesë me korrent,

Hapi 5. Kthejeni dyshekun dhe përsërisni hapat 1-4Ndërsa ju keni i keni marrë të gjitha materialet që ju duhen, përsërisni procesin e mësipërm të pastrimit, pasi të keni kthyer dyshekun tuaj në krahun tjetër.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

To Top