Jayaraman Jayalalithaa, një nga politikanet më popullore dhe më të fuqishme të Indisë ka ndërruar jetë në moshën 68 vjeçare si pasojë e një ataku kardiak.

Jayalalithaa ishte një aktore filmash që më pas arriti të bëhej një politikane shumë e suksesshme.

Gjatë karrierës së saj si politikane, ajo arriti të merrte 5 mandate si shefja e qeverisë së shtetit të Tamil Nadu prej 1991 – 2016.

Përkushtimi i madh që ajo kishte për mbështetësit e saj bëri që shumë shpejtë të njihej me emrin “nënë” në të gjithë Indinë.

Ndërkohë me bërjen publik të lajmit për ndarjen e saj nga jeta me mijëra mbështetës janë mbledhur nëpër rrugët e kryeqytetit Chennai.

Në Indi qeveria qendrore ka vendosur dita e martë të shpallet festë kombëtare në shenjë respekti për Jayalalithaa, ndërkohë që në Tamil Nadu do të mbahen 7 ditë zi në nderim të kujtimit të saj.

Loading...