Intervista

Fillimi | Intervista
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 69 | shfaqen: 1 - 6

"Jam i bindur se do të përmbysen përmendoret e Aleksandrit dhe Filipit si dikur shtatoret e Stalinit"

image
INTERVISTË ME ISH-KRYETARIN E RDK-së DHE GOSTIVARIT, PROF.DR.RUFI OSMANI Me profesor Osmanin bashkëbiseduam në lidhje me disa tema rreth Maqedonisë dhe gjithandej tokat shqiptare. Ai na
Më tepër

Bilalli: BESA synon të riparojë sistemin e përmbysur të vlerave në këtë shoqëri

image
Intervistë me koordinatorin e Këshillit Nismëtar të Lëvizjes BESA, Bilall Kasami   Në intervistën për Almakos, koordinatori i Këshillit Nismëtar të Lëvizjes BESA, Bilall Kasami ka deklaruar
Më tepër

Gjet Gjoni: Mjaltë dhe raki me Arvizun në Spaç. E ftova në shtëpi, u soll si shqiptar

image
  Ambasadorin amerikan, Aleksandër Arvizu, e ftova në shtëpinë time dhe i ofrova mjaltin dhe rakinë e zonës”. Ky është rrëfimi i Gjet Gjonit, i cili
Më tepër

Elvis Hoxha: Politiciteti i shqiptarit duhet të jetë patriotizmi

image
“Asnjë perandori, sado e shprehur në njësinë e vet, nuk ka mundur të krijojë njësinë tonë, sepse ne nuk kemi punuar për një gjë të tillë. Imagjinoni ta bëjë Europa e Brukselit, një Europë teknokratësh që njohin shumë pak nga dinjitetiti i supozuar i historisë së Europës. Bashkim i shqiptarëve do të ishte masa më dëftuese e cilësisë së bashkimit të Europës dhe jo e anasjellta”, thotë Elvis Hoxha në një intervistë dhënë pë revistën "Shenja".
Më tepër

Ueli Leuenberger, adresa shqiptare në Zvicër

image
Ueli Leuenberger – këshilltar nacional nga Gjeneva dhe kryetar disavjeçarë i Partisë së Gjelbërve të Zvicrës është njëri prej figurave më të përkushtuara ndaj shqiptarëve. Merita e tij e madhe është themelimi i Universitetit Popullor të Shqiptarëve në Gjenevë. Për angazhimin gati 30 vjeçar në dobi të integrimit të shqiptarëve në Zvicër u nderua me çmimin «Prix Diaspora».
Më tepër

Universiteti i Tetovës për shqiptarët e Maqedonisë, është projekti më i madh kombëtar që sot ka një histori të bujshme

image
USHT në muajin dhjetor do të shënojë 20-vjetorin e themelimit tani më në rrethana krejtësisht të ndryshme nga periudha fillestare. Sot pas 20 viteve kemi në objekt universitar më modern në rajon, me një infrastrukturë të mirëfilltë, me pajisje më moderne kurse numri i studentëve të ri gjithnjë e më tepër po rritet. Nga dhjetëra student që kishte në fillim, tani janë me mijëra e mijëra student të cilët kanë qenë të ulur në bankat e këtij institucioni të lartë arsimor. E gjithë kjo është aritur falë mbështetjes së shqiptarëve dhe punës së drejtuesve të universitetit të cilët me një përkushtim kanë mundur ti përballojnë të gjitha sfidat e kohës. Për të mësuar më shumë në lidhje me punën 20 vjeçare Rektori i USHT-së, Prof. Dr.Vullnet Ameti, ekskluzivisht flet për revistën “Zaman”.
Më tepër
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 69 | shfaqen: 1 - 6