Kampioni shqiptar i kuzhinës, Faruk Neziri është transferuar nga Italia në Austri, për të hapur në qytetin Graz restorantin ekskluziv La Perla, bashkë me biznismenin e njohur në këtë qytet, Nagip Ibrahimi, shkruan Gazeta Lajm.

Ardhja e Nezirit nga Italia në Austri është pritur me vëmendje të madhe nga mediumet kryesore austriake. Mjeshtritë e Nezirit kanë ngjallur edhe kërshërinë e televizionit shtetëror austriak, ORF. “Njè knaqesi e madhe pèr popullin Austriak qè kemi nje mysafir te veçant si investitor dhe mè sè shumti nje Chef me famè botrore!”, raporton Kanali tv ORF 2 STEIERMARK HEUTE, tranmeton Lajm.

Ky kanal i ka kushtuar Chefit Faruk Neziri njè kronikë speciale ne lajmet qendrore, shumè të rèndèsishèm pèr kulturen enogastronomike pèr popullin Austriak. “Dy receta qè prezentohen me rèndesi tè madhe! Pse Chefi kuzhinès fusionon lèndèt e para internacionale dhe nuke mundeshte tè mungojn ata lokale (steiermark) duke vlersua sa mè tepèr teritorin dhe kulturèn lokale…(Faruk Neziri èshtè kuxhinier…. me përvojë l per shumè vite nè Itali. Tani ka vendos tè investone me bashkèvendasin e tije Nagib Ibraimi ne qèndèr tè Grazit, duke hapur restorantin ” La Perla Graz ” i cili ne start nxori identitetin e vetè duke mar njè drejtim shume tè qart. I hapur vetèm nje muaj e gjysmë, ai frekuentohet e nga shumë mysafirë, duke përfshi politikanët, aktorët, biznismenë të njohur, etj., raporton ky televizion Se shpejti dotè bèhet hapja solemne ku do të marin pjes persona nga istitucionet te ndryshme (mkd, shqiperi,kosovè, itali,austri e tj) dhe me kèt rast dotè vendoset edhe data e startimit të programit “treshja” per zhvillimin e kuzhinès shqiptare me çels modern. Sè bashku me dy shefa te mirnjohur shqiptarë Sokol Prenga dhe Pèrparim Babalija qè nè janar të këtij viti kanë filluar misionin për unifikimin e kuzhinës shqiptare me qëllim të prezantimit sa më të mirë të saj në Evropë dhe botë./Lajm/

 

 

Loading...