Mysafir i radhës në emisionin InBOX Debativ në Lajm Tv ka qenë kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami. Përballë moderatorit Isen Saliu, profesorit universitar Sefer Tahiri dhe politologut Xhenis Sulimani, Kasami ka folur lidhur me zhvillimet aktuale dhe turbulencat politike. Duke u përgjigjur ndaj vërejtjeve se kjo parti është pasivizuar pas përfundimit të zgjedhjeve të 11 dhjetorit, Kasami thotë se kjo është për shkak se Lëvizja BESA nuk dëshiron t’i krijojë BDI-së alibi për të bë koalicion me çdo kusht me VMRO-DPMNE-në, siç e shfrytëzontemë herët alibi se “ne nuk po ddalim nga qeveria, sepse partia tjetër po pret te dera për të hy në qeveri”.

Kasami poashtu ka folur për shkaqet se pse Lëvizja BESA nuk po mban ende kongresin partiak, duke numëruar edhe shkaqet përkëtë vonesë. Debatin e plotë mund ta përcillni në videon më poshtë:

http://www.lajm.tv/kasami-ne-inboxi-debativ-besa-nuk-do-ti-krijoje-alibi-bdi-se-te-beje-koalicion-me-vmro-ne-video/

 

 

Loading...