LAJME

Fillimi | LAJME
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 316 | shfaqen: 1 - 8

Kosova nikoqire e karvanit feminist

image
Gratë të cilat janë të lodhura me racizmin, seksizmin, fashizmin, dhunën, kapitalizmin dhe patriarkalizmin janë duke e bërë historinë e tyre. Ato dëshirojnë të ndërtojnë
Më tepër

E pabesueshme, qukapiku fluturon me një bukël mbi shpinë (FOTO)

image
Këto foto të rralla janë marrë nga fotografi Martin Le-May, në Hornchurch Country Park në lindje të Londrës
Më tepër

Video nga arrestimi i Shefit të Policisë të Gostivarit

image
Mbrëmë pak para mesnate, pjesëtarët e Policisë kanë kryer bastisje në disa lokacione në Gostivar. Mësohet se policia ka arrestuar edhe disa persona, në mesin e
Më tepër

E pabesueshme? Gjenet tona, të kontrolluara vetëm nga mendimet

image
A DO MUNDEJ që shoqëri futuriste njerëzore me fuqi për të kontrolluar funksionet e veta biologjike, të bëhej ndonjëherë realitet?
Më tepër

Përse ekzistojmë? Përse asgjëja ka një prirje natyrore që të krijojë universe

image
Afro 13.7 miliardë vjet më parë, krejt papritur, që nga boshllëku u shfaqën në mënyrë shpërthyese universi, hapësira, koha. Ishte big bangu. Si ndodhi? Përse? Përse universi ekziston sot ashtu sic e shohim ne? Eshtë një pyetje të cilës është shumë e vështirë t’i përgjigjesh. Vetë ideja e universit të lindur nga asgjëja është e vështirë të rroket. Të përpiqesh të imagjinosh se cfarë është vetë asgjëja, është akoma më e vështirë. Por, në fund të fundit, nga këndvështrimi i shkencës, është një pyetje shumë e arsyeshme. Dihet që disa prej ligjeve themelorë të fizikës sugjerojnë që ne dhe pjesa tjetër e universit kemi shumë pak mundësi që të ekzistojmë.
Më tepër

Xhihadisti John, email gazetës “Mail on Sunday”: Jam një i vdekur që eci

image
Killeri mizor i Shteti Islamik, i njohur si xhihadisti Xhon ka zbuluar se ai e dinte se shërbimet britanike të sigurisë ishin afër kapjes së
Më tepër

Tri gjërat që e prishin njerëzimin

image
Inteligjenca artificiale, alienët e përparuar dhe njerëzit armiqësorë. Këto janë tri gjërat që shkencëtari me famë botërore, Stephen Hawking mendon se mund ta shkatërrojnë njerëzimin. Stephen
Më tepër

Artan Grubi, analisti politik në qeveri, i shet mend BE-së

image
Artan Grubi përmes një shkrimi në rrjetin Facebook ka komentuar mbi situatën politike në vend. Ai, edhe njëherë si gjithë funskionarët e BDI-së, i shet
Më tepër
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 316 | shfaqen: 1 - 8