Rajon-Botë

Luftëtari Prek Dedvukaj ndërroi jetë në Amerikë, e la amanet ta varrosin në dheun e Malësisë së Madhe

Screenshot_20171113-214704

Ne Detroit ne moshen 94 vjecare ndrroj jete atdhetari dhe veprimtari i ceshtjese kombetare Prek Marash Uci Dedvukaj nga Traboini i Hotit legjendar,te cilit serbo-malazezet ja kishin pushkatuar baben me shume shok te tjere. Preka me vllezer mori pjese ne luften e Kojes kunder forcave serbo-malazeze per mbrojten e Malesise ku edhe u plagos me gjithe vlla, luftoj heroikisht dhe mbrojti teresin teritoriale duke mos lejuar shkjaun e zi qe te futet ne Malesi.I ndjeri Prek edhe ne Amerike mori pjese ne te gjitha demonstrata dhe aktivitete kombetare,e sidomos ishte shume aktiv ne veprimtarit per lirimin e Kosoves ,megjithese ishte ne moshe mbi 75 vjecare ai nuk dorezohej,por vepronte pa u ndalur.
Kur ne Washington ishte organizuar nje proteste kudra delegacionit malazez qe merrte pjese ne lutjet e mengjezit,dhe ne momentin kur ishte duke folur Luvigj Gjokaj, vjen Neboisha Medojevic kryetari i nje partije opozitare dhe thot se donte me folur dicka me Luvigjin per te cilin thoshte se e njef mire, por Prek Marashi Dedvukaj e kapi per gjoksit e shtyri aq fort duke e perplasur per toke dhe i tha “largoju sa me par prej ketij vendi deri sa je shendosh”.
Lavdi Prek Marash Ucit Dedvukaj,e past token e lehte te Malesise te cilen aq shume e deshti dhe per te cilen luftoj me pushke ne dore, deri qe e la amanet qe trupi i tij te prehet ne vendlindje. /Lek Lulguri

To Top