Sport

Në Francë fillon botërori i hendbollit, ja me kë luan Maqedonia

karabatic_danemark-825x510

Me ndeshjet e sotme mes Francës dhe Brazilit edhe zyrtarisht do të filloj kampionati i 25-të botëror në hendboll. Maqedonia do të luaj në grupin B në Metz së bashku me Tunizinë, Angolën, Slloveninë, Spanjën dhe Islandën.

Kualifikim në tetën e finales sigurojnë katër reprezentacionet e para nga çdo grup, ndërsa dy të fundit do të vazhdojnë në “president kupën”.
Për Maqedoninë kjo është paraqitja e pestë në botëroret e hendbollit, i treti me radhë. Maqedonia debutoi në KB në Egjipt në vitin 1999, pastaj në KB në vitin 2009 në Kroaci, KB 2013 në Spanjë dhe KB në vitin 2015në Katar. Kapiteni Kire Lazarov është i vetmi hendbollist nga përbërja aktuale që ka luajtur në pesë botërore.
KB në Francë do të jetë një garë e madhe nën drejtimin e Lino Cervar si seleksinues.

 

Orari i ndeshjeve:
Grupa B (Metz)
java e parë:

e enjte, 12 janar:
ora 14:00-Sllovenia-Angola
ora 17:45-Maqedonia-Tunizi
ora 20:45-Spanja-Islanda

Java e dytë:
e shtunë, 14 janar

14:45-Sllovenia-Islanda
17:45-Tunizi-Spanja
20:45-Angola-Maqedonia
Java e tretë
e diel, 15 janar

14:45-Islanda-Tunizi
e hënë, 16 janar
17:45-Sllovenia-Maqedonia
20:45-Spanja-Angola

 

Java e katërt:
e martë, 17 janar

17:45-Sllovenia-Tunizia
20:45-Angola-Islanda

e mërkurë, 18 janar
20.45-Maqedonia-Spanja
java e pestë
e enjte, 19 janar:

14:00-Tunizia-Angola
17:45-Maqedonia-Islanda
20:45-Sllovenia-Spanja

To Top