Më 26 maj në Kiev, Reali do të përpiqet që për herë të tretë radhazi të fitoj ligën e kampionëve. Rival i “mbretërve” është Liverpooli, i cili në sezonin 1980/81 në finalen e atëhershme të kupës së kampionëve e fitoi Realin (1:0) në stadiumin “Parku i Princëve”. Njëherësh kjo ka qenë humbja e parë në luftë për trofe. Golin e vetëm në atë ndeshje të 27 maj 1981 në Paris e kishte shënuar Alan Kenedi në minutën e 82-t dhe tani sigurisht madrilenët kanë motiv të vecant t’i hakmerren Liverpoolit për atë mossukses.