Kosovë-Shqipëri

Nezaj: Disa luftëtarë deheshin, ndërkohë Baca Adem ishte varrosur

Publicisti Avni Nezaj në kolumnën e tij të fundit shkruan për fotografin e Adem Jasharit të cilën ia kishte treguar një mik i tij gjatë luftës në Kosovë.

“Ka qenë diku vitit 1998 e unë si gazetar i medias së shkruar dhe asaj vizive lundroja ushtarakisht nga njëri cep i kufirit shqiptar-shqiptar me Kosovën në cepin tjetër duke kërkuar lajme, rrëfime e duke u munduar t’u shpjegonim shqiptarëve, por edhe botës se çfarë po ndodhte në konfliktin në Kosovë ku me mijëra shqiptarë ishin vrarë, masakruar, syrgjynosur, dhunuar, dëbuar.
Një ditë në afërsi të Tropojës, takoj një mikun dhe kolegun tim dhe më thotë kam një foto për ty. Më tregoi foton një burrë me mjekër e i armatosur. Është Adem Jashari në këtë foto më tha. Ai që u përball me serbët para pak kohësh e që u masakrua bashkë më familjen e tij në luftën për liri.

E sot pas 20 vitesh shikoj rrëfime të dalldisura ish luftëtarësh që hanin suxhuk e pinin birra ndërkohë që Baca Adem ishte varrosur nën tokë më gjithë familjen tij. Shikoj gjeneralë të shpallur e të pashpallur që këndonin e kërcenin lokaleve duke shpresuar që vendi të çlirohej, ‘vetë’”, veçon mes tjerash Nezaj.

Përpjekja e tij, thekson Nezaj, lufta e tij dhe sakrifikimi i tij e ktheu Kombin shqiptar në vëmendjen e botës dhe u kuptua se jetojmë në Ballkan dhe përveç nënshtrimit kemi edhe njerëz që e duan lirinë e luftojnë për të, kemi edhe njerëz që luftojnë për lirinë dhe sakrifikohen për të e jo vetëm për lirinë individuale por për lirinë kombëtare.
“Adem Jashari, si Skënderbeu me shpatë, ishte pushka e parë e lirisë edhe për Prishtinën edhe për Tiranën dhe sakrifica e tij sublime tregoi se Shqiptarët ekzistojnë”, përfundon kolumnën e tij Nezaj.

To Top