Rajon-Botë

Një grua në krye të CIA-s, për herë të parë

Presidenti amerikan Donald Trump ka emëruar një femër në krye të CIA-s, Gina Haspel.

Lajmi u bë publik para pak minutash nga vetë Donald Trump në Twitter.

Më 3 shkurt 2017, Gina Haspel u zgjodh gruaja e parë në karrierë si oficere e CIA që u emërua Zv.drejtore.

Haspel dikur ka drejtuar një burg sekret të CIA-s në Tailandë. Ajo u emërua në krye të Shërbimit Kombëtar të Klandestinitetit të CIA në 2013, por u zëvendësua brenda pak javëve për shkak të disa problemeve që u ngritën lidhur me rolin e saj në operacionet e marrjes në pyetje pas 11 shtatorit, përfshirë edhe torturat.

Emërimi i Haspel erdhi pasi drejtori aktual i CIA-s, Mike Pompeo, u emërua nga Trump si Sekretar i Shtetit, në vend të Rex Tillerson, të cilin e shkarkoi nga detyra. Trump ka shkruar në Twitter për këto emërim sot:

“Mike Pompeo, drejtori i CIA-s, do të bëhet Sekretari i ri i Shtetit. Ai do të bëjë punë fantastike! Faleminderit, Rex Tillerson-it, për shërbimin e tij!

Gina Haspel do të bëhet drejtorja e re e CIA-s dhe gruaja e parë e zgjedhur në këtë detyrë! Urime të gjithëve!”/SYRI.NET

To Top