Speciale nga Beqir SINA

Mijëra shqiptarë, veshur me simbolet tona kombëtare, bluzat e kuqe me hartën e Shqipërisë Etnike, flamuri kuq e zi, këngët e vallet nga të gjitha krahinat i dhanë sheshit America një imazh të gjallë, entusiast dhe të larmishëm

AMERICA  AVENUE – NEW YORK CITY : Është, një traditë për rreth katër dekada, që në qershor në qytetin e Nju Jorkut, bulevardin e saj kryesorë “America”, për çdo vit, të zhvillohet Parada Ndërkombëtare e Emigrantëve – International Immigrants Parade. Organizatori zyrtar i së cilës, është një organizatë joqeveritare në Kombet e Bashkuara, me president zotin Edward Juarez-Pagliocco.

Parada shqiptare në Ditën Ndërkombëtare të Emigrantëve, u mbajtë të shtunën në mesdrekë, e përfaqësuar nga kuadratet e grupeve të emigrantëve nga Shqipëria, Gjeorgjia, Kina, Tibeti, Meksika, Karaibet, Amerika latine dhe Vietnami, ku grupet pjesmarrrëse marrshuan në bulevardin “America” Avenue në mes të rrugëve 27 street dhe 38 street.

Parada shqiptare “Albanian Daughter! – Mother of World! ”zgjati më shumë se 3 orë e gjysmë, festim dhe parakalim, në bulevardin “America”.

Ndërkohë, këtë vitë parada e shqiptarve të Amerikës, në Nju Jork, iu dedikua të lumes Nanë Tereze, me rastin e Shejtërimit të saj më 4 Shtator, dhe shpalljes së këtij viti si Viti i Nëna Terezes, nga dy qeveiritë tona, Kosovës dhe Shqipërisë.

Ndërsa, mijëra shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë marrë pjesë dje në paradën e New York-ut ,me rastin e ditës së emigracionit, shumica e tyre ishin të rinjë e të reja nxënës e studentë të shkollave amerikane.

Pothujase, dje, i gjithë New Yorku, kishte marrë një pamje me ngjyrën Kuq e Zi, ngado që të shihej – rrugëve e shesheve, dje në zëmër të Manhattanit, dukeshin shqiptarët të veshur me bluzat kuq e zi ose me flamurin shqiptarë e amerikan në dorë.

Gjithashtu, shumë  manifestues, erdhën në këtë paradë të veshur edhe me rroba tradicionale shqiptare, që dalloheshin nga të tjerët, ata poashtu ata mbanin në duar flamurin kombëtar si dhe flamurin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Grand Marshall të Paradës, ishin Senatori i Shtetit të Nju Jork-ut, zoti Marty Golden i lidhur ngushtë me komunitetin shqiptarë , në këtë shtet, si dhe nga komuniteti shqiptarë, humanistja e njohur shqiptare, Albana Krasniqi, e cila tha se :” është e frymëzuar nga vepra e Nanë Terezes, duke bashkëpunuar me organizatën Rotary Club fot Life, si kordinatore, ata kan shpëtuar jetën e dhjetra fëmijëve shqiptarë nga Kosova”.

Pjesëmarrja e shqiptarëve në Paradën Ndërkombëtare të Emigrantëve, u hap me këndimin e dy hymneve kombëtare të SHBA dhe Shqipërisë, kënduar nga Gëzim Nika dhe Albërie Hajdargjonaj.

Në marshin e shqiptarëve ishin të rreshtuara të ashtuquajtura “Parade float – Rimorkiot e paradës” të tërhequara nga kamionat, të  cilat ishin të stolisura në të gjitha anët me ngjyrat dhe simbolet tona kombëtare, flamuj kombëtarë – kuq e zi, dhe të gjithashtu, logon e shoqatës dhe pamje nga vendlindja e tyre.

Rimorkjot e Paradës u mbushën plot me të rinjë e të reja, të veshur me kostumet popullore, edhe ata duke vallëzuar dhe kënduar shqip, në parakalimin përmes bulevardit, me banneret : “Rrënjët Shqiptare”, “Fondacioni Plavë e Guci”, “Shoqata Ana e Malit”, “Federata PanShqiptare e Amerikës VATRA”, “Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar”, “Asamblemen Mark Gjonaj”, “Federata e Arsimtarve Shqiptaro Amerikan, Albanian American Open Hands Association”, “Albanian Excellence Albanian -American Women of New York”, “Shoqata Atdhetare Çamëria”.

Kjo, paradë emocionuese dhe me vlera artistike e kombëtare, ka paraqitur disa nga veshjet më të bukura tradicionale, nga disa trevat shqiptare, prej nga jugu në veri të Shqiptarisë, duke përfshirë veshjet më joshëse, veshjet e dasmës dhe stolit (aksesorët) që mbajnë në veshjet e kostumeve popullore, ngjyra të pasura e qëndisje të zanave shqiptare.

Në këtë paradë parakaloi, duke demostruar me një sfilatë me veshje kombëtare nga të gjitha trevat shqiptare, duke kënduar e vallëzuar, edhe koleksioni i Agjencisë së Modës ”Bora Fashion” nga Gjakova, me asistenten e saj Hana Mirdita

Në paradën e shqiptarëve të Amerikes, morë pjesë edhe dy grupe motiçiklistësh shqiptarë, ai nga grupi “The Sons of Illyria – Djemet e Ilirisë”, të cilët, kan demostruar , mes zhurmat të motorve te tyre, dhe simboleve tona kombetare, duke tërhequr vëmendjen e mijëra amerikanëve e turistëve të huaj.

Duke na bërë si gjthnjë, kohët e fundit, edhe më krenar me identitetin tonë Kombëtar në këte paradë në qender të Nju Jorkut. Teksa ata shfaqin simbolet e tona kombëtare, të cilat janë të stampuara në veshjet e tyre mbrojtëse dhe vende të dallueshme në pjeset e motorave dhe tatut me shqiponjë – që ata mbajne në krahët e shpatullat e tyre,. Ndersa, jane te veshur me  xhaketat e zeza dhe helmetat e zeza, të gjitha me emblemen “The Sons of Illiria” : Shqiponjën e madhe dy krenare, përkrenaria e Skëndërbeut mbi një Kala, dhe deti për rreth saj.

Kësaj rradhe, paradës iu bashkëngjitë në Nju Jork, për herë te pare,  edhe një grup tjetër motociklistesh shqiptare,kryesisht dibrane, të apasionuar edhe ata pas motiçikletave, edhe ata erdhen me simbolet tona kuq e zi dhe flamurin shqiptarë e amerikanë.

Paradën shqiptare ne Nju Jork, e moderuan dy shkodranë të njohur, dy ikonat e gazetarisë shqiptare, Kozeta Turishta dhe Julian Deda.

Kurse, kan qenë këngëtarët e mirë njohur të komunitetit Gëzim Nika, Albërije Hajdargjonaj dhe Ledy Vokshi, të cilët e ndezën me të vërtet atmosferën me këngë kuq e zi –

Me këngët kuq e zi, të këngetarve shqiptare, dhe kengen e famshme  Elvana Gjata dhe Florit këngës “Kuq e zi je ti” te gjithe manifestuesit kan kenduar e vallezuar gjate gjithe rrugesne sheshin Amerika.

Presidenti i organizatës Rrënjët Shqiptare, Marko Kepi, në fillim të fjalës së tij, i është falenderuar organizatave dhe shoqatave të komunitetit, për gjithë mbështetjen e dhënë në të gjitha aktivitetet, e kësaj organizate.

Me këtë rast ata u nderuan me Proklamatën “Nëna Terese”, për  shpalljen e 4 Shtatorit 2016,  “Dita e Nëna Terezes” në Nju Jork, kushtuar figurës së Nëna Tereses nga miku komunitetit shqiptarë, Senatori i njohur i Shtetit të Nju Jorkut, Marty Golden.

Paradën shqiptare “Albanian Daughter! – Mother of World! ”në zemër të New Yorkut, kushtuar shejtërimit të Nëna Terezes, e përshëndetën edhe famullitari i Braticës, – Ulqin, Don Gabriel Grabanica, i cili kishte ardhur së bashku me një grup pelegrinësh dhe  grupin “Trendafilat e Shën Terezes” nga Ulqini, posaqërisht për paradën shqiptare në New York .

Si, dhe, Curtis Sliwa, një Republikan konservator, përkrahs i kandidatit për President Donald Trump, i cili, është një aktivist amerikan anti-krimit, në New York, themelues dhe CEO i “Grupit të Ndërhyrjes së Shpejtë ” Guardian Angels”, një opinoinist dhe moderator në radio talk show dhe personalitet i medias njujorkeze.

Më pasë përshëndeti Avokati Pjerin Lumaj, një avokat i të drejtave civile në Nju Jork, ish i arratisur nga Shqipëria komuniste.

Gjithashtu, përshëndetën duke treguar krenarinë tonë shqiptare, bukuroshja Shqiptare Serena Bucaj, e cila është kurorërzuar për herë të parë në historinë e emigracionit shqiptarë, si fituese e Kurorës së Miss Nju Jork USA 2016, në fund të konkursit të bukurisë të mbajtur ne 17 Janar, 2016, në metropolin botëror qytetin e Nju Jorkut, dhe kampionët e talentuar të Boksit, Reshat Mati, Elvis Gashi,Denis Buzukja,Arbon Arjan Iseni,Skender Halili, këngetarja e talenuar nga Kosova, Erjona Balaj.

Në këtë manifestim të bukur dhe madhështor kuq e zi morën pjesë të organizuar grupe shqiptarësh të cilët kishin udhëtuar nga shtet e largeta te SHBA , si dhe disa veprimtarë e lider të tjerë të komunitetit, artsite, sportiste, afariste, avokate , kengetar dhe shqiptare tee susksesshem.

Ish kongresisti republikan i Nju Jorkut, Xhozef DioGuardi, bëri paraqitjen e tij, emocionuese, teksa kishte ardhur me një autoveturë klasike Cadillac, në xhamin e parë të së cilës ishte vendosur një rugë(cohe) me portretin e Nëna Tereses. Kurse, në dy krahët e Cadillac-ut, te zbuluar, ai kishte  vendosur flamuri amerikan dhe shqiptarë, atë që ka DioGuardi e ka zgjedhur si flamurin gjithe Shqiptar. Ai, kësaj rradhe demostroi edhe një herë një flamur të kuq me vija të bardha, për të cilin simbas tij, ai ështe flamuri qe përfaqëson të shtatë milion shqiptarët në Ballkan.

Përfaqësimi i shqiptarëve në këtë paradë, tha presidenti i organizatës Rrënjët Shqiptare, Marko Kepi, është një çështje shumë e rëndësishme, ne jemi shumë të lumtur dhe krenar që po përfaqësohemi për çdo vit në këtë Parade të vetëm të shqiptarëve deri tani në mes të New Yorkut.

Ai theksojë, gjatë fjalës së tij etusiaste, se sot jemi të lumtur që këtë Paradë kësaj rradhe ia kemi kushtuar, Bijës shqiptare – Nënë e Botës!. Nana Terezes, një humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen,kurse më 4 Shtator të këtij viti, ajo dotë u shpalle e Shejtë nga Vatikani.

“Nënë Tereza, tha Kepi, u bë një nga urat ndërlidhëse të njohjes së shqiptarëve në botë. Presidenti Bill Clinton është shprehur se: “Nënë Tereza, ishte e para Ajo që më bëri ta dua kombin shqiptar. Dhe tani ndihem shumë krenare që plotësova një detyrë morale ndaj saj dhe ndaj vlerave të lirisë”.

Pas përshëndetjes presidenti i organizatës Rrënjët Shqiptare, Marko Kepi, ftojë të gjithë pjesëmarrësit, shumica e tyre të rinjë e të reja shqipëtare, nxënës dhe studentë, aktivistë dhe veprimtarë të komunitetit, nga Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia, Lugina e Preshevës dhe Çamëria, që edhe në këtë aktivitet, ata të ishin promotorë dhe udhëheqësit e vërtetë të Paradës së Shqiptarëve.

Një grup vallëtarësh kishte ardhur me veshjet popullore të krahinës së Çamërisë dhe Malësisë. Grupi i djemëve të Çamërisë marrshoi krenarë, ata mbanin në duar pankarta për të drejtat e tyre, dhe dënonin genocidin grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë, Në një banderolë shkruhej : “Chameria its Albania – Greece canot hide Genocide”.

Kudo në shesh shikoje vetëm simbolet tona kombëtare; bluzat e kuqe me hartën etnike, flamuri kuq e zi, këngët e vallet nga të gjitha krahinat, që i dhanë sheshit America, një imazh të gjallë, entusiast dhe të larmishëm, shqiptarë, përgjatë segmentit që ndanë rrugët 27 street dhe 38 street ne America Avenue.

Në paradë ka qenë edhe pankartat qe mbanin të rinjët në duar ku shkruhej : “Ethnic Albania – Shqipëria Etnike – Shkupi – Ulqini, Çamëria Kosova” dhe një tjetër në të cilën ishte pikturuar një hartë e Shqipërisë Etnike si dhe : “Malësi, Çamëri, Mitrovicë, Lugina e Preshevës, Sanxhaku, Dardania – Iliria – Arvanite”, Chameria,.

Një banner i madhë printe marshimin shqiptarëve në sheshin në zemër të New Yorkut – ku ishte shkrura Rrenjet Shqiptare – Albanian Roots, ndërsa, pas saj qendronte nje flamurë kuq e zi gjigandë, në mes të pjesmarrëseve.

Kurse grupe djemësh e vajzash, veshur me bluza të kuqe, tundin flamurin dhe kërcenin dhe këndonin në shesh me një performancë të veçantë, per rreth flamurit shqiptare.

Duhet theksuar se kete parade ne Nju Jork, organizatorët e shohin si një prej rasteve më të mira për të reklamuar Shqipërinë, nëpërmjet kësaj parade të famshme në Nju Jork.

Mbasi, simbas tyre vazhdimisht paradat e tilla shqiptare, prej se kur Vatranet e kolonite e para shqiptare mbajten ne Amerike, ato i kanë dhënë imazh të fuqishëm pozitiv shqiptarëve, duke prezantuar simbolet kombëtare, kulturën dhe traditën kombëtare.

Me kete rast  janë ftuar edhe personalitete të rëndësishme shqiptare, jo vetëm për ta bërë festimin më madhështor, por për të ndikuar më fuqishëm në përmirësimin e imazhit të shqiptarëve dhe për të gjetur mbështetje për çështje të ndjeshme, shqiptare si çështja çame, dhe te drejtat e shqiptareve ne trojet e tyre etnike.

Në këtë Paradë morën pjesë grupe të organizuara që kishin ardhur posaqërisht për këtë manifestim, duke u bërë pjesë e Paradës si : Shoqata Atdhetare Çamëria, një Përfaqësi nga dega e Vatrës në Tampa,: Tasim Ruko, Zamira Rubjeka, Isuf Spahiu dhe Jason Sulisufaj, grupe shqiptarësh, nga Nju Xhersi, Kenektiket, Pensillvenia, Detroiti, Virginia, Dallasi,Ushingtoni dhe Kanadaja.

Parada u organizua nga organizata Rrënjët Shqiptare, dhe u mbështet pa rezerva nga Konsullata e Kosovës, në New York, Federata PanShqiptare e Amerikës VATRA, Lidhja Qytetare Shqiptaro Amerikane, presidenti i saj Joe DioGuardi, Shoqata Ana e Malit, Fondacioni Plavë dhe Guci, Shoqata Atdhetare Dibra,  dhe organizata e shoqata të tjera të komunitetit.

Rrenjet Shqiptare organizatori zyrtar i kësaj parade, në fund kanë kan faleminderuar dhe u ka dhënë nga një mirënjohje publike, të gjithë kontribuesve: për sponsorizim të Paradës Shqiptare : Bajraktari Realty Group LLC in Bronx, NY, Fondacjoni Nik Zef Beqi, kompania  EVM Developers Inc.,TiBO Detroit, Gruda Limousine, EM Leather & Varsity Jearsy, paintings / Airbrush Tattoos for kids, Leo’s Deli in Staten Island,TV 21 sponsor mediatik, TV Albanian Culutre, gazetat shqiptare Illyria, Dielli dhe Bota sot, DJ Edi Hoxha, e tjer.

Organizata Rrënjët Shqiptare, gjithashtu, ka faleminderuar në mënyrë të veçantë Vatrën, dhe Konsullatën e Kosovës në Nju Jork me Konsull z.Fatmir Zajmi, që ua hapi dyert Rrënjëve Shqiptare, dhe gjithë organizatave që përgatitën Paradën Shqiptare.

Në mbyllje Parada u tregojë, traditën, kulturën dhe këngët e vallet shqiptare, para amerikanëve dhe turistëve të huaj në qytetin e Nju Jorkut! Duke ua mundësuarë në këtë mënyrë dhjetra mijëra spektatorëve të mbledhur në Avenuen “ Amerika”, të përjetojnë dje ne sheshin America, bukurinë e traditave, kulturës shqiptare, dhe ngjyrat kuq e zi .

Me pjesëmarrjen masive të shqiptarëve në qendër të qytetit të Nju Jorkut, Parada ofrojë edhe kësaj rradhe një tablo të pakrahasueshëm të krenarisë tonë kombëtare, vlera më të mëdha të muzikës, kostume shumë  ngjyra, dhe vallëzimi tradicional emocionues, te cilat jane pjesë të mozaikut të mrekullueshëm kulturor e tradicional shqiptare, që përbëjnë kombin Shqiptarë në Vitin e Nënë Terezës, e cila me 4 shtator shpallet e shenjtë, në Selinë e Shejtë në Vatikan.

Loading...