E pastron fytyrën nga aknet

Uji me limon i lufton puçrrat e fytyrës. Limoni i ndihmon veshkat dhe mëlçinë që të pastrohen e në këtë mënyrë i patër rri edhe teni juaj. Përveç kësaj, antioksidantët e pranishëm në limon (di vitamina C), punojnë për të luftuar zhvillimin e akneve. Pirja e ujit të ngrohtë me limon në mëngjes, është mrekulli në eliminimin e toksinave të pranishme në sistemin e trupit.

Ndihmon sistemin e tretjes

Sugjerohet pirja e ujit të ngrohtë me limon para ngrënies për shkak se e ndihmon trupi që të përgatitet për ta tretur ushqimin që do ta hani.

Ju ndihmon të bini në peshë

Nuk është se uji me limon do t’ua heq automatikisht kilogramët, por ju ndihmon që t’i zëvendësoni kaloritë boshe.

E ndihmon trurin

Kjo mund të ju duket si e pabesueshme, por konsumimi i ujit me limon ua kthjellon trurin. Kjo vije si rezultat i nivelit të lartë të potasiumit që përmban limoni, element ky shumë i nevojshëm për funksionimin e trurit.