Rajon-Botë

Putin ‘tregon muskujt’: Ushtria ruse mban një stërvitje spektakolare

auto_2A360A9900000578-4615480-Want_to_see_a_really_good_acrobatic_display_Britain_s_Red_Arrows-a-57_14978001806781497873539

Avionët rusë fluturojë duke shmangur njëri tjetrin, raketat kalojnë nëpër qiell dhe shtëllunga të mëdha tymi mbulojnë zonën….

Fatmirësisht, ky nuk është fillimi i Luftës së Tretë Botërore, por një stërvitje e trupave ajrore ruse, e njohur si “Aviadarts”. raporton “Daily Mail”.

‘Olimpiada ushtarake’ është projektuar për të testuar aftësitë e fluturimit dhe saktësinë e shënjestrave.

Këtë vit stërvitja  po mbahet në rajonin e Voronezhit, në jug të Moskës,shkruan syri.net. Gjate stërvitjeve avionët duhet të shkatërrojnë objektivat e bazuara në tokë duke përdorur raketa, mitralozë dhe topa, si dhe të kapërcejnë mbrojtjen anti-ajrore.

E përbërë nga 60 ekipe te vogla ushtarake me aeroplanëve dhe helikopterë luftarake, stërvitja  zhvillohet nga 14 dëri në 27 qershor.

Imazhet e meposhtme janë marrë gjatë hapjes së turneut./SYRI.net/

4183BA5900000578-4615480-The_competition_is_designed_to_test_flight_skills_and_precision_-a-61_14978001806811497873512

To Top