Rikthehet ‘El Principe’, Milito në vendlindje

El Principe Milito është rikthyer, por me një profil të ri. Diego Milito është shumë pranë rikthimit te Racing Club de Avellaneda, klubi ku lindi dhe mbylli karrierën, tani me detyrën e drejtorit sportiv.

 Ish-sulmuesi i Interit është takuar me drejtuesit më të lartë të skuadrës për të përcaktuar modalitetet e pozicionit të tij të ri.

Takimi ka qenë pozitiv, edhe pse drejtuesit e Racing kanë kërkuar kohë për të reflektuar rreth kërkesave të Diego Militos. Nuk flitet për para, por një projekt shumë i rëndësishëm. El Principe kërkon të sjellë një model evropian të drejtimit të klubit, që parashikon një “sekretariat teknik”, me të paktën 5 persona, mes të cilëve video-analist, vëzhgues dhe nutricionist.

Milito ka kërkuar një koordinator për skuadrat e të rinjve, si edhe të përzgjedhë trajnerin e ri që do të zëvendësojë trajnerin aktual, Diego Cocca. Emri më i përfolur është ai i Matia Almeyda.

Milito duket shumë afër Racing dhe vendimin e merr presidenti Victor Blanco, që në këto kushte do t’i delegojë një pjesë të përgjegjësive të tij ish-sulmuesit të Interit. Një rol të ngjashëm mban Francescoli te River Plate./Top Channel/

Loading...