Sport

Rrëfimi i Ben Jeder-futsallisti që rrënoi Manchester United-in

Visam Ben Jeder me dy gola rrënoi Manchester Umitedin, ndërsa asi francez ka një tregim interesant në zhvillimin e pabesueshëm  të tij si futbollist. Nga futsalli në ligat modeste në Francë, sulmuesi i Sevillës doli në skenë të madhe në ligën e kampionëve dhe me dy gola dominoi në “Old Trafordin” legjedar.  Visam është nga Tunizia, i lindur në Francë dhe për “tre kolorët” ka luajtur dy ndeshje, mirëpo në futboll të vogël ose futsall.

Më pas ai kaloi në futboll të madh, luajti për amatorët e Alfortvil, kurse Tuluzi ishte më i shpejti që njohu kualitetet e “Benyebut” që në përkthim do të totë Ben-gol.

Në futboll të madh ka luajtur për të rinjtë e Francës, në Tuluz shkëlqeu dhe për tre sezone shënoi 63 gola, që i solli transfer bë Sevilla për një shumë prej 9 milion euro. Kontrata është 5 vjecare, kurse rrëfimi për të është I shkëlqyeshëm.  /LAJM

To Top