epa06862592 England's goalkeeper Jordan Pickford (C) celebrates with his teammates after the penalty shootout of the FIFA World Cup 2018 round of 16 soccer match between Colombia and England in Moscow, Russia, 03 July 2018. England won 4-3 on penalties. (RESTRICTIONS APPLY: Editorial Use Only, not used in association with any commercial entity - Images must not be used in any form of alert service or push service of any kind including via mobile alert services, downloads to mobile devices or MMS messaging - Images must appear as still images and must not emulate match action video footage - No alteration is made to, and no text or image is superimposed over, any published image which: (a) intentionally obscures or removes a sponsor identification image; or (b) adds or overlays the commercial identification of any third party which is not officially associated with the FIFA World Cup) EPA/YURI KOCHETKOV EDITORIAL USE ONLY

Përballja Kolumbi – Angli, nga e cila biletën për në çerekfinale e morën Tre Luanët, ishte e fundit e fazës së një të gjashtëmbëdhjetës të finales në Kampionatin Botëror Rusia 2018.

 

Ajo nisi me përballjen mes Francës dhe Argjentinës, të cilën bindshëm – ndonëse jo me rezultat (4:3) – e fituan Gjelat, të cilët ishin të parët që u kualifikuan për në çerekfinale.

 

Po atë ditë, Uruguai befasoi Portugalinë e Cristiano Ronaldo duke e mposhtur me rezultat 2:1 dhe duke konfirmuar çiftin e parë të fazës së një të tetës: Franca – Uruguai.

 

Befasitë vazhduan edhe ditën tjetër, pasi vendi nikoqir Rusia eliminoi Spanjën pas ekzekutimit të penaltive dhe në çerekfinale do të përballet me Kroacinë, që po ashtu me penallti mund Danimarkën.

 

 

Brazili që mposhti Meksikën me rezultat 2:0 dhe pa u munduar shumë në fazën e radhës do të ndeshet me Belgjikën, që me çykë të zorit e mundi Japoninë me rezultat 3:2.

 

Zvicra e katër shqiptarëve u mposht me rezultat minimal nga Suedia, ndaj në çerekfinale do të mposhtet me Anglinë që në një të gjashtëmbëdhjetën mposhti, në një përballje me shumë tensione, Kolumbinë. /Klankosova

 

Franca – Uruguai (E premte, 16:00)

Rusia – Kroacia (E shtunë, 20:00)

Brazili – Belgjika (E premte, 20:00)

Suedia – Anglia (E shtunë, 16:00)

Loading...