BRUSSELS, BELGIUM - OCTOBER 19: Austrian Chancellor in waiting Sebastian Kurz arrives ahead of a European Council Meeting at the Council of the European Union building on October 19, 2017 in Brussels, Belgium. Britain's Prime Minister Theresa May attends along with the other 27 members Heads of State. Under discussion are the Iran Nuclear Deal, Brexit and North Korea. Mrs May has offered assurances to EU nationals that her government will make it as easy as possible to remain living in the United Kingdom after Brexit. (Photo by Dan Kitwood/Getty Images)

Kancelari austriak, Sebastian Kurz do të jetë sot për një vizitë në Serbi, ndërsa pas përfundimit të vizitës atje sot në orët e mbrëmjes do të jetë edhe në Kosovë.

Tema kryesore e diskutimit do të jenë marrëdhëniet dypalëshe, dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës.

Kurz në Prishtinë do të takohet me presidentin Hashim Thaçi dhe kryeministrin Haradinaj.

Loading...