Sekretari shteteror i SHBA-ve Majk Pampeo, siç qendron ne faqen zyrtare te Departamentit te Shtetit, i ka bere thirrje ministrit te Jashtem te Frances, Zhan-Iv La Drian te mbeshtese zgjerimin e NATO-s dhe t’i bashkohet fteses per anetaresimin e Maqedonise ne organizate, transmeton Gazeta Lajm. Pompeo poashtu nga francezet ka kerkuar te lejojne hapjen e negociatave mes BE-se dhe Maqedonise per anetaresim te plote, pas arritjes se marreveshjes mes Shkupit dhe Athines per ceshtjen e emrit. Pompeo dhe LA Drian pervec kesaj ceshtje, kane biseduar edhe per situaten ne Siri./ Gazeta Lajm

Loading...