Kosovë-Shqipëri

Shqiptarët e Gjilanit djegin flamurin e Kosovës, shpërthen revolta pas heqjes së flamurit kombëtar

flamuri 2

 

Mund të duke e pabesueshme por flamurit të Kosovës nuk i vihet flaka vetëm nga serbët por edhe nga vet kosovarët.

Kjo ka ndodhur së fundmi në qytetin e Gjilanit, ku në rrjetet sociale është shpërndarë një video ku shihen disa persona duke djegur flamurin shtetëror në shenjë revolte për zëvendësimin e flamurit kombëtar nga “Rrethi” në hyrje të Prishtinës, veprim që u ndërmor të martën nga autoritetet me vendim  kryeministrit Haradinaj

“Në Gjilan shqiptarët kundërpërgjigjen; djegin flamurin mavi mavi. Kushdo që qon dorë në flamurin tonë kombëtar do të përballet me bijtë e Gjergj Kastriotit dhe Adem Jasharit”, thuhet aty.

Të kujtojmë se vendi tjetër ku është djegur flamuri i Kosovës ka qenë disa vite më parë, në Serbi nga ultranacionalistët dhe çetnikët e Sheshelit. /tesheshi.com/

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

To Top