Rajon-Botë

Si rrjetet ruse punuan për të rritur elektoralisht të djathtën ekstreme në Itali

Një analizë e gazetës prestigjioze Spanjolle El Pais rreth rrjeteve sociale zbulon se si mediat e përkrahura nga Kremlini stimuluan diskurin ksenofob ne arenën politike italiane
El Pais/Faktor.al
Makineria e propagandës ruse është fokusuar në Itali muajt e fundit, duke kryer fushata disinformimi në çështjen e emigrantëve, me qëllim rritjen e përkrahjes ndaj partive radikale. E gjitha kjo, në kuadrin e zgjedhjeve të përgjithshme që u mbajtën të dielën.
Sipas një analize me objekt 1,055,774 postime të 98.191 profileve në rrjetet sociale, ku El-Pais ka patur akses, grupe anti-emigrantësh dhe kundër organizatave jo qeveritare në mbështetje të emigrantëve , rezultojnë të kenë shperndarë artikuj të publikuara nga Sputnik , një media kjo pronë e qeverisë ruse që transmeton në shumë gjuhë të huaja (perfshirë këtu dhe ne gjuhën italiane ), synimi i së cilës në këto zgjedhjet e fundit ka qënë : “Krijimi nje imazh fals të situatës politike , ekonomike dhe sociale në Itali “. Sipas lajmeve të publikuara nga Sputnik , vendi është “pushtuar “ nga refugjatët , të cilët mbajnë përgjegjësinë kryesore për papunësinë dhe inflacionin ; dy elemente të rëndësishme këto , në vorbullën e një krize që vazhdon të përkeqësohet prej qëndrimit pasiv të politikanëve pro-Europës së Bashkuar . Kjo situatë , sipas mediave të influencuara nga propaganda ruse është atribut i vetë Bashkimit Europian dhe politikave të saj kundrejt emigrantëve .
Disa nga artikujt e afishuar në faqen kryesore të Sputnik janë të formuluara në këtë mënyrë :
“ Ne 2065-ën , nr i emigrantëve në Itali do të kalojë masën 40% të gjithë popullsisë totale të vendit “ dhe tituj bombastikë si “ Kaosi i emigrantëve , fillimi i një konflikti social “
Përfundimet e studimeve të kryera në rrjete sociale janë të qarta : “ Sputnik Italia ka qënë influente ne radikalizimin e debatit publik mbi krizën e emigrantëve “.
Nga të gjithë operatorët e huaj mediatikë në Itali , Sputniku është i dyti i rradhitur për nga influenca e saj , pas versionit Italian të Huffington Post .
Debati mbi emigrantët është shndërruar në çështje kryesore ne fushatën italiane , ku çështje ekonomike ose pështje të tjera kanë kaluar në heshtje . Vëzhgimet në debatin publik tregojnë se partitë e pa pozicionuara në çështjen e refugjatëve , nuk do të sigurojnë një rezultat të pëlqyeshëm në zgjedhje . Kjo situatë e krijuar , reflektohet më së shumti nëpërmjet tensioneve që shfaqen dhunshëm në manifestimet në rruge dhe debatet e rrjeteve sociale , ku larmishmëria e diskutimeve është zëvëndësuar nga gjuha radikale , gjuhë kjo tejet e sukseseshme në rrëmbimin e vëmendjes mediatike .
Rritja e Lega Nord , një parti me tendenca ksenofobe me në krye Mateo Salvinin dhe pjesë e koalicionit djathtist të ndërtuar nga Silvio Berluskoni; rritja po ashtu e Casa Pound , një partie të shfaqur haptazi si fashiste që ka shpresë ne fitimin e një karrigeje në parlament janë dy shembuj që tregojne radikalitetin e kësaj fushate politike .
I vërtetë është fakti se Sputnik ishte një factor kyc në destabilizimin e politikës italiane , por c`është e drejta , ai nuk ishte i vetmi . Ekziston një rrjet tjeter uebsitesh të vogla , fokusi kryesor i të cilëve ishin mesazhe si “Krimet e Emigrantëve “ apo “Italia , Atdheu im“ . Provë e aktivitetit të adresave automatike dhe robotëve ishte fakti se adresat pro refugjatëve postonin gjysmën e postimeve që profilet kunder postonin , mejithëse portalet që mbështesnin emigrantët kishin dyfishin e lexuesve në krahasim me ato kundër .
Rrjeti disinnformues rus përdori te njëjtën teknike tamam si në të shkuarën : Burime të dyshimta , ekspertë paragjykesë dhe tituj bombastikë që shpërndaheshin nga dhjetra-mijëra profile me qëllim bërjën virale të lajmeve dhe amplifikimin e problemit . Parlamenti Britanik po analizon influencën ruse në referendumin që solli daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian . Të njejtën gjë po bën dhe Kongresi Spanjoll në lidhje me lëvizjet separatiste në Katalonjë. Në Shtetet e Bashkuara , një këshill special po heton rolin rus ne zgjedhjet presidenciale të 2016-ës
Në 2016-ën , kur kriza e emigrantëve arrit gjer në 181.436 , Italia ishte pothuajse në një pikë kritike . Parashikimi se në 2017 do të kishte një rritje prej 30% të emigrantëve në territorin Italian , frymëzoi retorikën raciste të një pjese të madhe partish politike . Fryma preku dhe qeverinë italiane , e cila nuk mundi të lobonte fuqishëm në Parlament për të kaluar ligjin që u jepte shtetësinë italiane fëmijëve të emigrantëve . Kjo pafuqi e qeverisë , i dha krahë retorikës radikale të Lega Nord , e cila fitoi kontrollin në diskurin politik të kohës duke përftuar një rritje të konsideueshme ne sondazhet elektorale .
Analiza tregon se 90% e atyre që shpërndanin materiale nga Sputnik , ishin profile qrë rregullisht ndanin në mes tyre mesazhe kundër emigrantëve në gjuhën italiane. Sipas Alto Data ( kompanisë që kreu studimin ) , artikujt që shpërndaheshin e lidhnin valën e emigrimit me pasigurinë , krimin , terrorizmin dhe me teorinë konspirative se kriza e emigrantëve ishte pjesë e nje strategjie për të destabilizuar vendin .
Frika më e madhe e qeverisë së Paulo Gentilonit dhe Partisë Demokratike ishte se fushata do të dominohej nga debate mbi emigrantët . Terreni ishte tejet pjellor për rritjen e ekstremit të djathtë .
Ja pse Ministri i Brendshëm , Marco Minniti ndërtoi një plan më Qeverine e Libisë dhe ushtrinë për t`I dhënë fund valës së emigrantëve . Plani funksionoi . Që nga korriku e ketij , Roja Bregdetare filloi të bëjë punën e saj dhe vala filloi të pakësohej .
Mirëpo nuk ishte e thënë që gjithcka të shkonte për mirë. Më katër shkurt, një muaj para zgjedhjeve mjaftoi vetem një incident për ta cuar dëm gjithë punën e bërë nga qeveria . Një mashkull 28 vjeç, kandidat i Legës në një qytet verior , qëlloi 6 here nga makina e tij në drejtim të një grupi emigrantësh afrikanë , duke plagosur 6 prej tyre . Cuditërisht Lega Nord shmangu zemëratën popullore , duke ia vënë fajin tensioneve sociale sociale të shkaktuara nga cështja e emigrantëve .
Ashtu si në Gjermani , Rusia ka krijuar marredhënie të mira me të dyja ekstremet politike në Itali. Lidhjet e saj janë bërë publike si me Lega Nord ashtu edhe me Pese Yjet e Bepe Grillos . Matteo Salvini , u pa në marsin e 2017-ës së bashku me Sergi Zheleznyak , personit në krye marrëdhënieve të Kremlinit me partitë Europiane . Atë ditë , u firmos një marrëveshje e cila kishte muaj që ishte ne negocim e sipër . Kjo sigurisht , në kuadrin e premtimeve elektorale të Salvinit për prishjen e embargos ndaj Rusisë , e cila sipas tij , i kishte kushtuar Italisë mbi 5 miliard euro .
Brendia e marrëveshjes fliste për bashkëpunim në fushën e sigurisë , mbrojtjen e vlerave tradiconale dhe bashkëpunim të ardhshëm ekonomik mes Italisë dhe Rusisë . Po të njëjtat pika i gjejmë dhe në marrëveshjet e nënshkruara me Frontin Nacional të Marine Le Pen-it , me partinë e ekstremit të djathtë në Austri , Partia e Lirisë . Si Lega Nord , ashti edhe Levizja 5 Yjet janë armike të betuara të Bashkimit Europian.
Përgatiti: M.M.

To Top