Në ditëlindjen e 58-të të Diego Armando Maradona, prestigjiozja spanjolle “Marca” i ka rishikuar frazat e tij më të mira, të mbetura në kujtesë. Duhet evidentuar fakti se, përveç talentit të patëmetë si futbollist, “Dora e Zotit” u karakterizua gjithmonë nga aftësia dhe zgjuarsia për të lënë tituj dhe fraza, që do të kujtohen gjatë gjithë jetës së tij. Disa jo me fort kuptim, sepse duken të tilla jashtë kontekstit të ndodhisë apo deklaratës së plotë, por mund të njiheni me 58 frazat më të famshme të legjendës së futbollit argjentinas.

1) “Unë kam gabuar dhe kam paguar, por topi nuk ka njolla”

2) “Unë u rrita në një lagje private të Buenos Aires…, i privuar nga uji, energjia elektrike dhe telefoni”

3) “Unë ofroj një mijë falje për anglezët, por do ta bëja përsëri. Goli me dorë? Sikur vodha portofolin tënd, pa e vënë re”

4) “Doja të shkoja në SHBA, por koka e Clinton nuk më lejon të hyj atje”

5) “Kanë prerë këmbët”

6) “Për Grondonën, edhe breshka u arratis”

7) “Unë nuk ekzistoj me kokainë, jam si Ruggeri, i cili nuk di të luajë dy ndeshje”

8) “Unë do t’ju them një sekret për Shilton: ai gol ishte me dorë”

9) “Me Pele nuk mund të luanim së bashku, sepse nuk do të kisha dashur të kisha një partner të keq”

10) “Luajtja pa publik është si të luash futboll brenda një varreze”

11) “Një ditë, djemtë e ekipit kombëtar do të gërvishtin një vezë dhe Passarella do t’i dërgojë ata për ta thyer atë”

12) “Me faljen e zonjës, le të vazhdojnë të thithin”

13) “Veron në ekipin kombëtar ka më shumë gabime se Gianinna në shkollë”

14) “Coppola është shumë i nxehtë, ai pi duhan nën ujë”

15) “Sot kam më pak fjalë sesa telegram”

16) “Çfarë skijoze, pa ski; herën tjetër do të godas me vezë”

17) “Kam luajtur futboll për një kohë dhe kuptova se kisha më pak këmbë sesa një kartë fotografie”

18) “Udhëheqësit e Boca janë më të rremë se një dollar qiellor”

19) “Blatter më do si bir, por… si një bir kurve”

20) “Mendova se Berlusconi po vinte dhe u takova me Carter Báez”

21) “Kam bërë një gabim prej një metri, nuk mund të më ngarkosh me faj 30 mijë kilometrash”

22) “Jo, jo, unë mendoj se është për të ardhur keq që askush nuk ka një mësues në luftë, për keqardhje…”

23) “Dëgjova Papa të thoshte se Kisha kujdesej për fëmijët e varfër, por unë shita çatinë, që të bëja diçka”

24) “Jorge Valdano ka më shumë gënjeshtra se mashtrime”

25) “Nëse do të kërkojmë një harkues teknik, nuk kemi mësuar asgjë”

26) “Cfarë lojtari do të kishte qenë, nëse ai nuk do të më drogonte”

27) “Palermo largohet nga shtëpia dhe bën një gol”

28) “Çfarëdo që të ndodhë dhe kush drejton, fanella numër 10 do të jetë gjithmonë e imja”

29) “Unë përfitoj nga politikanët. Ata janë publikë, unë jam popullor”

30) “Të shkosh në zonë dhe të mos jesh në gjendje të shënosh gol është sikur vallëzimi me motrën tënde”

31) “E vetmja gjë që mungon është një planzhon si ai i Chilavert, për t’u treguar argjentinasve atë që duhet të bëjmë”

32) “Segurola dhe Habana 4310, kati i shtatë, dhe le të shohim nëse zgjat 30 sekonda”

33) “Boca ka përkufizim më të vogël se televizioni që kishim në Fiorito”

34) “Pele debutoi me një fëmijë. Po, po, ai debutoi me një fëmijë, kjo është për të gjithë brazilianët… Edhe për argjentinasit, gjithashtu”

35) “Unë tashmë e mund Pele, tani që ai kthehet në muze”

36) “Unë jam më i rëndësishëm se Macri: ai mund të shesë 100 000 makina, por unë i dhashë futbollit gjithçka e në të gjithë botën”

37) “San Martin duhej të vdiste jashtë, unë dua të vdes në vendin tim”

38) “Do t’i kërkoja Santa Claus të ndalë jetën time në moshën 25-vjeçre, kështu që gjithmonë mund të luaja me topin”

39) “Pele është skllav, ai ia shiti zemrën FIFA-s. Dhe kur FIFA e braktisi, ai dëshironte të luante me ne”

40) “Më pëlqen t’i godas njerëzit, kur ata kanë dy duart lart. Kur janë viktima, më pëlqen t’i ndihmoj”

41) “Unë jam argjentinas deri në tope”

42) “Droga është një ushqim, që gjithë familja juaj po e ha”

43) “Nëse jeni bosh, plotësoni veten (për Riquelme)”

44) “Çatia e Vatikanit është plot me ar. Dhe në krye të tij, Papa, ishte një harkëtar. Me këtë, unë po ju them gjithçka”

45) “Ishte dora e Perëndisë”

46) “Messi me mua ishte i lumtur”

47) “Dopingu i Maradonës është si PRODE: pozitiv, negativ, pozitiv, pozitiv, edhe unë mendoj se ka një lidhje”

48) “Idiotët janë si milingonat, ata janë në të gjitha pjesët e botës”

49) “Më lejoni të jetoj jetën time, nuk dua të jem shembull i askujt”

50) “Në futbollin tonë ekziston një mafie … jo ajo që vret, por ajo që është e aftë të të akuzojë për një gjë që nuk ekziston”

51) “Në Kupën Botërore, Messi humbi mollaqet që unë kisha në ‘86”

52) “Nëse Pele është Beethoven, unë jam Ron Wood, Keith Richards dhe Bono i futbollit, i të gjithave së bashku”

53) “Bijat e mia legjitime janë Dalma dhe Gianinna, të tjerët janë fëmijë të parave, ose të gabimeve”

54) “Kam luajtur në Barcelona-Real, por Boca-River është e ndryshme, gjoksi im është i ndezur, është si të flesh me Julia Roberts”

55) “Messi është argjentinas, derisa të shkojë në banjo”

56) “Dhe çka dëshironi? Ai është një harkëtar”

57) “Nëse shihni se Humbertito po i mëson djemtë të shkelmojë topin prej 15 vjetësh, ju doni t’i gjuani atij në tope”

58) “Grondona më gënjeu, Bilardo më tradhtoi”

Loading...