Në kuadër të referendumit të caktuar më 30 shtator, sot qëndron për vizitë zyrtare dy dy ditore në Republikën e Maqedonisë vjen sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Njeriu i parë i NATO-s në do të ketë takim me kryeministrin Zoran Zaev, me ministren e mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska dhe me përfaqësuesit tjerë të lartë, njoftojnë nga qeveria.

Takimi me Zaev do të mbahet nesër në Klubin e Deputetëve, me çka është parashikuar edhe një konferencë shtypi e përbashkët.

Sekretari i përgjithshëm Stoltenberg sot do të ateroj në Shkup, ndërsa do të pritet nga ministrja Sheqerinska.

Nesër në agjendën e tij përveç aktiviteteve dhe takimeve, Stoltenberg do ta vizitoj edhe Stajkovcin ku në vitin 2016 ushtarët dhe mjetet e NATO-s ishin të angazhuar për tejkalimin e dëmeve nga vërshimet. Ai do të vizitojë edhe kazermën ushtarake në “Ilinden” ku do të shikojë nga afër trajnimet e forcave speciale.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s do në vend do të realizoj takim edhe me kryetarin Gjorge Ivanov dhe kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferin.

Loading...