E përditshmja angleze ‘The Guardian’ ka zgjedhur Lionel Messin, futbollistin e vitit 2017. Pavarësisht se Cristiano Ronaldo fitoi për herë të 5-të në karrierë Topin e Artë, në votimin e britanikes, mbeti pas argjentinasit të Barçës.

Në votimin e ‘The Guardian’ morën pjesë 169 ekspertë nga 63 vende të botës, mes tyre edhe ish futbollistë si Ronaldo, Crespo, etj. Ashtu si në renditjen e FIFA-s, por edhe ‘France Football-it”, edhe te ‘The Guardian’, podiomi plotësohet me brazilianin e PSG-së, Neymar.

Portieri italian dhe njëkohësisht kapiteni i Juventusit, Gigi Buffon u rendit vetëm në vendin e 16, ndryshe, duke mbetur pas edhe nga shoku i skuadrës, Dybala, i cili zuri vendin e 14.

Loading...