Hyrje | Top Lajme | I vrari në Siri është shqiptari Abu Amar

I vrari në Siri është shqiptari Abu Amar

image

Në Siri ka humbur jetën një shqiptar, i njohur me emrin Abu Amar. Sipas mediave të huaja bëhet e ditur se nga te dhenat e para eshte banor nga periferia e Tiranes ne lagjen Laprake te Shqipërisë.

Në muajin gusht është raportuar se dhjetëra shqiptarë janë bashkuar me kryengritësit në Siri, duke dhënë jetën kundër regjimit të presidentit Bashar al-Assad. Dyshohet se edhe tre luftetar te tjere mund te jene me origjine nga Kosova.

Ndërkohë, ditën e djeshme pas një sulmi në Alepo të Sirisë kanë humbur jetën 25 persona, ku sipas Observatorit sirian për të Drejtat e Njeriut janë vrarë edhe dy gra dhe katër fëmijë.

Aktivistët sirianë thonë se janë forcat qeveriare ato që kanë sulmuar sërish Alepon duke hedhur “bomba fuçi” me eksplozive TNT në një treg perimesh. 

LAjm 9 vite me ju

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst