epaselect epa06316762 US President Donald J. Trump (C-R) and Chinese President Xi Jinping (C-L) review soldiers of the Chinese People's Liberation Army honor guard during a welcome ceremony at the Great Hall of the People in Beijing, China, 09 November 2017. Trump is on an official visit to China from 08 to 10 November as part of his 12-day tour of Asia. EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Presidenti amerikan thotë se në marrëdhëniet SHBA-Kinë javën e kaluar, është bërë një hap i madh përpara, pasi me homologun e tij kinez ranë dakord për shtyrjen e futjes së tarifave të reja.

Unë jam i sigurt se në disa pika, Xi Jinping dhe unë, së bashku me Presidentin Putin, do të nisim negociatat për ndërprerjen e asaj që është bërë një garë e armëve të mëdha dhe të pakontrolluara, tha presidenti amerikan Donald Trump.

Ai tha se SHBA shpenzuan 716 miliardë dollarë këtë vit për ushtrinë.

Presidenti amerikan tha se me Xi kishte “një marrëdhënie shumë të fortë dhe personale”.

“Ai dhe unë jemi vetëm dy njerëz të cilët mund të sjellin ndryshime të mëdha dhe shumë pozitive, sa i përket tregtisë dhe shumë çështjeve të tjera mes të dy popujve tanë. Zgjidhja për Korenë e Veriut është e mirë për Kinën, dhe për të gjithë të tjerët”, tha Presidenti USA.

Ai thotë se marrëdhënia SHBA-Kinë javën e kaluar bëri një hap të madh përpara, pasi me Xi në Buenos Aires ranë dakord për shtyrjen e futjes së tarifave të reja dhe i kërkoi Pekinit për të finalizuar marrëveshjen tregtare me Uashingtonin.

“Takimi im në Argjentinë (në samitin e G20) me Presidentin e Kinës Xi ishte i shquar. Gjëra shumë të mira do të ndodhin”, ka shkruar Trump në llogarinë e tij në Twitter.

Ai tha më parë se Kina ra dakord të “reduktojë dhe të shfuqizojë” detyrimet aktuale doganore prej 40 përqind për makinat që vijnë në Kinë nga Shtetet e Bashkuara.

Tramp dhe presidenti kinez ranë dakord të shtunën në Buenos Aires që do të pezullojë luftë tregtare në 90 ditët e ardhshme, e cila do të reduktojë muaj të tensionit në marrëdhëniet mes dy vendeve. /tesheshi.com/

Loading...