Kosovë-Shqipëri

Zjarre të shumta në Mal të Zi, digjen disa shtëpi, evakuohen turistët

mali i

Në pjesën jugore dhe qendrore të Malit të Zi, zjarrfikësit po luftojnë me flakët e zjarrit, të cilat, për shkak edhe të erërave të forta po rrezikojnë shtëpitë dhe banorët.
Për shkak të situatës së krijuar nga stuhia e zjarrit, në Llushtica janë evakuuar qindra banorë, madje disa shtëpi edhe janë shkrumbuar plotësisht. Evakuimi i banorëve është bërë me ndihmën e Ushtrisë, Marinës dhe të Njësisë së lundrimit të Budvës.
Vatra e zjarrit ka përfshirë edhe lokacionin Bigovo dhe Ponte.
Edhe në komunën e Cetinës, Nikshiqit dhe Danillovgradit disa lokacione janë përfshirë nga vatrat e zjarrit ku njësitet e zjarrfikësve të mbështetur edhe nga banorët po luftojnë me flakët. Kurse zjarret në territorin e kryeqytetit momentalisht janë nën kontroll, ka deklaruar komandanti i shërbimit të mbrojtjes Andrija Çagjenoviq, duke shtuar se të gjitha ekipet në gatishmëri, për shkak të erës së fortë, raporton RTCG.
Çagjenoviq për agjencinë Mina ka theksuar se prej dje në mëngjes kanë pasur 70 intervenime, kurse prej fillimit të muajit korrik në territorin e kryeqytetit janë regjistruar 745 zjarre. Sipas fjalëve të tij, situata momentale është relativisht e qetë.
Kliko videon me poshte…

To Top