Kreu i PD-së Lulzim Basha, dhe drejtuesit e tjerë të PD-së i janë bashkuar protestës së shqiptarëve para parlamentit në Tiranë.

Salla e seancave është e rrethuar nga mijëra shqiptarë, ndërsa Rama ka vendosur shtetrrethim me mijëra policë.