19.1 C
Skopje
Tuesday, March 19, 2019
Home Biznes

Biznes

Alibaba thyen rekord, për një ditë shet mbi 13.4 miliardë dollarë

Gjigandi i tregtisë në rrjet, Alibaba ka thyer një rekord të ri; shitje në mbi 13.4 miliardë dollarë në një ditë të vetme. Rekordi vjen në “ditën e beqarëve”, ku uljet e çmimeve janë...

Tërhiqet përkohësisht nga tregu djathi Gorgonzola

Ky djathë tregtohej në supermarketet Conad dhe vet kompania e ka tërhequr ditën e sotme nga të gjitha pikat e shitjes. Shkak për tërheqje nga tregu është bërë një sasi djathi Gorgonzola, e cila...

Rakia maqedonase po depërton në tregun rus

Rakia nga Maqedonia, prodhimet e qumështit dhe industria e konservave janë më atraktive për tregun rus, por edhe turizmi, së bashku me gastronominë, është midis sektorëve potencialë të cilët mund ta avancojnë këmbimin tregtar...

Shqiptarët “eksportojnë” në Serbi rreth një miliardë euro para të gatshme

Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka vazhduar me aktivitete në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2016” me moton “Unë konsumoj produkte vendore,po ju?!” me komunitetin e biznesit dhe atë akademik të Prizrenit. Agim Shahini, kryetar...

“Gjysma e përdoruesve të Note 7-të do të blejnë një Iphone 7”

Problemet që kapluan Samsung me Galaxy Note 7-tën mund të çojë konsumatorët jo vetëm drejt ndërrimit të telefonit por edhe të kompanisë. Një anketë e publikuar nga firma analitike IDC thotë se gjysma e...

Shiten 14 autobusë për 8 mijë euro (Dokument)

Stacioni i Autobusëve në Gjakovë përmes një ankandi publik ka nxjerr në shitje 14 autobus të cilët janë jashtë përdorimit. Në njoftimin për kontratë të publikuar në ueb faqe të Komisionit Rregullativ të Prokurimit...

Itali, 90% e bankave i përdorin rrjetet sociale për marketing

Një studim i fundit tregon se rreth 90% e bankave në Itali tashmë është aktive në rrjet sociale. Më shumë se gjysma e tyre janë aktive në 5 kanale të ndryshme të rrjeteve sociale. Më...

Maqedonia jo atraktive për brendet H&M, Ikea, Lidl

Brendet e njohura si HM, Ikea, Lidl, Mark dhe Spensers, Pica Hat e kështu me radhë, ende nuk janë prezentë në Maqedoni për dallim nga shtetet e rajonit. Në Serbinë fqinje, në muajt e...

Rregullorja për vizë pune drejt Gjermanisë

Mbi 17.000 vetë nga Ballkani Perëndimor kanë ardhur së fundi për punë në Gjermani. Ardhja e tyre është bërë në bazë të një rregulloreje të posaçme për vendet e Ballkanit të miratuar para një...

Në ‘AliEkspress’, qytetarët e Maqedonisë për 3 muaj harxhuan 7 milion euro!

Atlete, veshmbathje, kapak telefonash, pajisje të ndryshme amvisërie….magazinat e Postave të Maqedonisë janë të ngarkuara me porosi, më së shumti nga Kina, të cilat qytetarët e Maqedonisë i kanë porositur në mënyrë virtual në...

10 shqiptarët më të pasur në Maqedoni

Këto janë dhjetë nultimilionerët më të mëdhenj shqiptarë në Maqedoni. Ata janë pronarët e kompanive më të mëdha ose kanë një numër të madh të aksioneve. Kompania kërkimore evropiane për pasuri “X Welt “njoftoi se Maqedonia ka 35...

Ballkani drejt telefonatave pa roaming

Qytetarët e rajonit të Ballkanit ashtu sikundër shumë shpejt qytetarët e BE-së mund të komunikojnë me njëri tjetrin pa tarifa roaming. Këshilli Bashkëpunimit Rajonal mbështet nismën për një platformë rajonale për roaming dhe studimin...

Hapet ‘Park Hotel dhe SPA’ në Shkup, investim vendor prej 15 milionë eurove

15 milionë euro arrin investimi në ‘Park Hotel dhe SPA’ të hapur sot në Parkun e Qytetit në Shkup pranë Vardarit. Bëhet fjalë për investim vendor të kompanisë ‘Gemak’ me të cilën janë hapur 100...

Bie nga froni, Bill Gates nuk është më njeriu më i pasur në botë

Spanjolli Amancio Ortega është ngritur në vendin e parë, duke tejkaluar bashkëthemeluesin e “Microsoft”, Bill Gates, në renditjen e njerëzve më të pasur në botë. Aksionet e kompanisë drejtuar nga Ortega, “Inditex”, e cila zotëron...

“Guardian”: Në Maqedoni po prodhohen këpucët e shtrenjta me paga minimale

“Punëtorët në Shqipëri dhe në Maqedoni po marrin paga aq të ulëta sa që nuk po kanë mundësi t`i ushqejnë familjet e tyre, ndërsa jazi midis pagës minimale  dhe lartësisë së honorarëve të paguara...

Komuna e Gostivarit ndau mirënjohje për përfaqësuesit e Biznes Sektorit

ë suaza të aktiviteteve të shumta të ndërmarra nga Komuna e Gostivarit për të shënuar Ditën e Komunës, 29 Qershorin në ambientet e Këshillit Komunal u organizua ceremonia e ndarjes së mirënjohjeve për drejtuesit...

Këto janë femrat më të pasura shqiptare – shikoni listën (Foto)

Cilat janë 50 kompanitë më të mëdha në vend, sipas xhiros vjetore 2014-2015, që janë të paktën 30% në pronësi të femrave. Nga Vilma Nushi, femrat e familjes Hoxha, Merita Sheqi, Donika Mici, Eleni...

Misri shumëngjyrësh thyen “rekordet” në shitje

Pas vitit 2012 ku nisën edhe shitjet e para të misrit shumëngjyrësh, tashmë kërkesat janë shtuar. Kompania që e prodhon në mënyrë natyrale, ka nisur tashmë ta shesë dhe kërkesat janë rritur. Një fermer në Oklahoma...

Multimiliarderi Gates të varfërve: Filloni të mbani pula!

Multimiliarderi i njohur amerikane Bill Gates ka dalë me një këshillë të çuditshme për të gjithë ata që me të ardhurat e tyre ia dalin të mbijetojnë pranë kufirit të ekzistencës, pra për ata...

Biznes forum i Odës Ekonomike, kompanitë austriake kërkojnë partnerë afaristë në Maqedoni

Gjithsej nëntë kompani austriake të industrive të ndryshme u prezentuan në biznes forumin në Odën Ekonomike. Realizuan takime të drejtpërdrejta me kompanitë e Maqedonisë pasi që kanë për qëllim, siç thanë, të gjejnë partnerë të...

Pushtetarët për tre muaj “e hëngrën” shtetin

Në tryezën e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa dhe stafit të tij nga janari deri në mars të këtij viti janë ngrënë ushqime në vlerë 92 mijë euro. Për këta tre muaj kreu i...

Çdo qytetari të Evropës do t’i jepen falas nga 500 euro

Në përpjekje që të shpëtohet ekonomia e Eurozonës, akoma dhe më të zëshme bëhën idetë e ekonomistëve evropianë për çdo qytetarë të jepen nga 500 Euro, të cilat do te mund t'i harxhojnë për...

Ëmbëlsira “Raffaello” përdorë këngën e Dua Lipës për reklamë (Foto-Video)

Padyshim që shumëkush prej nesh ka shijuar ëmbëlsirat me kokos, Raffaello. Tani e tutje kemi edhe një arsye më shumë për t’i blerë e pëlqyer. E gjithë në saje të meanxhemntit të kompanisë “Raffaello”, e cila...

Biznesmeni që e dëmtoi agro-biznesin “Xhumajlia” u ekstradua nga Bullgaria në Shtip

Biznesmeni Zoran Danevski është i ekstraduar nga Bullgaria dhe gjendet në burgun në Shtip, transmeton TetovaSot. Danevski i cili kishte ikur para dy viteve, u dënua me dy vite burg për sjelljen e vendimeve pa...

NLB Banka reagon ndaj një shkrimi të publikuar në disa portale

NLB Banka ka reaguar ndaj një shkrimi me titullin “Rrëfimi i mërgimtarit që NLB Banka ia vodhi 300 mijë euro”të publikuar një ditë më parë në portalin gazetafjala.com, si dhe në disa portale tjera. Sipas...

Mbipunësimet në kompanitë publike trembin investitorët e huaj

Mbipunësimet nëpër ndërmarrjet publike në vendin tonë mund të ‘trembin’ investitorët e mundshëm që janë të interesuar për të investuar në disa kompani publike, të cilat janë ende të pa privatizuara. Mirëpo, sipas drejtueseve të...

Bizneset shqetësohen se pas liberalizimit mund t’i humbin kuadrot

Liberalizimi i vizave për Kosovën, përveç të mirave dhe lehtësimeve që sjellë për lëvizjen e lirë të qytetarëve, ka ngritur edhe një shqetësim te komuniteti i biznesit, ngase ka rritur drojën për humbjen e...

‘New York Daily News’ për Prince Coffee në New York: Një yll i shndritshëm...

Gazeta prestigjioze Njujorkeze “New York Daily News”, i ka kushtuar një artikull “Princ Coffe House”, e cila është hapur rreth një muaj më parë në këtë qytet. Sipas “New York Daily News”, kjo kafene tashmë...

OEMVP organizon Panairin e përgjithshëm ndërkombëtar “Zvicra – 2016”

Me qëllim të ngritjes së nivelit të bashkëpunimit, Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore dhe kompania “Albpress”, me seli në Winterthur të Zvicrës, sot kanë nënshkruar një Memorandum bashkëpunimi me pikësynim organizimin e Panairit për...

Botës po i mbaron orizi

Pritet që shumë shpejt bota të vuajë nga një krizë e madhe e orizit, për shkak të kushteve klimaterike ekstreme. Moti i nxehtë dhe përmbytjet të shkaktuara nga sistemi El Nino vazhdojnë të prekin të...

Maqedonia do të merr borxh të ri

Për më 10 maj, Ministria e Financave planifikon të merr borxh të rri. Ka publikuar prospekte për dy ankande për gjithsej 9.4  milionë euro. Nga të cilat 8.1 milionë duhet të jenë nëpërmjet bonove...

ANALIZË: Para buxhetore për punësime – cilat janë efektet?

Shpallje publike në të cilat pjesërisht theksohen kriteret për konkurrim, rreziqe për zgjedhjen e aplikuesve, transparencë e panevojshme – këto janë një pjesë e konstatimeve nga revizioni i realizuar shtetëror me të cilin është...

Kompania Limak fiton tenderin e radhës në aeroportin e Senegalit

Kompania Limak që menaxhon me Aeorportin Ndërkombëtar të Prishtinës ’Adem Jashari’ fiton tenderin e radhës në aeroportin ‘Aeroport International Blaise-Diagne (AIBD)’ në Senegal. Kjo kontratë përfshin koncesionimin e këtij aeroporti në bashkëpunim me kompaninë turke...

SHBA fillon eksportin e gazit në Evropë

Dërgesa e parë e gazit të lëngshëm natyror nga Shtetet e Bashkuara mbërriti në Portugali, një zhvillim që mund të pengojnë dominimin e Rusisë në tregun evropian të gazit. Çisterna amerikane Creole Spirit arriti të...

Panairi i punës, Rama: 8 mijë vende pune ofrohen nga biznesi

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se 8 mijë vende pune do të ofrohen në panairin e punës, në të cilin marrin pjesë 130 sipërmarrje. Edi Rama në çeljen e këtij panairi, nuk ka harruar të...

Karvani “Bli shtëpi për të rinj” në Dibër dhe Berovë

Në kuadër të Karvanit kushtuar projekteve "Bli shtëpi për të rinj" dhe "Bli shtëpi, bli banesë" sot do të mbahet prezantim në Dibër dhe në Berovë. Prezantimet do të fillojnë në orën 17:00, ndërkaq do...

Për 10 vjet janë nxjerrë 5,9 miliardë dollarë nga Maqedonia

Maqedonia duhet vetë të hetojë nëse qytetarët e saj i kanë fshehur tatimin e tyre përmes Of shor kompanive. Mesazhi vjen nga ekspertët në kohën kur pesë vendet më të fuqishme ekonomike kërkuan nga...

Borxhet, ekspertët gjermanë: Shqipëria, mes 108 vendeve të kërcënuara

108 vende, sipas ekspertëve gjermanë, mes të cilëve dhe Shqipëria, rrezikohen nga kriza e borxheve. “Ne shohim prej vitesh një përkeqësim dramatik të situatës së borxheve në hemisferën jugore në përgjithësi”, thotë  Jurgen Kaiser...

A është kjo reklama më e mirë vendore ndonjëherë? (Video)

Aty ku jemi gjithmonë bashkë, është motoja e reklamës më të re të cilën IPKO e ka krijuar për të promovuar vlerat dhe imazhin e kompanisë. Reklama fillon me skena ku një nënë e puthë...

Korrupsioni mban peng ekonominë. “Risqet të larta për rimëkëmbjen. Mund të bien investimet”

Fondi Monetar Ndërkombëtar deklaron se ekonomia shqiptare ka vazhduar të forcohet, por vë në dukje se korrupsioni I lartë dhe klima e vështirë e biznesit cenojnë konkurrueshmërinë e saj “Një sërë vrojtimesh nxjerrin në pah...

Për herë të parë në Maqedoni, lirim deri më 80 për qind në Skopje...

Skopje City Mall i përcjell trendet botërore dhe nga 26 janari deri më 1 shkurt do të ju mundëosjë mushterinjëve një përvojë të re të shopingut, duek ofruar lirime të papara deri më tani...

Vende të lira pune në Dubai dhe Abu-Dabi nga 500-8000 Dollarë, ja si të...

Dubai dhe Abu Dhabi kërkojnë të punësojnë të rinj nga Shqipëria, ndërkohë që tashmë aplikimi është i mundur përmes ndërmjetësimit në zyrat e punës, në çdo qytet të vendit.   “Gazeta Shqiptare” ka publikuar sot 1732...

Formohet treshja që do të bashkojë Shqipërinë!

  “Thelbi i kësaj iniciative është bashkim nëpërmjet kuzhinës, si një pikënisje bashkimi dhe që të japim një mesazh ndërkombëtar që ne ekzistojmë dhe se kuzhina jonë është e pasur dhe e shëndetshme”, thotë për...

Udhëtimi në Hënë me faturë 33 dollarë

Si shumica e njerëzve që kanë për të ndërmarrë një udhëtim të gjatë për punë, Buzz Aldrin u kërkua që të paraqesë shpenzimet e tij kur ai u kthye në zyrë pas fluturimit në...

Shpenzon mijëra euro për tu dukur sikur Ronaldo

Një i ri 17 vjeçar nga Danimarka, Shanta ka thënë se ka shpenzuar mijëra euro vetëm që të duket sikur idolli i tij, Cristiano Ronaldo. Shanta madje bartë edhe mbiemrin Ronaldo, ndërsa ka fluturuar pesë...

Gjermani përshpejton kohën e trajtimit të kërkesave për azil

Shumë azilkërkues nga Ballkani nuk kanë shanse për azil në Gjermani. Prandaj koha e trajtimit të kërkesave të tyre do të përshpejtohet shumë, thotë Manfred Schmidt nga Zyra e Refugjatëve në Gjermani, transmeton DW. Zoti...

Piloti grek që fluturoi në Turqi për të tërhequr para

Pas problemeve dhe krizëz financiare në Greqi, kanë filluar të qarkullojnë shumë shaka, ironi dhe legjenda urbane. “A keni dëgjuar  në lidhje me pilotin grek i cili me F- 16  u ul në Turqi për...

Tatimet, aksion nëpër plazhe. Kontroll informalitetit në hotele e restorante

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka nisur nga Vlora një aksion monitorimi për lëshimin e kuponit tatimor dhe informalitetin e hoteleve, restoranteve dhe bareve që punojnë në zonën bregdetare. I ftuar në programin e mëngjesit...

Parajsa në versionin “live”

DRENUSHA ZAJMI-HOXHA Vendi që është në Evropë por, shih sa mistike: Nuk është Evropë! Vendi që posedon bukuri të jashtëzakonshme natyrore, por nuk disponon me to, nuk i duhen, i jep dorëshlirë. Aty ku njerëzit...

OPINIONE