6.8 C
Skopje
Tuesday, March 26, 2019
Home Intervista

Intervista

Flet ish kryetari i FRI-së, Sali Shasivari: Shqiptarët mbeten komb me...

Ish kryetari i Forumit Rinor Islam, Sali Shasivari, në një intervistë flet lidhur me zhvillimet rajonale dhe globale, por edhe për zhvillimet Brenda shqiptare...

Intervista/Meta: Nga braktisja e Luginës së Preshevës prej shqiptarëve, nuk fiton...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta tha se është koha që shqiptarët dhe serbët të realizojnë bashkëpunime konkrete dhe jo të përsëriten retorikat nacionaliste. Në...

Ilir Meta: Mbështes hetimin ndërkombëtar për Kumanovën

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Presidenti i Shqipërisë nga Maqedonia foli për shqiptarët jashtë kufinjve të Republikës, kërkesën e Thaçit për...

Kush është John Alite, mafiozi shqiptar i cili rrëzoi “Cosa Nostra-n”

John Alite, shqiptari me origjinë nga Gjirokastra, i lindur dhe i rritur në Queens të NYC, nga i biri i një taksixhiu, tek i...

Rama për “Standard” flet për rrëzimin e Gruevskit dhe shqiptarët në...

Edi Rama ka kryer një intervistë për median e njohur austriake “Der Standard” ku ka kritikuar BE-në për politikën e saj të zgjerimit dhe...

Zeqirija Ibrahimi: Hoxha ia fali Titos Kosovën, ndërsa sot Ali Ahmeti...

Kandidati për komunën e Çairit, z. Zeqirija Ibrahimi, për një intervistë ekskluzive me gazetën Kombëtare “Bota sot”, premton zgjidhjet e halleve të përditshme të...

Intervista e parë e komandant Sokolit për luftën e 2001 në...

Në një video të xhiruar nga gazetari kosovar Sulejman Kllokoqi për agjencionin e lajmeve Associated Press prezantohet situata në fshatin Malin në malet e...

Intervistë me Gafurr Adili: Rikthimi në skenën politike, vlerësimet për Ahmetin,...

Veprimtari i mirënjohur shqiptar Gafurr Adili në një intervistë ekskluzive për INA flet për zhvillimet në Maqedoni dhe çështjen shqiptare, raportet dhe vlerësimet për...

Ramiz Selmani, 103 vjeçari që ec 7 km për të punuar...

Ky është Ramiz Rexhep Selmani, nga Llojani i Kumanovës, i njejti është 103 vjeç, por në dokumenta figuron se ka 100 vjet e 2...

Hahn i ‘mbyll’ derën Shqipërisë: Serbia dhe Mali i Zi në...

Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn në një intervistë për Deutsche Welle ka folur për procesin e anëtarësimit të Ballkanit në BE. Hahn ka thënë se...

Erdogan në Top Story (VIDEO)

Turqia sheh me shqetësim përplasjen e fundit mes Presidentit të zgjedhur, Ilir Meta dhe Kryeministrit Edi Rama.Deklarata është bërë në një intervistë ekskluzive që...

Shqiptarët në Maqedoni sot, nuk kanë as shumicë të mirëfilltë, as...

    Intervistë me profesorin Xhelal Zejneli Profesor, si e shihni situatën politike në hapësirat shqiptare në Ballkan? Gjendja nuk është e mirë. askush nuk di të...

Philips: Obama nuk i kushtoi sa duhet kujdes Ballkanit dhe kjo...

Intervista e profesoreshës universitare Gjyla Çeliku e realizuar më 29 maj 2017 me z. David L. Phillips, drejtor i Institutit për paqe të Universitetit...

Zaev: Qeveria e re do t’i ndricojë rastin e Kumanoves, Brodecit,...

Kryetari i partisë opozitare në Maqedoni, LSDM, Zoran Zaev, në intervistën për Radion Evropa e Lirë, premton se nëse fiton partia e tij, do...

Zaev: Qeveria e re do t’i ndricojë rastin e Kumanoves, Brodecit,...

  Kryetari i partisë opozitare në Maqedoni, LSDM, Zoran Zaev, në intervistën për Radion Evropa e Lirë, premton se nëse fiton partia e tij, do...

Andov: E pranoj, gabuam me shqiptarët, na mundi propoganda e Millosheviçit

Stojan Andov, është ndër ata emra që ka lënë gjurmë të mëdha në skenën politikë të Maqedonisë.  I njohur si kryeparlamentari i parë pas...

Flet maqedonasja Elena: Unë, bashkëshortja e lumtur e një shqiptari!

Intervistoi: Memedali Jusufi Do ishte Dhërmiu, vendi ku do ngjizej një dashuri mes vajzës maqedonase Elena Miteva dhe djaloshit shqiptar, Visar Vishka, aktorit më të...

Intervistë me D.r. Zhan Mitrev: Pacientët nga Kosova më së tepërmi...

https://www.youtube.com/watch?v=yFrmVVvTuh8

Çka thotë për vrasjen e Smilkovcit, ish-ambasadorja gjermane

?Quo Vadis? Maqedoni? "Quo Vadis" Ballkan? Ish-ambasadorja gjermane në Maqedoni, Gudrun Steinacker mbi zhvillimet në Maqedoni e rajon, investimin politik e ekonomik shumëvjeçar të...

A e lufton Adnan Ismailin UDB-ja dhe DSK-ja, dhe pse konsiderohet...

Me drejtuesin e Shtëpisë botuese Logos A, përndryshe një nga shtëpitë botuese më me renome në hapësirat shqiptare, Adnan Ismailin, bisedojmë librin, për fëmijërinë...

Kasami për Zërin e Amerikës: Rilindja me Besë do të triumfojë

Kryetari i Lëvizjes Besa në Maqedoni, Bilall Kasami thotë në një intervistë për Zërin e Amerikës se pushteti po bën forma të ndryshme të...

Daut Haradinaj: Ali Ahmeti duhet ta ketë të qartë se nuk...

Ali Ahmeti nuk ka kurrfarë ndikimi as peshe në Drenicë, prandaj përkrahja e tij për kandidatin e PDK-së për kryetar komune në Drenas, Ramiz...

Haxhi Shala: Ali Ahmeti e ka keqpërdorë votën e unifikuar shqiptare...

Deputeti i NISMA për Kosovën, Haxhi Shala gjatë luftës së Kosovës i njohur si Gjeneral Topi, nuk beson në sinqeritetin e apelit aq të...

Zbulimi i rastit ‘Kiqina’ trondit opinionin, shumë politikanë të fuqishëm i...

NGA ARBNORE ZHUSHI   “Duart me gjak të SHIK –ut, në raportin e Kadri Veselit”  Faton Ramadani, vëllai i  Burim e Arsim Ramadanit, të dënuar me 30...

Hajredini: Me dekoratat e ndara, Hashim Thaçi ndoshta mundohet të fshehë...

Xhevdet Hajredini për LajmTV: Ndarja e dekoratave për qytetarët e Maqedonisë për meritat e tyre për çlirimin e Kosovës me okupimin shekullor serb nga...

Ramadani: Ja pse i thash ‘leshper’ Filip Petrovskit (Video-Intervista e Plotë)

Analisti Ramadan Ramadani për LAJMTV thotë se Johan Tarçullovski është kandidat i BDI-së në njësinë zgjedhore numër 2, duke aluduar në pritjen zyrtare që ja...

Kim Mehmeti: Shqiptarët e Maqedonisë u mposhtën nga ata të cilët...

Shkrimtari dhe publicisti Kim Mehmeti, ka publikuar vepra zhanresh të ndryshme si romane, tregime, ese e publicistikë, ndërkohë një pjesë e veprës i është...

Kim Mehmeti: Shqiptarët e Maqedonisë u mposhtën nga ata të cilët...

https://www.youtube.com/watch?v=JFQuWyxJijY Shkrimtari dhe publicisti Kim Mehmeti, ka publikuar vepra zhanresh të ndryshme si romane, tregime, ese e publicistikë, ndërkohë një pjesë e veprës i është...

Rexhep Selimi: Shqiptarët e Maqedonisë meritojnë mbështetje më të madhe

Në një intervistë ekskluzive për portalin Lapsi.mk deputeti i Lëvisjes Vetëvendosje! Rexhep Selimi ka folur për gjendjen aktuale politike në Kosovë, Ali Ahmetit e...

Faton Fazliu: Populli nuk e fal më zullumin e BDI-PDSH-së, fitorja...

“Dallimi të jesh me BESË është se ne mendojmë për ardhmërinë e gjeneratave që do vijnë, e jo për vetveten…” Protagonist i rradhës në intervistën...

Shqiptari nga Maqedonia, biznesmen milioner në Kroaci (Video)

Shikoni intervistën në këtë link: Me shkatërrimin e Jugosllavisë, dështuan edhe bizneset e shumë shqiptarëve që kishin ngritur me gjenerata anekënd republikave të këtij shteti....

Arben Labënishti, politikani që hoqi dorë nga privilegjet që ofronte një...

Intervista e dhënë para ca ditësh nga Arben Labënishti për gazetën “Illyria” Një vit më parë, Arben Labenishti ishte distancuar nga Bashkimi Demokratik për Integrim duke...

Afrim Gashi: BESA me “Ridefinimin” do ta bëjë kthesën e madhe...

Intervista e Sekretarit Gjeneral të Lëvizjes BESA, Afrim Gashi e dhënë për median bullgare… I lindur në Shkup (09.11.1977). Jurist i diplomuar dhe aktualisht magjistrant...

Bexheti: Shkëndija do ta fitoj Vardarin, sepse i ka “Ballistët” (Video)

Kryetari i KF Shkëndija, Abdulmenaf Bexheti ka dhënë një intervistë për “Lajm Tv”, ku në theks të vecant ka qenë derbi dhe pritjet kundër...

Ambasadori rus Karpushin: Moska është gati të presë Ramën

Ambasadori rus në Tiranë, Alexander Romanovich Karpushin ka deklaruar se Moska është gati të presë kryeministrin Edi Rama në një vizitë zyrtare, ndërsa theksoi...

Plumbi që i ndryshoi jetën

Pakistanezja Malala Yousafzai, aktivistja që ka bërë fushatë për arsimim dhe i ka mbijetuar sulmit të talebanëve ka dhënë një intervistë për Radion Evropa...

Hysamedin Feraj: ja pse është i mundur bashkimi kombëtar i shqiptarëve...

Kauza e bashkimit kombëtar të shqiptarëve sot ka nevojë për një qasje më shkencore, në vend që të jetë krejt emotive, e aq më...

Mbesa e vetme e Nënë Terezës flet për gruan që nuk...

Pritja për shenjtërimin e Nënë Terezës po jetohet me entuziazëm në të katër anët e planetit. Por duhet thënë se ka edhe njerëz, që...

Katja Drechsler: Mos e lidhni Islamin me të keqen

Katja Drechsler Intervistoi: Sabina Çabaravdiq Radio Evropa e Lirë: Përse gjatë viteve të fundit Islami lidhet gjithmonë me të keqen? Katja Drechsler: Për fat të keq, sot...

Kurti: Shqiptarët në Maqedoni më dhimbsen ma së shumti, jetojnë boll...

“Shqiptarët para se t’ia mbajnë kudo tjetër apo me këdo tjetër, duhet të bëhen me vetveten, pra të bashkohen. Asnjë aleancë apo partneritet, asnjë...

Intervistë me Dr. Bilal Kara drejtor i shoqatës “MUSIAD” Maqedoni

Lajm: Para se gjithash ,Ju falënderojmë që na pranuat për intervistë. Dr Kara: Unë Ju falënderohem që ma dhatë mundësinë për këtë intervistë. Lajm: Para se...

Muhamed Ismaili i Unitetit: Liderët partiak rezistojnë zgjidhjen e krizës, ndryshe...

I intervistuari i rradhës në intervistën e Almakos “3pyetje nga Mensur Krasniqi” për këtë të enjte ka qenë Sekretari i përgjithshëm i partisë së...

VIDEO/ Aktori belg që imiton shqiptarët është … shqiptar nga Fieri....

INTERVISTA/ Të gjithë i kemi parë videot e humoristit francez gjatë evropianit dhe kemi mbajtur barkun me dorë për mënyrën sesi ai i portretizon...

EKSKLUZIVE/ JOSEPH DIOGUARDI: SHQIPËRIA DHE KOSOVA MUNDËN KOMUNIZMIN DHE SERBËT, TANI...

Nga Kozeta Turishta Dritare.net- Z. DioGuardi, edhe pse shqiptarët ju njohin shumë mirë, le të flasim rreth fillimit të aktiviteteve tuaja në mbështetje të shqiptarëve....

Kastriot Haxhirexha, lideri politik që nuk pranoi denigrimin e UÇK dhe...

Delvina KËRLUKU/KOHA Kastriot Haxhirexha u lindi më 9 maj, 1961 në Dibër. Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje. Fakultetin e Mjekësisë në...

Adili:Ja e vërteta për Brodecin

Zëdhënësi politik i FBKSH-së, Gafurr Adili në intervistën për agjencinë INA flet ekskluvizisht për faktet dhe dëshmitë e tij për ngjarjen e Brodecit që...

Thaçi: Shteti s’mundet të funksionojë në baza e premisa etnike. Nevojitet...

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), z.Menduh Thaçi para disa diteve ka pasur një intervistë të gjatë për agjencionin e njohur të lajmeve "Al...

Rufat Halili i Këshillit Opozitar: Partitë e reja të trashëgojnë sistemin...

"Almakos" publikon intervistën e 11 me rradhë “3 pyetje nga Mensur Krasniqi” me bashkëbisedues anëtarin e Këshillit Opozitar, Rufat Halilin. Mensur Krasniqi: Ku qëndron problemi...

Udhëheqësia e UÇK-së në Maqedoni, për interesa materiale shpejt hoqi dorë...

Intervistë ekskluzive për “Lajm” e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj “Ne bashkëndjejmë me shqiptarët e Maqedonisë, me bashkëkombësit tanë dhe ky interesim për gjendjen atje...

Bilall Kasami: Me politikanët tanë ka rënë në hall edhe bashkësia...

Bashkëbisedues special i këtij edicioni të intervistës “3pyetje nga Mensur Krasniqi” kësaj rradhe është kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami. Ai në kuadër të kësaj...

Dr. Ajten Ramadani doktore e shkencave të Kriminalistikës flet për përdhunimet...

Gazeta Lajm: Dr. Ajten, besoj se nuk jemi të parët që j’ua bëjmë këtë pyetje, megjithatë na intereson çfarë ju motivoi të zgjidhni për...

Intervista/ Berisha paralajmëron Ramën. “Frenoji bandat e tua, ose viti 1998...

Ish-kryeministri Berisha ka paralajmëruar Edi Ramën se nëse do të vazhdojë të mbajë afër bandat dhe Shullazët, “98-a do t’i duket lule”. Ai i është...

Vesa Luma: Pse emri që zgjodhëm për djalin na emocionoi të...

Që në momentin kur u mësua lajmi se çifti i artistëve Vesa Luma dhe Big Basta do të bëheshin prindër, kureshtja e publikut për...

Rama: S’ma merrte mendja që Obama do mbante mend…

Edi Rama përfundon vizitën në Shtetet e Bashkuara me takimin me zv.presidentin Baiden dhe Presidentin Obama në Shtëpinë e Bardhë. Obama thyen protokollin dhe...

Intervistë me koordinatorin e “NISMA”-së për Evropë z.Kadri GËRVALLA

Intervistoi: Betim Krasniqi (Foto: Kadri Gërvalla) -Z.Gërvalla, këto ditë nëpër media të shkruara dhe ato elektronike u dha si lajm i veçantë, largimi i juaj...

Intervistë me Bilall Kasamin: Nëse një Sanader shkoi në burg, as...

Lideri i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në një intervistë ekskluzive për portalin TetovaSot flet për aktivitetet e fundit politike të Lëvizjes Besa, përgatitjen e...

Intervistë eksluzive/ Çka e dallon RDK-në e Zendelit me atë të...

Një parti me dy kryetarë, kështu flitej në opinionin e gjërë pas shkarkimit të Vesel Memedit nga pozita e kreut të RDK-së, dhe në...

Ermira Asani – Salija: Familja dhe gruaja si pjesë e shoqërisë...

Zonja Ermira së fundmi jeni zgjedhur edhe nënkryetare e Lëvizjes BESA, pos postit si kryetare e Forumit të Gruas, çfarë domethënie ka kjo për...

INTERVISTA/ Albin Kurti nuk tërhiqet: Shteti i përbashkët shqiptar, do quhet...

Prej katit të gjashtë të ndërtesës në rrugën “UÇK” mund të shihen majat e maleve të Sharrit të mbuluara me dëborë. 41-vjeçari njihet në Serbi...

Kujtesë: Si e bindën rusët Milosheviqin që të kapitullojë në Kosovë?

Cilat ishin synimet amerikane në Kosovë? Çfarë biseduan me telefon Bill Clinton dhe Boris Yeltsin më 24 mars 1999, kur nisën bombardimet e Paktit...

Albin Kurti: Nuk do të luaja shah me Vuçiqin

Ish-lideri i Lëvizjes “Vetëvendosje” flet për planet e reja dhe të vjetra të Serbisë për Kosovën, pse drejtësia ngadhënjen mbi tolerancën si virtyt dhe...

Sevdije Musliu, një mësuese Kur’ani në karrocë: ç’do u thosha njerëzve...

Intervistoi: Mensur Krasniqi Ajo ka zgjedhur që jetën ta jetojë duke u mësuar të vegjëlve Kur’an. Fati i saj ka qenë i tillë që e...

Kreu i të rinjve të BESA-s në Maqedoni: Po me Lëvizjen...

Lëvizja BESA, një forcë e re politike e shqiptarëve të Maqedonisë e cila po imponohet fuqishëm me një performancë të veçantë në politikëbërje, me...

Kasami: Maqedonia patjetër duhet të ridefinohet si shtet, pa shqiptarët s’ka...

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami në një intervistë ekskluzive për agjencinë ballkanike të lajmeve IBNA (Independent Balkan News Agency) në gjuhën angleze ka folur...

Flet Jaho Salihi: Çfarë ndodhi natën e vrasjes së Azem Hajdarit

Tetëmbëdhjetë vite nga vrasja e Azem Hajdarit, Jaho Salihi vjen në një intervistë ekskluzive për gazetarin Ylli Rakipi në emisionin “Të Paekspozuarit” sonte në...

Thaçi: Zërat anti-SHBA, mund të jenë të sponsorizuara nga Rusia

Hashim Thaçi u zgjodh president i Republikës së Kosovës mes tensionit 10 ditë më parë. Ai nuk ngurron t’i cilësojë komandantë të shquar Ramush...

EKSKLUZIVE/ Blendi Fevziu: Marrëveshja me Ramën, Ilir Meta zgjidhet president në...

Gazetari dhe moderatori Blendi Fevziu mendon se Ilir Meta do të jetë presidenti i ardhshëm i Shqipërisë, që do të zgjidhet në vitin 2017....

Vajza e Adem Jasharit: Qeveritarët u pasuruan mbi kurriz të dëshmorëve...

Shqipe Adem Jashari është Juriste, bashkëshorte e Xhevdet Krasniqit, avokat. Ajo është nënë e dashur e tre fëmijëve, Aureolës 6 vjeçe, e cila me...

Zëri i Amerikës e pyet për krimet e luftës, ja si...

Intervistë me Hashim Thaçin, president i zgjedhur Kosovës Presidenti i zgjedhur i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Zërin e Amerikës tha se do...

Kasami: BDI dhe PDSH janë bë bashkë për të luftuar Lëvizjen...

Ata së bashku “luftuan” kundër çdo subjekti të ri politik shqiptar që paraqitej në skenën politike dhe kështu e kanë ruajtur privatësinë e...

Surprizon Majko: Dua të jem President i gjithë shqiptarëve

Pandeli Majko ka qenë plotë surpriza në një intervistë për gazetarin Sokol Balla. “Dua të kem një pasaportë kosovare, besoj që edhe presidentja do të...

Kush ishte Harun Aliu ?

Harun Aliu, njëri ndër themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK), i njohur ndryshe me emrin Komandat Kushtrimi, ka lindur më 20 maj në vitin...

Shqiptarët e Maqedonisë janë populli më i diskriminuar në Evropë

Analisti dhe publicisti i njohur nga Kosova Ernest Luma në një intervistë ekskluzive për portalin ExPress.mk ka folur për pushtetin e deri tanishëm të...

Princ Leka II: Në kohën e tim gjyshi, Parlamenti nuk kishte...

Në një intervistë për portalin “Tesheshi.com”, Princ Leka II flet për babanë e tij, Mbretin Leka, amanetin qe ai i ka lënë para së...

Intervistë me Reisul Ulemanë e BFI, Sulejman Rexhepi: Uniteti na bën...

Moti që shkoi ishte një vit në të cilin ndodhën eskalime në Bashkësinë Fetare Islame, kishte një përpjekje përmbysjeje, pastaj punët u qetësuan. Si...

Intervistë: Çfarë i tha el Chapo Sean Pennit për tregtinë me...

Faqja online e revistës Rolling Stone publikoi sot intervistën e plotë që aktori, Sean Pen, bëri me Joaquin El Chapo Guzman gjatë kohës që...

Ç’është ISIS-i, ç’po ndodh në Siri dhe kush i çoi shqiptarët...

Një intervistë e shkëlqyer e Gerta Zajmit për organizatën që po terrorizon botën, për të cilën ajo thotë se po manipulon me fenë islame....

Afrim Rexhepi:Nuk besoj në rezultate brenda natës!

Intervistë me studentin e dalluar të ndërtimtarisë në Shkup, Afrim Rexhepi nga Sllupcani i Komunës së Likovës. Kush është Afrim Rexhepi? Rexhepi:I lindur në fsh.Sllupcan, Kumanovë,...

Nënkryetari bullgar i Bashkisë së Bursa-s: pse më tërheq Shqipëria dhe...

Nënkryetari i Bashkisë së Bursa-s, Abdylkadir Karlik dhe këshilltari i tij me origjinë shqiptare, Macit Cunali, morën pjesë në një aktivitet mbarëkombëtar të alpinizmit...

Kurti: Janari intensiv, Qeveria ose shkarkohet ose rrëzohet (Video)

Ish-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka deklaruar se si u shkarkua Jabllanoviqi, ashtu do të shkarkohet edhe kryeministri Isa Mustafa. Kurse, propozimin për...

Doris Pack: Kosova është Shqipëri dhe s’mund të jetë kurrë Serbi...

Anëtarët e ekipit për veprim në Kuvendin e Serbisë për reformimin e sistemit politik, kanë theksuar se definicioni i Kosovës në preambulën e kushtetutës...

Shenasi Rama: Lulzim Basha dhe vajza e Berishës mbushën dosjet e...

Shenasi Rama, profesor në Universitetin e New Yorkut në SHBA, në intervistën për gazetën SOT, flet mbi platformën që prezantoi në qytetet kryesore të...

Rimëkëmbja e BFI-së do të na marrë shumë kohë

Në mesin e hoxhallarëve të Shkupit po vërehet një pakënaqësi gjithnjë e më e madhe. Sikur po piqen kushtet për ndonjë revoltë masovike. Gjithnjë...

Nuk bëhet Shqipëria me laro, bythecë e shkërdhatokratë”

Ish-kryeministri Aleksandër Meksi ka botuar një libër me titullin “Rrugë e vështirë në dy vëllime”. Në të ai flet edhe për zhvillimet politike, duke përfshirë...

Kohë për protestë jo vetëm në Kosovë

Intervistë e Albin Kurtit dhënë për Opinion.al 1.A mund te konsiderohet i mbyllur aksioni i opozitës në Kosovë? Jo. Opozita vazhdon të jetë e vendosur në...

Imamaj, shqiptari që jeton në Turqi, që flet 12 gjuhë të...

Reshat Ibrahimi Me përfaqësuesën e Maqedonisë në mundje udhëtuam për në Turqi për të marrë pjesë në kampionatin ballkanik të mundjes për kadetë, i cili...

Krimet e diktatorit Hoxha: Gardianët përdhunonin gratë e burgosura

Alida Hisku preferon ta rrëfejë në vetë të tretë pjesën më dramatike të historisë së saj, duke lënë të kuptohen arsyet e qenësishme të...

Nuk është mirë politika të pengojë ndërtimin e rrugëve Kosovë-Maqedoni

“Nuk do të ishte mirë me pasë prapavijë politike. Nuk e përjashtoj një gjë të tillë, por nuk do të ishte mirë. Është detyrë...

Drullovic:Ibraimi duhet ta bëjë dallimin në ekip

Kundër Spanjës, Maqedonia e filloi ndeshjen eliminatore pa Agim Ibraimin. Trajneri Ljubinko Drullovic ishte i pakënaqur me angazhimin e lojtarit shqiptar në Luksemburg dhe...

Intervista e fundit e Arbën Xhaferrit, realiteti shqiptar

Arbën Xhaferri në një nga intervista e tij të fundit të gushtit të 2012 pasqyron realitetin shqiptar dhe vizionin e tij me mesazhe të...

Dritëro Agolli flet për “konfliktin” mes Qosjes e Kadaresë, lavdëron Albin...

Tek pragu i shtëpisë së shkrimtarit të njohur Dritëro Agolli, të pret bashkëshortja e tij, Sadija, e cila, me bujarinë tipike të shkodranes, të...

A po shkon Maqedonia drejt humnerës? Flet nga SHBA-ja Arianit Hoxha,...

Arianit Hoxha është një shqiptar i Maqedonisë në krye të LDSHM-së (Ligës së Diasporës shqiptare për Maqedoninë), në SHBA. Dhe si çdo shqiptar i...

A po shkon Maqedonia drejt humnerës? Flet nga SHBA-ja Arianit Hoxha,...

Arianit Hoxha është një shqiptar i Maqedonisë në krye të LDSHM-së (Ligës së Diasporës shqiptare për Maqedoninë), në SHBA. Dhe si çdo shqiptar i...

Nipi kumanovar, do të jetë deputeti i parë shqiptar në parlamentin...

Reshat Ibrahimi Shqiptarët në Zvicër, respektivisht ata të kantonit të St.Gallenit në të ardhmen mund të kenë një politikan të tyre në parlamentin e shtetit,...

Specialja lojë e Thaçit dhe Veselit

Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli, po bëjnë lojë të dyfishtë me themelimin e Gjykatës Speciale, vetëm për t’u shitur kredibil brenda vendit dhe para...

Çetnikët serbë nuk kursyen asnjë boshnjak

Kryetari i Kantonit Boshnjak të Këshillit të Sarajevës dhe drejtori i Institutit të të Humburve të Bosnjë Hercegovinës, Amor Mashoviçi thotë se në qytetin...

Nuland për “Alsat”: Një herë të krijohen kushtet, pastaj zgjedhjet

Në një intervistë ekskluzive për ALSAT, Nuland hedh më shumë dritë mbi krizën, por edhe mbi skenarët e zgjidhjes. Ajo qartëson se marrëveshja e...

Kosova nuk rrezikohet nga sulmet e ISIS’it

Kosova nuk ka ndonjë rrezik të lartë nga grupi militant Shteti Islamik, për shkak se ky grup i sulmon shtetet që kanë ndikim në...

De Biasi flet për ‘Zërin’: Jemi më afër Francës

Vendimi i fundit i CAS-it ia ka shtuar optimizmin që ta shohë Kombëtaren Shqiptare më afër kualifikimit në Evropian. Por, thotë se edhe para...

Shkëndija iu ka hyrë në zemër skocezëve!

Edhe përkundër eliminimit pa humbje nga Aberdden në turin e parë kualifikues të Ligës së Europës, Shkëndija ka lënë përshtypje shumë pozitive në opinionin...

Brzhezhinski: Ne ndodhemi tashmë në një Luftë të Ftohtë

Nga Sebastian Fischer & Holger Stark, Der Spiegel Ish-këshilltari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në SHBA, Zbigniev Brzhezhinski beson se Perëndimi duhet t’u qëndrojë...

Haradinaj: Gjykatën e bëjmë vet, nuk mund të vazhdojmë ta riprocedojë...

"Dyshimet për kinse krime të kryera në Kosovë gjatë luftës së fundit janë ndërkombëtare, por ato duhet të shqyrtohen në Kosovë", thotë në një...

Çetnikët serbë nuk kursyen asnjë boshnjak

Kryetari i Kantonit Boshnjak të Këshillit të Sarajevës dhe drejtori i Institutit të të Humburve të Bosnjë Hercegovinës, Amor Mashoviçi thotë se në qytetin...

Nuland për “Alsat”: Një herë të krijohen kushtet, pastaj zgjedhjet

Në një intervistë ekskluzive për ALSAT, Nuland hedh më shumë dritë mbi krizën, por edhe mbi skenarët e zgjidhjes. Ajo qartëson se marrëveshja e...

Kosova nuk rrezikohet nga sulmet e ISIS’it

Kosova nuk ka ndonjë rrezik të lartë nga grupi militant Shteti Islamik, për shkak se ky grup i sulmon shtetet që kanë ndikim në...

De Biasi flet për ‘Zërin’: Jemi më afër Francës

Vendimi i fundit i CAS-it ia ka shtuar optimizmin që ta shohë Kombëtaren Shqiptare më afër kualifikimit në Evropian. Por, thotë se edhe para...

Shkëndija iu ka hyrë në zemër skocezëve!

Edhe përkundër eliminimit pa humbje nga Aberdden në turin e parë kualifikues të Ligës së Europës, Shkëndija ka lënë përshtypje shumë pozitive në opinionin...

Brzhezhinski: Ne ndodhemi tashmë në një Luftë të Ftohtë

Nga Sebastian Fischer & Holger Stark, Der Spiegel Ish-këshilltari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në SHBA, Zbigniev Brzhezhinski beson se Perëndimi duhet t’u qëndrojë fort...

Haradinaj: Gjykatën e bëjmë vet, nuk mund të vazhdojmë ta riprocedojë...

"Dyshimet për kinse krime të kryera në Kosovë gjatë luftës së fundit janë ndërkombëtare, por ato duhet të shqyrtohen në Kosovë", thotë në një...

“Marrëveshja faustiane e SHBA me Berishën: Bëj ç’të duash!”

Në intervistë për DW, Fred Abrahams thotë, se libri i tij është edhe një kritikë ndaj intelektualëve të Shqipërisë, që në përgjithësi, kanë dështuar...

Shaqiri, ja se si u intervistua nga e “dashura” (Video)

Është publikuar videoja e plotë e intervistës së Xherdan Shaqirit për Super Sport. Ky medium e ka publikuar të plotë intervistën ekskluzive të Xherdan Shaqirit,...

E vetmja rrugëdalje – largimi i Sulejman Rexhepit

Para më se një muaji, në BFIM ndodhi një ngjarje aspak e lakmueshme. Ky Institucion “ra” në duart e dy-tre nëpunësve dhe të disa...

Shkëlzen Maliqi: Ramush Haradinaj e ka humbur rrugën në oborr

Intelektuali Shkelzën Maliqi, ka dekalurar se Gjykata Speciale është një detyrim që i është imponuar Kosovës dhe se jemi vonuar me miratimin e saj....

Mesila Doda: Shqiptarët nuk janë pakicë etnike, nuk bëhen dot me...

Mesila-Doda1Në një intervistë ekskluzive për portalin Express.mk deputetja e Partisë Demokratike të Shqipërisë (PD) dhe kryetarja e Aleancës së Grave deputete në parlamentin e...

OPINIONE