5 C
Skopje
Thursday, January 24, 2019
Home Kryesore

Kryesore

Arsim Idrizi ishte edhe ushtar i UÇK-së në vitin 2001, me...

Përveç sportiest i dalluar, Arsim Idrizi ka qenë edhe luftëtar i UÇK-së në vitin 2001. me vetëm 17 vite jo të plota, ai ka...

Boshnjakovski: S’ka përplasje brenda Qeverisë siç shkruajnë mediat

Nuk ekzistojnë konflikte apo përplasje brenda Qeverisë, siç shkruajnë mediat, deklaroi sot zëdhënësi qeveritar Mile Boshnjakovski, duke i’u përgjigjur një gazetari i cili pyeti...

Kongresi amerikan miraton ligjin që ndalon daljen e SHBA-ve nga NATO

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara e ka miratuar me shumicë dërrmuese të votave një ligj që konfirmon mbështetjen e Kongresit për NATO-n....

Fatkeqësi familjare në Shkup: Për një natë ndërrojnë jetë djali 35...

Një fatkeqësi familjare ka ndodhur mbrëmë në Shkup. Mbrëmjen e të martës klubi i hendbollit Rinia nga Shkupi mbeti pa njërin prej hendbollistëve më...

Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi për vizitë në Maqedoni

Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi, Ivan Brajoviq sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoni ku do të realizojë takim me...

Shefi i inteligjencës së NATO-s, për vizitë në Shkup

Shefi i inteligjencës dhe i sektorit të sigurisë së NATO-s, ambasadori Arndt Freytag von Loringhoven ka filluar vizitën 3-ditore në Shkup për reformat në...

Zaev: Do të jem njeriu i parë me pasaportë dygjuhësore në...

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në emisionin “200” në televizionin Alsat M foli për ligjin e gjuhëve dhe ndryshimin e emrit të shtetit. Zaev...

Zaev: Presidenti i Maqedonisë mund të jetë shqiptar

Zoran Zaev ka deklaruar se aspak nuk i pengon në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në Maqedoni të zgjedhet një President shqiptarë. Mirpo fillimisht duhet...

“Programi 200”, Zaev: Ligji i gjuhëve është mbipartiak

Kryeministri Zoran Zav i ftuar në emisioni “Programi 200” në Alsat tha se ligji i gjuhëve nuk është meritë i asnjë partie por i...

Ekskluzive: Rigjykimi për Almirin fillon më 19 shkurt

Gjykata Themelore e Kumanovës ka thirrur seancën e parë për rastin e Almirit pas kthimit të lëndës në rigjykim nga Gjykata e Apelit. Rigjykimi...

Ahmeti: Nëse të tjerët kërkojnë zgjedhje, ne jemi gati

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti mendon se vendi për momentin ka për obligim realizimin e interesave më të mëdha strategjike se zgjedhjet, por nëse...

Zaev nuk përfilli Bujar Osmanin dhe BDI-në, Ligjin e Gjuhëve e...

Qeveria dërgoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve në Komisionin e Venecias. Ligji është dërguar si i plotë në përmbajtje, ndërsa në kërkesë është përfshirë...

“Sopoti”, Zaev: Duam marrëveshje me ish të dënuarit

Kryeministri Zoran Zaev është i gatshëm të arrij marrëveshje me ish të dënuarit në rastin e Sopotit. I pyetur nëse Sopotasve do t’i takojë...

Sa shqiptarë jetojnë në Maqedoni? Ja si përgjigjen shqiptarët dhe maqedonasit...

Pas reagimeve që shkaktoi deklarata e profesores maqedonase Tanja Karakamisheva se për qindja e shqiptarëve në Maqedoni është nën 20 për qind, ekipi i...

LSDM-ja të premten vendos rreth zgjedhjeve të parakohshme parlamentare

“Komiteti Qendror do të mbahet të premten. Do të hapim debat, ndoshta do të sjellim edhe vendim rreth asaj se shkojmë në zgjedhje të...

Epidemia e fruthit nuk po largohet nga Maqedonia, sot katër raste...

Ministria e Shëndetësisë do të shpallë fund të epidemisë së fruthit kur të mos ketë asnjë të prekur në periudhën prej katër javëve, informojnë...

Ligji për gjuhët është dërguar në Komisionin e Venecias

Qeveria e Republikës së Maqedonisë, në pajtueshmëri me vendimin e miratuar, e ka dërguar tërë përmbajtjen e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve për mendim në Komisionin...

Shilegov: Ndotja e ajrit edhe më tej në nivel të lartë

“Gjatë ditës së sotme do të ketë njoftim sa u përket masave kundër ndotjes së ajrit, besoj kah ora 18:00 do të bëhet publike...

VMRO-DPMNE, interpelancë për Dimitrovin

Grupi Parlamentar i VMRO-DPMNE-së është i pakënaqur me punën e ministrit të Jashtëm Nikolla Dimitrov. Ata veçanërisht theksuan deklaratën e tij në Komisionit për...

I dërguari i OKB Matthew Nimetz kërkon të zbatohet Marrëveshja e...

Në një deklaratë lëshuar në Nju Jork, Matthew Nimetz, i Dërguari i Posaçëm i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së kërkon që të bëhen hapat...

Në 13 aksidente në Shkup, dje nëntë persona kanë marrë lëndime...

Nëntë persona kanë marrë lëndime të lehta trupore në katër prej gjithsej 13 aksidenteve që kanë ndodhur në 24 orëshin e fundit në rajonin...

Tsipras: Marrëveshja e Prespës është hap historik për të gjithë Evropën

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras, përmes një video ka dhënë mesazh për qytetarët ku thotë se ka ardhur koha që të dihet e vërteta...

Austri, burri nga Llaskarca e Sarajit ther gruan për vdekje (FOTO)

Pasditen e së hënës, një grua 32-vjeçare nga Maqedonia është goditur për vdekje me një mjet të mprehtë. Ngjarja makabër ka ndodhur në parkingun...

Televizioni i ri maqedonas 1TV akuzohet për reket nga një biznesmen:...

Biznesmeni Zoran Azmanov, ka akuzuar përfaqësuesit e “1TV” se i kërkojnë 50 mijë euro reket përmes informatave të rrejshme në një emision të kësaj...

Agim Nuhiu: 30.4% e poseduesve të pasaportave të Maqedonisë janë shqiptarë...

Zëvendës ministri i Punëve të Brendshme Agim Nuhiu ka hedhur poshtë pretendimet e profesores maqedonase Tanja Karakamisheva, e cila në një status në Facebook...

Gruevski duke u shëtitur në Budapest (video)

I arratisuri Nikolla Gruesvki është kapur sërish nga mediet hungareze. Kësaj radhe ish kryeministri Gruevski është vërejtur në një qendër tregtare në Budapest. (video e...

“A jetohet me 200 euro në muaj”? Qytetarët të pakënaqur...

Qytetarët e anketuar nga Lajm.tv në rrugët e Shkupit shprehen të pakënaqur nga pagat që marrin. Një pjesë e të anketuarve nuk e kanë...

Javën e ardhshme Gjykata e Apelit do të vendos për dënimin...

Të hënën (28 janar) në orën 09:30 Gjykata e Apelit do të mbajë seancë, në të cilën do të shqyrtojnë aktgjykimin për procedurën e...

Greqi, nisin procedurat për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës

Komisioni për Mbrojtje Nacionale dhe Punë të Jashtme në Kuvendin e Greqisë, sot pasdite do ta shqyrtojnë propozim-ligjin për ratifikimin dhe hyrjen në fuqi...

Hyjnë në fuqi masat kundër ajrit të ndotur në Shkup

Prania e grimcave PM10 dhe PM 2.5, sipas stacioneve matëse ka kapërcyer normat e lejuara, madje me disa dhjetëra herë. Drejtuesit e qytetit të Shkupit...

Analizë: “Baballarët e kombit” – të gjithë të kontestuar dhe partiakisht...

Disa arritën t’i përfundojnë edhe nga dy mandate, e disa e udhëhoqën shtetin vetëm në një mandat pesëvjeçar, kurse kryetari Boris Trajkovski, e filloi,...

Dimitrov: Do të kemi kandidat të shkëlqyer për kryetar shteti

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, në një intervistë për TV Sitel tha se me vëmendje e ndjekin gjendjen në Athinë, ku dje...

Matthew Nimetz kërkon të zbatohet marrëveshja e Prespës

Në një deklaratë lëshuar në Nju Jork, Matthew Nimetz, i Dërguari i Posaçëm i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së kërkon që të bëhen hapat...

Seancë për dhunën në Kuvend

Sot në Gjykatën Penale është planifikuar të vazhdojë gjykimi për ngjarjet e 27 Prillit, ndërkohë që seanca e kaluar u anulua pasi siç tha...

Alarmante: Shkupi, qyteti i parë në botë për ajrin e ndotur

Prania e grimcave PM10 dhe PM 2.5, sipas stacioneve matëse, ka kapërcyer normat e lejuara, madje me disa dhjetëra herë. Drejtuesit e qytetit të Shkupit...

Belgu zbulon rrjetin maqedonas të krijuesve të lajmeve të rreme

Marten Shenk, “Gjuetar i lajmeve të rreme” nga Belgjika, ia ka dalë të zbulojë një rrjet të qytetarëve maqedonas që përhapin lajme të rreme,...

BDI Strugë: Flisni ju o të mjerë, ndërtuat shtëpitë tuaja me...

Fukara ju zu gjumi dhe pasanik ju gjeti mëngjesi. Të mjerët ju që qytetarët i shihnit si burimi juaj financiar. Sdim ku tja fillojmë por...

Mungesa e parkingut në Kodrën e Diellit, qytetarët detyrohen të ecin...

Ditë fundjave. Shumë qytetarë janë nisur që ditën ta kalojnë në Kodrën e Diellit. Por për të arritur atje ata detyrohen që të ecin...

Tsipras: Ratifikimi i marrëveshjes së Prespës është obligim patriotik

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras konsideron se marrëveshja e Prespës është marrëveshje historike edhe për Athinën edhe për Shkupi duke theksuar se ratifikimi i...

Shtyhet për dy ditë fillimi i gjysmëvjetorit të dytë në të...

Ministria e Arsimit ka vendosur që fillimin e gjysmëvjetorit të dytë ta nisë më 23 janar. Sipas burimeve të Alsat kjo shkaku i nivelit...

Masa dhe rekomandime të Qeverisë për shkak të ndotjes alarmante

Pas njoftimit të marrë nga Ministria e Mjedisit Jetësor  se në dy ditët e fundit është tejkaluar  pragu i alarmimit të grimcave të pezulluara...

Incidente në protestën në Greqi kundër Marrëveshjes së Prespës

2:53 –Incidente kanë ndodhur para Kuvendit të Greqisë në protestën e organizuar kundër Marrëveshjes së Prespës, njofton korrespodenti i MIA-s nga Athina. Grupi i personave të...

Zaev: Qytetarët nuk do të lejojnë një autoritarizëm të ri

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në intervistë për “Civil Media” deklaron se “kjo është pikë ku nuk ka kthim prapa. Secila përpjekje që këto...

Zhbogar: Mbetem optimist për zbatimin e plotë të marrëveshjes së Prespës

Euroambasadori Samuel Zhbogar në intervistë për “Radio Evropa e Lirë” tha se “për t’u arritur marrëveshja e Prespës ishte e nevojshme vendosmëria, përkushtimi dhe...

Tevdovski: Hyrja në NATO do të jetë katalizator i rritjes ekonomike

Ministri i Financave, Dragan Tevdovski thotë se “hyrja në NATO do të jetë katalizator i rritjes ekonomike”. Tevdovski thekson se stabiliteti dhe pozicioni ndërkombëtar që...

Mbrëmë qyteti i Prilepit ia kaloi Shkupit, shifra alarmante të ndotjes...

Maqedonia po ngulfatet në ajër të helmueshëm, njësitë matëse edhe mbrëmë kanë treguar ndotje enorme të ajrit, përcjell Portalb.mk. Sipas stacionit matës të aplikacionit “Ajri im”...

Kufiri Bellanoc-Stançiq mbetet i mbyllur, rruga e papastruar nga bora. Kur...

Pavarësisht premtimeve të shumta prej vitesh për hapjen e pikës kufitare Bellanoc-Stancic një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur, raporton Gazeta Lajm. Kjo...

Sela: Ende montohen raste kundër shqiptarëve, për maqedonasit s’vlejnë ligjet (VIDEO)

Në një intervistë për Alsat M, kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela tha se zgjedhjet e reja parlamentare duhet të mbahen pasi pushteti...

Ligji për përdorimin e gjuhëve, përplasjet e para mes partnerëve

Javën e ardhshme pritet nënshkrimi i Kryeministrit Zoran Zaev, pas të cilit Ligji për Përdorimin e Gjuhëve do të dërgohet për shqyrtim në Komisionin...

Mbledhje koordinuese për plan të implementimit të Ligjit për gjuhët

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, sot thirri takim koordinues me përfaqësuesit nga më shumë resore dhe institucione, me qëllim të koordinimit,...

Bardha, biznesmene në Cyrih: Ne shqiptaret jemi të zonja edhe në...

Me biznes në diasporë nuk merren vetëm meshkujt shqiptarë, por edhe femrat. Në Bassersdorf afër Cyrihut, ekipi i emisionit Me Diasporën në Lajm.Tv ka...

Institucionet e Maqedonisë para sfidës së zbatimit të shqipes si gjuhë...

Hyrja në fuqi e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, qytetarëve shqiptarë të Maqedonisë u mundëson një komunikim të zgjeruar me të gjitha institucionet e...

Edhe dje Shkupi ishte ndër dhjetë qytetet me ajrin më të...

Sipas faqes së internetit të specializuar për ndjekjen e cilësisë së ajrit në botë, “Er Vizhall”, kryeqyteti i Maqedonisë, Shkupi edhe dje u gjend...

Në shkollën e Çegranit, tenderet i fitojn firmat e Strumicës-ashtu vendos...

Ka motmot e disa muaj… U zgjova sot, dhe duke përgaditur një përshesh e ndëgjova një këngë të vjetër të Hanife Reçanit “ka motmot e...

Trajneri i kombëtares shqiptare të hendbollit, Ismaili: Lojtari me numër 5...

Seleksionuesi i kombëtares së Shqipëirisë në hendboll, Muhamed Ismaili i ka bërë një analizë përfundimit të ndeshjeve të fazës së parë eliminatore të botërorit...

Ligji i ri anulon shpalljen e konkursit për Anti-korrupsionin

Komisioni Parlamentar për Zgjedhje dhe Emërime vendosi anulimin e shpalljes së konkursit për emërimin e anëtarëve të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit. Kjo...

Dygjuhësia në bankënota, Bankës Popullore i duhet kohë

Banka popullore do të bëjë një analizë të detajuar të Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve për të konstatuar nëse tani, pas hyrjes në fuqi...

Ndotja e ajrit, Shkupi ka tejkaluar pragun nga normalja

Prania e grimcave të PM10 në ajër në Shkup, në dy ditët e fundit ka tejkaluar pragun prej 100 mikrogramë për metër kub. Nga Qyteti...

VMRO-ja kallëzim penal kundër Xhaferit, Ibraimit dhe Kostovskit për Ligjin e...

Ligji për dygjuhësinë është i dëmshëm dhe do të shkaktojë pasoja afatgjate për Republikën e Maqedonisë, ka reaguar sot partia opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE. “Problem shtesë...

Tanja Karakamisheva, në polici për shkak të gjuhës së urrejtjes

Profesoresha maqedonase Tanja Karakamisheve, është ftuar në bisedë informative në stacionin policorë, pasi është denoncuar për përhapje të gjuhës së urrejtjes. Ajo sot në llogarinë...

Sela: Liderët politikë të ulen në tryezë për qytetarët

Në emisionin Klan Debat, i ftuar mbrëmjen e djeshme ishte kreu i ASH-së Ziadin Sela. Krahas temave të tjera, debati u zhvillua edhe rreth...

Flet Enveri i Grupit të Kumanovës: Këto janë rezultatet e luftës...

Një shkrim nga Enver Hoxha Klein i dënuar në rastin e “Lagjes së Trimave” “NGA BRENGA MĒ KURAJO: Vetēm ashtu mund tē cilēsohet angazhimi ynē. Sado...

Shqiptari synon rekordin e Guinesit, grumbullon një milionë nënshkrime për paqe...

Shqiptari nga Peja, Fadil Tafilaj ka ndërmarrë një iniciativë që mund të dërgojë deri në librin e Ginesit. Ai ka filluar grumbullimin e 1...

Qeveria: Gjuha maqedonase me shkrimin cirilik mbetet gjuha e vetme zyrtare

Ligji për Gjuhët i avancon të drejtat e komuniteteve jo-shumicë dhe nuk parashikon punësime të reja, ndërkaq gjuha maqedonase me shkrimin cirilik mbetet gjuha...

Kush do të votojë “për” Marrëveshjen e Prespës në Parlamentin e...

Pasi që pas dy ditësh debat, pardje qeveria greke sërish fitoi besim nga Kuvendi i Greqisë, seanca e radhës për Qeverisë e Aleksis Cipras...

Mickoski insiston në zgjedhje parlamentare bashkë me ato presidenciale

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski insiston në organizimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare së bashku me zgjedhjet presidenciale, për shkak se qytetarët në këtë...

Seancë e re për rastin e PSP-së “Dhuna në Komunën Qendër”

Për sot në Gjykatën Penale është caktuar të mbahet seancë gjyqësore për rastin “Dhuna në Qendër” të Prokurorisë Speciale. Rasti ndodhet në fazën e dëshmive...

“Janë fshehur fakte për rastin Monstra, prezantohen biseda të pa dëgjuara”

Biseda të pa dëgjuara dhe prova tjera materiale u prezantuan në seancën e rastit “Monstra”. Ndonëse edhe më herët ishin propozuar si prova për t’u...

Kuvendi miratoi Ligjin për parandalimin e korrupsionit me procedurë urgjente

Kuvendi me 81 vota “për” sot pasdite e solli me procedurë të shkurtuar Ligjin për parandalimin e korrupsionit dhe përplasjen e interesave, në kuadër...

Sela për RTK: Ligji për shqipen u bë me këmbëngulësinë e...

Lideri i ASH, Ziadin Sela theksoi në një intervistë për RTK se Ligji për gjuhën shqipe erdhi si rrjedhojë e këmbëngulsisë së ASH sepse...

Alarm i rrejshëm për vendosjen e minave në Kuvend

Një shtetas 40-vjeçar nga Shkupit dje ka raportuar në polici se ka vendosur mina para Kuvendit dhe para një spitali. Sipas informatave nga Ministria e...

Osmani: VMRO-ja e ka pranuar emrin, po kundërshton vetëm Ligjin për...

Zëvendës kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani e ka quajtur jo serioz qëndrimin kundërshtues të VMRO-DPMNE-së për Ligjin e Gjuhëve, raporton Gazeta Lajm. “Unë jam...

Kim Mehmeti: Gjuha shqipe zyrtarizohet vetëm me ndryshimin e Kushtetutës së...

Analisti i njohur Kim Mehmeti në intervistën e tij për Lajm.tv ka thënë se Ligji për Gjuhët i publikuar ditë më parë në Gazetën...

Zhbogar: Shpresojmë të finalizohet Marrëveshja e Prespës

Ambasadori i BE-së në Shkup, Samuel Zhbogar shpreson për rezultat pozitiv dhe ratifikim të Marrëveshjes së Prespës nga Athina. Beson se kryeministri grek do...

Cipras ka në duar dokumentin për ndryshimin e emrit të Maqedonisë

Ashtu siç edhe pritej, mbrëmjen e së mërkurës ka mbërritur në Athinë dokumenti zyrtar i qeverisë së Shkupit, ku njoftohet se Parlamenti i Maqedonisë...

Pas votëbesimit të Qeverisë, Parlamenti grek të hënën ratifikon Marrëveshjen e...

Në votimin e djeshëm të besimit në Parlamentin grek, kryeministri grek Aleksis Cipras me 151 vota për dhe 148 kundër tij fitoi mbështetjen e...

Vazhdon gjykimi për rastin “Monstra”, seancë e re edhe për lëndën...

Në Gjykatën Penale në Shkup sot do të vazhdojë gjykimi për rastet e PSP-së “Monstra” dhe “Transportuesi”. Rasti “Monstra” i cili ka të bëjë me...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot do të jetë kryesisht me diell dhe vranësira. Nga pjesa perëndimore e vendit do të fryj një erë e lehtë. Temperatura minimale e...

Mbijeton Qeveria greke; i hapet rrugë zbatimit të marrëveshjes me Maqedoninë

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, dhe qeveria e tij i mbijetuan votës së mosbesimit të mërkurën. Një gjë e tillë i hap rrugë Parlamentit grek...

Miliarderi nga Zvicra investoi në Maqedoni, por qeveritarët i kërkuan ryshfet!...

Një rrëfim të ri sjell Gazeta Lajm nga diaspora, e që flet për praktikat korruptive të qeverisë së kaluar në Maqedoni. Biznesmeni Adem Sulejmani...

Kim Mehmeti: Maqedonia drejt NATO-s me shumë probleme, në Ballkan ende...

“Edhe Maqedonia shkon në NATO me shumë probleme. Ne banorët e Maqedonisë edhe një gjë nuk e kemi të qartë se në Ballkan ende...

ASH-ja reagon pas arratisjes së të dënuarit për sulmin ndaj Selës:...

Pas lajmit për arratsjen e të dënuarit Nikolla Vojminovski, përmes një komunikate me shkrim ka reaguar Aleanca për Shqiptarët. "Se Maqedonia po bëhet vendi...

Qeveria ka paraparë 100 milionë denarë për zbatimin e Ligjit për...

Ai theksoi se çdo institucion duhet të bëjë analizë të kapaciteteve të tyre, dhe varësisht analizave që do t’i bëjë t’i ndërmarrë hapat për...

Taravari i kthen drejtorët e vjetër në shkolla

Vetëqeverisja lokale gjatë këtyre ditëve e bëri ndërrimin e kuadrove udhëheqës në shkolla. Tani për tani janë ndërruar drejtorët e shkollave fillore, ndërsa së...

Kekenovski: Ali Ahmeti është kryeministri i vërtetë nën hije, të tjerët...

Udhëheqësi i Lëvizjes FRODEM, Jove Kekenovski, në Facebook profilin e tij ka shkruar se Ali Ahmeti dhe partia e tij Bashkimi Demokratik për Integrim...

Ligji për përdorimin e gjuhëve, disa shërbime me pagesë

Ligji për përdorimin e gjuhëve nuk do të jetë i gjithi falas për qytetarët jo maqedonas. Ndonëse, Agjencia për zbatimin e këtij ligji nga...

Ish ushtari i UÇK-së: Gjuha shqipe është meritë e dëshmorëve, askush...

Ish ushtari i UÇK-së Avni Neziri i revoltuar është drejtuar me një shkrim drejt deputetëve shqiptarë, ai shkruan: Avni Pllumbi Neziri te Pa Censurë: Deri...

Canoski: Prishja e “Kosmos”-it ishte politike, dëmi 40 milionë euro

Pronari i kompleksit “Kosmos”, biznesmeni Fijat Canoski, në seancën e sotme për rastin “TNT” të PSP-së, para gjykatës ka thënë se prishja ishte politike...

BREXIT, Dështimi i Mayt, keqardhje nga BE. Bie edhe paundi (VIDEO)

Parlamenti britanik e rrëzoi të martën dhe me shumicë të qartë, marrëveshjen që qeveria britanike, nën drejtimin e kryeministres Theresa May, arriti me Bashkimin...

VICE ZAEV e padit Nikollovskin e VMRO-së për shpifje

Në Gjykatën Themelore Shkupi 2 është mbajtur seancë përgatitore për padinë për shpifje të vëllait të kryeministrit Zoran Zaev, Vice Zaev, kundër nënkryetarit të...

Maqedonia dhe Shqipëria vetëm një kontroll në kufi nga 1 prilli

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë Sandër Lleshaj ka zhvilluar një takim me homologun Oliver Spasovski, në qytetin e Pogradecit, takim i zhvilluar për thellimin...

Putin: Ekziston presion i jashtëm për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

“Politika e SHBA-së seriozisht e ka destabilizuar Ballkanin, ndërsa Rusia do të vazhdojë me bashkëpunimin ushtarak-teknik me Serbinë”, ka deklaruar presidenti rus Vlladimir Putin,...

LSDM: Vazhdon lufta kundër ndotjes së ajrit

Nga partia në pushtet LSDM thonë se po vazhdon lufta kundër ndotjes së ajrit si në nivel qendror ashtu edhe lokal, njofton Telegrafi Maqedoni. “Pas...

Nikolla Dimitrov për vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, sot do të udhëtojë për vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë, ku do të realizojë takim me...

Në Manastir temperaturat ulen deri në -18 gradë

Në Manastir temperaturat janë ulur deri në -18 gradë celsius. Sipas Entit Hidrometeorologjik temperatura të ulëta janë regjistruar edhe në Prilep dhe Lazaropole -12,...

Imer Selmani – konsull nderi i Shqipërisë në Maqedoni

Qeveria e Maqedonisë ka miratuar vendim për hapjen e Konsullit të Nderit të Republikës së Shqipërisë në Republikën e Maqedonisë me seli në Manastir....

Vucis: Marrëveshja duhet të votohet prej 151 deputetëve

Kryetari i Parlamentit grek, Nikos Vucis, në bisedë me gazetarët grekë ka thënë se Marrëveshja e Prespës duhet të votohet prej 151 deputetëve, sepse...

Cipras pret që votimi i nesërm të merr numrin e nevojshëm...

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras sot para deputetëve deklaroi se ka vendosur t‘i jep fund kontestit 27-vjeçar për emrin e Maqedonisë dhe se dëshiron...

Deputeti i ASH-së, Rashidi: Duhet të jepet përgjegjësi pse ligji i...

Deputeti i partisë shqiptare opozitare Aleanca për Shqiptarët, Syrija Rashidi ka theksuar se sot nuk duhet të jetë temë fuqizimi i Ligjit për përdorimin e...

Qeveria e Maqedonisë: Mbështesim vendimin për publikimin e dy ligjeve në...

Qeveria e Republikës së Maqedonisë mbështet vendimin për publikimin e dy ligjeve në “Gazetën Zyrtare të Republikës së Maqedonisë” me nënshkrim të Kryetarit të...

Ligji për gjuhët, partitë në garë për meritat

Partitë parlamentare të cilat e mbështetën Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve konsiderojnë se meritat për këtë zgjidhje ligjore janë të përbashkëta. Artan Grubi i...

Shkup, MPJ i përgjigjet MPJ-së ruse për Marrëveshjen e Prespës

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë, të martën publikoi reagim ndaj komentit të MPJ-së ruse lidhur me miratimin e ndryshimeve kushtetuese, të cilat...

Fërçkovski: BDI-ja i shikon tenderët, vetëm kur vijnë zgjedhjet, bërtasin UÇK,...

Profesori Ljubomir Frçkovski, në një intervistë për Al Jazeera, ka folur rreth situatës politike në Maqedoni dhe ligjit të gjuhës shqipe në Maqedoni. Frçkovski...

Bekteshi: Ekonomia e Maqedonisë, e vogël për zgjedhje çdo vit

Një ekonomi e vogël si Republika e Maqedonisë nuk mund të mbajë zgjedhje çdo vit, por ai është vendim politik, porositi sot ministri i...

A u pengon maqedonasve gjuha shqipe dhe a nevojiten zgjedhje të...

Shumica e qytetarëve që i anketoi ekipi i portalit Lajm.tv në rrugët e Shkupit, mendojnë se Maqedonisë nuk i nevojiten zgjedhje të parakohshme. Shqiptarët...

Gazeta Zyrtare: Janë publikuar ligji i gjuhëve dhe ligji për marrëveshjen...

Ashtu edhe siç u paralajmërua, në numrin shtatë të Gazetës Zyrtare të Republikës së Maqedonisë, sot është publikuar ligji për përdorimin e gjuhëve dhe ligji për ratifikimin e...

Ligji për gjuhën shqipe u publikua në Gazetën Zyrtare (FOTO)

Kryetari i Kuvendit mbrëmë ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit është  dërguar në Gazetën Zyrtare sot është botuar ku menjëherë...

Ligji për Gjuhët, si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe (Dokument)

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dje pasdite ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit u dërgua në Gazetën Zyrtare dhe  pas...

Kryetari i Miqve të Amerikës thërret qytetarët “Bojkotoni prodhimet serbe”, nëse...

Kryetari i Shoqatës “Miqtë e Amerikës”, Agim Rexhepi u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që pas kërkesës së SHBA-së për suspendim të taksës...

Qeveria ende nuk e di se çka do të bëjë me...

Ende nuk është vendosur çka do të bëhet me monumentin e Nënës Tereza në Sheshin Maqedonia, edhe pse pothuaj një vit e gjysmë ndërtimi...

VMRO-DPMNE e cilëson si vepër penale shpalljen e ligjit të gjuhëve...

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, ka reaguar pas shpalljes së Ligjit për përdorimin e gjuhëve në Gazetën Zyrtare. Sipas tyre, shpallja e ligjit është vepër...

Talat Xhaferi: Ligji për gjuhët, edhe në gazetën zyrtare!

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi para pak çastesh ka njoftuar se ka firmosur Ligjin për Gjuhët të cilin refuzonte ta nënshkruaj Gjorgje Ivanovi. "Ligji...

“Në shkurt NATO dhe Shkupi do të nënshkruajnë protokollin për anëtarësim”

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë e mbështeti ndryshimin e emrit të shtetit në Republika Maqedonisë së Veriut, me çka hapi dyert e saj në...

Komisioni për sistem politik jep dritë të gjelbër për mbledhjen e...

Me tetë vota “pro” dhe një “të përmbajtur”, Komisioni për sistem politik ka pranuar iniciativën e Todor Petrovit për mbledhjen e nënshkrimeve për shpalljen...

Van Hojte: Urime për ndryshimet kushtetuese, koha është t’i përkushtoheni ekonomisë...

Ish ndërmjetësuesi belg në Marrëveshjen e Përzhinës, Piter Van Hojte, në profilin e tij të Fejsbukut ka uruar për mbarimin e procesit të ndryshimeve...

Shqiptarët nuk pajtohen me Bujar Osmanin se BDI mund t’i dyfishojë...

Zv.kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në një konferncë të përbashkët me Nikolla Dimitrovin dhe Radmilla Sheqerinskën për ndryshimet kushteteuse tha mes tjerash se...

Të privuar nga e drejta për të mësuar në shqip, nxënësit...

Dy nxënëset Alidja dhe Almedina janë nga fshati Karasllar nga Velesi. Lëndë në gjuhën shqipe nuk kanë. Meqenëse nuk kanë asnjë arsimtar në gjuhën...

Haradinaj takoi Zaevin

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka takuar sot kolegun e tij nga Maqedonia e Veriut Zoran Zaev, njofton Gazeta Lajm. Lajmin e ka bërë...

Tre drejtuesit e lartë shtetërorë: Maqedonia, e sigurt në strukturat euroatlantike

Tre nga drejtuesit shtetërorë të vendit kanë mbajtur një konferencë të përbashkët për gazetarë, që pason miratimin e ndryshimeve kushtetuese. Zëvendëskryeministri Bujar Osmani deklaroi se...

LSDM: Do të shqyrtohet kërkesa e opozitës për zgjedhje të parakohshme

Lidhur me iniciativën e partisë opozitare maqedonase për zgjedhje të parakohshme, ministrja e mbrojtjes Radmila Shekerinska, tha se me këtë ata duan që të...

Maqedonia e Veriut e bëri detyrën e saj, radhën e ka...

Ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës kaluan edhe fazën finale në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, pasi që paraprakisht seanca tre...

Marrëveshja e Prespës, Panos Kamenos lëshon qeverinë greke

Partneri i koalicionit në Qeverinë greke Panos Kamenos dhe partia e tij “Grekët e Pavarur” do ta lëshojnë qeverinë, informojnë mediat greke. Kamenos këtë deklaratë...

Ekskluzive: Muhamed Zeqiri në lojë për kandidat konsensual për president?

Burime partiake kanë thënë për Gazetën Lajm se deputeti dhe nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zeqiri është në mesin e kandidatëve më serioz për kandidat...

Zaev: Mickoski kërkon zgjedhje, por lutet që mos të pranojmë

Gjatë konferencës së sotshme, kryeministri Zoran Zaev ka komentuar edhe kërkesën e VMRO-DPMNE-së për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare së bashku me ato...

BE & NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara

Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn përshëndetën parlamentin maqedonas për “hapin e rëndësishëm ndaj zbatimit të Marrëveshjes...

Jaglland: Miratimi i ndryshimeve kushtetuese, kontribut i rëndësishëm për stabilitetin në...

Edhe sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës, Torborn Jaglland e ka përshëndetur vendimin e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. “Përshëndes vendimin...

Çejku: E ardhmja do të tregojë filozofinë integruese të Ali Ahmetit

Ish ambasadori i Shqipërisë në Maqedoni, Arben Çejku, ka vlerësuar lartë kontributin e Ali Ahmetit, liderit të BDI-së, i cili me përkushtim të madh...

Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut më afër anëtarësimin në NATO...

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, në konferencë për shtyp falënderoi të gjithë deputetët për vendimin e djeshëm historik që ndryshoi emrin e Republikë së...

Ahmeti: Koha për paqë, për NATO, SHBA dhe Evropë

Një ditë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, kreu i BDI-së Ali Ahmeti, i është drejtuar qytetarëve me një mesazh, të postuar në fejzbuk. Porosinë...

Miratimi i amendamenteve/ Dedaj: Hap serioz drejt konsolidimit të demokracisë dhe...

Ambasadori i Kosovës në Maqedoni, Gjergj Dedaj ka ururar miratimin dhe votimin e amendamenteve të nevojshme për Ndryshimet Kushtetuese, në saje të Marrëveshjes së...

Thaçi e Haradinaj përshëndesin emrin e ri “Republika e Maqedonisë Veriore”

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj kanë përshëndetur vendimin e kuvendit të Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. Dy lidërit kosovarë përmes...

Zaevi uroi qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi Kuvendi i miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Fejsbuk u...

U ndryshua emri, e pyesin Ali Ahmetin a do vazhdojë të...

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka folur lidhur me largimin ose jo të tij nga kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), pasi që...

Vijnë urimet e para për Maqedoninë e Veriut nga Europa dhe...

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese...

Baily përshëndet ndryshimet kushtetuese në vend (VIDEO)

Ambasadori amerikan në Shkup Jess Baily, përmes një video-deklarate ka uruar qytetarët dhe deputetët e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese, në pajtim me...

Republika e Maqedonisë së Veriut, emri i ri i shtetit

81 deputetë para pak çastesh kanë votuar ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë njofton Gazeta Lajm. Me aktin e votimit, Shkupi përmbylli...

Komunikata e përbashkët e Qeverisë dhe Lëvizjes Besa për ndryshimet kushtetuese...

Dëshirojmë ta informojmë opinionin se është arritur marrëveshje me të cilën janë tejkaluar dallimet për të cilat kemi informuar që ekzistojnë, thuhet në komunikatën...

Apeli: S’ka amnisti për dhunuesit e 27 Prillit, Ninxha, Qoseto, Koljo

Gjykata e Apelit nuk i pranoi ankesat e Aleksandar Vasilevskit- Ninxha, Goranço Angellovskit- Qoseto, Mlladen Dodevskit, Nikolla Mitrevskit- Koljo dhe Oliver Popovskit. Ata u...

Kërkesat e Kasamit do të rregullohen me ligj, jo me Kushtetutë

Gazeta Lajm, jozyrtarisht mëson se Zaevi dhe Kasami janë marrë vesh që kërkesat e Lëvizjes BESA të mos bëhen pjesë e kushtetutës por mbetet...

Lajmi i fundit/ Zaev dhe Kasami arrijnë marrëveshje për ndryshimet kushtetuese

Kryeministri Zoran Zaev ka arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të drejtuar nga Bilall Kasami për votimin e ndryshimeve kushtetuese që kanë të bëjnë me...

Nacionalistët maqedonas sulmojnë një vajzë të re para Kuvendit (Video)

Një vajzë e re është futur në mesin e protestuesve maqedonas që po protestojnë kundër ndryshimeve kushtetuese për ndryshimin e emrit. Pasi është ngjitur...

Protestuesi maqedonas: Nuk e lejojmë zyrtarizimin e gjuhës shqipe, sepse do...

Ekipi i Gazetës Lajm dhe LajmTV ka intervistuar një prej pjesëmarrësve në protestën e sotme para Kuvendit të Maqedonisë, ku po protestohet kundër votimit...

Anulohet për në orën 15:00 mbledhja për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin...

Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati...

JUNKER: Shkupi dhe Athina të bëjnë atë që historia e kërkon...

Presidenti i Komisionit Evropian (KE), Zhan Klod Junker ka ftuar Greqinë dhe Maqedoninë për të përfunduar procesin e emrit në afatet e caktuara. Duke u...

Qyteti i Shkupit: Rrugët janë pastruar tërësisht, po pastrohen trotuaret dhe...

Rrugët dhe bulevardet si dhe rrugët magjistrale të cilat janë nën kompetenca të Qytetit të Shkupit janë tërësisht të pastruara, ndërsa në terren po...

Merkel: Nevojitet qasje e guximshme nga Greqia për epilogun me Maqedoninë...

Për të gjithë ne në Evropë është mirë të ketë epilog të rëndësishëm këtu në lidhje me çështjen për Maqedoninë Veriore, por për...

Osmani: Jam optimist, ndryshimet kushtetuese mund të votohen sot

“Bisedimet janë në rrjedhë dhe po mundohemi për një proces inkluziv. Unë jam optimist”, deklaroi zëvendës kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani, duke komentuar...

Tentativë e re për votimin e ndryshimeve kushtetuese, mungon edhe një...

Pas tentativave të dështuara në dy ditët e kaluara, sot sërish do të ketë përpjekje për të votuar ndryshimet kushtetuese, transmeton Gazeta Lajm. Seanca...

“Audi A6” 60 mijë euro për Ramiz Merkon (VIDEO)

Kryetari i Strugës, Ramiz Merko filloi të vozitet me Audi më të ri A6. Automobili është pjesë e shpalljes publike për blerjen e katër...

Hoxha: Ende s’ka marrëveshje Besa – Zaev, por kjo nuk nënkupton...

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes BESA, Arianit Hoxha dhe një nga negociatorët e kësaj partie për negociata me ekipin e kryeministrit Zoran Zaev për...

OPINIONE