1.1 C
Skopje
Friday, March 22, 2019
Home Kryesore Page 11

Kryesore

Berisha tregohet i ashpër ndaj Thaçit, e quan argat të Vuçiqit...

Ish-presidenti dhe ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka komentuar vizitën e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq në Kosovë. Berisha përmes një postimi në Facebook, ka...

Hill: Rusia shpreson ta pengon Maqedoninë të bëhet anëtare e NATO-s

Para referendumit të 30 shtatorit, nga Rusia thonë se në referendumi populli do të vendosë për ardhmërinë e Maqedonisë, por ekspertët thotnë se...

​Thaçi: Mundësia për marrëveshje me Serbinë është minimale

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ritheksuar se mundësia për të arritur marrëveshjen përfundimtare me Serbinë, është minimale dhe pothuajse e pamundur, megjithatë ia...

Kambovski: Marrëveshja për emrin është zgjidhja më e mirë e mundshme

“Marrëveshja e Prespës është optimale dhe zgjidhja më e mirë e mundshme që Maqedonia ka mundur ta arrijë për kontestin e emrit”, thekson akademiku...

Komisioni Evropian: Qytetarët e Maqedonisë të votojnë pa ndërhyrje nga jashtë

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, nga Brukseli porositi se pret që në Maqedoni të votojnë në referendum pa përzierje të jashtme, njofton AIM. Ajo...

“Gjurmë Shqiptare”: Kush nuk e donte në Shqipëri UÇK-në?! (VIDEO)

Në “Gjurmë Shqiptare” janë rihapur dosjet e mbetur gjithmonë në terr. A u dekonspiruan luftëtarët pas rikthimit në Kosovë? Çfarë thonë dokumentet dhe dëshmitarët e kohës,...

Përleshje midis protestuesve dhe policisë në Selanik kundër Marrëveshjes së Prespës...

Protestuesit dhe policia u përleshën në Selanik gjatë protestave kundër Marrëveshjes të Prespës. Incidentet u shkaktuan nga një grup prej 50 protestuesish të maskuar...

Kumanovarët e diasporës kanë dëshirë të bëjnë investime në vendlindje

Nga Ahmet Asani Nuk njoh Kumanovarë ne diaspore i cili nuk ka deshire te beje nje investim ne vendlindje! Ne pamundesi qe te bejne investime...

Halili: Referendumi i parë dhe i 30 shtatorit, janë të ndryshëm

27 vjet pas referendumit për pavarësinë e Maqedonisë nga Ish Jugosllavia, vendi gjendet përpara një referendumi të ri për ndryshimin e emrit. Deputeti shqiptar...

SHGM përshëndet vendimin për dënimin me burg për sulmuesin e gazetarëve...

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë mbështet vendimin e Gjykatës Themelore Shkupi 1, me të cilën sulmuesi i ekipit gazetaresk të A1 On gjatë protestave...

Merkel: Qytetarët vet vendosin për ardhmërinë e tyre në referendumin e...

Në fillim të fjalimit, kancelarja tha se “gëzohet që është në Shkup, edhe atë në një ditë të veçantë, dhe shfrytëzoj rastin t’ju uroj...

Zaev: Marrëveshja me Greqinë siguron BE-në dhe NATO-n (Video)

Në konferencën për shtyp mes kryeministrit Zoran Zaev dhe kancelares gjermane Angela Merkel, i pari u drejtua kryeministri Zoran Zaev i cili i uroi...

Referendumi, të gjithë zbresin në Shkup (VIDEO)

Java e mësymjes diplomatike të perëndimit në Shkup nisi me vizitën dy ditore të shefit të NATO-s Jens Stoltenberg e po vazhdon me ndalesën...

Zoran Angellovsi zyrtarisht drejtor i ATO-së

Zoran Angellovsi tashmë zyrtarisht do të jetë drejtor i ATO-së. Me 83 vota për asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Zoran...

Gjashtë muaj burg për sulmuesin e gazetarëve të A1on

Gjykata Themelore Shkupi 1 ka shpallur fajtorë dhe ka dënuar me gjashtë muaj burg Matija Kaninov, i cili më 28 shkurt të vitit të...

Detaje interesante, Sela i maskuar si polic, Sheqerinska si mjeke

Nikolla Todorov, deputet i VMRO-DPMNE-së, i cili dëshmoi sot në Gjykatën penale për ngjarjet në Kuvend, tha se më 27 prill, që të mund...

Hashim Thaçi: Shqiptarët e Maqedonisë të mbështesin masovisht referendumin

Presidenti kosovar Hashim Thaçi ka ftuar shqiptarët e Maqedonisë që të dalin masovisht në referendumin e 30 shtatorit dhe të votojnë pro marrëveshjes që...

Pas emisionit “Fiks Fare”, policia maqedonase flet për prostitucionin në Tetovë,...

Gazeta Lajm ka kërkuar përgjigje nga Ministria e Punëve të Brendshme se çfarë masa do të ndërmerren për pengim të prostitucionit, pas publikimit të...

Trump, Ivanovit: Marrëveshja e Prespës hap rrugën drejt NATO-s dhe BE-së

Marrëveshje e Prespës e hap rrugën e Maqedonisë drejt anëtarësimit në NATO dhe BE, i shkruan Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald...

Stoltenberg: NATO është gati për Maqedoninë

Brenda pak javësh do të keni një referendum në të cilin do të vendosni për të ardhmen, për anëtarësimin tuaj në BE dhe në...

Autostrada Shkup-Prishtinë: Kosova punon, Bujar Osmani vetëm premton!? (Video)

Kryeministri kosovar Ramush Haradinaj, bashkë me Ministrin e Infrastrukturës, Pal Lekaj, te enjten inspektuan punimet në urën Kaçanik-Hani i Elezit, 5.7 kilometra e gjatë,...

Thaçi ankohet për përkthimin në Gjykatë, kërkon të përdoret gjuha shqipe

Kryetari i PDSH-së Mendih Thaçi, i akuzuar në rastin e PPS-së Titanik 2 në seancën e sotme që po mbahet në Gjykatën Penale nuk...

Aselborn: “Ju presim në NATO”

Ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Zhan Aselborn tha se referendumi i 30 shtatorit është zgjidhje për vendin, nëse do të shkojë në të ardhmen...

“Arbën Xhaferi” pritet të përfundojë këtë vit

Kryeministri Ramush Haradinaj, bashkë me Ministrin e Infrastrukturës, Pal Lekaj, te enjten inspektuan punimet në urën Kaçanik-Hani i Elezit, 5.7 kilometra e gjatë, pjesë...

Tetova nga qyteti me ajr më të ndotur, bëhet qyteti me...

Para disa vitesh Tetova ishte qyteti më i ndotur në Evropë. Ndërsa tani, në muajin gusht ishte qyteti MË PAK I NDOTUR në Maqedoni,...

Bashkëpunëtori i Trumpit për misione speciale, Ron Johnson javën e ardhshme...

Senatori amerikan dhe kryesues i Komisionit për siguri shtetërore Ron Johnson, javën e ardhshme do ta vizitojë Maqedoninë, ndërsa do të qëndrojë për vizitë...

Zvarriten punimet për çeljen e kufirit Bellanoc-Stançiç (VIDEO)

Tabela tregon se punimet në kufirin Bellanoc-Stanciq, do të duhet të përfundojnë në fund të vitit 2018. Por në fakt ende shumë punë kanë ngelur...

Ylber Murtezi apel Visar Ganiut: Mos i’u hakmerr familjarëve të mi...

Aktori Ylber Murtezi i ka bërë thirrje kryetarit të komunës së Çairit që të mos i hakmerret familjarëve të tij, për shkak të qëndrimeve...

Shumica e qytatarëve – 57,8% do të dalin në referendum (VIDEO)

Në referendumin e ardhshëm 40, 9 për qind e qytetarëve do të votojnë “për”, “kundër” janë 6,6 për qind, të papërcaktuar 6,3 për qind,...

Shoqata “artistike” që rekruton vajza për prostitucion në Maqedoni (VIDEO)

Nën emrin e një shoqate artistike, disa persona kërkojnë të punësojnë vajza të reja si sekretare nëpërmjet njoftimeve “online” dhe më pas rekrutoheshin si...

Katër policë e rrahin shqiptarin nga Tetova në Shkup, para syve...

Një 42 vjeçari nga Piroku i Tetovës ka përjetuar një rast të tmerrshëm me policinë në afërsi të fshatit Gllumovë të Sarajit. Siç e...

Pas filmit kundër UÇK-së, revizioni hyn në Agjencinë e filmit me...

Ministri i ri i Kulturës, Asaf Ademi, pas shfaqjes së trilerit të filmit “Tallje me Krishtin”, premtoi se do urdhërojë ekspertët e dikasterit që...

Zaev: Ja premtimi i madh i Edi Ramës për Maqedoninë (VIDEO)

Shqipëria do t’i japë Maqedonisë port në Durrës të cilin do ta shfrytëzojnë kompanitë nga Maqedonia për shkëmbim tregtar, ndërsa në të do të...

ASH: BDI-ja e LSDM-ja, lënë nëpër çajtore nxënësit shqiptarë!

Dega e Aleancës për Shqiptarë në Kumanovë sërisht ka reaguar ndaj kushteve mizore në shkollën e fshatit Çerkez të Kumanovës. “Skandalet në fushën e arsimit...

Gjykata e Apelit: Gruevski po manipulon opinionin për rastin Tanku

“Pretendimet e të akuzuarit janë në tërësi të pavërteta dhe tendencioze me qëllim që të diskreditohet Gjykata dhe të krijojë perceptim të rremë në...

Stoltenberg, vizitë dyditore në Shkup para Kurz dhe Merkel

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka njoftuar një vizitë dyditore duke nisur nga e mërkura, në Maqedoni, ku do të ndalet për...

Hahn: Ndryshimi i kufijve mund të ketë efekt negativ në Maqedoni...

Komisionari i BE-së për Zgjerim, Johanes Hahn, ka thënë se çfarëdo zgjidhje që arrihet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit nuk duhet që ta cenojë stabilitetin...

Rrëfehet vajza nga Dibra, tregon pse e vrau babain, nënën dhe...

Pasi ka pranuar se ishte ajo autorja e vrasjes së trefishtë në Dibër, hetuesit italianë kanë kërkuar shkaqet që çuan Blerta Pocestën drejt këtij...

Gruevski dukshëm i frikësuar: Do të më arrestojnë një natë para...

Ish kryeministri dhe kryetari i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski, përmes një pres konference në Kuvend, është ankuar se nën presion të politikës, po përgatitet vendim...

KSHZ-ja në seancë do ti shqyrtoj formularët për zbatimin e referendumit

Komisioni Shtetëror Zgjedhor sot në orën 14 do të mbaj seancë të hapur dhe do ti shqyrtoj të gjitha formularët për zbatimin e refendumit. Anëtarët...

Mickoski: VMRO-DPMNE mbetët në qëndrimin saj për marrëveshjen me Greqinë

Kryetari i OBRM-PDUKM-sëHristijan Mickoski, së bashku me një delegacion nga partia dje kishte realizoi takim me Andrew Page, drejtorin e Drejtorisë për Ballkanin Perëndimor...

Uikiliks: Qeveria e vitit 2008 ka qenë e gatshme të pranojë...

Qeveria e Maqedonisë në vitin 2008 ka qenë e gatshme të pranojë emrin Republika e Maqedonisë Veriore apo Republika e Maqedonisë së Veriut, përfshirë...

Pse partitë shqiptare në Kumanovë po heshtin për zv/drejtorët e LSDM...

Zëvendës/drejtorët apo ndihmës/drejtorët nga radhët e Lidhjes Social Demokrate Maqedonase (LSDM) deri në fund të muajit do të duhet të nisin punën nëpër shkollat...

Skandal/ Ministria e Arsimit, kontrata 5,3 milionë euro në katër sy...

Televizioni Alfa ka publikuar një skandal financiar milionësh, në të cilin Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Maqedonisë, ka ndarë dy tenderë milionësh në...

Qesharake/ Shikoni Platformën e BDI-së për Referendumin PRO NATO dhe BE

Platformë Politike për Referendumin për integrim në NATO dhe nëBashkimin Evropian e miratuar nga Këshilli i Përgjithshëm Bashkimi Demokratik për Integrim më 31 gusht...

BDI prej 10 shtatorit do ta fillojë fushatën për referendumin

BDI prej 10 shtatorit do ta fillojë fushatën për referendumin në suaza të së cilës qytetarëve do t’ua sqarojë sfidat para së cilave ndodhet...

ZEQIRI: Anëtarësimi në NATO garanton siguri, stabilitet dhe mbrojtje të kufijve...

Deputeti i LSDM-së Muhamet Zeqiri në deklaratën për media sot ka thënë se me hyrjen në NATO vendi realizon interesin strategjik- Maqedonia të jetë...

Asaf Ademi: Ministria e Kulturës do të mbështesë çdo nismë fisnike...

Ministri i Kulturës nga radhët e Lëvizjes BESA, Asaf Ademi, sot ka marrë pjesë në hapjen e takimit të trembëdhjetë të Institutit “Albshkenca”. Më poshtë...

Ministri Ademi lavdërohet, kurse viti shkollor pa abetare të unifikuar, nxënësit...

Nxënësit shqiptarë në Maqedoni edhe në vitin shkollor 2018/2019 do të vazhdojnë të mësojnë me tekste shkollore me gabime skandaloze dhe me përmbajtje ofenduese,...

Gruevski dhe Mijallkov i kanë dëgjuar “live” bisedat “patriotike” të funksionarëve...

Në vazhdimin e procesit gjyqësor të PSP-së, “Kalaja-Target”, Prokurorja Speciale Publike, Lençe Ristovska ka thënë se ish kryeministri Nikolla Gruevski dhe kushëriri i tij,...

Intervistë me kryetarin e Bujanocit: Nuk i lëshojmë shtëpitë tona, do...

Deri para pak kohësh, kjo ishte tabu temë. Gjithmonë që e kemi biseduar me ndërkombëtarët dhe me përfaqësuesit e Kosovës bashkimin, përgjigja ishte se...

Loja e tepruar e Putinit me Maqedoninë

Rusia nuk e ka mbajtur sekret dëshirën e saj për të dobësuar NATO-n. Duke kundërshtuar marrëveshjen e Prespës, ajo është duke shpresuar të pengojë...

Ekskluzive: Talat Xhaferi nuk është më kryetar

Talat Xhaferi bart postin e dytë në kirearkinë shtetërore të Maqedonisë, mirëpo punët nuk i kanë ecur si duhet në fshatin e tij ku...

Serbët e Preshevës: Nuk e japim Preshevën e Bujanocin pa luftë...

Gjatë vizitës në komunën e Preshevës dhe Bujanocit, ku temë qendrore është korrigjimi i kufijve, ekipi i Televizionit Lajm ka anketuar edhe qytetarët serbë...

30 parti pro referendumit, VMRO-DPMNE ende pa qëndrim

Rreth 30 subjekte politike mbrëmë u bashkuan në thirrje për qytetarët, për rezultat pozitiv në referendum dhe për të ardhmen euroatlantike të Maqedonisë, përmes...

Struga po zbrazet, në pesë fshatra 41 nxënës në klasën e...

Edhe në shkollën qëndrore fillore ”Nuri Mazari” në Dollogozhdë ku gravitojnë edhe shkollat fillore të Koroshishtit të Livadhisë, Pohumit dhe Zhepinit, vendbanime këto që...

Deskoska: Do të dëmshpërblehen sopotasit, ja çfarë thotë për Alil Demirin...

Ministria e Drejtësisë do të dëmshpërblejë të dënuarit padrejtësisht në rastin Sopoti, siguron ministrja e Drejtësisë Renata Deskovska, raporton SHENJA. E pyetur nëse ministria ka...

Heroina e demonstratave të 88-ës në Kumanovë pyet “patriotët”: Për cilat...

Veprimtarja e shquar kombëtare Rexhije Avdiu- Xheladini nga qyteti i Kumanovës ka refuzuar mirënjohjen e dhënë për nga disa organizata të thirrura në emër...

Racizëm: Gazetarja maqedonase ndërpret pyetjen e gazetarit shqiptar për Kosovën. Askush...

Një gazetare e MRTV-së i është drejtuar sot me tone raciste një gazetari të TV21 gjatë dhe pas një konference që kishte ftuar zyra...

Gjykatësja maqedonase martohet me shqiptar, gjykata mbetet pa gjykatës

Gjykata themelore në Berovë ka mbetur sërish pa gjykatës, prandaj Këshilli gjyqësor në mbledhjen e nesërme do të kërkojë mënyrë se nga cila gjykatë...

Kryetari i Preshevës: Ose krejt Lugina bashkohet me Kosovën, ose vazhdojmë...

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi e përshëndet iniciativën për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën, duke e vlerësuar si kurorë të...

Sondazhi për Maqedoninë: Mbi gjysma e qytetarëve janë “për” referendumin

Sondazhi i ri kombëtar për Maqedoninë, i zhvilluar nga Qendra për hulumtime të sondazheve e Institutit ndërkombëtar republikan (IRI) tregon rritje të nivelit të...

UÇK del me komunikatë lidhur me referendumin: Emri i ri të...

"Ushtria Çlirimitare Kombëtare" përmes rrjeteve sociale ka dalë me 6 kerkesa lidhur me referendumin për emrin në Maqedoni, transmeton Gazeta Lajm. Në komunikatën e...

Merkel sërish bisedon në telefon me Zaevin, ja çka i...

Kancelarja gjermane Angela Merkel dje (e mërkurë 22 gusht) sërish ka zhvilluar bisedë telefonike me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev. Siç ka njoftuar zëdhënësi...

Avokati i Abdylfeta Alimit: Rrezikoi jetën për të mbrojtur Zaevin, Selën...

Avokati i Abdylfetah Alimit në seancën gjyqësore për 27 prillin ka shpalosur detaje në mbrojtje të klientit të tij me te cilat ai tha...

Nën përkujdesin e Ali Ahmetit, do të mbahet akademia përkujtimore “20...

Me rastin e 20 vjetorit të rënies heroike të Ismet Jasharit - Komandat Kumanovës, nën përkujdesin e ish-kreut të UÇK-së në Maqedoni, tanimë lider...

Spasovski: Ekzistojnë forca që duan referendumi të mos ketë sukses, por...

Në prag të referendumit situata në vend është stabile, institucionet funksionojnë edhe pse ekzistojnë forca të cilat shohin shans përmes prishjes së sigurisë të...

Lëvizja BESA merr 10 drejtoritë e para, bisedohet edhe për të...

Agjencia për Komunikime Elektronike –AEK, Agjencia për ilaçe dhe Avokati shtetëror, janë vetim disa nga 10 drejtoritë të cilat do t’i udhëheq Lëvizja BESA,...

Për BE-në dhe SHBA-në referendumi është zgjedhje mes së ardhmes dhe...

Lëshimi i mundësisë së vetme për avancim, izolim, stagnim dhe nacionalizëm ose perspektivë dhe të ardhme euroatlantike me benefite konkrete si sundimi i së...

Fatime Fetai kërkon ekstradimin e Afrim Ismailoviqit dhe Halil Demirit nga...

Pas një pauze prej gati një muaj e gjysmë, në Gjykatën penale në Shkup sot ka vazhduar gjykimi për rastin e Prokurorisë Speciale, “Monstra”,...

Zhduket dëshmitari i mbrojtur te rasti “Monstra”?

Pasnesër, në ditën e dytë të Bajramit (22 gusht) është caktuar seanca e radhës gjyqësore lidhur me rastin “Monstra”. Nuk dihet nëse në këtë...

Aksident i ri në Kumanovë, treni përplas veturën në Llopat

Në Kumanovë ka ndodhur një aksident i ri, ku treni ka përplasur një makinë. Aksidenti ka ndodhur para një ore në fshatin Llopat, shkruan...

VMRO-DPMNE-ja ende pa qëndrim për referendumin (VIDEO)

Mickoski thotë se vendimin për referendumin do ta marr pas konsultimeve me qytetarët dhe me të gjitha organet e partisë… “Ne nuk i sjellim vendimet...

Carovska thotë se plani për punësim po jep efekte

Plani operativ për punësim për vitin 2018 dhe pilot programi “Garancë për të gjithë” po zbatohet me suksese. Kështu deklaroi në konferencë për mediat...

Qytetarët bëhen gati për festën e Kurban Bajramit (VIDEO)

Atmosfera e festës së Kurban Bajramit nuk ka filluar të ndjehet shumë në tregun e gjelbërt në Bitpazar. Përderisa blerësit nuk dëshirojnë të komentojnë...

SKANDALOZE/Bashkia e Dropullit në Shqipëri lëshon dokumente vetëm në greqisht

“Gjuha greke u zyrtarizua në Jugun e Shqipërisë si e vetmja gjuhë zyrtare. Bashkia e Dropullit çdo dokument zyrtar përdorë vetëm greqishten duke shkelur...

Rasti i Almir Aliut, avokatët presin apelin, kërkojnë rigjykim

Avokatët e familjes Almir Aliu, muajin e kaluar e ankimuan aktgjykimin e gjykatës së Kumanovës në gjykatën e Apelit. Ata nuk heqin dorë nga kërkesa...

Shqiptarët nuk protestojnë, maqedonasit të dytët në listë

Me mijëra rumunë po marrin pjesë në protestën antiqeveritare në kryeqytetin e Rumanisë, Bukuresht. Rreth 40 mijë pjesëmarrës në demonstratë kërkonin dorëheqjen e qeverisë,...

Diplomati zyrtar Pierel: Shqiptarët e Maqedonisë do të duan të bashkohen...

Pierel Mirel është një diplomat dhe zyrtar me karrierë të lartë. Ai ka folur për MIA duke shpjeguar rrezikun e një efekti domino nëse...

Mirel: Ndarja e Kosovës bartë rrezik për Maqedoninë

Ish-sekretari i përgjithshëm i drejtorisë për zgjerim në Komisionin evropian, Pjer Mirel, në intervistë për MIA-n shprehi shqetësim të madh për shkak të deklaratave...

Farkas: Katastrofë për Maqedoninë nëse qytetarët refuzojnë shansin për në NATO

Amerikania Evelin Farkash, këto ditë mori pjesë në manifestimin e përvjetorit të Marrëveshjes Kornizë. Në biografinë e saj qëndron se ka qenë zv/ndihmës sekretar...

Serwer: Ndarja ose shkëmbimi i territoreve sjell destabilizim në Ballkan

Ndryshimi i rrethanave gjeopolitike ka bërë që të hapet dera e diskutimeve për ndarjen e Kosovës. Kështu ka thënë njohësi i çështjes së Ballkanit, Daniel...

Bujar Osmani “përjashton” Hazbi Likën nga manifestimi për Marrëveshjen e Ohrit...

Ndryshe nga tradita e deritanishme kur Zv.kryeministri për Marrëveshjen e Ohrit ishte organizator i manifestimeve për shënimin e Marrëveshjes së Ohrit, në këtë përvjetor...

Përkujtohet 17 vjetori i masakrës së Lubotenit (VIDEO)

Edhe sot si 17 vjet më parë, banorët e fshatit Luboten të Shkupit ndjejnë dhimbje për maltretimet dhe vrasjet që përjetuan gjatë operacionit të...

Ali Ahmeti flet për referendumin. Ja çfarë rezultati pret (VIDEO)

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se po përgatiten për fushatën e referendumit të 30 shtatorit. Ahmeti pret që ky referendum të jetë i...

Gjendja përcelluese në burgjet e Maqedonisë!

Sot ne Shkup temperatura eshte 32°C. Ne Burgun e Idrizoves, ne nje dhome te mbyllur 6×5 metra, me 25 njerez brenda, pa uje dhe me...

Osmani: Ndarja e Kosovës do ta prek edhe Maqedoninë

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani, i quan përçarëse dhe jo unifikuese deklaratat e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, rreth procesit të dialogut me Serbinë. Ajo thotë...

Arrestohet Afrim Ukshini, i dënuar në rastin Sopoti

Është arrestuar Afrim Ukshini, i cili ka qenë i dënua në rastin e Sopotit. Ukshini ishte në arrati dhe ishte dënuar në mungesë. Policia...

Borisov kërcënon me veto për BE. Zaev: ishte pakujdesi

“Çdokush duhet të ketë kujdes për atë që flet, për shkak se mund t’i shkaktoj dëm vetes’. Këto janë fjalët që kryeministri i Bullgarisë,...

BDI akuza të rënda Taravarit: Po ndërton shtëpi në teren sportiv...

Nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Gostivar, Bashkim Hasani përmes një konference për media ka denoncuar skandalin e radhës nga Arben Taravari i...

Rrugëtimi i Gjergj Dedajt nga robi i luftës, deri në postin...

”Këtyre njerëzve presidenti Thaçi po ua blenë heshtjen e tyre nga frika, se këta mund ta flasin një ditë, sidomos tani në prag të...

ASH Kumanovë : LSDM me mentalitet të VMRO -së !

Huzeir Mustafi, kryetar i Deges se ASH-se ne Kumanove LSDM me mentalitet të VMRO -së ! Skandali i radhës ku babai i vrasësit monstrum të Almirit...

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë: Nuk është keq që Lugina...

Deputeti i vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Fatmir Hasani, nga radhët e Partisë për Veprim Demokratik (PVD), në një intervistë ekskluzive për Gazetën...

Ja çka të bën rakia: Babai pijanec nga Shkupi ka rrahur...

Ja çka të bën rakia: Babai pijanec nga Shkupi ka rrahur fëmiun dyvjeçar deri sa i ka rënë të fikët Një rast i tmerrshëm...

Akademi përkujtimore kushtuar Imer Imerit

Të dielën me datë 12.08.2018, në ora 14:00, në Qendrën Informative Kulturore – Shkup, nën organizim të Qendrës Analitike "Abdilaqim Ademi" ndërsa nën patronatin...

Osmani nuk e ka ftuar Ivanovin në shënimin e 17 vjetorit...

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, nuk është i ftuar në shënimin e 17 vjetorit nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit që do të mbahet...

“Bojkotimi i referendumit, hap për sabotimin e marrëveshjes për emrin” (VIDEO)

Nëse i pyesni diplomatët perëndimorë, përshtypja për Maqedoninë u është ndërruar për 180 gradë për vetëm një vit dhe tani është kyçe që...

Babai i vrasësit të Almirit në kryesinë e LSDM-së në Kumanovë....

Gazetari i Tv Alsat-M, Ardian Kerimi, ka publikuar një fotografi ekskluzive ku babai i Boban Iliqit, vrasësit të Almirit të vogël nga Kumanova, gjendet...

Qeveria më transparente se ministritë?

Publikimi i informacioneve në faqet elektronike, deklasifikimi i dokumenteve, publikimi i marrëveshjeve të nënshkruara me investitorë, i shpenzimeve të funksionarëve dhe institucioneve…, janë disa...

Çiklistëve nga Tetova nuk u jepen viza nga Arabia Saudite për...

Çiklistët nga Tetova Amir Asllani dhe Senad Idrizi që u nisën për në Haxh me biçikleta nuk u jepen viza për në Arabinë Saudite. Pas...

Bejli: Edhe vendet tjera duhet ta ndjekin shembullin e Maqedonisë kundër...

Ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhes Bejli ka përshëndetur vendimin e Maqedonisë të pranon shtatë luftëtar nga Shteti Islamik dhe të njejtit menjëher t'i...

Flet për Lajm deputeti shqiptar nga Tërnoci: Nuk frikohemi nga provokimet...

Pas informacioneve se fshati Tërnoc është rrethuar nga xhandarmëria serbe, Gazeta Lajm ka realizuar një bisedë ekskluzive me deputetin e vetëm shqiptarë në Serbi,...

Menduh Thaçi: E mbështes Hashim Thaçin për korrigjimin e kufijve në...

Menduh Thaçi: E mbështes Hashim Thaçin për korrigjimin e kufijve në Preshevë (Video) https://youtu.be/1hBbXoLN0Fw

“Flamuri i Maqedonisë do të valojë në NATO”

Shefi i zyrës së NATO-së në Shkup Gorazd Bartol shfaq shpresën se vitin e ardhshëm kur dhe Aleanca Veriatlantike do të shënojë 70 vjetorin,...

Stevçe Jakimovski shanë gazetarët para gjykatës (VIDEO)

Ish-kryetari i Komunës së Karposhit, Stevçe Jakimovski, sot është sjellur në gjykatë nën shoqërim të policisë, pasi mbrëmë dhe sot ka kaluar në stacionin...

Gjergj Dedaj thur lavde për shtetin e Turqisë

Ambasadori i ri i Republikës së Kosovës në Maqedoni, Gjergj Dedaj si duket i ka bërë efekt emërimi i tij në postin e diplomatit...

Anketë: 66 për qind e votuesve do të dalin në referendum,...

Shumica e votuesve në referendumin e ardhshëm do të votojnë “Për”, tregojnë rezultatet e anketës së realizuar nga MCMS. Në pyetjen “A jeni për...

13 Gushti sivjet shënohet si datë që e ofroi Shkupin me...

Përvjetori i Marrëveshjes së Ohrit sivjet do të shënohet pak më ndryshe nga vitet tjera, njoftojnë nga Qeveria e Maqedonisë. Kjo datë edhe formalisht...

Policia arreston dy shqiptar, një nga Haraçina dhe një nga Sllupçani

Policia arreston dy shqiptar, një nga Haraçina dhe një nga Sllupçani Dje në orët e hershme të mëngjesit, në vendkalimin kufitar Tabanoc, policia ka...

Oliver Spasovski kërkon shkarkimin e drejtorit policor, për shkak të skandalit...

Lidhur me ratin e shfrytëzimit të veturës “Range Rover Diskaveri Sport” me targa SK-9559-АL e cila më datë 2 gusht 2018 e drejtuar nga...

Fushata për referendumin ka filluar të “ndizet”

Në prag të referendumit të vjeshtës për Marrëveshjen me Greqinë po përforcohet fushata në Maqedoni “për” dhe “kundër” prononcimit, si dhe angazhimi i opinionit...

Aksion i madh i policisë maqedonase, arrestohenn shtatë persona, dyshohen se...

Ministria e Punëve të Brendshme në bashkëpunim me partnerët e Koalicionit Botëror për Luftën Kundër Terrorizmit dhe Forcave Demokratike Siriane, sot kanë arrestuar 7...

Dy vite pas vërshimeve, Elifi nga Hasanbegu ende nuk është gjetur...

Dy vite më parë lagja Hasanbeg në Shkup përjetonte orë llahtari si pasojë e vërshimeve nga reshje të pazakonta shiu. Për pak orë, gjithçka...

Thaçi godet Berishën: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit, ke strehuar Arkanin!

Presidenti Hashim Thaçi i ka reaguar Sali Berishës, i cili i dha mënd që të mos e mbështesë idenë që Lugina e Preshevës t’i bashkohet...

Sali Berisha kundër Thaçit: Mos e përdor për tregti Luginën e...

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha është shprehur kundër ndarjes së Kosovës apo shkëmbimit të territoreve. Këtë e ka bërë të ditur ai në takimin...

“Lufta” në Mitrovicë fillon brenda 48 orëve, Kosova shton numrin e...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas takimit urgjent me Këshillin e Sigurisë së Kosovës ka vlerësuar se situata e sigurisë në vend është e...

Palmer: Pas dy viteve flamuri i Maqedonisë do të valojë në...

“Nëse më 30 shtator qytetarët dalin në referendum dhe e dëgjojnë zërin e tyre, kjo do të jetë një pjesë mjaft e rëndësishme e...

NATO – thirrje për dalje në referendum

Gorazd Bartol, shef i Zyrës së NATO-s në Shkup, shpreson se vitin e ardhshëm, kur Aleanca shënon 70 vjetorin e themelimit, flamuri i Maqedonisë...

PDSH-ja nesër mbanë Kongresin e VII partiak

Nën moton "Një hap para", Partia Demokratike Shqiptare (PDSH), nesër në Pallatin e Kulturës në Tetovë mbanë Kongresin e VII. Delegatëve të Kongresit, anëtarëve dhe...

Tetova sërish në rrezik nga përmbytjet (VIDEO)

Reshjet e shiut kanë alarmuar banorët e fshatit Poroj në Tetovë. Nga reshjet e mëdha gjatë ditës në Malësinë e Tetovës është mbushur sërish...

Një shtetas i Maqedonisë është kidnapuar dhe është vrarë në Afganistan

Policia e Afganistanit ka njoftuar se një shtetas i Maqedonisë është kidnapuar dhe pastaj është vrarë në Afganistan. Sipas policisë së atjeshme, shtetasi i...

Vazhdojnë përçarjet në BDI, Marrëveshja e Ohrit i besohet Bujar Osmanit,...

Qeveria në mbledhjen e djeshme ka sjellë vendim për organizim të Manifestimit zyrtar më 13 gusht, me rastin e 17 vjetorit të nënshkrimit të...

Merkel dhe Trudo vijnë në Maqedoni, për të përkrahur referendumin?

Po rritet numri i paralajmërimeve nga politikanë të BE-së, por edhe jashtë BE-së, që deri ën fund të gushtit, e veçanërisht në shtator do...

Muhamed Zeqiri: Selam Sulejman Rexhepi

Allahu i Madhëruar ka thënë: “… S’ka dyshim se Allahu nuk e udhëzon në rrugë të drejtë atë që e tepron me të këqija...

Breshëri plumbash në Tetovë

SPB e Tetovës ka informuar se për një ditë ka regjistruar më shumë raste të “plumbave qorr” në rrethinën e Tetovës. Raste të...

Maqedoni: Për katër vite ka fituar 2 milionë euro në ‘Facebook’...

Një qytetar i Maqedonisë gjatë viteve 2014, 2015, 2016 dhe 2017 ka fituar 12 milionë denarë, respektivisht 2 milionë euro. Fitimin e ka krijuar...

Referendumi në Maqedoni do të jetë konsultativ, propozimi arrin në Kuvend,...

Propozim-vendimi për shpalljen e referendumit është dorëzuar në arkivin e Kuvendit të Maqedonisë. Propozim vendimi ka 5 nene. Në nenin e parë thuhet se...

MUHAMED ZEKIRI rastin e BFI-së e adreson edhe te PROKURORIA SPECIALE...

Stacioni i radhës i Muhamed Zeqirit, deputetit të LSDM-së, për ta kërkuar zbardhjen e keqpërdorimeve në Bashkësinë Fetare Islame ishte Prokuroria Speciale Publike, raporton...

Maqedonia në pritje të shpalljes së referendumit (VIDEO)

Kuvendi i Maqedonisë ditëve në vijim duhet të shpallë datën e mbajtjes së referendumit për çështjen e emrit. Kryeministri i vendit, Zoran Zaev, ditë...

ILJASA SALIHU: Shqiptarët duhet ta kushtëzojnë kryeministrin me zyrtarizimin e gjuhës...

Iljasa Salihu, njohës i rrethanave politike në vend, është prononcuar për Lajm TV rreth vendimit për Referendum si dhe pozitën e faktorit shqiptarë në...

Ndarja eventuale e Kosovës “dridh” kufijtë e Maqedonisë

Ndarja eventuale e Kosovës, që po e proklamon presidenti serb Aleksandar Vuçiq, mund të ketë domino efekt në mbarë rajonin, vlerësojnë diplomatët dhe ekspertët...

Lajm i Fundit: Ndërroi jetë Adem Demaçi

Ka ndërruar jetë veprimtari i shquar i Kosovës, Adem Demaçi. Lajmi është bërë i ditur nga nënkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti në seancën e legjislativit,...

Si u shfrytëzua tërmeti i ’63-ës për të dëbuar shqiptarët nga...

Nga tërmeti katastrofik në vitin 1963, 1.070 njerëz e humbën jetën, ndërsa 3.000 u lënduan. Historiani Skënder Hasani, nga arkivi i Maqedonisë, ka siguruar dokumente...

Diplomatët presion Ali Ahmetit që të kërkojë falje për koalicionimin me...

Diplomatët perëndimorë ende dyshojnë për ekzistimin e bashkëpunimit të fshehur mes BDI-së dhe VMRO-DPMNE-së, njoftojnë burime diplomatike. Sipas tyre, ndërkombëtarët janë të frikësuar se...

Lajm i Fundit: Gjendet i vdekur i riu nga Tetova në...

Policia ka njoftuar se të martën më datë 24.07.2017 në ora 15, në gjendje pa vetëdije është gjetur 34 vjeçari me iniciale M.T. nga...

Ekskluzive: Kapet në flagrancë babai i një ish ministri të BDI-së

Drejtoria për Polici financiare deri te Prokuroria Themelore Publike dorëzoi kallëzim penal kundër tre të punësuarve në Agjencinë për Kadastër të Patundshmërive dhe kundër...

Mickovski: Shumica pranoi kërkesat e VMRO-DPMNE-së

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski deklaroi se maxhoranca ka pranuar kerkesat e VMRO-DPMNE-së, qe kane te bejne me miratimin e Ligjit për financimin e...

SKANDALOZE/ Këshilli i komunës së Çairit seancën e mban në gjuhën...

Këshilli i komunës së Çairit don të mbajë mbledhje ‘klandestine’, dhe më çdo kusht mbledhjen duan që ta mbajnë edhe atë vetëm në gjuhën...

Zaev lëshon pe, pranon propozimin e VMRO-DPMNE-së për qeveri teknike para...

Kryeministri Zoran Zaev ka leshuar pe para kerkeses se VMRO-DPMNE-se per Qeveri teknike 100 para mbajtjes se zgjedhjeve parlamentare sipas modelit te marreveshjes se...

Babai i Komandant Shqiponjës ngrit flamurin Kuq e Zi te varri...

Me rastin e trevjetorit të vrasjes së Xhemail Rexhepit-Komandant Shqiponjës, sot në ora 18 te varrezat e qytetit në Kumanovë do të bëhen homazhe...

Pas skandalit të zbuluar, ministri Filipçe ndërpret tenderin 35 milionë euro

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe tha se për shkak të parregullësive në dokumentacion është ndërprerë tenderi prej 35 milionë euro i reagensëve. Ai sqaroi se...

Zbulohen detaje të reja, ja si janë përzier rusët në Greqi...

Gazeta e njohur greke “Kathimerini” ka nxjerrë sot detaje për involvimin rus në çështjen e emrit. Gjithçka që ka të bëjë bazohet në largimin...

Vizat për Gjermani janë inovacion për shqiptarët e Maqedonisë, ja kush...

“Se në Maqedoni nuk ka jetë për të gjjithë dhe se plotikanet maqedonas të ndihmuar nga BDI edhe shumë kohë do të diskriminojnë popullin shqipëtar...

Sela: Ndryshimi i Qeverisë, nuk ua ka ndryshuar pozitën shqiptarëve

Ndryshimi i Qeverisë në Maqedoni nuk ua ka ndryshuar pozitën shqiptarëve që jetojnë atje. Madje, shqiptarët jetojnë tash e 16 vite në monizëm në Maqedoni. Kështu...

Firma e Koço Angjushevit fitoi 160.000 euro nga Fondi për inovacione

160.000 euro nga Fondi për inovacione kanë pushuar në llogarinë e “Kast invest” kompani në të cilën zëvendës kryeministri Koço Angjushev është bashkëpronar. Nga...

Kodi Zgjedhor, rrëzohen të gjitha amendamentet e VMRO-DPMNE-së

Komisioni për çështje evropiane e mbylli diskutimin për propozim ligjin e Qeverisë për ndryshimet e Kodit Zgjedhor. Kryetari i Komisionit Artan Grubi, tha se...

Një spiune ruse në vitin 2015-të ka hyrë në Maqedoni pa...

Hetimi i përbashkët i “Buzzfeed” dhe “Projektit për Raportim për Krim të Organizuar dhe Korrupsion” (OCCRP), tregon se industria për lajmet politike në Veles...

Aksident i rëndë në Rrugën e Kombit (VIDEO)

Makina me targa të Gjermanisë, e një familje me origjinë nga Tetova, sot në mesditë është përplasur me parmakë mbrojtës të autostradës. Makina është...

Shkencëtarja Abazi fiton grand prej 250 mijë eurove për kërkime shkencore

Vigilenca Abazi, asistent profesoreshë e së drejtës evropiane në Departamentin e të Drejtës Ndërkombëtare dhe Evropiane në Universitetin e Maastrichtit ka fituar grand nga...

Kocias: A më pëlqen Maqedonia e Veriut, “JO”. Unë do kisha...

Marrëveshjet ndërshtetërore janë rezultat i kompromisit, bënëm marrëveshje me kontribute për të dyja vendet, ka thënë shefi i diplomacisë greke Nikos Kocias në fjalimin...

OPINIONE