6.8 C
Skopje
Tuesday, March 26, 2019
Home Kulturë

Kulturë

Heroi i përditshmërisë

Botime AKROPOLI I RI Autore: Delia Steinberg Guzman Jeta në përditshmërinë e saj është shumë sfiduese dhe gjetja e gjërave që me të vërtetë duam të...

Gëzim Gashi tregon për hapjen e shkollës së muzikës në SHBA

Artisti dhe sipërmarrësi Gëzim Gashi tregon për biznesin e tij të radhës, hapjen e një shkolle muzike në Atlanta, SHBA, shkruan albinfo.ch. Gashi është një...

Nata e fundit e jetës së Naim bej Frashërit

O shqipëtarë, në doni të nderoni kujtimin e këtij njeriu të math që po e qan sot e tërë Shqipërija, mbani mënt fjalët e...

Ansambli “ILIRIDA”, përgatitje intensive për festivalin ndërkombëtar “Brez pas Brezi”

Ansambli i Këngëve dhe Valleve “ILIRIDA” nga Shkupi javën e kaluar ka filluar përgatitjet intensive për festivalin ndërkombëtarë për fëmije “Brez pas Brezi”, që...

A më shumë ju pëlqejnë këngët apo ilahitë e Adem Ramadanit?

Sigurisht të gjithë i mbani mend këngët e dashurisë për të cilat ishte bërë i njohur Adem Ramadani. Por, ka disa vjet që Ramadani ka...

Simon Shkreli – Aktori i parë i diplomuar shqipar nga Mali...

Biseda me Simoni, si të thuash është një sfidë e veçantë jo vetëm për mua por edhe për ata që merren me gazetari. Simoni...

Edhe një lajm i mirë për SHKA”Jahi Hasani” nga Cegran i...

Me shumë kënaqësi ju informojmë se para pak çastesh morëm një lajm të bukur! Lajm i madh për SHKA”Jahi Hasani”Cegran i Gostivarit! Grupi i...

83-vjetori i Kadaresë, Rama: Maja e penës së letërsisë shqipe

Kryeministri Edi Rama e ka nisur këtë mëngjes me një urim për ditëlindjen e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare. Në Instastory, Rama thotë se...

Sonte në Shkup vjen premiera “Duet për një”

Sonte (ora 20) në Qendrën Teatrore për Fëmijë në Shkup, Teatri Shqiptar shfaq premierën “Duet për një” e Toms Keminskit, me regji të Kushtrim...

Shfaqja “Duet për një”, premierë sot dhe nesër në Shkup (VIDEO)

“Duet për një”, e autorit Tom Kempinski, është shfaqja më e re e regjisorit Kushtrim Bekteshit. Shfaqja është produksion i Teatrit Shqiptar të Shkupit, ndërkaq...

2019-ta viti i Ismail Qemalit

Në kuadër të 100 vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit, Akademia e Shkencave të Shqipërisë, bashkë me Institutin e Studimeve Albanologjike, do të mbajë...

Skenderbeu, heroi që jep ende mesazhe

U promovua dje në Muzeun Historik Kombëtar revista “Studime muzeologjike” dedikuar Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. Mes 22 shkrimesh “Shekulli” sjell rrëfimin e Ylli Polovinës,...

1 vit pa Rexhep Çelikun

Sot bëhen një vit prej ndarjes nga jeta e mjeshtrit të madh të valles shqipe Rexhep Çeliku. Rexhep Çeliku u lind më 19 korrik të vitit...

Aktori Xhevdet Jashari, pjesë e filmit i cili pranohet në Berlinale

Ferstivali i Filmit në Berlin – Berlinale, ka shpallur një pjesë të programit për këtë edicion. Siç e do rendi, Berlinalja – festival i kategorisë...

KËTU S’DO JEM, poezia e Dritëro Agollit, një nga perlat e...

Ketu s’do jem do jem larguar Ne toke i tretur si te tjeret Ne kafenene e preferuar Nuk do me shohin kamarieret Dhe neper udhet ku kam ecur S’do...

Kur t’bahem me shkollë, kam me thanë: Unë jam prej katuni!

Nga Olti Vata Me t’vërtetë po rritem n’katun, me kâmbët e zbathuna, por, ândrrat i shoh me ngjyra, e fukarallëku m’ka ba ambicioz mos me...

Isa Boletini, për Daily Telegraph (1913): Gjithë jetën time, deri në...

Gazeta franceze, “Journal des débats politiques”, ka botuar të mërkurën e 7 majit 1913, në faqen e dytë, një shkrim në lidhje me intervistën...

“Akademia e të rinjve” si zgjidhje për vazhdimësinë e “Shotës”

Ansambli kombëtar i këngëve dhe valleve “Shota” nuk është i plotë në asnjë aspekt. Pavarësisht që është institucion qendror i kulturës, i mungojnë gjëra...

Agim Sulaj ekspozon për publikun “Servilizmi” e 1984

Në Montecchio të Italisë është çelur ekspozita e piktorit e karikaturistit shqiptar Agim Sulaj. Ekspozita vjen për publikun italian me 20 punime në karikatura,...

Me rreze X zbulohet autorësia e ikonës shqiptare të shekullit 18

Hulumtuesit shqiptarë kanë përdorur rrezet X për të zbuluar autorësinë e një pikturë delikate të lashtë, ku portretizohet Shën Gjergji, njëri prej shenjtorëve më...

Bëhet publike kartolina që shkrimtari arbëresh i dërgoi Dritëro Agollit para...

Një kartolinë e shkrimtarit me origjinë arbëreshe , Carmine Abate, dërguar Dritëro Agollit më 1985-sën bëhet publike pas gati 35 vitesh. Autor i “Të...

Një Skënderbe me ngjyra siç nuk e keni parë ndonjëherë!

Ilir Ikonomi Është nxjerrë nga një ribotim italisht i vitit 1646 që ndodhet në Bibliotekën Kombëtare të Spanjës. Libri titullohet: “Portrete të 100 kapedanëve të...

Vdes shkrimtari i njohur izraelit Amos Oz

Shkrimtari izraelit, Amos Oz, ka vdekur nga sëmundja e kancerit në moshën 79 vjeçare, ka njoftuar vajza e tij të premtën. “Faleminderit për të gjithë...

Ankime

Poezi nga Dritëro Agolli Po bëhen dy vjet nga vdekja e poetit të njohur, Dritëro Agolli. Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931 në Menkulas të...

Kalaja e Tiranës, destinacioni më i ri i traditës dhe prodhimeve...

Çdo sezon sjell lajme të shkëlqyera në Tiranë Tirana është një qytet gjithnjë në ndryshim. Përshtypja që keni, sapo vendosni këmbët në kryeqytetin shqiptar,...

Kur hoxha Ali Kraja mbajti fjalimin e famshëm mbi varrin e...

“Me ty, Patër Gjergj, kombi naltësohet dhe madhënohet para popujve të tjerë, prandaj sot krejt populli shqiptar të përulet, djelmnia intelektuale vajton humbjen Tande...

Individual, por pa gjurmëlënie. Bashkëpunimi kulturor në mes të shqiptarëve dhe...

Bashkëpunimi kulturor në mes të shqiptarëve dhe maqedonase, me gjithë përpjekjet e sinqerta individuale, megjithatë mbetet sipërfaqësor, i zbehtë dhe pa ndonjë gjurmë. Njohësit...

Asaf Ademi i ftuar në koncertin festiv në Operën e Vienës

Ministri i Kulturës Asaf Ademi është ftuar të jetë mysafir në koncertin festiv që tradicionalisht më 1 janar mbahet në Operën e Vienës. Ademi...

Shkup, nesër do të mbahet akademi përkujtimore për shkrimtarin Sabri Zirap...

Në Shkup do të mbahet akademi përkujtimore për shkrimtarin e ndjerë, Sabri Zirap Dauti, njofton Portalb.mk. Akademia do të mbahet në sallën e Këshillit të...

Piktura e Burhan Ametit fitoi çmimin e parë

Mbrëmë në Galerinë Kombëtare të Maqedonisë "Mala Stanica" në ekspozitën vjetore të Shoqatës së Artistëve Figurativë të Maqedonisë (DLUM), grafika "Djepi im" e piktorit...

Ministrja shqiptare e kulturës lavdëron shkrimtarin Kim Mehmeti (Video)

Është zhvilluar në Tiranë ceremonia e ndarjes së Çmimeve Kombëtare të Letërsisë për vitin 2017. Në këtë event ka prezantuar edhe ministrja shqiptare e...

Shkup, u promovuan vlerat kulturore dhe turistike të Turqisë

Konsulenca për Kulturë dhe Promovim pranë Ambasadës së Turqisë në Shkup, me rastin e 21 dhjetorit, Ditës së Arsimit në Gjuhën Turke në Maqedoni,...

Promovohet libri kushtuar demonstratave të vitit 1968 në Tetovë

Me rastin e 50-vjetorit, sot Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, promovoi librin monografik “Demonstratat popullore të vitit 1968 në...

Artisti Artan Kastrati me koncert solistik

Kompozitori dhe gitaristi i njohur Artan Kastrati, ditën e Enjte, 20.12.2018 në ora 20:00 në sallën e TV21 në Shkup do të performojë...

Ismail Kadare, Diana Çuli dhe Kim Mehmeti top tre shkrimtarët më...

Shkrimtarët, kritikët letrarë, përkthyes, studiues të letërsisë, gazetarë, kanë shprehur mendimin e tyre lidhur me 10 autorët shqiptarë më të preferuar për vitin 2018. Nga...

Si ndikuan problemet mendore në shpikjet e Nikola Teslës

Nikola Tesla, është një nga shkencëtarët dhe inxhinierët më të mirënjohur të historisë, një shpikës pjellor që e transformoi shoqërinë moderne. Tesla është më...

“SHQIPONJAT” shënojnë pesë vjetorin e themelimit

Shoqëria Kulturore Artistike "SHQIPONJA"-Shkup do të shënojë pesë vjetorin e themelimit. Manifestimi do të mbahet më 21 Dhjetorë me fillim nga ora 18:00 në...

Versioni origjinal i “Tumankuqes”, një tekst i panjohur më parë (FOTO)

Mjaftojnë vetëm notat e para dhe gjithkush e dallon se bëhet fjalë për “Tumankuqen”. Por, teksti origjinal i këngës më të njohur çame është...

15 vjet pa imamin e njohur tetovar, Taxhudin Efendiu

Para 15 vjetësh, përkatësisht më 13.12.2003 ndërroi jetë Haxhi Hafiz Taxhudin efendi Shehapi. Ishte imam, ligjërues dhe mësimdhënës, njohës dhe lexues i jashtëzakonshëm i...

Bregasi: E gabuar përshtypja se shqiptarët nuk lexojnë

Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së ka organizuar diskutim me shkrimtaren dhe gazetaren Majlinda Bregasi, rreth artit të të shkruarit, letërsinë e veprat e...

Në Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, në Zagreb, me...

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Drejtave të Njeriut, në organizim të Shoqatës Kroate e të Burgosurve Politikë Kroatë, Klubit të Grave Shqiptare “Mbretëresha...

39 vjetori i ndarjes së Nobelit për Nënë Terezën

Sot kur në të gjithë botën bëhet fushatë për 365 ditë të Drejta të Njeriut, bëhen 39 vjet që kur Nënë Tereza ka marrë...

Sarajeva hap dyert e rezidencës së shkrimtarëve për Daim Miftarin

Daim Miftari, poet nga Maqedonia është përzgjedhur për një qëndrim në shtëpinë e Shkrimtarëve të Sarajevës. Ai do të qëndrojë atje gjatë muajit mars...

Kadare prezanton në Tiranë librin e ri ‘Kur sunduesit grinden’

Shkrimtari i shquar Ismail Kadare ka prezantuar librin e tij të ri “Kur sunduesit grinden” në Panairin 21 të Librit në Tiranë. Vetë shkrimtari...

Resmije Krasniqi, me dy këngë të reja po e begatonë muzikën...

Ditët po kalojnë” dhe “Kjo dashni na mbyti”, janë dy këngët e zhanrit popullorë të këngëtares së re kosovare Resmije Krasniqi, që do ua...

Sadije Aliti promovon librin “Stinë dashurie” -“Doba ljubezni” në Lubjanë

Në Lubjanë të Sllovenisë poetja tetovare Sadije Aliti promovoi librin me poezi të botuar në gjuhën sllovene e shqipe, “Stinë dashurie” -“ Doba ljubezni”....

Enver Petrovci: unë, pro një Teatri të ri Kombëtar. I vjetri,...

Aktori i njohur kosovar Enver Petrovci, është shprehur pro prishjes së godinës ekzistuese të Teatrit Kombëtar, duke qenë njëherësh pro ndërtimit të një të...

Thane se ishte sllave, del e vërteta: “Nëna e Skënderbeut, ishte...

Në vitet e tetëdhjeta, për shkak të interesimit tim të madh për të kaluarën shqiptare dhe hulumtimeve për heroizmat e Skënderbeut, nga pushteti i...

Dita Starova- Qerimi, femra shqiptare që shënon 70 vjetorin e themelimit...

Nesër (5 dhjetor) Galeria Kombëtare e Maqedonisë shënon 70 vjetorin e themelimit të saj. Dita Starova Qerimi është drejtoresha shqiptare e cila është në...

Lahuta futet në UNESCO, si instrument muzikor i Serbisë

Lahuta është futur në listën e trashëgimisë së UNESCO-S. Është këndimi me lahutë nga trevat e Serbisë që tanimë do të njihet në të...

Premiera e shfaqjes “as andej, as këndej”, me 7 dhjetor në...

Me 7 dhjetor vjen Premiera e shfaqjes “as andej, as këndej” në Teatrin e Kumanovës me regji të Kastriot Abdyli. Dramatizimi i shfaqjes është...

Ansambli Duflla feston nën moton “Këndojmë dhe vallëzojmë shqip”

Me rasti e 28 Nëntorit, ditës së pavarësisë së Shqipërisë dhe flamurit kombëtarë ansambli “DUFLLA” organizoi program kulturor nën moton “Këndojmë dhe vallëzojmë Shqip”...

Ansambli “Emin Duraku”-Shkup shënon 70 vjetorin e themelimit

Shkup 26, nëntor - Shtatë  dekada punë, sakrific, mund por gjithmon me një qëllim ruajtjen e pasurisë  kombëtare. Sa e sa gjenerata kanë kaluar...

Shoqata Kulturore “DUFLLA” zhvilloi tryezë shkencore me rastin e ditës së...

Shoqata Kulturore “DUFLLA” aktivitetet e saja përveç sferës së kulturës i zgjëron edhe me akademi shkencore, arsimore, zbulime dhe hulumtime. Festat e nëntorit është...

Nga Bujar M. HOXHA: Panairi i librit, “Logos-A”, Kimi në madhështinë...

Fundi i bulevardit “Dëshmorët e Kombit” gumëzhin. Nuk janë njerëz që dalin nga një qendër e re tregtare, siç ndodh periodikisht… Prej njëzet e...

“Kthimi” i Kastriot Abdylit do te prezentohet në edicionin e 67...

Pas prmieres boterore ne Oldenburg International Film Festival nëGjermani dhe Calgary European Film Festival, filmi “Kthimi” i Kastriot Abdylit do te prezentohet edhe ...

“Logos-A” me botim special të veprave të Kim Mehmetit, ja kur...

https://www.facebook.com/events/324518291679384/ SHB Logos-A në vigjilje të panairit të Tiranës lexuesit shqiptar ia sjell veprën katërvëllimëshme të shkrimtarit të njohur nga Shkupi Kim Mehmeti. Vepra I II...

Si u shkruakan një metër libra!?

Si u shkruakan një metër libra!? Shkruan: Kim MEHMETI Në fillim të vitit, një botues nga Tirana më tha se është i interesuar ta botojë kompletin...

Pesë filma shqiptarë para audiencës në Toronto

Rrëfime shqiptare të shtjelluara nëpërmjet filmave të shkurtër, janë shpalosur para audiencës në qytetin kanadez të Torontos, në kuadër të një aktiviteti të titulluar...

Ç’lloj libri ka në dorë Viktor Orban? Fotoja që po ngjall...

Viktor Orban, i cili vitet e fundit është profilizuar si një udhëheqës nacionalist anti-emigrant dhe anti-musliman, mban në dorë një libër autorit britanik ...

Në Kumanovë, u hap ekspozita “Pëshpëritjet e fshehura” të Muhamed Alili-Dali...

Mbrëmjen e së enjtes në Qendrën e Kulturës “Trajko Prokopiev” në Kumanovë u bë hapja e ekspozitës së fotografive “Pëshpëritje të fshehura” nga artisti...

Zgjedhen fituesit e çmimit ndërkombëtar të fotografive

Fotot fituese janë zgjedhur nga plot 48.000 konkurruese nga e gjithë bota, duke mbërthyer një larmi emocionesh, që nga brishtësia e pafajësisë njerëzore, e...

Një çame në Strugë: Zoti nuk më hodhi në Hollywood, por...

Raimonda Shundi Dervishi Raimonda Shundi rrëfen teatrin e vetëm të Strugës. Si e themeloi çifti Poshka teatrin ku luajnë figura të njohura si Tinka Kurti...

Mbrëmje kulturore sonte në Kumanovë, ekspozitë e fotografive nga Muhamedali Alili-Dali

Kumanovë, 1 nëntor – Në Qendrën e Kulturës “Trajko Prokopiev” në Kumanovë sonte me fillim nga ora 20 do të hapet ekspozita e fotografive...

Ademi: Të vërtetat historike të thuhen përmes gjuhës së shkencës

Minisiri i Arsimit dhe Shekncës, dr. Arbër Ademi sot mori pjesë në hapjen e punimeve të Konferencës Ndërkombëtare “Ballkanologjia sot dhe Komunikime Ndërballkanike”, në...

Përshtypjet nga ekspozita “Unë jam shqiptar”

Albrie Xhemaili – Bashkëpuntore e emisionit të mëngjesit, tregon për memorandumin e nënshkruar në këtë ekspozitë, me karakter bashkëpunues, që të formohet një kalendar...

Paradoks: Arbëri ka lindur në Prishtinë, kurse në pasaportën e Maqedonisë...

Profesori i Universitetit të Tetovës, Arbër Çeliku, ka reaguar për shkak të një problemi që është duke hasur me policinë e Maqedonisë. Edhe pse...

​Promovohen dy libra të autores Afërdita Xheladini Aliu

Ditë më parë në Qendrën Informative Kulturore (QIK) të Qytetit të Shkupit, shkrimtarja Afërdita Xheladini Aliu bëri promovimin e dy librave të saj...

Ministri Asaf Ademi hapi ekspozitën e Omer Kaleshit në Kërçovë

Në kuadër të aktiviteteve të ngjeshura kulturore, ministri i kulturës, Asaf Ademi, sot ka qëndruar në Kërçovë. Ai ka viziatuar Qendrën e Kulturës në...

Filmi “Kthimi” i Kastriot Abdylit do të jetë në konkurencë zyrtare...

Filmi “Kthimi” i Kastriot Abdylit do të jetë në konkurencë zyrtare në Oldenburg International Film Festival në Gjermani, që mbahet nga data 12-16, 2018....

Vogëlushja kumanovare me ilahi të mrekullueshme: Bismilah, Bismilah… (Video)

Emine Mustafa ka interpretuar ilahinë “Bismilah, bismilah...” në programin e mbajtur në Kumanovë në prag të festës së Kurban Najramit. Ilahinë mund ta dëgjoni...

Poeti kumanovar Ismail Bilalli sjell vargjet më të reja përmes librit...

Prof. Nedime Rrahimi (Recension me rastin e botimit të librit me poezi ,,Hija e trëndafiltë”) Poeti Ismail Bilalli po paraqitet para lexuesve me përmbledhjen e...

Per here te pare ne Tirane, “Music Deal”, zhvillon event te...

Per here te pare ne Tirane, Music Deal do te zhvilloje nje event te ngjashem me “ Ultra Music” dhe “Tomorrow Land”. Ne 28 Gusht...

Shfaqja “Gjymtimi” e Teatrit Shqiptar në Festivalin Ndërkombëtar rus

Shfaqja “Gjymtimi” e Teatrit Shqiptar me regji të Qëndrim Rijanit është përzgjedhur në programin e Festivalit Ndërkombëtar të Martin McDonagh në Perm të Rusisë....

Edona Lllaloshi shpallet mbretëreshë shqiptare, ja kush e shpalli! (Foto)

Me rastin e kësaj dite të veçantë për të, ajo ka pranuar urime të shumta nga familjarë dhe miq, shkruan lajmi.netE nuk ka pasur...

Shtëpia botuese “Logos A” dhuron mijëra libra për shqiptarët e harruar...

“Do të thotë librat e matematikës para 14 viteve kanë qenë donim i Logosit, sot prapë lektyrat, faleminderit edhe njëherë” Me Manastirin, Krushevën dhe Prespën,...

Interpretim fantastik i solistes së talentuar Urata Abazi në Festivalin “Këngë...

Nje emer i cili veln te veçohet nga aktivitet prezantuese, skenike ne Festivalin tradicional "Këngë Jeho" Strugë, eshte interpretimi fantastik i solistes së super...

Edhe një libër i Elmaz Ademit, veprimtarit që u dergj në...

Ditë më parë,doli nga shtypi libri më i ri i një ish të burgosuri politik , Elmaz Ademit. Përndryshe, ky është libri...

Premierë nga Shaqir Cërvadiku: “Vallëzon Shqiptaria” (Video)

Këngëtari i mirënjohur nga Kosova, Shaqir Cërvadiku ka lansuar premierën e tij me titull “Vallëzon Shqiptaria”. Cërvadiku përmës kësaj kënge të bukur ka prezantuar tingujt...

NTERVISTË: Resmije Krasniqi: Gjithmonë më ka frymëzuar Shkurte Fejza

Intervistë me këngëtaren e këngëve folklorike dhe popullore Resmije Krasniqi. Ajo, rrëfen për muzikën dhe karrierën e saj. Top-News: Si ka filluar karriera juaj si këngëtare? Resmije...

Sevdail Demiri, poeti që vallëzon me fjalët

Figurë publike, poet që vallëzon me fjalët, një reprezentim i elegancës krijuese poetike kumanovare, njeri i kualiteteve, kualitetet i ka të gjitha. Përmes imagjinatës...

Maqedonia ‘zhytet’ në borxhe të reja për të shlyer të vjetrat

Ekspertët e ekonomisë në Maqedoni thonë se marrja e borxheve të reja për të shlyerjen e borxheve të vjetra ndikon negativisht në rimëkëmbjen e...

Hapet konkursi për festivalin “PENA IME” në Kumanovë

Sezonin veror në Kumanovë do ta begatoj një ngjarje e madhe kulturore e organizuar nga Klubi i Shkrimtarëve “JEHONA E KARADAKUT“. Festivali “Pena Ime”, i cili...

Dizejnatori Ngadhnjim Mehmeti fiton Çmimin e Argjendtë “Poster Annual 2019” që...

Dizejnatori nga Tetova, Ngadhnjim Mehmeti, është fitues i Çmimit të Argjendtë "Poster Annual 2019". Këtë çmim Mehmeti e ka fituar me posterin e shfaqjes...

Teatri Poshka & Korpusi Amerikan i Paqes hapin siparin e orgsnizimit...

Sonte në orën 19:00 Teatri Poshka dhe Korpusi Amerikan i Paqes hapin siparin e organizimit tradicional “Peace Stage” ose “Skena e Paqes”.Të bashkuar nën...

Struktura të BDI-së po bëjnë presion të mos realizohet shfaqja “Tregtari...

Struktura të BDI-së po bëjnë presion të mos realizohet shfaqja teatrore “Tregtari i varreve”, ku kritikohet “krietari”, thonë për Gazetën Lajm burime nga Ministria...

Logos A dhe SHB Shkupi dhuruan 1.000 libra për UNT-në

Sot që nga ora 11 në Sheshin “Skenderbeu”, me rastin e prezentimit të fakulteteve dhe programeve mësimore të Universitetit “Nënë Tereza” Shkup, para...

Dasmë e madhe në Kaninë, martohet Skënderbeu me Donikën (Foto)

Kalaja e Kaninës ishte mbushur me dasmorë nga të gjitha trojet mbarëkombëtare, të cilët kishin ardhur të jenë pjesë e dasmës së madhe të...

Mbahet Festivali i parë Folklorik për fëmijë “Brez pas Brezi”

Anëtarët e SHKA Ilirida organizojnë Festivalin e parë Folklorik të këngëve dhe valleve për fëmijë me emrin “Brez pas Brezi”. Ky është festivali i...

Filmi “Kthimi”: Të kthehesh, apo të mos kthehesh

Daim HISENI: Gilles Deleuze: ‘… e vërteta nuk mësohet nga leximet filozofike apo nga diskutimet miqësore, por ajo na bëhet e njohur nga shenjat që...

“Kthimi” i Kastriot Abdylit të mërkurën me premierë

Filmi “Kthimi’ i regjisorit Kastriot Abdylit vjen premierë këtë të mërkurë, më 18 prill në Cineplexx (City Mail), në qytetin e Shkupit, shkruan KultPlus. Skenari...

Shkrimtarja simpatike tregon emrin e politikanit shqiptar me të cilin ka...

Ajo nisi të shkruajë në Paris, kur ishte 29 vjeç. Arsyeja që romanet e saj nuk kanë ardhur në gjuhën shqipe për lexuesin shqiptar,...

Kim Mehmeti pjesë e jurisë që do të ndajë “Çmimin Kadare...

Puna e jurisë së çmimit Kadare ka hyrë në fazën intensive të leximeve për autorët e interesuar në garën e letërsisë. Deri tani interesi...

Shkodran Tolaj misionari i këngës patriotike

Pas dy projekteve të sukseshme të publikuar nga artisti Shkodran Tolaj, vjen projekti i tretë i cili po mirëpritet nga publiku mbarëshqiptar. Duket se...

Shkëlqen ne Bursa te Turqise shfaqja”Bjondi-Qeni” i teatrit shqiptar -Shkup

Me ftese te festivalit nderkombetar ku morren pjese gjitha shtetet e Ballanit,pjese e ketij edicioni ishte edhe shfaqja "Bjondi-Qeni" ne regji te regjisorit turk...

Në Tetovë u mbajt edicioni i dytë i Manifestimit Letrar Ndërkombëtar...

Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, përkatësisht Klubi letrar “Metafora”, më 21 mars – Ditën Botërore të Poezisë e organizoi edicionin e dytë të...

Sjellja e vjeshtës me një gjeth

Kujtesa shkundte brenda tij çastet, E priste rruga e gjatë e mëngjeseve, Truri e trajtonte shpirtin më keq, Se sjellja e vjeshtës ndaj gjetheve. Dëshironte të ishte në...

Vallja rrëfimore e Kim Mehmetit

Te Kim Mehmeti koha i paraprin kuptimit të mendimeve, e më pas edhe thurjes së ëndrrës. Ai përshkruan përmes një “magjie realiste”- magjike sepse...

Krijuesit tetovarë shënuan Ditën e Mësuesit, 7 Marsin

Shoqata e Shkrimtarëve “OENEUM” në Tetovë, me një manifestimin letraro-poetik, shënoi 7 Marsin Ditën e Mësuesit. Referat kushtuar 7 Marsit – Ditës së Mësuesit, prara...

Nesër promovohet libri më i ri i Kim Mehmeti në Tiranë

Nesër, e premte (9 Mars), me fillim në ora 13:00, në në Universitetin Europian të Tiranës (UET), do të prezantohet romani i ri i...

Aktori kumanovar në rolin e Adem Jasharit

Aktori i njohur kumanovar, Avni Dalipi ka postuar një foto si kujtim pas filimit “Heroi” me regji të Burim Tufës, njofton agjencia e lajmeve...

Kim Mehmeti, rrëfimet maestrale të Gjyshes

Mbi romanin Shpërngulja e të vdekurve, të shkrimtarit Kim Mehmeti Nga Ali Aliu Është romani i dytë i Kim Mehmetit që nuk e kam lexuar në...

Libri, tabu për autoritetet, Shkupi me leximore pa libra

Në qytetin e Shkupit, por edhe në qytetet tjera shqiptare të Republikës së Maqedonisë është evidente mungesa e leximoreve, bibliotekave dhe librarive në të...

Përtej ankthit ka prehje

Shkruan: Kim Mehmeti Me përmbledhjen e tij të dytë me tregime ‘Ankth’, Xhevdet Pozhari vetëm e ka rivulosur atë që e dëshmoi me librin e...

Kim Mehmetit i ndahet mirënjohje si personalitet i shquar në Kosovë

Klubi Letrar “Podguri” shpërndau mirënjohje për personalitete të shquara në mesin e të cilëve u nderua edhe shkrimtari shqiptar, Kim Mehmeti. Mehmeti u nderua nga...

“Gjaku i Kastriotit” është projekti gjigant i artistit Shkodran Tolaj për...

Artisti Shkodran Tolaj i cili spikat për krijimet dhe prurjet origjinale në përvjetore dhe moment të rëndësishme kombëtare, padyshim që pritej të sjell në...

“Moj e mira te pojata” (VIDEO)

Rok grupi kosovar MAK u formua në vitin 1973 dhe si grup ka funksionuar deri në vitin 1978. Gjashtë anëtarët e këtij grupi ishin Haki...

Njihuni me Gresa Osmanin, fotografen atraktive nga Sllupçani i Kumanovës që...

Gresa Osmani, është një fotografe e re cila ka nisur të merret me këtë profesion që nga shkolla fillore, njofton Klan Kosova. 19-vjeçarja e cila...

Për filmin shqiptar ndahen vetëm 3 për qind mjete, sekretari shtetëror...

Ylber Murtezi Rrahja gjoksit dhe të bësh hop para se të kërcesh mund te sjell kontraefekt. Kjo na ndodhi pikërisht dje me rezultatet që u...

Ndërron jetë këngëtari i njohur shqiptar nga Malësia e Madhe, Arben...

Ka ndërruar jetë artisti i madh i shqiptarëve të Malit të Zi, Arben Delaj. Lajmin e ka bërë të ditur veprimtari Dedë Dushaj poashtu...

Me “G” të Fishtës, Teatri i Shkupit foli në “Talia të...

Teatri Shqiptar i Shkupit ka sjellë në Festivalin e Dramës Shqipe “Talia e Flakës” shfaqjen “G” me tekst të At Gjergj Fishtës, me regji...

Lajm i mirë për diasporën në Zvicër: Artistja shqiptare Lebibe Topalli...

  Në Gjenevë është hapur ekspozita e piktores shumë të talentuar dhe të njohur nga Ferizaji, Lebibe Topalli. Ajo me mjeshtrinë e saj të pa shoq...

Shtëpia e rrallë e Përlepnicës që pret të shndërrohet në muze

Fshati Përlepnicë i Gjilanit tash është i mbushur me shtëpi e gjallëri. Shumica syresh ndërtime të reja, të rregulluara bukur. Por në mesin e...

Viti i Skënderbeut në Prishtinë fillon me trilogjinë e profesorit kumanovar,...

Në nismë të VITIT TË SKËNDERBEUT, Forumi i Krijuesve të Artit të Prishtinës dhe shtëpia botuese “ORFEU”, të hënën, më 15 janar 2018, bën...

Ndërron jetë Mjeshtri i Madh i vallëzimit Rexhep Çeliku

11:32, 12 Janar 2018 Pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë artisti i madh i kërcimit, Rexhep Çeliku. Çeliku ishte solisti i parë i Ansamblit...

Libri i Kim Mehmetit ndër 10 librat më të mirë shqiptarë...

Rrjeti i kritikës letare: 10 librat më të mirë 2017 Me bashkëpunëtorë të kritikës letrare si Diana Çuli, Agim Baçi, Mimoza Ahmeti, Ledia Dushi etj.,...

Artistja kthen vezët në vepra arti

Ushqimi më i popullarizuar në botë për çdo mëngjes, është veja. Një artiste e quajtur Michele Baldini, vezët e saj çdo mëngjes i përgatitë në...

‘Princi i Poetëve’, Ronsard: Imitoni Skënderbeun, o francezë!

Në librin e 1621-it me titull « “Histoire de Georges Castriot, surnommé Scanderbeg, roy d'Albanie, contenant ses mémorables victoires à l'encontre des Turcs, pour la...

Çfarë veshje janë bartur para 70 viteve në Likovë, Shkup, e...

“Gjurmëve të veshjes popullore shqiptare” është studim hulumtues etnografik i regjioneve të banuara me shqiptarë brenda përkufizimit gjeografik të Maqedonisë i cili u botua...

Remi Emërllahu, flautisti shqiptar në Gjenevë që po mahnit zviceranët (video)

  Origjina e babait të tij është nga fshati Stubëll i Vitisë, mirëpo Remi Emërllahu ka lindur në Gjenevë. Ky djalosh për momentin është një...

Fatos Lubonja sjellë fotografitë e refugjatëve kosovarë në Kukës, thotë se...

Mbrëmë në Modelariumin e Arkitekturës në Fakultetin e Ndërtimtarisë dhe Arkitekturës, erdhi ekspozita “Bri plagomës prej nga derdhet dhimbja”, me fotografi të refugjatëve nga...

Ambasadori rumun promovon librin e poetes shqiptare në Shkup

Viorel STANILA, Ambasadori i Rumanisë në Republikën së Maqedonisë Nuk e di si ndihet poetja Delvina Kërluku në volumin e shtatë të poezive, por falë...

Recension për shfaqjen teatrale ‘Maksi dhe Kimi’

Këto ditë të ftohta dimri, më saktë të shtunën mbrëma, në qytetin e Kumanovës ndodhi edhe një ngjarje e bukur kulturore. Ishte shfaqja...

Shkrimtari Haqif Mulliqi i mahnitur nga puna e regjisorit kumanovar Nehat...

Për dashamirët e artit skenik, dita e shtunë ishte ditë feste, sepse në skenën e Teatrit të Kumanovës u shfaq premiera e psikodramës “Maksi...

Festivali “ Dita jonë” mban gjallë këngën e pastër shqipe për...

Nga DR. Minella Kureta , drejtor artistik i Unionit te Kombit shqiptar Muzika për fëmijë ka filluar kohëve të fundit të stërkeqet duke hasur...

Së shpejti në gjuhën spanjolle, Dritëro Agolli e Rexhep Qosja

Para disa ditësh KultPlus shkroi mbi Jose Carlos Rodrigo Breto, një studiues spanjoll i cili ka shkruar tezën e tij me rreth 1 mijë...

Festivali “ Dita jonë” ngjarja më e madhe artistike për 28...

Të shumta ishin paradat për 28 nëntor në sheshe qytetesh, takimet në salla të konferencave por të pakta aktivitetet e vërteta artistike që iu...

Me 28 nëntor në Kërçovë vjen edicion special i festivalit mbarëkombëtar...

Organizuar nga shoqata “Kult”, nën patronatin e Komunës së Kërçovës, mbështetur nga Ministria e Kulturës së R. M dhe kompania “Lindi” vjen festivali i...

Regjisori nga Shkupi, Besfort Idrizi, sjell një rrëfim universal në Teatrin...

KultPlus, realizoi sot një intervistë të shkurtër me regjisorin Idrizi, i cili vjen për herë të parë si regjisor në Teatrin Kombëtar të Kosovës....

Ministria zvarrit kthimin e gjësendeve të Jusuf Gërvallës

Ka gati një vit që autoritetet e Shqipërisë u kanë kthyer përgjigje pozitive atyre të Kosovës për t’i tërhequr gjësendet personale të atdhetarit, shkrimtarit...

Pas Panairit: Letra e Pezës për ata që e pëlqyen dhe...

I saposhpallur autori më i kërkuar nga blerësit i edicionit të 20-të të Panairit të Librit, që u mbyll mbrëmë në Tiranë, Alfred Peza...

GoldAG publikon këngë për Medvegjën, policia serbe nis hetime kundër tij...

Ky projekt muzikor, i finalizuar edhe me klip të xhiruar në këtë qytet të Kosovës Lindore (brenda kufijve administrativ të Serbisë) ka nxitur reagim...

Poetët shqiptarë të shtunën pushtojnë Shkupin

Klubi Letrar '' ABC POETIKE '' -Shkup në bashkëpunim me SHK ''Koço Racin''-Shkup dhe në koordinim të aktivitetit me Lnpsha Pegasi Albania e në...

Orhan Ibrahimi dhe Artan Kastrati sjellin këngën “Mjaft” (Video)

Një bashkëpunim i ri mes Orhan Ibrahimit dhe Artan Kastratit ka frymëzuar këngën "Mjaft", e cila është publikuar një ditë më parë në Youtube. Kënga...

Libri “Mashtrimi i Madh” edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Iris, ekonomiste me origjinë shqiptare që jeton dhe punon në SHBA, e cila ka pasur mundësinë ta lexojë në dorëshkrim versionin anglisht të librit...

Komedia “Kripë Deti” e regjisorit Nehat Memeti, fiton çmimin kryesor në...

Komedia “Kripë deti”, e regjisorit Nehat Mehmeti realizuar në Teatrin e Tetovës,  ka fituar Çmimin kryesor në Festivalin teatror në Dibër. Ëhstë një çmimë...

Koncert i “Solistëve zagrebas” për hapjen e sallës së vogël të...

Me interpretimin e ansamblit harkor kroat "Silistët zagrebas", Filarmonia e Maqedonisë sonte do ta lëshojë në përdorim sallën e vogël e cila ka 312...

“BISEDË PËR JETËN” prek metropolat kinematografike, ftohet në dy festivale në...

Pas shumë paraqitjeve nëpër festivale të ndryshme ndërkombëtare, filmi i metrazhit të shkurtër "BISEDË PËR JETËN" është pranuar edhe në dy festivale në Indi....

Shpirti i lirë i poetit

Nga Violeta ALLMUÇA Fatos Rushiti një poet befasues nga Kumanova e Maqedonisë është e sigurt se do ta arrijë zhanrin e poezisë. Është nisur drejt...

Trondit shkrimtarja: Gratë duhet rrahur ndonjëherë

Tha se gratë duhen rrahur ndonjëherë, aktivistja me tërbim ndaj shkrimtares: Kap hollo byrekun ti mos fol k**lliqe Nga Gerina Mullaj Ndonjëherë duhen rrahur gratë, dhe...

Kërçova është pjesë e trungut shqiptarë thonë-Shkodran Tolaj e Kastriot Tusha

Pas incidenteve të njohura për opinionin publik që ndodhën ditë më parë në Kërçovë është publikuar kënga me videoklip me autorësi të Shkodran Tolajt...

Triumfi i Andriqit dhe mohimi i Kadaresë

Bajram MJEKU Pas shpërbërjes së Jugosllavisë, u spekulua shumë se sponsor i shkrimtarit serb, Ivo Andriq për Nobelin ishte shefi i Jugosllavisë komuniste, Josip Broz...

Vala e re kulturore: Artistët shqiptarë fillojnë në Kumanovë, përfundojnë në...

Në kuadër të Manifestimit "Vala e Re Kulturore", Ministria e Kulturës financon shumë koncerte dhe ngjarje kulturore nëpër qytete të ndryshme të Republikës së...

Sokol Guga Prezanton Kutinë E Veçantë Të Ftesave Për “Krishtlindje Në...

Spektakli “Krishtlindje ne Tirane” eshte nje nder spektaklet me te bukura dhe origjinale qe realziohen ne vendin tone. Edhe kete vit do kete nje...

Ndërron jetë në moshën 66 vjeçare aktorja e madhe Hajrie Rondo:...

Aktorja e madhe Hajrie Rondo ka ndërruar jetë para pak minutash në moshën 66 vjeçare në Himarë. Lajmi konfirmohet nga newsbomb. Muaj më parë aktorja...

Këngëtari i mirënjohur strugan Selami Pollozhani sonte do të përfaqësojë Shqiperine...

Këngëtari i mirënjohur strugan Selami Pollozhani sonte do të përfaqësojë Shqiperine ne Festivalin Nderkombetartë Ohrit. Në këtë festival që do të marrin pjesë më shumë...

Shkëlzen Doli-“Albanian Soul” me 23 shtator në Sheshin Skëndërbej

Në 23 shtator violinisti shqiptar i Filarmonisë Vjenës Shkëlzen Doli, në sheshin "Skëndërbej" sjell një show muzikor unik me bazë muzikën shqiptare,të kosovës, si...

Librat e muzikës përjashtojnë kulturën shqiptare

Librat e muzikës të përkthyera në shqip janë të komplikuara, të shëmtuara dhe të degraduara, ngit zërin edhe një herë Lidhja e Pedagogëve Shqiptarë...

OPINIONE