1.5 C
Skopje
Friday, March 22, 2019
Home Kulturë Page 2

Kulturë

Sot fillon festivali “Mbrëmjet strugane të poezisë”

Me mbjelljen e drurit dhe lexim poetik për nder të fituesit të “Kurores së artë”, Charles Simic, sot në Strugë do të fillojë festivali...

Shkëlzen Dolli sjell përsëri Filarmoninë e Vjenës në Tiranë

Të gjithë e kujtojmë ende mbrëmjen e 2 janarit, ku violinist i mirënjohur Shkëlzen Dolli solli në Tiranë Filarmoninë e Vjenës. Me plis në...

Nesër fillon dasma e madhe në Strugë, ” K’tu Fest –...

Nesër, e premte ,më 4 gusht, në Teatrin “Poshka” fillon dasma më e madhe shqiptare në Strugë, fillon edicioni i katërt i festivalit të...

Shkrimtari Agim Vinca, vjen me librin e tij më të ri...

Shkrimtari dhe intelektuali ynë i shquar, Profesor Agim Vinca, vjen me librin e tij më të ri “Shqiptarët mes mitit dhe realitetit”. Ky është...

Kur arti zbukuron rrugët e qytetit

Duke përdorur disa objekte të rrugës të cilat në realitet duken si gjera të lëna pas dore dhe të pa përfunduara. Ai këto objekte me...

Fshati me 500 banorë, kthehet në ‘vepër arti’

Të armatosur me furça dhe bojëra, një grup artistësh të rinj polakë, kanë dekoruar muret e një fshati bullgar me murale të mëdha ku...

Formohet Këshilli i kulturës

  Me vendim të ministrit të Kulturës së Republikës së Maqedonisë, Robert Alagjozovski, dje në Shkup u themelua Këshilli i Kulturës, si një trup profesional...

Vdiq Mentori, këngëtari i njohur shqiptar që këndonte në diasporë (Foto)

Këngëtari i njohur i muzikës popullore/argëtuese, Mentor Ejupi ka ndërruar jetë gjatë ditës së djeshme . Shkaqet e vdekjes së Ejupit ende nuk dihen. Ejupi tash...

Ngritet një mural me elemente kombëtare shqiptare në sheshin ”Skënderbej” në...

Sheshi i shumëpërfolur i Shkupit – Skënderbej, si duket po merr formën e duhur. Murali i përgatitur është mjaft domethënës, njofton Telegrafi Maqedoni. Nga njëri...

Komedia “Kripë Deti” solli humor “me kripë” para publikut tetovar

Komedia “Kripë deti” i dha mbrëmë Tetovës një performancë të shkëlqyer skenike. Një lojë aktoriale kreative, dinamike e mbushur me shumë situata komike të...

Strugë, pjesëmarrës nga të gjithë trojet shqiptare në festivalin “Këngë Jeho”...

Me një paradë të pjesëmarrësve, në Strugë filloi festivali i 26 -të i folklorit shqiptar Këngë Jeho. Në të marrin pjesë 16 ansamble folklorike...

Sonte në Teatrin e Tetovës jepet shfaqja ‘Kripë Deti’ (Video)

Sonte në ora 20:00, në Teatrin e Tetovës do të jepet premiera e shfaqes ‘Kripë Deti’ me regji të Nehat Memetit. Në këtë shfaqe luajnë...

Rreth 40 poetë nga vendi dhe jashtë do të marrin pjesë...

Rreth 40 poetë nga vendi dhe jashtë do të marrin pjesë në manifestimin ndërkombëtar ‘Mbrëmjet strugane të poezisë 2017’ e cila për të shtatën...

Humor aktual tetovar: “Nauk jon gej be, po pedera!” (Video)

Në rrjetet sociale ka filluar të ri-qarkullojë një humor i vjetër në temën “gay” apo siç u thonë në Tetovë “pedera”. Shikoni në videon...

Kështjella Ilire e qytetit antik Oeneum në Tetovë

ABDULLA MEHMETI Kështjella ilire e qytetit antik Oeneum, 2 km në veriperëndim të qytetit të sotëm të Tetovës, e njohur si ,,Hisar", ose Kalaja e...

Pse nuk u pengojnë kryqet në Shkupin Dardan, por vetëm minaret?

    Faqezinjtë Ç'janë këta palaço bre Që hedhin ditenatë helm e vrerë ndaj nesh Ndaj fesë të gjyshit tim I cili vdiq duke punuar në arë Me të madhin Zot...

INTERVISTË/ Regjisori turk Hadis Shen me serial mbarëshqiptar “Shqiponjat e Arta”

1.Në çfarë projekte po punoni për momentin? 1.Më shumë rëndësi ju jap projekteve , por nëse e kemi për projektet e momentit, në Maqedoni dhe...

Artisti që 34 vjet u qëndroi besnik portreteve (VIDEO)

Shkup, 30 qershor- Lajm TV, zhvilloi një intervistë me artistin shqiptar, Sabedin Ejupi. Ai para kamerës së Lajm TV kujtoj vitet e para kur...

Xhevat Limani dekorohet me “Ikonë e Aktrimit Shqiptar”

Aktori nga Maqedonia Xhevat Limani së fundmi është dekoruar me titullin “Ikonë e Aktrimit Shqiptar”, njofton Portalb.mk. Ky titull për Limanin erdhi si shenjë mirënjohje...

SHKA “Jahi Hasani” Çegran, do të merr pjesë në “Këngë Jeho”...

Shoqëria Kulturore Artistike ” Jahi Hasani nga Cegrani-Gostivar do të merr pjesë në dy ngjarje të mëdha ditëve në vijim .Ata kanë marrë ftesë...

Besiana Mehmedi, koncert në Prishtinë

Artistja e njohur Besiana Mehmedi është në fazën e përgatitjeve për koncertin solistik të saj në Prishtinë. Ky koncert është mbështetur nga Ministria e...

Shoqata për kulturë “Tradita” e organizoi edicion IV të Manifestimit kulturor...

Shoqata për kulturë “Tradita”, më 10 qershor 2017, në Tetovë e organizoi edicionin IV me radhë të Manifestimit kulturor “Lidhja na bashkon”. Përmes organizimit...

Shija Shqiptare vazhdon të thyej kufijt, sonte prezantohet në Gjermani

  Katër muaj pas suksesit të arritur në restorantin La Perla në Grac të Austrisë, projekti Shija Shqiptare sonte prezantohet në Gjermani, adresë e radhës...

“Dardania” sjell folklorin shqiptar për mërgimtarët e përmalluar në Zvicër

Më datë 10.06.2017 (e shtunë) organizohet muzikë live nga Shoqata Dardania (organizator Sami Krasniqi), në Zuchwil të Solothurnit. Të gjithë të interesuarit e folklorit burimor...

Sabri Fejzullahu: Nuk e prishi asnjë ditë Ramazanin, si fëmijë...

Këngëtari i madh, Sabri Fejzullahu foli pak për obligimin e agjërimit të cilin po e kryen me përpikmëri. Këngëtari tregoi se agjërimi për të është...

Rrenat e politikanëve në Maqedoni, do të ekspozohen në New York

Ali Sinani ka thënë për KultPlus se bëhet fjalë për piktura të cilat janë realizuar viteve të fundit, në teknikën e vajit në pëlhurë. Artisti...

Nis Festivali i Resë, çfarë aktivitetesh ju presin deri më 27...

Me rastin e një vjetorit të vendosjes në Tiranë të instalacionit të Resë së Fujimoto në Tiranë, mbi 17 grupe artistësh vendas dhe ndërkombëtarë...

‘I sëmuri për mend’ sonte jepet para publikut tetovar (Foto)

‘I sëmuri për mend’ është komedia e shkruar nga Zhan Molieri, e cila sonte në ora 20:00 në Teatrin e Tetovës do të jepet...

“Shtypi dhe religjioni” dhe “Qasje Sociologjike”, libra shkencorë të autorit  Dr. Sc....

Prof.dr. Abdylnaser Sinani Pas një pune disavjeçare para disa ditëve  dolën nga shtypi dy librat shkencorë të autorit, dr. Sadik Emroja ligjërues në Universitetine Tetovës....

Regjisori Sokol Guga vjen me spektakël të madh

Së shpejti  nis për herë të parë  spektakli “Balkan Soul”. Një spektakël që do të realizohet nga Producenti dhe  regjisori  i mirënjohur Sokol Guga....

Fillon Java e Filmit Turk në Maqedoni

Me projeksionin e filmit "Rrëfimi i gjatë" në regjim të Osman Sinav, sonte në teatrin Popullor të Maqedonisë fillon Java e filmave turq. Deri...

Kritika e fundit e Dritëro Agollit për Agim Vincën: Poezia e...

Libri më i ri me poezi i poetit Agim Vinca përmban poezi me motive dhe struktura të ndryshme, që i lidh një ind i...

“Shkërdhata me kapelë” shfaqet në Kumanovë

Në teatrin e Kumanoves u shfaq premiera e shfaqjes"Shkërdhata me kapelë", ne bashkeprodukcion te teatrit "Ultra " dhe drama shqipe-Kumanove e finansuar nga ministria e kultures...

Romani i Kadaresë, një projekt i madh filmik ruso-shqiptar

Regjisori i famshëm rus Aleksandër Sokurov promovoi në Tiranën projektin e filmit ruso-shqiptar mbështetur në skenarin e shkrimtarit Ismail Kadare. Ylli i kinematografisë botërore, regjisori...

Si sot, më 6 maj, mendohet se lindi Skënderbeu

Si sot, 6 maj 1405, lindi Gjergj Kastrioti, djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës Vojsava, fëmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave....

5 gjëra që duhet ti dini për Dostoyevskin

Nëse ndonjëherë e keni hapur një libër të Dostoyevskyt, ju mesiguri e keni vërejtur se njeriu pas saj ishte i komplikuar dhe fascionues. Librat...

Filmi ‘Home’ i vlerësuar me çmimin BAFTA, shfaqet në Tiranë

‘Home’ i regjisorit Daniel Mulloy, do të shfaqet më datë 7 maj në Tiranë. “Home” është filmi i parë kosovar që ka arritur të çojë...

Femeart, një Festival që bën bashkë femrat

Femart këtë vit organizon edicionin e V të tij në Prishtinë dhe është festivali më i madh feminist në Ballkan, i cili këtë vit...

Legjenda Bekim Fehmiu, këtë vit në ekranin e Festivalit të Kanës

Kinemateka Jugosllave do ta lansojë një kopje të re , kësaj radhe me përkthim në anglisht e frëngjisht të filmit, që do të jetë...

Aktori kosovar Selman Jusufi triumfon në “ÉCU The European Independent Film...

Aktori kosovar Selman Jusufi u shpall fitues i çmimit ‘Aktori më i mirë’ për interpretimin e tij në filmin ‘Eho’ nga Dren Zherka, në...

Kadare: Ju rrëfej si e njoh unë Enver Hoxhën, ishte mediokër...

Ai ndihej i lirë më shumë se çdo njeri i lirë. Liria e brendshme i dha mundësinë të shkruante. Kjo e bëri një shkrimtar...

A.K.V. “Shkupi” rrëmbeu çmimet kryesore në festivalin ndërkombëtar në Radovish (FOTO)

Ansambli i këngëve dhe valleve "SHKUPI" është hapur nga një grup koreografësh me përvojë shumëvjeçare dhe veprojnë në rrethinën e Shkupit. Ata ishin të ftuar...

Shfaqet filmi i krijuar nga fëmijët shqiptarë në Zvicër

Këta ishin në mbikëqyrje të regjisorit Timo de Gento dhe producentit Giacun Gaduff, që të dy të nominuar për Oscar. Në Bazel të Zvicrës po...

Arbër Elezi, vendin e parë në Samitin Ndërkombëtar të Fotografisë në...

Samiti Ndërkombëtar i Fotografisë i cili kësaj radhe është mbajtur për herë të parë në Ballkan, më konkretisht në Maqedoni, ka mbledhur në një...

Fillojnë xhirimet e filmit të shkurtër ‘Një Muaj’

Në këtë film luajnë aktorët: Luan Jaha, Njomëza Fetiu, Shengyl Ismaili, Irena Cahani, Fatmir Spahiu, May-linda Kosumoviç, Rinesa Qeriqi, Era Balaj e të tjerë,...

Sopranoja Elbenita Kajtazi nënshkruan kontratë me teatrin ‘Municipal National Opera’

Këtë e ka bërë të ditur vetë sopranoja e cila ka treguar se gjithë kjo është kënaqësi e papërshkrueshme. Sopranoja shqiptare Elbenita Kajtazi e cila...

“Documenta 14” me imazhe nga falja e gjakut në Kosovë

Prishtinë, 10 prill- Artisja shqiptare që jeton në Londër, Lala Meredith-Vula, ka ekspozuar në Athinë, pesë fotografi të serisë “Blood Memory” (Kujtesë gjaku), që...

Muzeu i Kosovës hyn në librin e rekordeve botërore “Guinness”

Mozaiku më i ri i muzeut Kombëtar të Kosovës me portretin e Nënë Terezës, vepër e artistit nga Shqipëria, Saimir Strati, ka hyrë zyrtarisht...

Fabio Liberti, fitues i çmimit “Flutura e Artë 2017″

Fabio Liberti i ri nga Italia e fitoi çmimin për koreografi më të mirë në “Fluturën e Artë 2017″ në gala mbrëmjen e mbrëmshme...

50 burra, gra e fëmijë arbëreshë do të shpalosin kulturën 500...

Arbëreshët e Kalabrisë për dy ditë do të shpalosin traditën e kamotshme të trashëguar brez pas prezi, më tepër se 500 vjet, aktivitete këto...

“La Boheme” nëpërmjet fotografisë, luan edhe sopranoja shqiptare Besa Llugiqi (FOTO)

Sopranoja shqiptare Besa Llugiqi, në këtë shfaqje operistike ka luajtur Mimin, shfaqje kjo që është ngjitur në skenën e Shtëpisë Operistike të Stara Zagora...

Akademik Luan Starova dekorohet me dekoratën Legjioni i Nderit

Akademiku dhe shkrimtari Luan Starova është dekoruar nga presidenti i Republikës së Francës me dekoratën Legjioni i Nderit. Ai është bartës edhe i dekoratës...

Igli Zarka: Kur Dino më besoi rolin e Alan Strang, jeta...

Igli Zarka është një aktor i ri tiranas dhe roli i Alan Strang në shfaqjen “Equus”, me regji të Dino Mustafic, vlerësohet të jetë...

Ema Andrea: Telenovelat turke dhe indiane po dëmtojnë figurën e femrës

Unë jam gjallë dhe nuk lejoj që ideologjia maskiliste e këtyre veprave të dobëta artistike të më lëndojë apo të drejtojë edukimin e brezit...

Nga vetëvrasja te suksesi botëror, historia e panjohur e autores së...

Në moshën 17-vjeçare u refuzua nga kolegji. Në moshën 25-vjeçare e ëma vdiq nga një sëmundje. Në moshën 26-vjeçare abortoi. Në moshën 27-vjeçare u martua. Bashkëshorti abuzonte me...

Ismail Kadare, laureat i Çmimit Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, sot, në konsultim me Këshillin e Librit, ka vendosur që Çmimi Ndërkombëtar "Letërsia Shqipe" t’i jepet...

“Bëhu aktiv/e, merr iniciativë”, film i animuar nga nxënësit për gjendjen...

Ngjarja mbahet sot më datën 28 mars me fillim nga ora 14:00 në Orion Center Prishtinë, shkruan KultPlus. Këshilli Rinor Kosovar - KYC organizon ngjarjen...

“Mushkonja” shfaqet në Vjenë

Sonte nga ora 18:30 do të jepet premiera e shfaqjes ‘Die Mücke’ (Mushkonja) në ‘Transform – Lokal’ në Vjenë, me autorë Xhevdet Bajraj dhe...

‘Nga Shqipëria komuniste në skenën botërore’, BBC-ja i kushton një artikull...

‘Nga Shqipëria komuniste në skenën botërore’- kështu nis artikulli i gazetares Albana Kasapi kushtuar sopranos shqiptare me famë ndërkombëtare Ermonela Jaho në një edicion special...

CNN shkruan për mozaikun e Nënë Terezës së Saimir Stratit

Nëse keni menduar se kopsa janë të krijuara vetëm për të mbajtur së bashku letrat atëherë mendoni përsëri pasi që, mozaiku më i madh...

Gazeta kineze shkruan mbi ‘zgjimin seksual’ të filmave në Shqipërinë komuniste

Aktorja kineze: Filmi shqiptar nxiti një ‘zgjim seksual’ Ndërsa në Shqipëri po diskutohet për ndalimin e filmave të kohës së komunizmit, një gazetë e njohur...

Miranda dridhi Shkupin me koncert që do të mbahet mend gjatë...

Në një mbrëmje gala mes miqve dhe bashkëpunëtorëve muzikorë, këngëtarja Miranda Hashani shkëlqeu në koncertin jubilar me rastin e 30 vjetorit të karrierës së...

“All I want for Christmas is you” do të bëhet film...

Mësohet se ky film do të vijë nga “Universal Studios Home Entertainment” dhe do të shfaqet në kinema fundvitin e ardhshëm. Këngëtarja e njohur Mariah...

Shfaqja me emrin e çuditshëm vjen në Teatrin Dodona: “Jeta jem,...

Kemi kënaqësinë të ju ftojmë në shfaqjen “Jeta jem, Shneta jem” e cila do të prezantohet në skenë me datën 22 Mars, 2017 në ora 19:30 në Teatrin Dodona në...

VIDEO/ Tjetër gafë e gazetares me Matilda Makoçin, këtë duket se...

Gazetarja e kulturës në televizionin A1 News, vijon të habisë me gafat e saj të rënda. Pasi në internet u publikua një video ku gazetarja...

Poeti Daimi Miftari, një muaj në Rezidencën e Shkrimtarëve në Tiranë

Poeti Daim Miftari, krijues nga Maqedonia, hap sezonin e sivjeçëm në Rezidencën e Shkrimtarëve dhe Përkthyesve Letrarë"Poeteka Tirana in Between 2017". Daim Miftari( 1979)...

Sot shënohet datëlindja e Faik Konicës

Faik Konica, lindi më 15 mars të vitit 1876 në Konicë dhe vdiq më 14 dhjetor të vitit 1942 në Uashington. Konica ishte magjistër...

Kumanova sërish bashkoi shqiptarët (Video)

Edicioni i 25-të me radhë i manifestimit kulturor tradicional letrar “Takimet Poetike të Karadakut – 2017”, mblodhi poet nga trojet shqiptare. Kryetari i klubit të...

A kanë të njëjtën origjinë korsikanët dhe shqiptarët?

Nga Aurenc Bebja Në librin e Charles de Susini « La Corse et les Corses, Opinions et Documents », botuar në Paris në vitin 1906,...

“First Step Film Fest 2017”, hapë thirrjen për aplikim

Ky festival edhe sivjet mbështetët nga Ministria e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, shkruan KultPlus. Festivali ndërkombëtar i filmit për studentë “First Step Film Fest...

Vdes aktori Hadi Shehu

Aktori i madh i teatrit kosovar, Hadi Shehu, është ndarë nga jeta në moshën 68 vjeçare. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të...

Ja kush kanë qenë 39 kryeministrat shqiptarë të Perandorisë Osmane

Shqiptarët qeverisën perandorinë osmane si kryeministra, për një periudhë prej afro 150 vjetësh. Kryeministrat shqiptarë i dhanë osmanëve Anadollin, Konstandinopojën, Irakun, Jemenin, Egjiptin, Algjerinë,...

Dokumentari “CIA për Kosovën”, ja shumë të vërteta (VIDEO)

Emisioni Zona Express, me autor Leonard Kerqukin, është tashmë emisioni më i shikuar shqiptar i këtij zhanri; si në matjet televizive ashtu edhe në...

‘Biçikletërsia’ thërret krijuesit letrarë për të aplikuar

Ky konkurs, përfshinë kategorinë poezi dhe prozë, shkruan KultPlus. Biçikletërsia – Rreshta mbi pedale, vjen me edicionin e katërt me radhë. Edhe kësaj radhe të...

Me 25 mars – “Cup Song Albania”, inisiativa e Sirea Film...

A jetohet në Shqipëri? Përgjigjen e japin 10 mijë të rinj në të gjithë vendin që përmes performancës së tyre i japin fund dilemës...

Filmi për Erdoganin po shfaqet nëpër kinematë zvicerane

Turqit që jetojnë në Zvicër e kritikojnë qasjen naive të Zvicrës në raport me propagandën e Erdoganit. Realizuesit e filmit betohen në pavarësinë e tyre,...

‘E bukura dhe bisha’ do të ndalohet në Alabama të Amerikës

Teatri “Henagar Drive-In” në Alabama të Amerikës ka bërë një postim ku kanë shkruar se nuk do të shfaqin filmin “E bukura dhe bisha”...

Abetarja mbarëshqiptare më shpejt do mbërrijë në Turqi se në Maqedoni...

Në Universitetin e Thrakisë në Edrene të Turqisë ka filluar përgatitja e përmbajtjes së teksteve shkollore për lëndën e gjuhës shqipe dhe asaj boshnjake,...

Java e Filmit Shqiptar në New York, hapë thirrje për aplikim

Misioni i Albanian Film Week është të krijojë dhe zhvillojë një kulturë ku filmi shqiptar të njihet dhe të pëlqehet nga audienca e huaj,...

Të pathënat e “Moonlight” filmit që fitoi Oscar

Një histori pa kohë që tregon procesin e njohjes së vetes, Moonlight sjell jetën e një një njeriu me ngjyrë që nga fëmijëria deri...

QKK hapë konkursin për projekte filmike 2017

Qendra Kinematografike e Kosovës ka hapur konkursin për mbështetje të projekteve filmike për vitin 2017, shkruan zeri.info. Në njoftimin drejtuar mediave thuhet se këtë vit...

PriFest hap thirrjen për të rinjtë në Green Film Project

Nga filmat që do të aplikojnë, do të përzgjidhen 10 filmat më të mirë për tu shfaqur në PriFest, ndërkohë filmi më i mirë...

‘Hyjnesha në Fron’, hapë aplikimin për filmat e këtij edicioni

Festivali i Filmit "Hyjnesha në Fron", këtë vit shënon edicionin e dhjetë me radhë, shkruan KultPlus. Festivali i Filmit "Hyjnesha në Fron", njëherazi i renditur...

2017-ta shpallet viti i Prenk Jakovës nga Teatri i Operës e...

Prenk Jakova, kompozitor i shquar, konsiderohet dhe si themeluesi i gjinisë së operës kombëtare shqiptare me dy veprat e tij “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu”...

Qëndrim Rijani: Shumë politikanë nuk e njohin teatrin, ka mungesë të...

Problemi kryesor i teatrit shqiptar është infrastruktura. Për regjisorin Qëndrim Rijani sot në teatro ka produksione, por investimet në infrastrukturë kanë sjell probleme me...

Festivali i Filmit në Sarajevë hap aplikimin për edicionin e sivjetmë

Data e fundit e aplikimit është 26 maji i këtij viti. Festivali i Filmit i Sarajevës ka hapur kësisoj aplikimin për programet filmike të këtij...

Ky është treshi që rrëzoi kufijtë mes shqiptarëve

  Unifikohet kuzhina shqiptare nën logon “Shija Shqiptare” Data 29 janar do të shënohet me shkronja të arta në historinë e Kuzhinës shqiptare, njëjtë sikurse edhe...

Florida Rexhepi – Zonjushë e vërtetë çdoherë e matur në veshje,...

Kjo juriste 27 vjeçare posedon nivel të lartë të vetëdijes së lartë të modës dhe veshjen e kombinon me shumë shkathtësi. Ka kujdes në...

Sekretari shtetëror, kryetar partie? Pse jo?!…

Shtëpia botuese “Shkupi”, në konkursin e fundit për vitin 2017 për finansimin e veprimtarive botuese, aplikoi me 22 ndërsa u përkrah me vetëm 3...

Gravura e rrallë e pinjollt kastriotas: Njihuni me “stërnipin e...

Në fundin e një ditë që shënonte përvjetorin e vdekjes së Skënderbeut, gazetari dhe studiuesi Auron Tare sjell jo atë, por një pinjoll nga...

Sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj

Njihuni me sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj Franc Kafka (1883-1924) Autorit të Metamorfozës i pëlqente të praktikonte nudizmin, edhe pse kjo ndodhte në raste...

Lamtumirë aktorit dhe regjisorit Sefedin Nuredimi

një duartrokitje të gjatë, miq, familjarë, artist, kolegë, student nderuan për herë të fundit aktorin pedagogun e artit, Sefedin Nuredini i cili dje u...

Akademik Halimi: “Bardhësitë e Atdheut”- vepër kapitale dhe emblematike 

MEHMET HALIMI Me këtë vepër enciklopedike, autori shumë i nderuar, Afrim Mustafa ka përjetësuar  shumë ngjarje e ndodhi, ka regjistruar e përjetësuar shumë beteja e...

Gjuhët indoevropiane

Ngjashmëria ndërmjet gjuhëve indoevropiane, në shumë raste edhe sot është evidente. Për shembull fjala “tre” në indishten e vjetër është trayah, në greqishten e vjetër treis (në të vërtetë tres), në...

Shkëlzen Doli me ansamblin e tij vjenez mahnisin Tiranën

Mbrëmjen e djeshme në Shqipëri, në zemër të kryeqytetit mori jetë koncerti i ansamblit të krijuar nga muzikanti shqiptar, pjesë e orkestrës së Vjenës,...

Dokumentar për Hasan Prishtinën (Video)

Hasan Prishtina ka qenë një nga personalitetet dhe figurat më të shquara të Lëvizjes sonë Kombëtare. Ky ideolog i shquar, dhe udhëheqës i palodhur i...

Bazar humanitar në “Capitol Mall”

Bazar humanitar, në të cilin do të shiten produkte të punuara me dorë të vitit të ri dhe stoli, do të mbahet sot dhe...

Biografitë e 2.500 dëshmorëve të UÇK-së, përmblidhen në një libër të...

Enciklopedia Gjithëkombëtare me 2500 dëshmorët e luftërave të UÇK-së,” Bardhësitë e Atdheut” është  vepra më madhore e cila bashkon dëshmorët e të tri trojeve...

Poetja nga Maqedonia: Çdo ditë e këndoja këngën “Enver Hoxha, tungjatjeta”!...

Intervistë  me shkrimtaren Puntorie Muça-Ziba në gazetën Telegraf,realizuar nga Gazetari Albert Zholi.   - Si njiheshit me letërsinë shqiptare në regjimin e Titos?   - Unë i takoj...

Shkrimi i parë për kryeqytetin e Kosovës është nga perandori bizantin!

Për kryeqytetin e Kosovës, Prishtinën, për herë të parë në histori njihet shkrimi i Perandorit të Bizantit, Johan Kantakuzen (John VI Cantacuzenus).Shkrimi është bërë...

Sot hapet ekspozita personale e piktorit Omer Kaleshi

Omeri Kaleshi, piktori i njohur shqiptar por edhe ndërkombëtarisht, i cili jeton dhe vepron në Paris të Francës, sot në sallën e Institutit të...

Muzeu i Fotografisë “Marubi” nominohet më i miri në Evropë

Muzeu Kombëtar i Fotografisë "Marubi" në qytetin e Shkodrës është nominuar për çmimin "Muzeu më i mirë i vitit në Evropë". Ai vlerësohet për faktin...

Deklarata shokuese e regjisorit: Aktorja s`e dinte se do përdhunohej tek...

E mbani mend filmin “Tango e fundit në Paris”? Regjisori i saj ka pranuar për herë të aprë publikisht se skena famëkeqe e përdhunimit...

Në Shtip fillon festivali i muzikës bashkëkohore ballkanike ”KonTempora”

Nën organizimin e SOKOM dhe Akademisë muzikore pranë Universitetit ”Goce Dellçev” në Shtip do të fillojë sot Festivali i muzikës bashkëkohore ballkanike. Festivali përbëhet nga...

Ekskluzive: Publikohen dy fotografi të reja të Sami Frashërit

Historiani Shasivar Kabashi, studiues i Kohës së Re (periudhës së dytë shek. XIX) në Universitetin e Stambollit ka sjellur këto ditë dy foto të...

Sot, 104 vjetori i Pavarësisë së Elbasanit. Emrat e 35 burrave...

Sot është 25 nëntori, 104 vjetori i pavarësisë së Elbasanit. Këta janë emrat e 35 burrave qe firmosen Aktin e Pavaresise së këtij qyteti: Haxhi...

Fotografia që do të mbetet më e bukura për 28 Nëntor

Një prej fotografive më domethënëse të publikuara vite më parë me motive festive sa edhe sensuale, do të mbetet si një prej imazheve më...

Shqiptarët e Sanxhakut në Serbi (Video)

Kur flitet për shqiptarët në rajon, ata të Sanxhakut në Serbi nuk përmenden thuajse kurrë, sepse ata zyrtarisht nuk ekzistojnë. Por çfarë ndodh realisht në...

Kush ishte Ismail Qemali: 50 fakte që nuk i dinit

Kush është Ismail Qemali? Edhe një vogëlush 6-vjeçar e ka në majë të gjuhës përgjigjen: Plaku që ngriti flamurin dhe shpalli Pavarësinë. Problemi është se...

Piktura digjitale e Adem Jasharit, vepër artistike e Besim Mikullovcit

Pikturat digjitale janë një lloj i artit digjital, por nuk është art i gjeneruar automatikisht në mënyrë kompjuterike, që do të thotë se, artisti...

Ekspozitë personale e Fatmir Stavilecit në Shkup

Në sallonin e ekpozitave, ”Imperial 1”, në Qendrën kulturore-informative do të hapet sonte ekspozita personale e fotografit dhe piktorit Fatmir Stavileci. Stavileci ka përfunduar studimet...

TIKA do të bëjë restaurimin e tri xhamive në Maqedoni

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) do të bëjë restaurimin dhe planifikimin hapësinor të tre xhamive të periudhës osmane në Shkup Agjencia Turke për...

Thënie të mençura: për politikën, demokracinë, revolucionet, fenë…

Thënie brilante mbi politikën, demokracinë, revolucionet, të vërtetat, iluzionet dhe besimet fetare. Problemi me këtë vend, është se ka shumë politikanë që janë të bindur...

Figurat mitologjike të Hasit, ekzistente edhe sot

Besimet e lashta, që nga paganizmi, janë të shumta në popullin e Hasit, e që janë ruajtur me xhelozi kryesisht përmes riteve, festave e...

ITSHKSH boton tri vepra me rastin e 108 vjetorit të alfabetit

Në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve-Shkup, me rastin e nëntë vjetorit të Institutit, 108 vjetorit të Kongresit të Manastirit dhe 200...

Imami Mustafa Efe, miku i maceve i cili fitoi admirimin e...

Imami Mustafa Efe, i cili duke i hapur dyert e xhamisë Aziz Mahmud Hüdayi në qarkun Üsküdar të Stambollit për macet endacake tregon dhembshurinë...

Historiani: Athina ka qenë Pellazge, ja si e morën grekët

Asnjë provë e vetme nuk është pranuar deri më sot për grekët që vijnë në fillim të mijëvjeçarit të dytë para Krishtit edhe u...

‘E vërteta e ndarjes fetare nga arbër në shqiptarë…’

Nga Piro Prifti Kështu, nën presionin turk, i cili zbatoi strategjinë e posaçme anti-arbëresho-epirote, në fund të shekullit XVII- fillim shekullit XVIII, ndodhi dhe ndarja...

Kafe bari i shqiptarëve shpallet më i miri në Londër

Kafe-bari i shqiptarëve në Londër merr çmimin "Love London Awards", mirëpo ky çmim nuk është i pari për këtë loakal, interieri i të cilit...

Katër artistë shqiptarë në ekspozitën që hulumton Ballkanin

Muzeu “Pera” në Stamboll ka bërë bashkë vepra të artistëve nga dhjetë vende të Ballkanit. Në mesin e tyre katër artistë shqiptarë. Sislej Xhafa e...

Pas pesë dekadash e 200 filmash, Jackie Chan shpërblehet me Oscar

Aktori i njohur Jackie Chan ka marrë çmimin e veçantë Oscar për kontributin e tij në film. Ky çmim për 62-vjeçarin vjen pas më shumë...

“Jurassic World 2” do të fillojë të xhirohet në fillim të...

Regjisori Juan Antonio Bayona ka konfirmuar se xhirimet për filmin “Jurassic World 2” do të fillojnë në fillim të vitit 2017. J.A. Bayona ka thënë...

Mbrëmje poetike me rastin e 80-vjetorit të lindjes së shkrimtarit Ismail...

Mbrëmë në Shtëpinë e kulturës është mbajtur mbrëmja poetike në performim të gjimnazistëve të SHM ‘Drita’, në të cilën morën pjesë nxënës nga të...

Fjalori ”Shqip-Suedisht”, tashmë pjesë e bibliotekës së Muzeut Historik Kombëtar

Tiranë, 11 nëntor – Sadulla Zeneli – Daja, i dhuron Muzeut Kombëtar punën e tij madhore, një fjalor 35 mijë fjalësh Shqip-Suedisht. Në gjithë...

Dy artiste nga Kosova, mes refugjatëve që kontribuuan për artin britanik

Londër, 11 nëntor – Dy artiste nga Kosova, njëra këngëtare e tjetra artiste konceptuale, janë bërë pjesë e një liste që përmbledh emra të...

Njëzetetre librat që bëni mirë t’i lexoni

Më poshtë mund të gjeni një listë të veprave dhe autorëve të veçantë, që secilin lexues do ta bëjë shpirtërisht më të pasur… 1.“Për kë...

“Fshikëzat”, shfaqja më e mirë e SkupiFestival 2016

Me shfaqjen “Zhozefina” të Kompanisë belge “Shalivate”, FNI “SkupiFestival e mbylli edicionin e dhjetë. Këtë vit në repertor ishin shtatë shfaqje, të cilat publikut i...

Artisti disident rikthehet në New York me vepra arti për krizën...

Në prag të zgjedhjeve më të urryera dhe ndarëse në historinë e kohëve të fundit, bota e artit vendosi deklaratën e vet politike me...

‘Sofra e Zotit’ në Vranisht të Vlorës që po josh turistët

Është një gur në formën e një pllake  tepër të madhe ciklopike, që rri varur  mbi dy gure të tjerë mbajtës dhe merr formën...

Historia e Kishës arbërore të Moçarit

Stefan Dushani kishte nxjerrë një kod (1349), me të cilin parashiheshin pasoja për ata që do të kundërshtonin konvertimin nga katolikë në ortodoks, me...

Është hapur panairi i 19-të i librit në Tiranë

Panairi i 19-të i librit në Tiranë do të jetë i hapur nga data 9 deri 13 nëntor 2016. Ky panair është një ngjarje e...

Prespa, vendbanim i lashtë prej 3.100 vitesh

Një grup arkeologësh dhe zhytësish profesionistë nga Instituti i Arkeologjisë, në ekspeditën e quajtur “Prespa 1”, të zhvilluar në muajt prill-maj në Liqenin e...

Filmi i parë nga viti 1904 ku shihen shqiptarët [video]

Albanologu Robert Elsie, një studiues i përkushtuar i të kaluarës së shqiptarëve nëpër arkivat botërore, ka publikuar një material filmik të cilin e cilëson...

Filmi i parë kur shihen shqiptarët nga viti 1904 është bë...

Tiranë, 7 nëntor – Albanologu Robert Elsie, një studiues i përkushtuar i të kaluarës së shqiptarëve nëpër arkivat botërore, ka publikuar një material filmik...

Festivali i filmit për 60 vjetorin e Revolucionit hungarez

Me filmin dokumentar “Luaje lojën tënde”, në Kinotekën e Maqedonisë sonte do të hapet Festivali i filmit “Liri dhe dashuri” kushtuar përvjetorit të revolucionit...

Filmi `SHOK` shfaqet për herë të parë në Amerikën Latine

Me përkrahjen e organizatës “Cine Alternativo” dhe producentëve të filmit, Ambasada e Republikës së Kosovës në Panama shfaqi për herë të parë në Amerikën...

Tre shfaqe mysafire në “Shkupi Festival”

Tre shfaqe janë mysafirë në Qendrën kulturore rinore, sot dhe vikendin e ardhshëm në suaza të FTM-së “Skupi Festival”. Sonte  në orën 20 do të...

Koncert i pianistes Karsu Donmez nga Turqia

Pianistja dhe këngëtarja Karus Donmez nga Holanda, me orgjinë turke, sonte do të mbajë koncert në Shtëpinë e ARM-së. Koncerti është në suaza të...

Veprat artistike të dy kumanovarëve në mes të Nju Jorkut (Foto)

Artisti i mirënjohur Dali Alili bashkë me piktorin Armend Ademi të premten më 04 nëntor do të hapin ekspozitën e tyre të përbashkët në...

‘Sofra e Zotit’ në Vranisht të Vlorës që po josh turistët

Është një gur në formën e një pllake  tepër të madhe ciklopike, që rri varur  mbi dy gure të tjerë mbajtës dhe merr formën...

Deklarata për pavarësi e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit në revistën britanike...

Aurenc Bebja*, Francë – 30 Tetor 2016 Revista ndërkombëtare britanike, nëpërmjet korrespondentit të saj në Lindje, Pierre Guerraz, – (Correspondance d’Orient – Constantinople, 14 mai...

Panairi i Artit në Torino, 11 përfaqësues nga Maqedonia

Në Torino të Italisë mbahet Panairi i artit, ku marrin pjesë edhe 11 pjesëmarrës nga Maqedonia, në edicionin e 12-të të Partissima. Aktiviteti mbahet nga...

Ekspozita “Ana Frank – Histori për të sotmën”, arriti në Strugë…

Mehmet Latifi- INA Shtëpia e Ana Frank është krijuar që ta ruajë kujtimin e Ana Frank dhe ta rritë vetëdijen për periudhën naziste dhe për...

Të udhëtosh përmes dashurisë-Christian Kyçyku

Shënime për përmbledhjen me proza të shkurtra “Perla” të Ardian –Christian Kyçyku) Ç’kuptim do të kishim vetëm dhe pa fjalën? Ardian –Christian Kyçyku vjen përmes...

Sh.K.A. “DUFLLA” prezantoi kulturën shqiptare në Bullgari (Foto)

Shoqëria Kulturore Artistike “DUFLLA” në mënyrë dinjitoze prezantoi kulturë dhe traditën shqiptare në festivalin ndërkombtar “Malesheva këndon dhe vallëzon”. Ky festival që mbahet në...

Filmi që pritet të bëjë bujë, vjen me premierë në Shkup

Filmi që pritet të bëjë bujë, vjen me premierë në Shkup Më 04 dhjetor me fillim në ora 20:00 në ambientet e Kinotekës në Shkup...

Mbyllet libraria e njohur në Shkup, “Tabernakull”

Pas 17 viteve, libraria e njohur për shkupjanët dhe shumë më gjërë “Tabernakull” në “Rekord”, afër Teatrit për fëmijë dhe të rinj, prej nesër...

Kinoteka e Maqedonisë do të mbajë “Ditën e trashëgimisë audiovizuele”

Sot, me përzgjedhje reprezentative nga filma të njohur maqedonas, Kinoteka e Maqedonisë do të shënojë “Ditën e trashëgmisë audiovizuele”, me temë “Tregimi jonë –...

Koncert i muzikës serioze – klasike më 31 tetor në Kumanovë

Koncert madhështor i muzikës serioze – klasike më 31 tetor do të mbahet në Teatrin e Kumanovës, me përkujdesjen e drejtorit artistic të këtij...

OPINIONE