18 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019
Home Kulturë Page 3

Kulturë

Koncert i muzikës serioze – klasike më 31 tetor në Kumanovë

Koncert madhështor i muzikës serioze – klasike më 31 tetor do të mbahet në Teatrin e Kumanovës, me përkujdesjen e drejtorit artistic të këtij...

“Logos A” dhe ITSHKSH të hënën promovojnë dy vëllime librash

Shtëpia Botuese “Logos A” dhe Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, të hënën do të promovojnë dy vepra me dokumente...

“Ajka e kulturës shqiptare e gjitha në një foto të 75...

“Sa e vështirë të mbledhësh kaq shumë njerëz të shquar në një vend”, - shkruan gazetari i Zërit të Amerikës, Ilir Ikonomi në Facebook...

U mbajt Konferenca shkencore ,,Rëndësia e mbledhjes dhe studimit të folklorit...

Konferenca shkencore, me temë: ,,Rëndësia e mbledhjes dhe studimit të folklorit dhe etnografisë”, në organizim të Akademisë Shqiptare Amerikane e Shkencave dhe Arteve, me...

Festivali i filmit të ri gjerman në Tetovë

Gjashtë filma me përkthim në gjuhën shqipe dhe maqedonase, prej sot deri të premten do të shfaqen në Tetovë, në kuadër të Festivalit të...

Asani në “Balkan Scam 4” u prezantua si yll i së...

Para disa ditëve në Shkup u shfaq premiera e filmit “Balkan Scam 4” ku skenari dhe regjia e këtij filmi u realizua nga Mensur...

Shënohet 90-vjetori i Muzeut Natyror-Shkencor të Maqedonisë

Muzeu Natyror-Shkencor i Maqedonisë sot shënon 90-vjetorin e ekzistimit të tij. Me këtë rast në mjediset e Muzeut në seancë solemne do të flasë drejtori...

Meryl Streep parapëlqen të interpretojë Hillary Clintonin në film

Simpatizante e deklaruar e Hillary Clinton, Meryl Streep, është në krah të kandidates demokratike në Shtëpinë e Bardhë. Aktorja , e ftuar në Festivalin e...

Në Kumanovë mbahet konferencë shkencore për folklorin dhe etnografinë shqiptare

Sot, më 22 tetor 2016, në qytetin e Kumanovës do t’i zhvillojë punimet Konferenca shkencore, me temë: ,,Rëndësia e mbledhjes dhe studimit të folklorit...

Ja si duket ish gruaja e Edi Ramës (Foto-Video)

Aktorja e njohur Matilda Makoçi është shfaqur pas 25 vitesh mumgesë duke recituar në ekspozitën e piktores Natasha Bega. Rikthimi i Makoçit sjell një...

Më në fund, Bob Dylan pranon çmimin Nobel për Letërsi

Bob Dylan ka pranuar më në fund se ai është një laureat i çmimit Nobel për Letërsi Pas një jave përpjekje të dështuara për t’iu...

Në Maqedoni mbahet ”Mobile Film Festival”

Është shpallur konkursi publik për edicionin e shtatë të festivalit ndërkombëtar të filmave të inçizuar me telefona celular ”Mobile Film Festival”. Festivali do të mbahet...

Qyteti kroat mban gjallë kulturën “arbëreshe”

Një shkollë në Dalmaci të Kroacisë, synon të mbajë gjallëgjuhën dhe kulturën e njëkomuniteti të vogël dhe të lashtë të migrantëve shqiptarë të hershëm...

Kur shkrimtari nga Shqipëria, e quante Kosovën Nënë (Foto)

Shkrimtari nga Shqipëria, Vasfi Samim Visoka, e kishte vizituar Kosovën disa herë në vitet 1940 Nga këto vizita, ai kishte shkruar një libër të cilin...

Bob Dylan e refuzon çmimin Nobel për Letërsi?

Akademia suedeze e Shkencave është lodhur duke trokitur në derën e Bob Dylanit. Disa ditë pasi iu akordua çmimi prestigjioz i Nobelit të Letërsisë për...

20 shprehje të pavdekshme dashurie nga Pablo Neruda

Ai ishte edhe diplomat dhe pjesë aktive e partisë komuniste, angazhim politik i cili shpesh u transferua edhe te veprat e tij. I njohur...

Shfaqja “Kërkohet kloun plak” ,  nesër në Qendrën Teatrore për Fëmijë

Shfaqja luhet në Qendrën Teatrore për Fëmijë (Çarshia e Vjetër) më 15.10.2016 me fillim në ora 20. Hyrja është falas. Komedia “Kërkohet kloun plak”...

Bob Dylan, 35 fakte për legjendën e pop muzikës që fitoi...

Bob Dylan ka qenë për më shumë se pesë dekada një influencë e jashtëzakonshme në muzikën dhe në kulturën popullore, jo vetëm me notat...

Bob Dylan fitues i Çmimit Nobel për Letërsi

Bob Dylan ka fituar çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2016 “për krijimin e shprehjeve poetike në traditën e këngëve amerikane”, ka thënë Akademia...

“Narcos”, edhe pas vdekjes së Pablo Escobarit

Pablo Escobar ka vdekur, por ky nuk është fundi për serinë televizive “Narcos” në Netfilx. Seriali do të vazhdojë në një ambient të ri,...

Nesër Çmimi Nobel për Letërsi, favorit edhe Ismail Kadare

Kandidat edhe këtë vit është shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare. Madje ai ndodhet në mesin e favoritëve për të triumfuar kësaj radhe. Më 13 tetor (nesër)...

Shkodër: Ekspozitë e piktores Ikbale Kalaja (Video)

Në galerinë e arteve në Shkodër u hap fotoekspozita "Pik-Pamje" e piktores së njohur Ikbale Kalaja. Janë 40 fotografi përmes të cilave autorja përcjell...

“National Geographic”: Valbona, një prej 9 mrekullive që duhet ta vizitoni

“Çdo aventurë ka nevojë për një bazë kampingu, një vend ku të vendosesh, të marrësh një guidë dhe në fund të ditës të pish...

Më 13 tetor dihet emri i fituesit të Nobelit për Letërsi

Akademia suedeze ka bërë të ditur se Çmimi Nobel për Letërsi do të shpallet më 13 tetor 2016. Ky do të jetë çmimi i 109...

Shtëpia e kulturës “Koço Racin” shpall konkurs për përmbledhje poetike

Shtëpia e Kulturës “Koço Racin” në Shkup ka shpallur konkurs për përmbledhje poetike, ku ftohen të gjithë krijuesit që të dërgojnë poezitë e tyre....

Pas 59 vitesh zbulohet tema e diplomës së Dritëro Agollit

Nis java e kremtimit të ditëlindjes së 85–të të shkrimtarit Dritëro Agollit, javë në të cilën do të zhvillohet një mori aktivitetesh në bashkëpunim...

Në Pukë u përkujtua 105-vjetori i lindjes së Migjenit

Bashkia e Pukës e mbështetur nga Ministria e Kulturës dhe organizata të ndryshme joqeveritare përkujtoi të shtunën 105-vjetorin e lindjes së poetit të madh,...

U promovua libri i 14 i luftëtares dhe gazetares Rajmonda Maleçka

Në fshatin Blliçe të Peshkopisë, fshat që është bartës i titullit “Nderi i Kombit”, akorduar nga Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ishte nikoqir i...

Në Teatrin Shqiptar në Shkup do të shfaqet premiera e shfaqjes...

Të mërkurën (12 tetor) do të shfaqet premiera e shfaqjes ”Të gjithë bijtë e mi” në Teatrin shqiptarë në Shkup. Kjo shfaqje është bërë...

“Marubi” – dëshmi e historisë dhe e kulturës së pasur shqiptare

Prishtinë, 7 tetor - Kuratorja e ekspozitës me fotografi të fototekës “Marubi” që është hapur së fundmi në Muzeun e Fotografisë në Amsterdam të...

Sonte fillon festivali i filmit në Tetovë TIFF-Oda (Foto)

Sonte nga ora 20:00 do të bëhet hapja solemne e edicionit të pestë Tetova International Film Festival-ODA (TIFF-ODA). Ky festival organizohet në Qendrën e...

Prej nesër festivali dyditor i fimit në Tetovë

Prej nesër deri të shtunën do të mbahet edicioni i pestë i Festivalit të pestë ndërkombëtar i filmit në organizim të TIFF Oda nga...

Thaçi dekoron shkrimtarin Dritëro Agolli

Ambasada e Kosovës në Shqipëri, me anë të një njoftimi për media tregon se nesër, presidenti Hashim Thaçi do ta dekorojë shkrimtarin e njohur...

Komuna zvicerane shtron sofrën me fli dhe specialitete tjera shqiptare

Komuna e Thalwilit mbështeti dëshirën e ndërmjetueses kulturore, Afërditë Delijaj, për të shtruar një sofër shqiptare më 30 shtator, në një nga hapësirat komunale Komuna...

Opera bullgare ia beson Besa Llugiqit edhe rolin kryesor në “La...

Violetta Valéry - një kurtizane e famshme, e cila në aktin e tretë të një prej operave më të popullarizuara, përjeton fund tragjik -...

Filluan xhirimet e filmit “Gjumë dhe Dashuri”

Filmi ‘Gjumë dhe Dashuri’ me skenar nga Arsim Haliti dhe Arian Krasniqi dhe regji nga Arsim Haliti, me producent Valon Bujupi, ka filluar xhirimet...

Kryetari i partisë, pordha dhe mistiku

Kryetari i partisë pyet: - A e dini se ç'është  qëllimi i partisë sime? Ngrihet Mistiku, përgjigjet: -QËLLIMI I PARTISË SUAJ ËSHTË: TË HANI, TË PINI, E...

100 vjet këngë patriotike shqiptare: Luftë, poezi e këngë

Në ditën e trashëgimisë kulturore muzikologu Vaso Tole për herë të parë në një botim të plotë “100 vjet Këngë patriotike shqiptare”, me zë...

“Vepra e vëllezërve Gërvalla pjesë e rëndësishme e historisë së re...

Me rastin e 71 vjetorit të lindjes së Jusuf Gërvallës, në vendlindjen e tij, në Dubovik të Deçanit, u mbajt ceremonia përuruese e punimeve...

Hitleri “kthehet” në Berlin, qytetarët lajmërojnë policinë (Foto/Video)

Një instilacion arti ku një fytyrë e Adolf Hitlerit është shfaqur mbi një bllok ndërtese ka shkaktuar reagim në mesin e banorëve, madje duke...

Greqia ose ndryshe, Shteti i Arvanitasve

Libri historianit Jakob Philipp Fallmerayer,”Geschichte der Halbinsel Morea wahrend des Mittelalters” ku thuhet së popullsia greke u zevendesua gjatë përiudhes së dyndjeve sllave (350-800)...

Regjisori shqiptar nga Shkupi ka nevojë për ndihmën tuaj

Murat Zherka është një i ri, 18 vjeçar, nga Shkupi, i cili merret me regji të filmave të metrazhit të shkurtë. Ai ka marrë pjesë...

Filmi ”Çlirimi i Shkupit” garon për Oscar (Video)

Shoqata e punëtorëve filmik të Maqedonisë (SHPFM) njofton se filmi ”Çlirimi i Shkupit”, me regji të Rade dhe Danilo Sherbexhia, është përzgjedhur si kandidati...

U promovua libri “Studime letrare” i Dr.Bexhet Asani

Në ambijentet e Teatrit “Poshka” në prani të një numri të konsideruar të dashamirëve të fjalës së shkruar, në organizim të LNPSHA “Pegasi-Albania”, mbështetur...

Historia 2300 vjeçare e shqiptarëve të Afganistanit

Ekzistencën e Ilirëve në rajonin e madh gjeografik të Hindokinës, në Qafiristan (sot Nuristan), një vend ku piqen Afganistani, Pakistani, Kina e Taxhikistani dhe...

Promovohet libri “E drejta penale ndërkombëtare” i Ismet Salihut

Gjykata Speciale paraqet një re të zezë për Kosovën. Ajo mund të mënjanohet vetëm pas përfundimit gjykimit të krimeve të pretenduara, shumica prej të...

Ramë Lahaj në Paris përgatitet për operën “Lucia di Lammermoor”

Ramë Lahaj po përgatit rolin e tij për shfaqjen operistike “Lucia di Lammermoor” që do të jepet në Francë. Tenori kosovar sot ka mbajtur provat...

Lahutari nga Rugova me Eposin shqiptar i bëri akademikët të qajnë

Lahutari nga Rugova Isë Muriqi ka perfomuar këngë nga eposi i lashtë i kreshnikëve, duke kënduar vajin e Ajkunës që qan Homerin. Fjalët e kënduara...

Dy artiste shpalosin në Londër histori nga Kosova

Tetë vepra të piktores Zake Prelvukaj, katër prej të cilave pasqyrojnë fatin e grave të përdhunuara në luftën e fundit në Kosovë, pjesë e...

Simbolet e sofrës pikturale të piktorit Zenun Sherifi (Foto)

  Fatmir Z. Arifi Për të peshuar para vetes shijen e ngjyrave, që interpretohen dhe përkthehen me sytë tanë, që vazhdimisht duken të jenë të etura...

Shkencëtarja shqiptare kandidate për çmimin Nobel

Klejda Bega, shkencëtarja shqiptare është kandidate për çmimin Nobel Shkencëtarja shqiptare, Klejda Bega nga Elbasani, është në prag të çmimit Nobel, pasi në arritjet e...

Teatri 100 vjeçar që është kthyer në librari (FOTO)

Në një qytet të largët nga Buenos Aires, është një librari që nuk ngjason me ndonjë tjetër në botë, El Ateneo Grand Splendid. Ndërtesa...

Shqiptari nga Zvicra që pasqyron artin e mahnitshëm të botës nënujore

Bashkatdhetari nga Mali Zi, Mark Markaj që momentalisht jeton në Bazel të Zvicrës, ka një pasion të veçantë gjatë kohës së tij të lirë....

Përfundoi manifestimi “Tingujt e Çarshisë 2016”

Në mbrëmjen e së enjtes u hap manifestimi i përvitshëm “Tingujt e Çarshisë 2016”. Në mbrëmjen e parë  u mblodhën në koncert shumë të...

Ismail Kadare: Letra anonime më groteske në Akademinë e Nobelit

Një rrëfim ekskluziv i shkrimtarit Ismail Kadare për çmimin Nobel; si e pret çdo vit shkrimtari nominimin prej Akademisë Suedeze; Rasti unik, letrat anonime...

22 libra që nuk duhen lënë pa lexuar. Nga ata që...

“Për kë bien këmbanat” – Ernest Hemingueji Një nga veprat më të mira Heminguejit, “Për kë bien këmbanat” është një roman i botuar në vitin...

Kushtrim Hoxha, në serialin e famshëm amerikan Blue Bloods (VIDEO)

Ai vjen në rolin e Robert Sava. Aktori Kushtrim Hoxha ka depërtuar edhe me një tjetër rol të madh në Amerikë. Hoxha, i cili ka studiuar...

Kosova dërgon “Home Sweet Home” në garën e ‘Oscars’

Filmi “Home Sweet Home” do të përfaqësojë Kosovën si propozimi zyrtar për konsiderim në kategorinë ‘Filmi më i mirë i huaj’ të Akademisë Oscar. Filmi...

Bibliotekës së Kumanovës i shtohen edhe 1480 tituj të rinj

Me fillimin e vitit të ri shkollor, biblioteka e qytetit të Kumanovës ”Tane Georgievski” ka harxhuar gjithësejt 248.000 denarë apo 4032 euro nga buxheti i...

“Tingujt e Çarshisë” dhe “Të gjithë së bashku” në Shkup

Me grupin “Tyzze” dhe Kida&Mozzik sonte në orën 21 në sheshin “Filipi i II” do të fillojë manifestimi i këtij viti “Tingujt e Çarshisë”...

Publikohet traileri i nxehtë i pjesës së dytë të ‘Fifty shades...

'Fifty shades Darker' tani është prezantuar edhe me një trailer të plotë. Edhe pjesës së dytë e serisë së librave ‘Fifty shades’ i është realizuar...

Shpirtrisht i pathyer mësuesi Qemal Jahiu

NEHAT JAHIU Qemal Jahiu u lind më 10 shkurt të vitit 1926 në fshatin Llopat të komunës së Kumanovës. Shkollën fillore katërvjeçare e kreu në...

Media zvicerane: Nënë Tereza nuk është shqiptarja e vetme që duhet...

Në vijim janë rreshtuar dhjetë personalitete të shquara shqiptare sipas gazetës më të madhe zvicerane Blick. Në listë krahas Skëndërbeut, ekskluzivisht përmenden artistët dhe...

“Reka e Epërme dhe fshati Kiçinicë” edhe një libër për shqiptarët...

Në ambientet e Këshillit të Komunës së Gostivarit mbrëmë u promovua libri “Reka e Epërme dhe fshati Kiçinicë” i autorit Branko Manojllovski, përcjell Telegrafi...

Kush ësht sekti që beson se Nënë Tereza, Jezusi dhe Muhamedi...

Çfarë lidhjesh kanë raelianët me klonimin e njeriut? Kush ishte Claude Voriholn, themeluesi i këtij sekti? Çfarë i kishin thënë atij “jashtëtokësorët të cilët...

Autostrada Biennale publikon emrat e bordit këshillues

Prizren, 6 Shtator 2016 – Bienalja Ndërkombëtare e Artit Bashkëkohor “Autostrada Biennale” me kënaqesi publikon emrat e bordit këshillues: Iara Boubnova – është kuratore e...

Filmi “Eho” i Zherkës triumfon në “Montreal World Film Festival”

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të festivalit të madh “Montreal World Film Festival”, filmi “Eho” nga Dren Zherka, koproduksion mes Gjermanisë dhe Kosovës,...

Ismail Kadare sërish ndër favoritët për Çmimin Nobel

Kur ka mbetur më pak se një muaj nga ndarja e çmimit Nobel për Letërsinë në vitin 2016, bastexhinjtë veçmë kanë përzgjedhur kandidatët kryesorë. Në...

Kadare: Nënë Tereza e thirri Clintonin dhe i tha “biri im...

Është thënë shumë herë se Nënë Tereza, tashmë Shën Tereza, gjatë luftës në Kosovë e ka thirr presidentin e atëhershëm amerikan Bill Clinton, dhe...

Statuja e Nënë Terezës edhe në Manhattan

Disa qindra shqiptarë që jetojnë në New York, morën pjesë të dielën në ceremoninë e inaugurimit të një statuje kushtuar Nënë Terezës, një nga...

Kampioni Neziri transferohet nga Italia, e presin mediumet më të njohura...

Kampioni shqiptar i kuzhinës, Faruk Neziri është transferuar nga Italia në Austri, për të hapur në qytetin Graz restorantin ekskluziv La Perla, bashkë me...

Përurohet libri për Nënë Terezën

Në ambientet e Teatrit Kombëtar sot do të përurohet libri për Nënën Terezën. Në një njoftim për media, bëhet e ditur se autori Abdullah Zeneli...

Fletë pagëzimi i Shën Terezës, 1910 (Dokument)

Gonxhe Agnes Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, sot është shpallur Shën Tereza në Vatikan, pasi Papa Françesko ka pranuar dhe ka çuar përpara...

Kam 78 vjet dhe miliona në banka, por dëgjojeni këtë që...

Aktori i mirënjohur Morgan Friman ka shkruar një porosi për gjithë njerëzimin duke thënë se ajo është diçka që mund të jua ndryshoj të...

Ekspozim i veshjeve kombëtare nga rajoni i Shkupit

Me rastin e 25-së vjetorit të pavarësisë të Republikës së Maqedonisë, në organizim të Qytetit të Shkupit dhe SHAP “ARTI KRAFT” – Shkup, në...

Një vit pa mendjendriturin, Pajazit Nushi

Prof. Dr. Pajazit Nushi, është njeriu i cili tërë jetën ia kushtoi arsimit, edukimit, dijës dhe shkencës, por edhe çështjes sonë kombëtare. Ai, më...

Gjithçka gati për HardhFest, për kokërr t’qefit të gjithë në fundjavë...

Janë bërë përgatitjet e fundit për fillimin e edicionit të 15-të dhe jubilar të festivalit të vjeljes së rrushit, HardhFest. Me risi të shumta dhe...

Letra që duhet lexuar çdo 1 Shtator

E cili prind i sotëm nuk do të kishte dashur t’i drejtohej mësuesit të fëmijës së tij, ashtu si Abraham Lincoln mësuesit të të...

Bota shqiptare se shpejti me ikonën e saj të bukurisë (FOTO)

Eventi më i madhë i bukurisë në botën Shqiptare po afron. Agjencioni me i madhë shqiptarë i modës “Gecjan Fashion Group” vjen me një projekt...

‘The Guardian’ ngre pikëpyetje për shenjtërimin e Nënë Terezës: Mund ta...

Prestigjozja “The Guardian” vjen me një artikull të gjatë për Nënë Terezën e cila javën e ardhshme do të shpallet shenjtore nga Vatikani. Në artikullin...

Kadare donte të arratisej nga Praga kur ishte 26 vjeç

Edi Rama dhe Ismail Kadare, botohen në Beograd Tre libra shqip janë botuar së fundmi në serbisht, nga Shtëpia Bbotuese  “Samizdat B92” mes të cilëve...

Mbesa e Berishës hap revistë në Francë: Markat po na shkatërrojnë

Supermbesa” i ka lënë të gjithë pa fjalë. Këtë herë ajo ka lançuar revistën “Utopian” në Paris. Me një staf tejet të kualifikuar, Dasara...

Ekipi i filmit “Piktura e papërfunduar” zbarkoi në Strugë

Mehmet Latifi- INA Gjatë ditëve në vijim, ekipi i filmit me metrazh të mesëm, me titull pune “Piktura e papërfunduar”, të skenaristit dhe regjisorit shqiptar...

Një roman imagjinar për Putinin e pensionuar dhe me dementia

Ka një arsye pse Vladimir Putin dhe Donald Trump duket se e pëlqejnë njëri-tjetrin: të dy nuk e pëlqejnë realitetin. Duhet leje e veçantë, për...

Filmat që nxitën adhuruesit të bënin veprime të çmendura

Interneti është i mbushur me lista të filmave më inspirues, zakonisht të prirë nga “The Shawshank Redemption” dhe “Rocky”. Por sa adhurues të filmit...

Statuja e Nënë Terezës do të vendoset edhe në SHBA

Statuja e Nënë Terezës do të vendoset edhe në parkun Battery në Manhatan, javën e ardhshme. Komuniteti shqiptar në Bronx të Shteteve të Bashkuara të...

Më 4 shtator bota flet shqip!

Në nder të shenjtërimit të Nënë Terezës në 4 shtator nga Papa Françesku edhe në Shkodër janë organizuar një sërë aktivitetesh në nder të...

Kryeministri i Indisë thur lavde për Nënë Terezë, tregon që ishte...

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi sot ka bërë homazhe te Nëna Terezë, duke thënë se çdo banor i Indisë duhet të ndihet krenar që...

Po vjen “TITANIC II”, do të jetë gati në vitin 2018...

Biznesmenzi australian, Clive Palmer, ka një ëndërr të madhe, të ndërtojë një kopje të anijes së famshme “Titanik” brenda 2018-ës. Ai nisi ta planifikojë...

Zluohet letra e rrallë e Nënë Terezës drejtuar Ramiz Alisë (Foto)

Profesori, Përparim Kabo ka postuar sot në profilin e tij në Facebook, një letër të Nënë Terezës, drejtuar ish presidentit të vendit, Ramizë Alisë...

Mbjellje e pemëve dhe lexim i poezisë në nder të Atvud

Në nder të fitueses së “Kurorës së Artë” të Edicionit të 55-të të Mbrëmjeve Strugane të Poezisë, romancierja, poetja, kritikja letrare dhe aktivistja Margaret Atvud...

FILLOJN XHIRIMET E FILMIT PIKTURA E PAPËRFUNDUAR

Sic është bërë e ditur më herët se do të fillojn gjirimet e para të filmit Francez me regjisorin Shqiptar Walton Jakupi, Piktura e...

Mira Meksi boton novelën për shqiptarofobinë

Libri i ri i shkrimtares Mira Meksi “Vrasje në Venecia” është një novelë policeske, që flet për aventurat fatkeqe të refugjatëve shqiptarë nëpër botë...

Harmonia fetare në Shqipëri, Vatikani i kushton një pullë filatelie

Harmonia fetare në Shqipëri, ku kishat e xhamitë qëndrojë pranë tyre është bërë pjesë e imazhit në një pullë postare filatelie të prodhuar nga...

Në Katedralen e kryeqytetit u hap ekspozita për ditëlindjen e Nënës...

Është hapur ekspozita për nder të 106 vjetorit të lindjes së Nënë Terezës, në katedralen që mban edhe emrin e saj. Don Lush Gjergji, që...

Parku i Butrintit, me 3.700 vizitorë në ditë

Trashëgimia kulturore është nga më të frekuentuarat gjatë stinës së verës. Sipas një vrojtimi të bërë nga Ministria e Kulturës vetëm në parkun Kombëtar...

10 shprehjet më të bukura të Nënë Terezës

Thëniet e Nënë Terezës janë fjalë të urta me përmbajtje të shenjtë. Emri, zëri dhe fjalët e saj dëgjohen çdo ditë, kudo në botë. Mësimet dhe...

Filmi “Lufta mbaroi” fillon “luftën” për të arritur në Kanë (Video)

Filmi "Lufta mbaroi", një realizim nga regjisor, producentë dhe skenarist maqedonas ku luajnë kryesisht aktorë shqiptarë, po merr pjesë në një festival të Zvicrës...

Festival i verës dhe djathit në Ohër

Edhe këtë vit do të mbahet festivali për verë dhe djath në Ohër. Në këtë festival do të jenë prezent të gjithë bodrumet dhe...

Shqiptarët përgatiten ta nderojnë shenjtërimin e Nënës Terezë

Ngjarje përkujtimore janë duke u organizuar nga kishat katolike të Shqipërisë dhe Kosovës për të festuar shpalljen shenjte të Nënë Terezës javën e ardhshme...

Në Shkup mbahet ”International Moto Fest”

Nga e premtja, e deri të dielën, në kalanë e Shkupit do të mbahet edicioni i 10-të i International Moto Fest, me të cilin...

Tentativa për grusht shteti në Turqi në ekspozitën fotografike në Shkup

Në ekspozitë do të shfaqen 52 fotografi të shkrepura nga AA dhe gjithashtu një video e AA-së në të cilat paraqiten pamjet e dhunës...

Faruk Begolli harrohet nga institucionet në përvjetorin e vdekjes

Prishtinë, 24 gusht - ”Krejt çka kam ba, unë e kam ba pa mendue, pa naj plan paraprak. Edhe, krejt jeta jeme asht qashtu,...

Zbulohet në Ukrainë alfabeti 400-vjeçar i Elbasanit

Dhurata Hamzai Arkeologët kanë gjetur artefaktet me mbishkrime në alfabetin e Elbasanit të shekullit të 17-të në fshatin Margaritovo të Ukrainës. Nuk është vetëm ky...

Nesër fillojnë Mbrëmjet Strugane të Poezisë

Edicioni i 55-të i Mbrëmjeve strugane të poezisë do të mbahet nga 24 deri 29 gusht të këtij viti, ku do të marrin pjesë...

Ky është dallimi i dasmave shqiptare, gjermane dhe amerikane (Video)

Artisti i skeçeve të shkurtëra thumbuese për realitetin shqiptar, Faton Islami, tani ka ”goditur” temën e dasmave të çmendura shqiptare. Ai në skeçin e fundit...

Nënshkruhet memorandumi për Qendrën Historike të Prizrenit

Rrjeti i Organizatave të Kulturës në Prizren dhe Ministria për Kulturë, Rini dhe Sport kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi për Hartimin e Planit të Menaxhimit...

Mbrëmë në Kërçovë u luajt drama shqiptare “Dashnori”

Mbrëmë në Kërçovë në korrnizat e manifestimit “Vala e ngrohtë kulturore 2016”, e cila është financuar nga Ministria e Kulturës e RM-së, adhuruesit e...

Kjo është lista e 50 shqiptarëve më të famshëm në botë

Një listë e cila nuk është e plotë, megjithatë përfshin shumë emra shqiptarësh. Kemi parasysh që në ndërkohë ka edhe tjerë të famshëm dhe...

Fillon Kolonia ndërkombëtare e artit ‘Shkupi 2016’

Në organizim të Qytetit të Shkupit dhe Muzeut të Qytetit të Shkupit do të fillojë me punë Kolonia e 11-të ndërkombëtare e artit në...

AKV “Emin Duraku” kthehet me shpërblime nga Turqia (Foto)

  Gjatë kësaj jave është mbajtur një festival kulturoro artistik në Inegol (Bursa-Turqi) ku morën pjesë ansamble kulturore artistike  nga vende të ndryshme si Azerbajxhan...

Shikoni si po “rilind” varri i Faik Konicës në Tiranë, i...

Të paktën që prej muajit shtator të viti 2013, mediet kanë konstatuar që varri i një prej mendimtarëve më të shquar të kombit tonë,...

“Pana Film” njofton vendimin për xhirimin e “Lugina e Ujqërve-Puçi”

Shoqëria “Pana Film”, prodhuese e serialit “Lugina e Ujqërve”, shumë popullor në Turqi dhe jo vetëm, do të sjellë në ekran tentativën e dështuar të 15...

Teuta e pabindur: Mbretëresha e egër Ilire

Pas mposhtjes së Kartagjenës në Luftën e I Punike, Republika Romake u bë fuqia detare që dominonte mesdheun. Megjithatë kontrolli i Romës mbi detet...

Sami Yusuf me 3 shtator do të mbaj një koncert në...

Këngëtari i ilahive me famë botërore, Sami Yusuf me 3 shtator në fillim prej ora 20 do të mbaj një koncert me ilahije në...

Albanologët dhe gjuhëtarët takohen në Prishtinë

Hap siparin në Prishtinë Edicioni i XXXV i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare Edicioni i XXXV i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë...

Dy pallate mbretërore në Mal të Zi, i përkasin Bardhylit dhe...

Arkeologët polakë kanë bërë zbulim mjaft të rëndësishëm në Mal të Zi. Sipas Daily Mail ata kanë zbuluar 2 pallate mbretërore që thuhet se...

Dy vjet nga vdekja e akademikut Besim Bokshi

Sot janë bërë dy vjet nga vdekja e akademikut Besim Bokshi, njëri nga gjuhëtarët më të shquar të Kosovës dhe të shkencës së albanologjisë...

Fillon edicioni i 35-të i seminarit ndërkombëtar për gjuhen dhe kulturën...

Ne Prishtinë sot është hapur edicioni i 35-të i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, raporton AA. Në ceremoninë e hapjes morën pjesë...

Emërohet Komitet selektues i Kosovës për OSCAR

Komiteti selektues për përzgjedhjen e filmit nga Kosova, që do të konkurrojë për OSCAR në kategorinë e filmit më të mire të huaj, përbëhet...

Shën Tereza

(Ose Gonxhe Bojaxhiu - Nëna Terezë) Viti i lindjes njëmijë e nëntëqind e dhjetë i vdekjes nuk do të ketë * nga çerdhja e shqipes thithi qumështin  engjëllor * aq shumë paska thithur Gonxhja fisnikëri...

Gazmend Bajri: Filmin “Ferdonija” do ta dërgoj edhe në Serbi

Dy vjet me radhë regjisori Gazmend Bajri kishte shkuar rregullisht në shtëpinë e Ferdonijes, me qëllim që të nxirrte më spontane jetën e saj,...

Filmi serb për luftën në Kosovë fiton çmimin kryesor në DokuFest

Duke arritur që për nëntë ditë të organizojë aktivitete nga më të ndryshmet, gjatë festivalit janë shfaqur 238 filma nga 57 shtete, janë mbajtur...

“Këngë Jeho”-Strugë 2016 filloi me dokumentarin dhe këngën e 25 vjetorit

Mehmet Latifi-INA Fillimi i festivalit të 25 jubilar “Këngë Jeho”-Strugë 2016, filloi me parakalimin tradicional të shoqërive dhe ansambleve pjesëmarrëse të natës së parë të...

Sami Frashëri, poligloti me 8 gjuhë të huaja dhe vepra që...

Sami Frashëri, nuk është vetëm ideolog i shquar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, por edhe një poliglot që dinte plot tetë gjuhë të huaja. Madje...

Zbulohet mbishkrim ilir në piramidat e Bosnjës? (Foto)

Pas lajmit disa muaj më parë për zbulimin e disa piramidave ilire në Bosnjë, vjen edhe një e dhënë e re që ka të...

Strugë: Sot fillon festivali i teatrove “K’TU FEST”

Sot, më 24 korrik, në Teatrin “Poshka” fillon edicioni i tretë i festivalit të teatrove  “K’tu fest-2016”, që do të zgjasë deri më 29...

Doli në shitje libri: “Libër mes librash”, i autorit Ardian Ramadani

Këto ditë këndit të librave iu shtua edhe një libër i ri, një libër i veçantë për nga lloji dhe për nga rëndësia, ngaqë...

Botohet “Libër mes librash” nga Ardian Ramadani

Doli nga shtypi libri me titull "Libër mes librash" (Përmbledhje vështrimesh dhe recensionesh), i autorit Ardian Ramadani. “Duke qenë i vetëdijshëm se fjala e shkruar...

Dy vëllime me poezi nga Besim Xhelili

Pas botimit të dy veprave të fundit, vëllimit poetik “Besa” dhe romanit të tij të parë “1803”, që dolën nga botimi në mars të...

Doli nga shtypi libri më i ri i publicistit Iljasa Saliu

Doli nga shtypi, libri i radhës i publicistit Iljasa Saliu. Në rrjetin social, Facebook, ai shkruan: "Përfaqësuesit e popullit, ngutshëm do ta shkruajnë të kaluarën...

“Vargje në verandë”, shkrimtarët e rinj i ndanë fjalët e shpirtit...

Fjalët e mbushura me plot frymë pozitive nga shpirti dhe ndjenjat e pastra të artit letrar të qëndisura bukur, mbizotëruan në ngjarjen letrare “Vargje...

Akademik Luan Starova, dhuroi qindra libra për ITSHKSH-në

Shkrimtari i njohur, akademik Luan Starova, sot vizitoi Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, me ç’rast bibliotekës së Institutit i...

Shënohet 66-vjetori i shfaqjes së parë teatrore në gjuhën shqipe në...

Sonte në kuadër të "Verës së Shkupit" në Fakultetin e arteve figurative - Suli Han, do të shfaqet drama "Dashnori" e Harold Pinter, me...

Shoqata “Bashkimi Kombëtar“ në Leonberg të Gjermanisë  prezentoi kulturën dhe traditën...

Shkruan:Kadri GËRVALLA Në festën tradicionale ndërkulturore që organizoi Komuna e Leonbergut në Gjermani,  u prezentua kultura dhe tradita shqiptare,  nëpërmes veshjes dhe valleve tradicionale. Kjo...

Sonte ‘Dashnori’ para publikut shqiptarë në Shkup

Sonte në kuadër të ‘Verës së Shkupit’ në Fakultetin e arteve figurative-Suli Han, do të shfaqet shfaqja ‘Dashnori’ e Harold Pinter. Në këtë datë, që...

Agjencia për film e Maqedonisë demanton Petre Shilegovin

Agjencia për film e Maqedonisë i ka demantuar pohimet e Petre Shilegovit në lidhje me projektet e miratuara pas shpalljes së konkursit për financim...

Publikohen katër projektet fituese nga Fondi i filmit në Maqedoni

Katër projekte shqiptare janë përzgjedhur nga Fondi i Filmit të Maqedonisë si fituese në konkursin më të fundit të këtij institucioni për financimin e...

Mavrovo Open: Festival i paraglajdingut dhe çiklizmit në Mavrovë

Në periudhën prej 22 deri më 24 Korrik, në Mavrovë, për herë të parë do të organizohet eveniment i madh sportiv me karakter ndërkombëtar, i...

Ekspozitë e skulpturave të artistit Xhelil Rufati

Ekspozitë e skulpturave të artistit Xhelil Rufati sonte do të hapet në Stacionin e vogël, në kuadër të Verës së Shkupit 2016. Vepra e skulptorit...

Qendra Informative Kulturore organizon koncert në kuadër të ciklit ”Vijmë..”

Një koncert i organizuar nga Qendra Informative Kulturore pritet që të mbahet më datë 6 korrik në sheshin Skenderbe në Shkup. Këtë e bëjnë të...

E rrallë: 16-vjeçari shqiptar që shkruan dhe boton skenarin e një...

Nga Bardha Nergjoni Është 16 vjeç dhe ka botuar tashmë vëllimin e parë fantastiko-shkencor, të denjë për një skenar Hollivudi. Ka dëshirë të bëhet shkrimtar...

Recension për librin e titulluar “Komunikimi me publikun”

Autori në veçanti analizon dhe shtjellon fjalimin konceptual dhe përmbajtësor, organizmin e fjalimit, teknikat dhe llojet e fjalimit. Po ashtu, jo më pak të...

Dervishi, la gjurmë të pashlyeshme në kulturën dhe qytetërimin shqiptarë

5 vite pa intelektualin Teki Dërvishi Teki Dërvishi ka lënë gjurmë të thella në krijimtarinë letrare shqiptare. Ai cilësohet si prijës i modernitetit të letrave...

Piktorja me shami nga Arabia, pjesëmarrëse në koloninë artistike në Gostivar...

Është hapur Kolonia tradicionale artistike “Gostivari 2016, e cila është e 11-ta me radhë. Kjo koloni është emërtuar me emrin “Kombet e Bashkuara Artistike”,...

Kush ishte Bud Spencer. Jetëshkrimi, fama në kinema e sport

Carlo Pedersoli, por i njohur me emrin artistik Bud Spencer, ka lindur më 31 Tetor 1929 dhe është ndarë nga jeta pasditen e sotme...

Ndahet nga jeta aktori i famshëm, shumë i dashur për shqiptarët,...

  Është ndarë nga jeta ditën e sotme aktori i madh i filmave komedi dhe aksion, Bud Spencer. Një personazh shumë i dashur për shqiptarët, i njohur me...

10 librat që ndryshuan historinë e njerëzimit

Nga Bibla dhe Kurani tek “Origjina e specieve” e Çarls Darvinit, nga “Republika” e Platonit tek “Arti i luftës” i Sun Tzu, studiuesit dhe...

Ky film do të shfaqet pas 100 vitesh (Video)

Kjo nuk është shaka! Kanë bërë një film të titlluar 100 Years (vite) i cili është vendosur në një vend të veqantë dhe të...

Besiana Mehmedi dhe Shkodran Tolaj çifti i parë shqiptar në recital...

Çifti Mehmedi - Tolaj, mbrëmë në New York, do të ngjiteshin në një skenë, muzikore ku janë ngjitur më parë edhe disa yje të...

OPINIONE